Hlavní navigace

ČR možná bude emitovat eurobondy

12. 12. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

České ministerstvo financí zvažuje pro příští rok emisi bondů v cizí měně. Důvodem jsou maturující eurobondy v celkovém objemu 3 mld. EUR.

´• Ministerstvo se totiž dle slov P.Paveleka bojí reakce trhu, pokud by tyto dluhopisy chtělo přerolovat do korunových dluhopisů. Vzhledem k tomu, jak vypadá situace zde (likvidita bank obecně, další peníze z důvodu intervencí, očekávaný čistý přírůstek přebytku depozit nad úvěry v roce 2014 atd.), toto za velký problém nepokládáme – tlak na výnosy by to ale jistě zvýšilo (bez tohoto čekáme emisi zhruba 110–120 mld. CZK v domácích bondech). Dle nás jde spíše o to zůstat na eurobondovém trhu „viděn“, v letošním roce totiž žádná emise nebyla.

I když samotné odvrácení opakování říjnového patu je jasně pozitivní zprávou, ruku v ruce s tím jde fakt, že Fedu zmizela z cesty velká překážka, která oddalovala začátek konce QE. Šance, že na „tapering“ dojde ještě letos, tak o něco vzrostla. Dle nás jsou současné hodnoty EURUSD (1,38) vhodné na sázku na posílení dolaru.

• Maďarská inflace zůstává sedět na svém čtyřicetiletém dnu, i v listopadu si připsala 0,9% r/r. Centrální banka zasedá příští týden a široce se očekává další cut o 20 bodů na rovná 3%.

• Dnes budou sledovány především americké maloobchodní tržby. Měly by potvrdit, že i když spotřebitelé jsou v průzkumech o něco pesimističtější a jejich důvěra postupně klesá, na jejich nákupním chování se to příliš neprojevuje. Čeká se růst tržeb o 0,6% m/m.

skoleni_4_3

• V Evropě by mohl trochu vzruchu přinést pravidelný měsíční report ECB. Tedy pokud naznačí, které nástroje centrální banka bude preferovat v případě, že bude pokračovat zpomalování inflace. Mluví se o negativní depozitní sazbě a o dalším, upraveném LTRO.

• Italský premiér Enrico Letta včera definitivně získal důvěru v obou komorách italského parlamentu. Chvályhodných slibů, že oživí ekonomiku, sníží dluh, pořeší nezaměstnanost zaznělo hodně, teď už jenom jak a zda to skutečně všichni v parlamentu schválí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).