A nechces jít ty svoje blitky lepit zas chvíli někam jinam? Jednak je to fuuurt dokola to samé (loni si matně vzpomínám, žes tu tapetoval variace na stejné téma taky), a zadruhé tím zbytečně zasíráš diskuse.
Já si to nevymyslel, to výpalné se musí platit každoročně.
Vy jste asi spokojená ovečka, nebo nemajetná, která platí jen pár stovek...
"Výpalné" je název pro situaci, kdy když nezaplatíte, tak přijdou raketýři a nemovitost vám zapálí. Což tady jaksi nenastane.
A jinak, daň z nemovitosti mi dává větší smysl, než třeba daň z příjmu nebo z přidané hodnoty - je to poplatek za využívání infrastruktury v daném místě.
Nepotřebuji infastrukturu, nepotřebuji úředníky.
Raketýři přijdou jak nezaplatíte, připočtou si penéle.
Celkově tu výši daně nechápu, celkově se vyšplhá podle toho co kupujete na cca 75%
Čím víc se člověk snaží, tím více je sankciován.
Celkem by mě zajímalo jak je to s PŘIDÁNÍM nemovitosti. Pokud se nepletu tak elektronicky nemovitost nelze přidat ale je nutné podat přiznání od všech stávajících nemovitostí. Což je pro mě naprosto nepředstavitelné, protože nikde není jak získat jak vypadá přiznání již přiznaných nemovitostí. A pak je otázka když mám DS jestli vůbec můžu dojít na finančnák s papírem jen na novou nemovitost.
Autore - investiguj!
Souhlas, taky by mě zajímalo, jaký je (nejjednodušší) postup v případě, že získám další nemovitosti v nějakém katastru spadajícím pod FU, kde už jiné nemovitosti člověk má a už k nim v minulosti přiznání podával.
Dobrý den,
pokud "přidáním" máte na mysli případ, kdy jste v minulém roce nabyl nemovitou věc v kraji, ve kterém už nějakou vlastníte (a tu už jste v minulosti "přiznal"), pak je toto otázka dílčího daňového přiznání, které opravdu není možné podat elektronicky (Finanční správa podle svých slov o této možnosti zatím neuvažuje ani do budoucna). Takže buď je možné podat dílčí přiznání papírově nebo znovu úplné přiznání za všechny nemovitosti vč. té nové.
Ve druhém případě je možné využít novou službu (zavedenou právě asi kvůli nemožnosti podat dílčí přiznání elektronicky), kterou uvádím v článku. Na portálu MOJE daně je nově k dispozici služba PŘEDVYPLNIT PŘIZNÁNÍ. Podmínkou je, abyste byl přihlášen do daňové informační schránky plus (DIS+). Služba má umožnit získat údaje z posledního daňového přiznání nebo stanovení daně pro předvyplnění řádného úplného nebo dodatečného daňového přiznání údaji z evidence daně z nemovitých věcí vedené u příslušného finančního úřadu za předchozí zdaňovací období, ale přepočtené dle aktuálních sazeb a koeficientů.
Tyto údaje mají jít načíst do daňového přiznání, abyste je nemusel vypisovat znovu. Vy pak už jen zohledníte změny. V tomto konkrétním případě, kdy chcete přidat další nemovitost k těm ostatním - předvyplněným, provedete změnu tak, že vložíte nový list a na něj zadáte údaje o nové nemovité věci v daném kraji.
Podrobněji o nové službě informuje FS na svém webu https://www.financnisprava.cz/cs/dane/dane/dan-z-nemovitych-veci/informace-stanoviska-a-sdeleni/2022/informace-pro-poplatniky-kteri-chteji
PS: díky za podnět, přidám tuto otázku a odpověď do článku, aby se informace dostali k více lidem.
Zdravím Vás, Gábina Hájková
Dobrý den ještě jednou,
nevyjádřila jsem se k těm datovkám. Povinnost činit některá podání elektronicky se pojí jen s datovkami, které jsou zřizované ze zákona (tedy fyz. os. podnikajícím nebo právnickým osobám). Pokud máte tedy datovku jen jako občan a nepodnikáte, můžete i nadále podávat papírová přiznání.
Pokud jste podnikající fyzická osoba a stát vám ještě datovku nezřídil, můžete dělat podání související s podnikatelskou činností na papíře do okamžiku, než dojde ke zpřístupnění datovky (do 15 dnů od zaslání dopis s přihlašovacími údaji nebo okamžikem prvního přihlášení). Pak už je nutné činit podání elektronicky. Tato povinnost ale souvisí jen s podáním, které se týká podnikatelské činnosti.
I pokud tedy budete mít zpřístupněnou podnikatelskou datovku a budete chtít podat přiznání k dani z nemovitých věcí za nemovitost, která ani částečně nesouvisí s podnikáním, můžete tak učinit i nadále papírově.
Informace se dají vyčíst na webu Finanční správy viz
Zdravím, Hájková