Obrat "s poctivostí nejdál dojdeš" platil tak za komunistů.
Dnešní přetržené hospodářství: "na poctivost dojedeš".
Jistě si všichni pamatujeme, jak s. Klaus po převratu hlásal, že trh vše vyřeší. Že nějakých kontrolních orgánů jakožto přežitků komunistického režimu nebude třeba. A v zápalu porevolučních antikomunistických nálad se vše dobré rušilo a těm ještě nezrušeným se ubíraly se kompetence. A my tomu tleskali, netušíc, kam to vše povede.
Nemusí to být jen bývalý Julius Meinl nebo novobutovická Hypernova, prasata jsou všude. Podnikatel potřebuje hrabat, nezaplatí tedy pořádně svým zaměstnancům, ti si taky potřebují nahrabat, tak musí ošidit zákazníka. Česká ekonomika není zkrátka tak výkonná, jak si všichni nalháváme, aby uživila dobře všechny. A tak se "ojíněné" salámy drhnou kartáčem, staré saláty se mísí s těmi čerstvějšími, sýry se ... Tyhle manýry se dědí z generace na generaci a ani změna režimu s tím asi nic neudělá. Až nám tu nebude nic patřit a budou nad námi stát s bičem a vládnout přistěhovalci z Číny a Turecka, pak nám bude asi líp...
"S poctivostí nejdál dojdeš" platil za komunismu? Nedělejte si legraci nebo z lidí voly! Za komunismu platilo "Drž hubu a krok" a "Kdo nekrade, okrádá rodinu". Jak může někdo takhle zkreslovat a dělat z lidí úplný blbce? Neříkám, že je to teď extra růžový, to ne, ale... vždycky může být líp. Ale za komunismu (či socialismu -chcete-li) mohlo být už jen hůř. Jak to může někdo nevidět?!
s. Dlouhý, Dyba, Klaus, Havel atp. (neregistrovaný)
To jste nezažil nebo už nepamatujete? Ne všichni byli za komančů takoví grázlové, co kradli, kde jen mohli (řezníci, zelináři, prodavači mrazáků a jeansů ...). Tihle, co parazitovali na těch poctivých, jsou dnes u ODS (překabátili se) a jsou z nich sobci. Vážím si těch, co byli u komančů, věřili tomu, poctivě pracovali za mizerný peníz, a nekradli. A hlavně nepřekabátili a jsou u nich furt.
Musel jste se bát jít za komančů k lékaři a případně marodit? Musel jste se bát šéfa, že vás vyhodí, když se na něj špatně podíváte, i když jste jinak pracoval OK? Musel jste vedle daní platit ještě nějaké jiné srážky na léčení a na to si pak ještě připlácet? Musel jste z platu extra připlácet si na důchod, který Vám ještě před výplatou znehodnotí inflace? /mimochodem, za komančů byla takřka nulová inflace, ale úroky na 2letých vkladech 4 %!/ Bál jste se jít v deset večer noční Prahou? Snímají vás všude kamery - v minulosti byli policajti vidět v ulicích, kamery mělo jen pár estébáků a bezpečnost byla daleko větší. Musel hostinský platit mafii výpalné, aby jeho hospůdku nechali být? Musel jste se takřka o všechno, na co máte ze zákona právo, soudit a bohatě platit právníky? Pokud vám odsouzený neplatil škodu, stát se o vás postaral. Dnes ne. A můžete vy jako poškozený za to, že není pro mukly dost práce nebo že nechtějí dělat? Jsem přece občanem tohoto státu, který by měl pro mne zajistit i dodržování těch práv, na která mám právo.
Víte, ti obyčejní lidé dole si říkají opak toho, co vy konstatujete: může být ještě hůř? Ano, může. To, na co občan ještě před 15ti lety měl jakési automatické právo, dnes nemá! I to je demokracie!
Mohu vás ujistit, že řada lidí na západě se divila, jakých výdobytků jsme byli schopni se vzdát pro onu "demokracii" - vy se toho vzdáváte a my o to bojujeme. A na co se také nesmí zapomenout? Na to, že 2/3 občanů tu po 89. nechtěla kapitalismus, ale to se jaksi z historie vytratilo.
Pokud jste nežil před 89., zeptejte se pamětníků! Ale těch poctivejch, ne těch, co odsuzují vše, i to, co bylo dobré. Pokud jste před 89. žil, trpíte Alzheimerem nebo Parkinsonem, pokud si nevybavíte i klady
Máte pravdu, za komunistů se žilo báječně. Skvěle by vám o tom mohli vyprávět Poláci, kteří v tuhé zimě (nevím už kterého roku, ale jako pamětník si to jistě snadno dohledáte) hladověli, a když už jim nic jiného nezbývalo, vyšli do ulic. Co udělal hodný komunista? Povolal na ně vojska Varšavské smlouvy a postřílel je.
