neboť každý podnikatelský subjekt velmi zvažuje, zda na daních ušetřené prostředky bude investovat (v tom případě musí mít zajištěný odbyt, což zase vyžaduje koupěschopnou poptávku, což je v kontradikci k plánovanému zvýšení DPH) nebo zda přednostně uspokojí své osobní potřeby (luxusní spotřeba). Takže kauzalita mezi snížením daní a zvýšenou výkoností ekonomiky je rozhodně složitější, než se snaží autor článku navodit...
Kdyby jen lehce....
On je totiz rozdil i v tom, ze zatimco u nizkych prijmu pujdou penize temer jiste do domaci spotreby, tak u vysokoprijmovych skupin bude znacna cast plynout do nakupu zahranicnich dovolenych, zahranicnich aut atd atd.
Samozrejme ani to neni tak jednoduche, ale i tak ma pro domaci ekonomiku podle me vyssi dopad vladni navrh nez se nam snazi pani ekonomka namluvit. Navic to snizeni se ma tykat 80-90% spotrebitelu v CR...
No, u firem bych si to ještě dovedl představit, ale čím si tedy vůbec nejsem jist, že snížení daní vyšším příjmovým skupinám pomůže ekonomice víc než snížení daní nižším příjmovým skupinám - v obou případech přece jde o následnou zvýšenou spotřebu (a je jedno, jestli jde o ferrari nebo levné auto z kolína) a je jedno, o kolik se ta spotřeba zvýší kvůli konkrétnímu jednotlivci, záleží na tom, o kolik se zvýší celkově.
Naopak musím ocenit jedno z mála střízlivých srovnání levicového a pravicového snižování daní - protože ODS ještě neřekla, jaké chce nastavit odečitatelné položky (ono se ani přesně neví, jak velká by podle nich měla rovná daň být), tak srovnávat přesné částky daňových úspor podle různých politických návrhů je holý nesmysl, protože není srovnávat co.
U tohoto snížení daní mi spíš vadí to, že to není systémová změna a systémové zlepšení. Jinak proti němu nic nemám.