Hlavní navigace

Daň v ráji

23. 10. 2002
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Zvyšující se daňová zátěž a administrativní nároky placení daní, sociálního a zdravotního pojištění a dalších poplatků vedou stále více občanů k myšlence opuštění našeho státu a směřování ekonomické aktivity do daňových rájů. Je jich celá řada, jako příklad jsme zvolili Nevadu. Jaká jsou úskalí a možnosti přestěhování činnosti do "ráje"?

Daňových rájů je nespočetné množství. Jedná se o země, s nimiž má Česká republika dohody o zamezení dvojího zdanění a které zároveň mají velmi benevolentní daňovou politiku. (Přehled zemí s uzavřenými dohodami lze nalézt na stránkách Ministerstva financí.) Mezi takové patří například Nevada – stát Spojených států amerických, ráj heren, Las Vegas, poušť a žádné daně obchodních společností.

Dohody o zamezení dvojího zdanění ovšem zdaleka neříkají, že není třeba platit daně. Jakýkoli zisk dosažený na území České republiky musí být také na území našeho státu řádně zdaněn. Podnikat v ČR však může i zahraniční společnost, a na tom se zakládá úspěch daňových rájů.

Pokud společnost založená v Nevadě (či jiném daňovém ráji) má v České republice pouze pobočku za účelem získávání informací, propagace společnosti a podobných činností (přesný výčet si zájemci mohou snadno opatřit na finančních úřadech), vztahují se na ně dohody o zamezení dvojího zdanění a nedaní svůj zisk u nás.

Pro účely zdanění je důležitý původ zisku. Například poradenská firma se sídlem v Nevadě nemusí platit daně v ČR v případě, že předává zkušenosti americké řekněme prostřednictvím mezinárodního prostředí Internetu. Pokud by se však jednalo o poradenství na základě zkušeností získaných v naší republice, již by situace tak zřejmá nebyla – v takovém případě by muselo dojít k předání informací zcela mimo území českého státu (tedy ani Internet v tomto případě není zcela „bezpečně legální“ – problém obchodování na Internetu, zdanění a působnosti státních právních norem je velmi komplikovaný a není zcela vyřešen ani v právních kruzích).

Založení společnosti v Nevadě není žádný problém. Nemusíte ani opustit Českou republiku, stačí využít některé ze zprostředkova­telských společností. Na Internetu lze tyto služby pořídit za cenu v řádu stovek dolarů, včetně výloh na veškeré poplatky, což je vzhledem k tuzemské daňové zátěži částka směšná.

Důležitým aspektem je také platební styk. Pokud přesouváte ekonomické aktivity do jiné země, musíte mít zajištěn průtok finančních prostředků. Dle informací zprostředkovatelské společnosti se sídlem v Nevadě, Eastbiz.com, Inc., lze zajistit vedení firemního účtu v ceně 5 až 10 USD měsíčně, včetně internetového bankovnictví, a tedy možnosti ovládání „z domova“. Samozřejmě je třeba brát v úvahu, že finanční kontakt s českými firmami by byl zpoplatňován na základě mezinárodních plateb.

školení účto Kučerová

Druhou možností, podstatně levnější, ale z hlediska práva poněkud komplikovanější, je založení účtu nevadskou společností u české banky. Podle sdělení eBanky není problém vyřídit založení firemního účtu korespondenčně, je třeba pouze vyřešit ověření podpisů (v mezinárodním „podpisovém“ styku musí být podpis „superlegalizo­vaný“).

Ani dohody o zamezení dvojího zdanění neumožňují přesunout veškeré ekonomické aktivity z České republiky do daňových rájů a je třeba zvážit legálnost přesouvání jednotlivých činností.

Uvažujete o přestěhování ekonomických aktivit do "ráje"?

Autor článku

Šéfredaktor portálu Investujeme.cz. Absolvent IES FSV UK. Člen skupiny historického šermu Heraldicus...
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).