Nebo se zeptejte těch, kteří v 68. vítali ruské tanky kytkama a vojákům vysvětlovali, že je tady všechno v nejlepším pořádku. Nebo se zeptejte těch vojáků... i když, to už asi nepůjde, všichni skapali v lágrech - promiňte, komunistických internátech pro zasloužilé občany.
Nebo se jeďte podívat do Sevrní Korey - sám jsem tam nebyl, ale slyšel jsem vyprávění lidí, kteří ano. Korejec, který je prováděl, byl za tuto zkušenost s cizinci šťastný - i když pak dle svých slov "bude muset 2 roky ´pracovat pro vládu´" - co to asi znamená? Prozradím Vám to - lágr.
Nebo - popovídejte si s některým z Číňanů, kteří tu pracují a podnikají. Zjistíte, že jejich komunismus také není nikterak růžový - že se mají lépe jen ti, kdo pracují nikoli pro stát v garantovaném zaměstnání, ale ti, kdo získali práci v zahraniční firmě. Kapitalistické - pro pořádek.
A mohl bych pokračovat dál. Stačí otevřít uši a poslouchat. Mimochodem - doporučuji Vám jako studijní literaturu Souostroví Gulag, velmi poučné. A vězte, že jsou tam skutečné příběhy, byť velmi umně literárně zpracované.
Vzhledem k tomu, že žiji na polských hranicích a do Polska často jezdím, dovolím si přispět:
Poláci už za komančů byli hlavně veksláci. Poctivá práce je moc nebrala. V obchodech nebylo co k jídlu, ale jeansy, kazety a elpíčka s nejnovější moderní západní hudbou ano.
Po převratu tam už mají co jíst, dokonce jejich zemědělství je jednou z priorit. Proto u nás zemědělství chřadne. V polsku vyrábí světové koncerny značkové zboží a tak když si u nás koupíte snickers nebo nesquika, tak je to vyrobeno v Polsku nebo Maďarsku. Lidl má skoro všechny potraviny z Polska, i když je tam jen uvedeno "vyrobeno pro Lidl". Pokud se jejich lidi neživí i dnes vekslem, tak ti běžní mají hluboko do žlabu. Přijedete do polského Realu, Lidlu, Plusu či Kauflandu (je jich relativně málo, většina zboží se ještě dnes nakupuje na trhu), a tam je pusto. Ne takové nápory jako u nás. A hrozně se v Polsku krade. A u takovýchto obchodů máte hlídaná (ne jenom placená) parkoviště, abyste se nemuseli domů vracet přes ambasádu ve Varšavě. Místní silnice jsou tam hrozné (i nové - neumějí je ani pořádně rovně potáhnout), auta otlučená, nemají tam téměř značkové servisy nebo jsou drahé a značně vzdálené a tudíž se téměř vše opravuje v garážích nebo na ulici. Domy ošuntělé, i u těch nově postavených chybí takový ten šmrnc moderní doby.
Mimochodem, koupil jste si někdo někdy tolik opěvovaný polský nábytek? Hrůza, děs a běs ...
Na naše české prostředí jsem už přivyklý. Když se ale vracím z bývalého východního Německa, připadám si po vjezdu do ČR jako kdybych se ocitl v tom ušmudlaném Polsku. Časem mi to ale už nepřijde, přivyknu si.
Ještě jsem si vzpoměl: když Lech Walesa začal v loděnicích se stávkami a pak se dostal k moci, bylo to OK. Když se ale za jeho moci něco lidem nelíbilo a chtěli stávkovat, poslal na ně vojáky nebo armádu, jak vy zmiňujete: tenkrát ... Dnes už je to v pořádku, když se někteří opět nemohou bránit? To je demokracie, co ...? Kázat vodu a pít sám víno ...
Víte, vy děláte jednu zásadní chybu. Neuvědomujete si, že nejde mít vše zároveň. Nejde mít zároveň svobodu (která znamená i osobní odpovědnost) pro všechny a zároveň jistotu, že tu svobodu nikdo nebude zneužívat. Nejde mít všemocnou policii, která někoho zavře nebo zbije při pouhém podezření (což vcelku slušně eliminuje lumpy, kteří ví, že jim nikdo nemusí moc dokazovat a do huby dostanou) a zároveň dodržování lidských práv, protože se to vzájemně vylučuje. Takových to problémů s sebou demokracie přináší víc, bohužel. Teď jde o to, o převažuje. Je mi jasné, že pro jezeďáka, kterej stejně nikam do světa nejezdil, protože kdo by se mu těch 14 dní staral o prase, lidský práva ho nezajímají, komunisti ho moc neštvou, nic neměl a tak mu komunisti nic v '48 neukradli, do učňáku mu děti vzali bez problémů, strana mu řekla, co je dobré a co špatné, je dnešní režim úplně zoufalej. Pro intelektuála, kterýmu v 48 vzali činžák, kterej dnes dostal zpět, a za tři roky v kriminále za protistátní činnost dostal odstupný, je zase ideální takhle doba.
Nikdy nemůžou bejt všichni spokojení.
Ale v 89. nám slibovali něco jinýho, než vraždy, tunely, placení u doktora nebo ve školství, nezaměstnanost atd. Není umění něco naslibovat, dostat se k moci a k majetku a pak nedokázat ani to, co už dokázal minulý režim.
Nesmíme např. zapomenout na výrok s. Havla o komunistických "králíkárnách". Ale nic lepšího a masívnějšího tu zatím neukázal. A lidi v těch "králíkárnách" musí nadále bydlet a jsou za ně rádi ...
Musel jste se bát jít za komančů k lékaři a případně marodit? Ano, bál jsem se, neměl jsem známé a bez nich to bylo utrpení - nehledě na vybavenost ve zdravotnictví tehdy a nyní.
Musel jste se bát šéfa, že vás vyhodí, když se na něj špatně podíváte, i když jste jinak pracoval OK? Stalo se mi to.
Musel jste vedle daní platit ještě nějaké jiné srážky na léčení a na to si pak ještě připlácet? Nemusel, daň byla tak velká, že obsahovala i dnešní veškerá pojištění.
Musel jste z platu extra připlácet si na důchod, který Vám ještě před výplatou znehodnotí inflace? Špatně jste investoval. Pokud máte na mysli penzijní pojištění, pak pravda, nic moc, ale inflaci pokryje.
Bál jste se jít v deset večer noční Prahou? Snímají vás všude kamery - v minulosti byli policajti vidět v ulicích, kamery mělo jen pár estébáků a bezpečnost byla daleko větší. Máte pravdu nebál, ale proč do noční Prahy tehdy chodit ? Svítící hesla "At žije KSČ" byla vidět i za dne. Na kamery nebylo.
Musel jste se takřka o všechno, na co máte ze zákona právo, soudit a bohatě platit právníky? Pokud vám odsouzený neplatil škodu, stát se o vás postaral. Nemusel a ani nemohl, zavřeli by mne.
A že dvě třetiny občanů nechtělo kapitalismus ? A kdo teda byl na těch náměstích v listopadu 89 a co chtěli ?
A klady, ty si opravdu bohužel nemohu vybavit. Vlastně ano, jeden mne napadá: poukazy pro děti na pionýrské tábory za hubičku. Ale není to trochu málo ?
Ne všichni byli za komančů takoví grázlové, co kradli, kde jen mohli (řezníci, zelináři, prodavači mrazáků a jeansů ...).
Bohužel kradli i ti komunisti. Aby pak nebyla osočována rodná strana, koho že to má ve svých řadách, vyšoupla dotyčného výš.
Musel jste se bát jít za komančů k lékaři a případně marodit? Ne. Dělala jsem uklízečku a když jsem marodila, měla jsem vyšší plat, než když jsem uklízela.
Musel jste se bát šéfa, že vás vyhodí, když se na něj špatně podíváte? Ne, protože jsem stejně neměla práci, chodila jsem uklízet. Sice mně to iritovalo a při úklidu jsem si udělala doktorát, ale co se dalo dělat.
Musel jste vedle daní platit ještě nějaké jiné srážky na léčení a na to si pak ještě připlácet? Ano, pokud vím, nebyly všechny lékařské úkony zdarma, za zuby se třeba platilo i tehdy.
Musel jste z platu extra připlácet si na důchod, který Vám ještě před výplatou znehodnotí inflace? Ne, z platu uklízečky jsem byla ráda za holé přežití.
Za komančů byla takřka nulová inflace, ale úroky na 2letých vkladech 4 %! Za komančů se zdražovalo taky, vždycky k 1 lednu. Před zdražením se přidalo vojákům, policajtům a horníkům na Ostravsku. Jak jel politik do Ostravy, věděli jsme, že se bude zdražovat.
