Ty Kalouskovy výroky idnes.cz, kam se článek odkazuje, nepřekroutila. Ty jsou skutečné, bez ohledu na to, co si o tomto plátku myslíš, a bez ohledu na to, že v jiných případech výroky překroutili tak, že zcela změnili jejich smysl.
Jo, je to paradox. Mládkovi vyčítají věc, kterou neřekl. A Kalouskovi nevyčítají stejnou věc, kterou pro změnu on řekl.
už i Měšec se snižuje na úroveň bulváru, když argumentuje prezidentským létáním vrtulníkem. Je to trapné, nic jiného. Články na tomto serveru jsem čítával rád, ale poslední dobou je mi z obsahu podobně zle, jako z obsahu Blesku, iDnes či jiných bulvárů. Zřejmě se sem pomalu, ale jistě přesunuje stejná spodina, takže se holt musí redakce Měšce přizpůsobit.
Samozřejmě chápu, že horních 10 tisíc nepochopí, že pokud by tam prezident jel kolonou osmi auťáků, včetně sanitky s doktorem (jako jezdil Havel), po oranici zvané D1, nestálo by to na penězích o moc méně a časově by to bylo nesrovnatelné.
BTW možná tě to překvapí, ale piloti občas musí létat i na něčem jiném než na simulátoru. V r. 1991 třeba vozili děti s rodiči u příležitosti Dne dětí kolem bprského letiště v Mi-8.
Souhlas, hlavně již věčně omýlané ocnačení, že živnostníci jsou paraziti neřekl Mládek, ale prvně překroutil Nečas a další média. Včera večer v interview na ČT24 byl rozhovor mezi Mládkem a Kubou a krom toho tam zazněl i původní proslov Mládka, bez vytrhávání a překrucování slov z kontextu a vyznělo to celkově naprosto jinak.
To už zas jen ODS nás bude až do voleb strašit s KSČM, Řeckem nebo nově Mládkem. Nic víc bych v tom nyní nehledal.
Já si myslím, že základ je v tom, že 80% národa naprosto nechápe věco jako jsou procenta. A protože to nechápou tak si myslí že při "rovné" dani platí daň všichni stejně. Jenže OUHA kdo vydělá 100 tisíc tak kupodivu zaplatí 10x tolik než ten co vydělá 10 tisíc. A protože z těch 20% chytřejších procent lidí se stejně většina v daních nevyzná tak se už ani nemluví o tom, že při rovné dani vlastně ten se 100 tisíci zaplatí ještě víc jak 10x tolik.
Odpověď na nadpis je jednoduchá - oškubou ty co vydělávají hodně (a opravdu většina poctivě) a co seberou tak z půlky rozkradou z půlky nacpou nedělákům, lenochům, blbům apod.
Tak jsi si zopakoval procenta, ale pozapomněl jsi dodat z jakého základu se to počítá. Vysoký příjem má některé platby zastropované a odpisy jsou určitě také jiné (např. hypotéka). Nejvíc brečí zaměstnanci s vysokými příjmy, tudíž převážně zaměstnanci. Jen at' platí jinak by se jim mohlo stát, že při jejich "schopnostech" by pak nemuseli najít žádnou práci.
No, zaměstnanci s vysokými příjmy jsou v zásadě státem drsně okrádáni. A pokud jsou ze soukromých firem, nebývají placeni za nic jako u státu. Takže by si při svých schopnostech místo rychle našli - zpravidla si mohou vybírat.
A neargumentujte výjimkami - takový zaměstnanec s vysokými příjmy je třeba primář v nemocnici, specialista na něco, konstruktér, vývojář a tak podobně. A vysoký příjem - co to je? 40 000, 50 000, 70 000, 100 000 měsíčně?
vychazite z predpokladu, ze mechanismus vygenerovani zisku/vydelku je spravedlivy. Jenze to je uplna hovadina. System neni spravedlivy. Jestlize generalni reditel ztratoveho molochu ČD bere mesicne asi 500 000,- , reditel firmy nebo banky bere milionove padaky, i kdyby firmu privedl ke krachu, pak mi netvrdte ze progresivni dan je trestani schopnych. Nikde neni napsano, ze to co si kdo vydela je stanoveno spravedlive.
Tupa modla "nabidky a poptavky, aneb neviditelna ruka trhu pana Klause ma ovsem stejny problem jako komunisticka ideologie, totiz predpoklada urcity model chovani lidi, jinak selhava.
