Hlavní navigace

Co ovlivní Fortunu?

23. 9. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Vláda by měla do dvou týdnů představit nový zákon o hazardu, kterým bude přísně regulovat především kasina a herny.

Hlavní události

Unipetrol ohlásil neočekávané přerušení provozu jednotky FCC v kralupské rafinérii.

Vláda by měla do dvou týdnů představit nový zákon o hazardu.

Evropské akcie by měly vstoupit do úterní seance se zisky.

Dnes budou zveřejněny předstihové indikátory PMI v Evropě i Spojených státech. Kromě toho se dočkáme i richmondského indexu výrobní aktivity.

Société Générale snížila doporučení pro francouzského výrobce ropných zařízení CGG na Držet. Nově začala s nákupním doporučením pokrývat portugalskou banku Banco Comercial Portugues.

Obchodování na zámořských trzích

Podobně jako ostatní světové trhy i akciové burzy ve Spojených státech včera ztrácely. Index S&P 500 klesl o 0,8 % poté, co v minulém týdnu vystoupal na svůj rekord. Důvodem byly ztráty firem s nízkou kapitalizací. V průběhu pondělní seance nakonec umazaly zisky všechny hlavní sektory. Za včerejšími výprodeji na globálních trzích stála slova čínského ministra financí, který zchladil spekulace trhů na zavedení opatření na podporu zpomalující čínské ekonomice.

Překvapivě dobrý čínský index nákupních manažerů pomohl asijským burzám k růstu. Přesto je vývoj spíše různorodý. Nejvíce se daří čínským akciím, které rostou okolo jednoho procenta, podobné zisky si ale připisuje například i australská burza, pro kterou je povzbuzením růst cen mědi. Naopak v červených číslech se nacházejí japonské nebo jihokorejské akcie.

Unipetrol

Společnost Unipetrol uvedla, že 18. září 2014 byl neočekávaně přerušen provoz jednotky FCC v kralupské rafinérii kvůli netěsnosti na zařízení jednotky FCC s negativním souvisejícím dopadem na objem zpracované ropy v rafinérii. Provoz by měl být obnoven 25. září 2014. Celkový negativní dopad na provozní zisk EBITDA skupiny Unipetrol za celý rok 2014 je předběžně odhadován na 50 milionů korun.

FIN21

Zpráva je pro akcie negativní, zejména pokud by odstávka trvala delší dobu. Odhadovaný dopad na ukazatel EBITDA by se měl na ceně akcie projevit jen sporadicky.

Fortuna

Vláda by měla do dvou týdnů představit nový zákon o hazardu, kterým bude přísně regulovat především kasina a herny. Zahraniční provozovatelé on-line sázení pak čekají, zda budou moci svoji činnost podle nové legislativy provozovat i v Česku. Důležité bude i zdanění tohoto businessu. Vstup těchto zahraničních subjektů bude mít tlak na snižování marží a případné vyšší zdanění by se dále projevilo negativně na ziskovosti Fortuny.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).