Já si myslím, že základ je v tom, že 80% národa naprosto nechápe věco jako jsou procenta. A protože to nechápou tak si myslí že při "rovné" dani platí daň všichni stejně. Jenže OUHA kdo vydělá 100 tisíc tak kupodivu zaplatí 10x tolik než ten co vydělá 10 tisíc. A protože z těch 20% chytřejších procent lidí se stejně většina v daních nevyzná tak se už ani nemluví o tom, že při rovné dani vlastně ten se 100 tisíci zaplatí ještě víc jak 10x tolik.
Odpověď na nadpis je jednoduchá - oškubou ty co vydělávají hodně (a opravdu většina poctivě) a co seberou tak z půlky rozkradou z půlky nacpou nedělákům, lenochům, blbům apod.
Tak jsi si zopakoval procenta, ale pozapomněl jsi dodat z jakého základu se to počítá. Vysoký příjem má některé platby zastropované a odpisy jsou určitě také jiné (např. hypotéka). Nejvíc brečí zaměstnanci s vysokými příjmy, tudíž převážně zaměstnanci. Jen at' platí jinak by se jim mohlo stát, že při jejich "schopnostech" by pak nemuseli najít žádnou práci.
No, zaměstnanci s vysokými příjmy jsou v zásadě státem drsně okrádáni. A pokud jsou ze soukromých firem, nebývají placeni za nic jako u státu. Takže by si při svých schopnostech místo rychle našli - zpravidla si mohou vybírat.
A neargumentujte výjimkami - takový zaměstnanec s vysokými příjmy je třeba primář v nemocnici, specialista na něco, konstruktér, vývojář a tak podobně. A vysoký příjem - co to je? 40 000, 50 000, 70 000, 100 000 měsíčně?
vychazite z predpokladu, ze mechanismus vygenerovani zisku/vydelku je spravedlivy. Jenze to je uplna hovadina. System neni spravedlivy. Jestlize generalni reditel ztratoveho molochu ČD bere mesicne asi 500 000,- , reditel firmy nebo banky bere milionove padaky, i kdyby firmu privedl ke krachu, pak mi netvrdte ze progresivni dan je trestani schopnych. Nikde neni napsano, ze to co si kdo vydela je stanoveno spravedlive.
Tupa modla "nabidky a poptavky, aneb neviditelna ruka trhu pana Klause ma ovsem stejny problem jako komunisticka ideologie, totiz predpoklada urcity model chovani lidi, jinak selhava.
Ta "nabidka a poptavka" totiz selhava v okamziku, kdy do celeho procesu vstoupi spekulace. Idealni priklad je treba najemni bydleni. Zdalo by se, ze kdyz klesa poptavka upravi se dle toho nabidka. Kdepak, diky spekulaci je plno bytu radeji i nekolik let prazdnych, jen aby neklesla nerealna (nenabidkova) cena. Stejnych prikladu najdeme vice, trena ne-trh mobilnich operatoru (oligopol, opet forma spekulace). A uplne stejne je to i s poptavkou po zamestnancich. Firmy placi ze nedokazou sehnat zamestnance do technickych profesi, ale nejsou ochotni je adekvatne zaplatit. Opet je zde prvek spekulace, radeji pockame az ti o ktere stojime "vyhniji" nebo zatim vedome prijmeme mene zdatneho zamestnance, hlavne aby se nemusela zvysit odmena.
Jake je reseni ? Velmi nepopularni, ale ucinne - pravidla a regulace :-) Zajimave je, ze v zemich ktere povazujeme za ekonomicky uspesnejsi je ve skutecnosti takovych (z ceskeho pohledu socialistickych) regulaci vice nez v teto nefunckni rozkradene zemi. Ono to totiz bez nich nejde.
Ano, tři operátoři není plně konkurenční byt. Trh s byty funguje. S postupující deregulací se zvýšil počet nájemních bytů na trhu a ceny komerčního nájmu klesly. Samozřejmě pronájem má své náklady a pod určitou cenu se už nevyplatí byt pronajmout a je lepší ho nechat prázdný.
A u těch technologických firem to je právě ukázka funkce trhu - poptávka se nepotkává s nabídkou, měl jsem možnost ve firmě pro kterou pracuji sledovat obsazování několika míst v IT. Většina zájemců nesplnila požadavky na kvalifikaci. Občas se našel někdo schopný, ale finanční požadavky byly mimo možnosti firmy. A samozřejmě se objevuje nemálo těch, kteří nevyhoví kvalifikačně a přesto mají nerealistické platové požadavky.
"Samozřejmě pronájem má své náklady a pod určitou cenu se už nevyplatí byt pronajmout a je lepší ho nechat prázdný"
Cimz pak ucelove vznikaji mrtve zony. V jinych zemich na tento problem pamatuji, u nas by hned vsichni ti vychc... rvali jak je to levicove :-) Prave proto tahle zeme bude vzdy jen zemi druhe kategorie, protoze uprednostnuje kratkozrakou bezbrehost pred dlouhodobejsim rozvojem.
Neni asi treba pripominat, kdo pak zaplati naklady na vytapeni v dome, kde je vice jak polovina bytu zamerne prazdnych. Takze dotycni plati na spekulaci jinych. V centru Prahy uz jsou podobnym zpusobem prazdne i cele domy. Samozrejme, ze v nasi zemi s tim "nelze nic delat". Zvlastni, v takove UK mohou ...
Tady se to zkratka zvrhlo v jakousi bezbrehou predstavu a o absolutne neomylne roli volneho trhu. Takto absurdne to ale jinde, kde jsou na tom lepe nez v CR, nefunguje.
Na to maji kupodivu opet odpoved jinde. Napriklad takovou, ze za dlouhodobe neobsazeny byt se plati vyssi dan, ktera prave ukazuje na tu vych.... (lepsi slovo me bohuzel nenapadlo, omlouvam se). Prave proto, aby se omezila spekulace na cenu.
Jsou s tim spojene i dalsi problemy, ty jsou vsak ciste neekonomicke. Napriklad ze dum/lokalita tak postupne "pustne", dochazi k odlivu bohatsich, pritahuje kriminalitu ... Chapu ze ale v nasem kratkozrakem meritku (urvi rychle co muzes, po nas potopa) toto mnozi povazuji za netrzni nesmysly.