Bál jste se jít v deset večer noční Prahou? Ano, nebezpečno bylo hlavně v centru.
Snímají vás všude kamery - bohužel mně stejně neuchrání.
V minulosti byli policajti vidět v ulicích. To myslíte vážně? Lidi kritizovali hlavně to, že v ulicích nebyli, ale že sedí v kanceláři.
Musel hostinský platit mafii výpalné, aby jeho hospůdku nechali být? Nemusel. Platilo se za to, aby Vás do hospůdky vzali pracovat. Výpalné platili třeba číšníci šéfovi, kteří dostávali symbolický plat a žili hlavně z tuzérů. Z toho se platilo výpalné. Kdo neplatil, šel jinam. Šéf zas platil výpalné výš až na vedení RaJe nebo komu to patřilo. Známý platil šéfovi 500,- denně za to, že pracoval ve slušném podniku v okresním městě jako účtující číšník a 500,- denně byla cca 1/4 průěměrného měsíčníhoplatu té doby. Hosty musel obrat o víc, aby zbylo i jemu.
Musel jste se takřka o všechno, na co máte ze zákona právo, soudit a bohatě platit právníky? Nemusela, stát mi to nedovolil. Jediné právo si určoval on sám.
Pokud jste nežil před 89., zeptejte se pamětníků! Ale těch poctivejch, ne těch, co odsuzují vše, i to, co bylo dobré. Byly věci dobré, byly věci špatné. Dobrých jsme se měli držet, špatné vylepšit, ne šmahem zavrhnout všechno.
Jen pro pořádek, aby tady někdo nenapadal za něco, co není pravda:
Komunisti zdražovali, ale nikdy ne k 1. lednu. Myslím, že když zdražovali dětské věci, tak jim to trochu ulítlo - k 1. červnu.
S.Štrougal skutečně jezdil za horníky, hutníky - nejen na ostravsko: tam znělo: já jsem horník (hutník) - kdo je víc? Bohužel, nekvalifikovaní brali podstatně víc, než kvalifikovaní. Nejhůře na tom asi bývali různí technici: řvali na ně zezdola, ze zhora, měli přitom velkou odpovědnost, a nízkou mzdu. Dělal jsem zemědělského technika: lidi se po výplatě jednoduše ožrali a nepřišli do práce. Když do práce přišli, stále něco nefungovalo. Nebyly náhradní díly. Když byly, tak neustále dražší a dražší. A tihle lidi dole měli za míň hodin (technik musel být v práci skoro 25 hodin bez oběda, většině musel hejbat rukama, kvalitní lidi zkrátka v zemědělství - vyjma špičkových JZD á la Slušovice - nebyli) podstatně větší mzdu. A paradoxně, stejné prémiové ukazatele měl vypsány i náš vedoucí. Nám prémie sebral, ale on je za ty samé ukazatele dostal!
Pletete si asi dojmy s pojmy - výpalné se za socialismu opravdu nevybíralo a restauraci kvůli nezaplacení vám nikdo nepodpálil.
Pokud se týká práva a souzení - chápal bych to tak, že se nemusím soudit o to, nač mám právo. Mám pávo na alimenty - tak je dostanu, je mi jedno od koho, ať si to pak stát dostane od koho chce. Nemůže být jako poškozená v roli rukojmího. Platím nájem, elektřinu, vodu soukromému podnikateli - ale on to moje neposílá dál, proč by mi měli odstřihnout plyn, elektřinu, vodu? Podnikatel mi z platu strhává sociální, zdravotní, ale dál to neposílá, platí z toho leasing svého luxusního podnikatelského auta. Taky je to v pořádku, že až omarodím, nikdo mi nic nedá?
To je demokracie, co? je to jen slabý výčet toho, co se tu poctivým lidem může přihodit, aniž by to mohli nějak ovlivnit. Takovýchto sviňáren se opravdu před 89. nikdo bát nemusel!
s. Dlouhý, Dyba, Klaus, Havel atp. (neregistrovaný)
Jít k lékaři, pokud nemáte známé nebo neplatíte tzn. sponzorský příspěvek, je stále utrpení. Jste objednán na 11:00, do oběda se to nestihne, tak přijďte po obědě. Nebo tu počkejte, jinak přijdete o místo v pořadí. Po obědě ale paní Dr. zjistí, že musí naléhavě službením BMW odjet. Vzdávám to, aspoň že mi potvrdí propustku. O chvíli později paní Dr. nacházím v nekonečné frontě v České spořitelně, jak si přelévá sponzorské příspěvky a hotovostní platby od německých turistů z devizového účtu (euro stále klesá, akustika v některých úřadovnách České spořitelny je opravdu vynikající) na SporoFondy. Když slyším zůstatky na účtech, nechce se mi věřit, že situace soukromých lékařů a lékárníků je tak špatná. 3 velké domy, 4 luxusní zahraniční auta, dovolené několikrát za rok v cizině - a je to jen obyčejná "obvoďačka", která vás ani neprohlídne, napíše acylpyrin (nebo spíše doporučí jeho nákup, aby si nevyčerpala limit od pojišťovny, který nutně potřebuje hlavně pro své známé) a pokud do čtvrt roku neexnete, tak vypíše poukaz k odbornému lékaři.