Ta "nabidka a poptavka" totiz selhava v okamziku, kdy do celeho procesu vstoupi spekulace. Idealni priklad je treba najemni bydleni. Zdalo by se, ze kdyz klesa poptavka upravi se dle toho nabidka. Kdepak, diky spekulaci je plno bytu radeji i nekolik let prazdnych, jen aby neklesla nerealna (nenabidkova) cena. Stejnych prikladu najdeme vice, trena ne-trh mobilnich operatoru (oligopol, opet forma spekulace). A uplne stejne je to i s poptavkou po zamestnancich. Firmy placi ze nedokazou sehnat zamestnance do technickych profesi, ale nejsou ochotni je adekvatne zaplatit. Opet je zde prvek spekulace, radeji pockame az ti o ktere stojime "vyhniji" nebo zatim vedome prijmeme mene zdatneho zamestnance, hlavne aby se nemusela zvysit odmena.
Jake je reseni ? Velmi nepopularni, ale ucinne - pravidla a regulace :-) Zajimave je, ze v zemich ktere povazujeme za ekonomicky uspesnejsi je ve skutecnosti takovych (z ceskeho pohledu socialistickych) regulaci vice nez v teto nefunckni rozkradene zemi. Ono to totiz bez nich nejde.
Ano, tři operátoři není plně konkurenční byt. Trh s byty funguje. S postupující deregulací se zvýšil počet nájemních bytů na trhu a ceny komerčního nájmu klesly. Samozřejmě pronájem má své náklady a pod určitou cenu se už nevyplatí byt pronajmout a je lepší ho nechat prázdný.
A u těch technologických firem to je právě ukázka funkce trhu - poptávka se nepotkává s nabídkou, měl jsem možnost ve firmě pro kterou pracuji sledovat obsazování několika míst v IT. Většina zájemců nesplnila požadavky na kvalifikaci. Občas se našel někdo schopný, ale finanční požadavky byly mimo možnosti firmy. A samozřejmě se objevuje nemálo těch, kteří nevyhoví kvalifikačně a přesto mají nerealistické platové požadavky.
"Samozřejmě pronájem má své náklady a pod určitou cenu se už nevyplatí byt pronajmout a je lepší ho nechat prázdný"
Cimz pak ucelove vznikaji mrtve zony. V jinych zemich na tento problem pamatuji, u nas by hned vsichni ti vychc... rvali jak je to levicove :-) Prave proto tahle zeme bude vzdy jen zemi druhe kategorie, protoze uprednostnuje kratkozrakou bezbrehost pred dlouhodobejsim rozvojem.
Neni asi treba pripominat, kdo pak zaplati naklady na vytapeni v dome, kde je vice jak polovina bytu zamerne prazdnych. Takze dotycni plati na spekulaci jinych. V centru Prahy uz jsou podobnym zpusobem prazdne i cele domy. Samozrejme, ze v nasi zemi s tim "nelze nic delat". Zvlastni, v takove UK mohou ...
Tady se to zkratka zvrhlo v jakousi bezbrehou predstavu a o absolutne neomylne roli volneho trhu. Takto absurdne to ale jinde, kde jsou na tom lepe nez v CR, nefunguje.
Na to maji kupodivu opet odpoved jinde. Napriklad takovou, ze za dlouhodobe neobsazeny byt se plati vyssi dan, ktera prave ukazuje na tu vych.... (lepsi slovo me bohuzel nenapadlo, omlouvam se). Prave proto, aby se omezila spekulace na cenu.
Jsou s tim spojene i dalsi problemy, ty jsou vsak ciste neekonomicke. Napriklad ze dum/lokalita tak postupne "pustne", dochazi k odlivu bohatsich, pritahuje kriminalitu ... Chapu ze ale v nasem kratkozrakem meritku (urvi rychle co muzes, po nas potopa) toto mnozi povazuji za netrzni nesmysly.
Zdravím všechny čtenáře, jsem sociálně smýšlející člověk, jsem hospodářek v odborové organizaci OS KOVO ve firmě se 177 zaměstnanci. Víte co tato opatření budou znamenat pro lidi u strojů? Zaměstnavatel jim sníží plat, seškrtají se zaměstnanecké výhody (stravenky, příspěvek zaměsnavatele na důchod apod.) a my místo "55% daní" za našeho příjmu si za stejné množství peněz koupíme méně zboží, protože celkové daňové zatížení STOUPNE pro KAