To jsem jednou chtěl vystavit pas, to bylo před Vánoci. I telefonoval jsem na úřad, zda-li je pas hotový, že bych si pro něj přišel. Nikdo to nezvedal. Tak jsem se sebral a na úřad zašel osobně. Jaké to překvapení: úřednice mi sdělila, že pas hotový sice je, ale ani by mi ho nemusela vydat, neboť není úřední den. Tak jsem jí řekl, že jsem před tím volal, zda je ten pas hotový, to bylo to, co mě primárně zajímalo. Býval bych se domluvil telefonicky, kdy si mám pro pas přijít. A co jsem se nedověděl? Telefon nikdo nebral protože NENÍ ÚŘEDNÍ DEN!!!!! Poučení z případu plynoucí? Úřaduje se jen v úředních dnech, a ty jsou v týdnu dva po 6 hodinách čistého času, víme?
Üřední den je k tomu, aby se vyřizovaly záležitosti s občanem. V neúřední dny se dělá agenda, která se nedá při jednáních s občany udělat. Zkuste si jet "přepážku" a u toho dělat ještě něco jiného. Buď nebudete odbavovat občany (a jim se to nebude líbit) nebo budete odbavovat a nebudete dělat agendu (což se nebude líbit občanům, co třeba mají přijít pozítří a nebudou to mít připravené.
V neúřední dny se dále pořádají školení či výjezdy do terénu.
Pokud zajdete např. do banky v "neúřední" dobu, zrovna tak se s vámi nikdo nebude bavit = trezory jsou zamčeny!
Aby váš úřad měl otevřeno déle, musíte požadovat po ODS, aby stávajícím úředníkům snížila administrativu nebo aby na narůstající administrativu přibrala další síly.
Pokud budete chtít koupit si lépe vybavené auto, během 14 dnů, automobilka vám asi taky nevyjde za každou cenu vstříc, že kvůli vám udělá zaměstnancům automobilky i jejich dodavatelům pracovní neděli. Taky si budete muset počkat, nebo sáhnete do skladových zásob pro ležák a koupíte se to, co jste původně nechtěl.
Pro Jarmilu výše: znám z případů policejní praxe mnoho případů ,kdy nepřipásání zachránilo zdraví nebo i život. Bohužel se o tom nesmí mluvit, aby to nevedlo k "nekázni". Je mnoho dalších věcí, které člověk dělá, má to vliv na jeho zdraví a přesto jej v tom nikdo neomezuje (užívání mobilních telefonů, drog, alkoholu, kávy, tuku, pečiva, vietnamských oděvů - no je toho spousta) - a nejsem žádný Green peace či zelený mozek /tady tím nemyslím vojáka z povolání).
Když jsme u toho zeleného, zrušil bych armádu. Zahraniční výlety ve formě "mírových misí" jsou pro tak zhuntovaný stát opravdovým luxusem, zvláště když pak slyšíte účastníky vyprávět, jak si tam nahrabali a jaké tam mají zázemí, kolik tam toho prožerou (a děti v děcákách mají tvrdé normy na stravu i v době vývinu, o ošacení ani nemluvě...). Když vidíte, že v mírových podmínkách mají na útvarech uklizečky, kuchaře a hlídací službu a sami voj. z pov. to nedělají (za socialismu se tyto služby zajištovaly běžně právě vojáky). Nechal bych jen armádu na řešení např. povodní únik chemikálií z fabriky nebo jiných nestandardních situací.
A ještě jedno srovnání: po občanech se chce, aby si při hospitalizaci v nemocnici platili ubytovací služby s tím, že doma je platí také. Ano, pokud jdu do nemocnice, nikdo mi doma nájem nezastaví, i když bydlení nevyužívám, ale zastaví se mi (nebo značně omezí) příjem ve formě nemocenské almužny. A naproti tomu vojákům z povolání, i když se doma v době "mírové mise" nezdržují, přesto jim vedle plného platu běží i plný příspěvek na bydlení, a to i když v žádném nájmu nebydlí,
A proč se tedy příspěvek na bydlení neposkytuje i ostatním zaměstnancům?
A paní Jarmila někde jinda uváděla, že např. v Německu se nemocenská vyplácí v podobě téměř plného platu, což už nám ODS zamlčuje.
a brání vám někdo se nemocnesky připojistit?
to co se platí na tzv "pojištění" je jen solidarita s cikánama.
pokud si chcete pojistit plný plat, můlžete - za svý. mně to připadá fér.
Na té příhodě není zarážející, že úřednice nechce vydat pas v jiný než úřední den, ale to, že v NEúřední den nehodlá ani zvednou telefon. A co se týká přepážky a agendy - pracovnic je na úřadu nápadně více, než přepážek, takže tu agendu nutně musí dělat alespoň část z nich ještě během úředního dne. Školení a výjezdy do terénu doufám nejsou na programu každý týden?
Vy víte, že úřednice v dotyčný neúřední den byla na pracovišti, ale pouze nebrala telefony?
Pokud někdo jezdí do terénu, má mnohdy problémy vůbec někam výjezdy "našlapat".
Zcela opačné zkušenosti mám s počtem přepážek na počet pracovníků v České spořitelně. Spousta přepážek neobsazených, zbytek klábosí, že nejdou počítače, co dnes budou čmuchtit k večeři nebo že támhle mají pěkné levné halenky. Chceme mít i na úřadech fronty jako v ČS?