Špatné investování - důchod - nechápu. Já do ničeho investovat nemusím, a inflace mi z toho ukrojí stejně. Mám 15 litrů plat, koupím si za to 600 litrů benzínu. Dostanu výplatu 15 litrů, ale už si za ni kopím jen 550 litrů benzínu. Další měsíc to bude ještě méně. Sice mi po roce přidají pětistovku, ale co je mi to platné, když měsíční náklady dále a dále stoupají závratným tempem. Zmíněná pětistovka na to zdaleka nestačí. To je ten reálný pokles životní úrovně. Nechápu, jak někdo z rostoucích cen nájmů, elektřiny, pohonných hmot,plynu, zdravotní péče atd. může vypočítat nulovou inflaci! To by se oproti tomuto zdražování muselo taky něco zlevnit. Ale lokomotivy ani elektrárny se už v našich montovnách nevyrábí, a tak není co zařadit do protivah zdražování, jak to prý dělali za KSČ. Pokud budu jako analytik brát 50 a více litrů čistého, tak taky budu do světa pouštět naučené bláboly o zvyšující se životní úrovni. Co já vím, tak legálně investovat, abych opravdu vydělal, se v týhle republice nedá, vyjma nemovitostí, ale abych na investice do nemovitostí měl, musel jsem začít už za socialismu krást jako řezník, zelinář ...Z poctivé práce na tohle mít nebudu.
K procházkám noční Prahou - asi jste nepochopil princip, nešlo o to, proč chodit do noční Prahy, ale o to, že tam tenkrát bylo bezpečno. Ostatně, Vy jste nikdy nemusel cestovat noční Prahou, abyste se dostal např. z / na vlak nebo z / na letadlo, z / do kino, divadla? Ne každý má na to nechat se okrást od taxikářů nebo 24 hod. denně pod zadkem auto, nejlépe i s osobním šoférem.
Proč by vás tenkrát stát zavíral za něco, co jste neudělal? Nebo že jste se chtěl domoci svých práv? Jistě budete tvrdit, že ano. Zapněte si Občanské judo nebo Na vlastní oči, a uvidíte, jak se v právním státě dodržují a vykládají zákony dnes!
Ano, v 89. mnoho lidí šlo do ulic. Ale dost si jich myslelo, že budou létat pěčení holubi do úst, že si Západ před námi sedne na zadek, když jsme urobili tu revoluci. A dost lidí si taky myslelo, že dělat se musí, ať je tu socialismus nebo kapitalismus. A všichni jsme se chtěli mít lépe, ne hůře. Bohužel, vyšlo to jenom některým. Těm, kteří za podpory většiny se dostali do funkcí, levně k majetkům, které tady vytvářeli naši tátové a mámy přes 40 let. A pokud pamatuji, tak do ODS se přes Očekávání Funkcí drali ti, co jim pořádná práce nikdy nevoněla. Že něco koupím za milion a obratem prodám na miliony dva, to ještě žádný stát na nohy nepostavilo. Žádná nová hodnota se tímhle vekslem nevytvoří.
A víte co, ty poukazy do dětských táborů, co vám tak leží v žaludku, ty už teď spolu s gulášem a dalšími nepenežními plněními (poukazy na dovolenou, úhrada bydlení, služební auto i pro soukromé účely, dárkové poukázky, služební mobil atd.) se opět dostávají do kurzu, nyní ovšem jako benefity pro vyvolené manažery atp. Zkrátka, když to dostávali všichni, tedy i obyčejní lidé od socialistů, bylo to špatné, ale když to dostávají jen někteří (= pracháči), tak je to v nejlepším pořádku, že ehm ...?
Poukazy na tábor mi opravdu neleží v žaludku. Bud jste onen odstavec nepřečetl pozorně nebo jsem se nepřesně vyjádřil, ale ony tábory opravdu hodnotím kladně.
Mně se ještě nestalo, abych u své paní Dr. při objednání na 11.00 hod. vešel do ordinace později než v 11.05.
