Ad "Těžko byste však obstáli s argumentací, že zaměstnavatel své povinnosti neplní, když neizoluje potenciálně rizikového zaměstnance, a vy proto odmítáte pracovat na pracovišti se zaměstnancem, který se vrátil třeba z Číny, a tudíž nebudete docházet do práce." - o tomhle bych si tedy dovolil dost polemizovat.
A pokud by zaměstnanec písemně protestoval, zaměstnavatel to odmítl a pak se zaměstnanec opravdu nakazil, tak by mohl mít zaměstnavatel velmi značné problémy, v extrému i trestněprávní.
To samé se týká i některých dalších bodů, třeba naopak pro změnu v neprospěch zaměstnance (třeba nemožnost nařídit homeoffice).
V současné době jsme totiž v situaci, kdy běží zcela oficiální opatření ministerstev (MZ i MZV) k omezení cest do některých oblastí a k potlačení rizika nákazy včetně výzev k okamžité reakci při příznacích atd. Podle mého názoru by se tímto dalo argumentovat naopak velice dobře a soudy by na to zřetel brát musely (tím samozřejmě nepředjímám výsledek). Bavím se samozřejmě o přiměřeném opatření - je jasné, že by zaměstnavatel neuspěl s použitím návratu z Itálie jako důvodu pro zrušení pracovního poměru, ale na druhé straně třeba odmítnutí zaměstnance pracovat jistou dobu doma (když to jeho práce umožňuje) by mohlo vést nejspíš i k platnému vytýkacímu dopisu atd.
Opakuji - píšu o situaci, kdy už existují oficiální stanoviska ministerstev a nejde už pouze o "mediální řeči", tohle je zásadní bod...
pracuji jako prodavačka v OD ,kde máme každý den hodně davy lidí a přicházím do styku s různými lidmi, jiných zemí.Není mi příjemné být s nima nyní v kontaktu, jelikož mám autoimunitní onemocnění, prošla jsem si před 3 roky onkologickým onemocněním, jsem náchylná k nemocem.
Mám vůbec právo, kdyby u nás v ČR bylo více případů s koronavirem s tím sama něco dělat a raději být doma, nebo čekat až zaměstnavatel sám rozhodne...Vím,že tomu nemusí dojít,ale tu otazku i tak si pokládám.
Dobrý den, já bych se ráda zeptala na problém, který tu momentálně v práci řešíme. Pracuji v cihelně a jezdí k nám různí řidiči bez ochranných pomůcek (roušky, rukavice), kteří přiváží či odváží zboží. Pracovníci expedice, kteří s řidiči přijdou do styku, mají k ochraně pouze desinfekční sprej na prodejní pult a po domácku vyrobené roušky nebo šátky přes ústa. Pracovníci expedice se bojí nákazy od cizích lidí a rádi by zůstali doma za náhradu mzdy. Zaměstnavatel dovoluje pouze čerpat dovolenou nebo využít pracovní neschopnosti. Je nějaká šance zůstat doma s procentuální náhradou mzdy, nebo je zde možnost pouze neplaceného volna?
Mnohokrát děkuji za odpověď.