Část lidí může argumentovat, že banky nabízejí elektronické bankovnictví. A mohou argumentovat zblble i tím, že i na úřadě se dá všechno "vyběhat" elektronicky. Část agendy jak v bance, tak na úřadě, se však jinak než osobně vyřídit nedá.
Jyxo, problém špatného servisu v ČS jsem vyřešil přechodem k jiné bance, kde jsem obsloužen rychle a k naproste spokojenosti. Kam můžu přejít, pokud jsem nespokojen se "svým" úředníkem? A proč by se tedy ouřadové měli přerthnout, když mají své "klienty" jisté?
Ano prosím, úřednice na pracovišti byla a pouze nebrala telefony. Když jsem se totiž ani na několikátý pokus nedovolal, šel jsem na úřad osobně. A tam jsem několik úřednic objevil. Také jsem jim řekl, že bych nepřišel, kdybych se tam byl dovolal. Na to mi úřednice řekla, že dnes není úřední den - nikoliv v souvislosti s mým příchodem, ale v souvislosti s tím telefonátem. Ke cti jí ovšem slouží to, že mi ten pas vydala hned, když už jsem tam tedy byl.
Pokud máte nějaké informace o náplni práce úřednic, mohl byste mi prosím naznačit, za jakým účelem se jezdí do terénu a co to to obnáší? Nějak mi totiž uniká souvislost s vydáváním dokladů, pracuji ve zcela jiném oboru.
Na úřadech zásadně neberou telefony, pokud není úřední den (pokud voláte přímo a ne přes ústřednu). Osobní zkušenost s Finančním úřadem, Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových, Pozemkovým fondem...
"neúřední" doba v bance? noooo tak to je dobrý srovnání - banka má otevřeno každý den a ne jen 2x v týdnu a taky jedu přepážku a k tomu dělám ostatní agendu. A v pátek nechodím v poledne domů, ale po 17.hodině.
"Uredni den" je pozustalosti z komunismu, dnes jiz neexistuje. Statni urednik ma 8hodinovou pracovni dobu pondeli az patek a ma vam v tuto dobu vyjit vstric, pokud nema NEODKLADNOU zalezist, kterou musi zrovna vyridit. Ty hodiny urcene pro jednani s verejnosti jsou pouze z duvodu prakticnosti, aby vetsina lidi chodila v tu urcenou dobu, ale urednik nemuze odmitnout, kdyz na tom urade je, vam jako obcanovi vyhovet. Ten pas vam mela ta urednice vydat a dotycny by si rozhodne mel pisemne ztezovat.
Vy jste asi hapal na hlavičku? Pokud nejsou úřední hodiny, tak Vás na úřad ani nepustí přes vrátnici, a, jak zde píšu, v neúředních hodinách ani úředníci nezvednou telefon (rozlišit interní volání a volání zvenku dnes totiž zvládne i podprůměrně vycvičený šimpanz...).
Jyxo, nakousnul jste další tunely tohoto státu:
- proč třeba nepracují vězňové? Tento stát má něco přes 22.000 vězňů, v průměru nás jeden z nich stojí cca 20.000,- Kč měsíčně. Ve vězení se NEMUSÍ pracovat (pracovní povinnost vězňů zrušil Havel). Víte, co to měsíčně/ročně stojí daňové poplatníky?
- další věcí jsou třeba dětské domovy. V nich je umístěno na 20.000 dětí. Jen asi každé 50. dítě je sirotek, ostatní mají rodiče, kteří se o nestarají, protože buď nechtějí nebo nemůžou. Platit na ně taky nemusí (nebo musí, ale stát to vymáhá velice vágně). Jedno dítě stojí stát cca 17.000,- Kč měsíčně (a mimochodem: tolik peněz na jedno dítě má málokterá úplná rodina!!). Pokud je v dětském domově dlouho, nenaučí se nic pro praktický život. Neumí si vyprat, uvařit, přišít knoflík, zašít ponožky, umýt okna, to dělala švadlena, kuchařka, uklízečka. Děti si jen hrály. Neví, kde nakoupit, jak hospodařit, nemá kde bydlet. První výplatu proto rozfofruje, načež skončí na ulici, mnohdy na drogách. Pokud dívka otěhotní, má dětský domov postaráno o dalšího klienta. Perpetuum mobile se uzavírá. Ovšem pěstounskou péči nebo osvojování podporovat nebudeme, přestože je levnější a efektivnější, minimálně v tom, že nevrací do kolotoče další děti.
A dodatek pro Jezevce: proč by se měl daňový poplatník nemocensky nebo penzijně připojišťovat? Nebo přesně: kdyby mu nenažraný stát nesebral tolik prostředků, klidně by to mohl udělat a třeba by to i udělal. Takto je to opravdu kontraproduktivní: chceme po občanovi, aby byl zodpovědný, ale pro jistotu mu většinu prostředků sebereme. Což to udělat opačně: my ti občane prostředky necháme a je na tobě, co s nimi uděláš. Prožrals je a neodkládal sis na důchod? Pak žádný důchod nedostaneš! Jenže my místo toho zavedeme různá životní a existenční minima, pak osekáme nemocenskou, podporujeme nemakačenky sociálními dávkami a divíme se, že na to nemáme. Pak se divíme, že existují občané, kteří programově nemají žádný majetek (to by totiž neměli nárok na sociální dávky), všechno hned prožerou a rozfofrujou, neomezují se ani v počtu dětí a chtějí pro rodiny kdejakou výhodu, jen pracovat se jim jaksi nechce. Pokud by náhodou někdo vyslovil to ošklivé slovo "práce", začnou mlít cosi o rasismu.