A takto bych mohl reagovat ostatně na celý Váš příspěvek. Zdá se, že máme velmi rozdílné zkušenosti, zážitky a možná i pamět
a tak asi nemá valný smysl to dále rozebírat - až na jednu vyjímku. A to je Vaše otázka, proč by vás tenkrát zavírali za něco, co jste neudělal. Takových bylo zavřených docela dost, sám jich několik znám. Neporušili žádný zákon a přesto byli v base, v mnoha případech na dlouhé roky. Dned v televizních pořadech je opravdu vidět, jak složité je vymáhání práva. Ale ikdyž se domůžete nebo nedomůžete, nezavřou vás za to. To je ten rozdíl, pro Vás možná drobný, pro mne docela zásadní.
K prvnímu odstavci - já musím potvrdit špatné zkušenosti s doktory, vcelku odpovídají tomu, co popsal onen milovník komunismu. Podotýkám, že jsem vyzkoušel několik soukromých, kde (pravděpodobně i v rozporu se zákonem) se platí za kde co. Stalo se mi třeba, že jsem objednán na devátou a když se po hodině čekání v deset ozvu, že taky musím do práce, kdy mě vezmou, sestra se rozčílí, jak má doktor vědět, kolik času mu zaberou ti přede mnou a že mám čekat jako všichni ostatní. Změna nepomohla, více méně ten samý přístup. Jak rád bych neplatil ani korunu na nějaké pofidérní státní "zdravotní pojištění", ale platil si běžné úkony hotově doktorovi a proti nákladnějším bych byl pojištěn podobně, jako si pojišťuju auto. To by se pak doktoři jinak chovali, než když i platící pacient je pro ně akorát otravnej póvl. Mimochodem, zrovna asi před hodinou mi podobnou historku vyprávěla manželka, že se jí to dneska stalo u jejího - taktéž privátního - doktora. Radši ani nepomyslet, jak to chodí u těch ve státních zařízeních.
Takže mi věřte, že máte na svou Dr. kliku a patřičně si toho považujte.
Je to asi doktor od doktora. Můj je sice státní, ale jeho přístup je naprosto unikátní - při objednání nečekám, konzultace po e-mailu či telefonu, potřebuji-li potvrzení, stačí předem říci a vše je připraveno... a lékařskou péči taky nepodceňuje. Možná je to také tím, že je původem cizinec (nevím odkud, nepovažuji to za důležité).
Upřímně vás lituji, s takovýmto vnímáním světa je žití za trest (ale především pro vaše okolí). Nejlepší bude, když si dáte jeden jump z mostu Klementa Gottwalda!
s. Dlouhý, Dyba, Klaus, Havel atp. (neregistrovaný)
Domníval jsem se, že s těmi dětskými tábory to nemyslíte vážně, když vás ostatní výhody tolik popuzují.
A co kolekce na vánoce, rekreace ROH za 300,- na týden vč. dopravy a jídla na cestu, bonboniéry k MDŽ? Všichni to odsuzují, ale všichni byli za to rádi. Je to jak s TV Nova: všichni ji odsuzují, nikdo na ni nekouká, ale koláče vypovídají jinak. Asi se její diváci bojí přiznat před ostatními, že na ni vejrají. Když se pak někdo baví o pařadech, na Novu sice nikdo nekouká, ale všichni vědí, co vysílá ...
"Ale za komunismu (či socialismu -chcete-li) mohlo být už jen hůř." - to jste napsal moc pěkně, podle elementární logiky mně z Vašeho tvrzení vyplývá, že teď už hůř být nemůže...
Nikoli, podle matematické logiky z tohoto výroku plyne pouze to, že pokud je splněna podmínka "za komunismu", může dojít (ale nemusí - byť v tomto případě by to dle mého soudu byla jen otázka času "kdy", nikoli "zda") k tvrzení "může být hůř". Jde o implikaci, a tudíž není-li splněna podmínka "za komunismu", nemůžeme na základě výše uvedené teze říci vůbec nic.
Neplatí. Podívejte se třeba na doktory. V pátek budou demonstrovat proti nesmyslům, které páchá Rath, a nikdo je nezavře. I když, pan ministr by asi proti nebyl.
Budou stávkovat jen soukromí podnikatelé, ne? Kdyby tohle udělal doktor-zaměstnanec v pracovní době, bylo by to hrubé porušení pracovní kázně.
Problémem našeho zdravotnictví asi bude v tom, že se tu mísí peníze od lidí, státu atp. A tyhle peníze chtějí vysát soukromí podnikatelé - lékaři a lékárníci. Tohle nejde dohromady. Proč bych měl přidávat z veřejného pojištění na zisk podnikatelům? Ať oddělí soukromníky od zbytku = od státního. Ať si pak pacient vybere, zda mu zdravotní péče z neziskového zdravotnického zařízení bude plně hrazena, a to z jeho pojištění nebo zda půjde k soukromému podnikateli a léčbu zaplatí dráže a ze svého. Samozřejmě za stanovení jasných standardů. Ne aby to co je dnes považováno za standard bylo v budoucnu považováno za nadstandard. Naopak. Lidským vývojem se musí stát dnes nadstandardní služba v budoucnu standardní - jinak bychom ještě dnes svítili loučemi a lezli po stromech. Pak by se asi uvidělo, kdo by kolik té klientely měl. Znám řadu podnikatelů, co rádi hrabou, ale když mají sami něco cálovat, kroutí se a platit nechtějí. A určitě by to platilo v hojné míře i u nemocných podnikatelů (asi by se to netýkalo takových podnikatelů jako jsou Krejčíř, Kožený atp.). Vždyť řada zaměstnaných pod soukromníky to jistě zná. Podnikatel si dává vše soukromé "do podnikání", ale zaměstnanci nekoupí mikrovlnku, rychlovarnou konev či židli ani nedá stravenky. Je luxusem odčerpávat peníze ze zdravotnictví do zbytečného, obrovského zisku soukromníků. Uvedu příklad: 200 soukromých lékařů bude zcela jistě mít minimálně 200 automobilů, které ovšem k podnikání de facto nepotřebuje, ale je to daňově uznatelné. Soukromé jízdy si vykáže jako návštěvu pacientů. Dále třeba 200 faxů. Auta vyjdou třeba na 120 milionů, faxy na milion. Pokud tyhle lékaře bude zaměstnávat nemocnice nebo jiné neziskové zařízení, nebude tolik faxů ani aut třeba. Za tyhle peníze může koupit zařízení - třeba 10 poč. tomografů, zaplatit lépe sestřičky nebo pomocný personál, udělat mnoho odkládaných operací, zaplatit pacientům drahé léky, který by jinak nedostali a třeba by trpěli bolestmi nebo dokonce exnuli. Soukromník by do tohodle určitě peníze nenacpal, tomu jde hlavně o jeho zisk. Určitě se ale najdou i výjimky, tak jako všude.
Pokud bychom takovéto "podnikání" připustili i v jiných odvětvích, pak bychom se mohli dočkat třeba toho, že za novou občanku bychom zaplatili pět tisíc, protože i ten úředníček chce nebo potřebuje auto, nové DVD či LCD. Co byste říkali takovémuto podnikání?
Pokud by podnikání v medicíně nebylo tak výnosné, proč by jinak všichni podnikali a nešli pracovat do nemocnic za normální mzdu? Je to jak s hospodami: je jich tu moc a přesto se všichni uživí. Kdyby ne, tak to zavřou.
K nedávno udělanému "nesmyslu" dr. Ratha, jak jeho činnost nazývá zvědavec <zvedavec (zavináč) mail-nedam (tečka) cz> : kontrola ordinační doby pro pacienta: pokud má soukromý lékař vyvěšenu ordinanční dobu pro veřejnost a on tam v té době není a vymlouvá se, že má taky nějakou dobu např. na administrativu, pak je to pěkný šlendrián. Ať laskavě tuto administrativní dobu nenabízí pacientům! Znám to, a někteří to tady i tady i popisují: ordinace začíná v 8:00, doktor se přišourá v půl devátý, nechá si uvařit kafíčko, pak se za ním nahrnou známí a dealeři čehokoliv. Pokud tam jsou lidi se chřipkou, zaručeně ji dostanou i ostatní za tu dobu, co tam čekají, až se pan dr. uráčí ordinovat. V deset je svačinka a v jedenáct už musí "odjet" za pacienty. Za tu krátkou dobu odbaví od stolu pacienty, které by měl vyšetřovat celou pracovní dobu, on to však stihne vypisováním poukazů k další odborné péči u jiných lékařů za hoďku. Pokud byste se ale u takového lékaře chtěl objednat, tak to neexistuje - bere jen dle pořadí příchodu či naléhavosti vyšetření. A pokud byste chtěl náhodou návštěvu u sebe doma, tak "kam by pan dr. asi tak přišel, kdyby měl ke každému chodit či jezdit až domů?". jó, když mu babička šoupne kuře nebo půlku prasete, to je možná jiná. Někdy vyvěšují telefon, aby se k nim nikdo nedovolal, nebo zamknou čekárnu, aby se tam již noví pacienti necpali a oni to mohli v těch 11:00 zapíchnout a jít na 3hodinóvý oběd. Pokud odpoledne ještě otevře, nemáte záruku, že na Vás dostane. Zítra je taky den, že ... Pokud jste na nemocenské, máte přece dost času posedávat po čekárnách ... Tohle jsem mluvil o tzv. obvoďácích, dnes prakticích. U odborného lékaře je to podobné s tím, že když už vás objedná na určitou hodinu, tak tam stejně ještě dvě hod. čekáte, než na vás přijde řada z důvodu, o kterých se zmiňuji výše - známí, dealeři atp.
Proto také jsem proti převodu nemocnic na akciovky. Znamenalo by to odčerpávání zisku manažmentem nemocnic a naopak snižování mnohdy mizerných mezd některým zaměstnancům, rušení neziskových činností, atd. V konečné fázi by se někteří napakovali a pacienti by měli smůlu.
V jednom s vámi souhlasím: "Proč bych měl přidávat z veřejného pojištění na zisk podnikatelům? Ať oddělí soukromníky od zbytku = od státního. Ať si pak pacient vybere, zda mu zdravotní péče z neziskového zdravotnického zařízení bude plně hrazena, a to z jeho pojištění nebo zda půjde k soukromému podnikateli a léčbu zaplatí dráže a ze svého."
Například zrušením povinnosti využívat státní zdravotní pojištění, zavedením možnosti vyjednat si s pojišťovnou podmínky pojištění - rozsah a cenu.
Ordinační doba? Co to je? Prostě svému lékaři zavolám nebo pošlu e-mail a domluvím se s ním, kdy mě to vyhovuje (a samozřejmě i jemu). Zdá se vám to nemožné? Pak změňte doktora. Já takového mám - a neplatím mu ani korunu a není soukromý (tedy myslím, jeho status jsem zjišťovat nepotřeboval).
Nechci se Vás ani jiných socialistů dotknout. Ale... když "nezisková" nemocnice (teď ještě nejsou "neziskové" podle zákona, ale neziskové způsobem vedení a ekonomickými výsledky) způsobí svým jednáním miliónové škody (tj. je skutečně "nezisková"), ale "soukromý" management ji vyvede do oblasti černých čísel, zkvalitní prostředí a lékařskou péči, jednoznačně si zaslouží odměnu. Stejně jako dobří zaměstnanci.
Asi tomu neuvěříte, ale jsem v zaměstnaneckém poměru. U podnikatele v malé firmě. A zaměstnavatel si mě váží, i finančně. Dostávám i pro Vás nedostižné stravenky - můj zaměstnavatel umí počítat. Ví, že když mi dá stravenky, ušetří a já taky. Ten Váš Vám asi víc přidat ani nemůže, pokud podniká s tím přístupem, jaký popisujete, si hledejte novou práci - brzo zkrachuje.
"Dále třeba 200 faxů. Auta vyjdou třeba na 120 milionů, faxy na milion." - to si děláte srandu, ne? Fabulujete a nevíte nic o kontrolách z finančáku. Přál bych Vám aspoň jednu zažít.
"Pokud by podnikání v medicíně nebylo tak výnosné, proč by jinak všichni podnikali a nešli pracovat do nemocnic za normální mzdu?" - těch důvodů je hodně:
- nezávislost na zaměstnavateli
- možnost vyššího výdělku (za více práce, nejistoty a byrokracie, zkuste si to)
- v nemocnicích nejsou normální mzdy (právě kvůli tomu, že se tam nepodniká)
- snaha něco dosáhnout
Netvrdím, že medicína není výnosná. Je. A bude. Lidi stárnou a nemocní budou pořád. To je ale známá věc už dlouho. Proto se Vás můžu jen zeptat: Proč nejste doktorem? Je to výnosné. Co Vám bránilo? Nenechte mě hádat.
Mimochodem. To, co popisujete v druhé polovině předposledního odstavce, dobře poznávám. Zažil jsem to mnohokrát. Za komunismu.
Nemocnice je třeba chránit před chamtivci z ODS, kteří by je nejraději rozkradli!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Mýlíte se, nemocnice je třeba bránit před socanama, který by je nejraši rozkradli pod záminkou "státního" či "veřejného" vlastnictví. Copak vám nestačilo 40 let, abyste zjistil, kam vede státní vlastnictví? Napsal bych vám to, ale takové výrazy se na odborný finanční server nehodí.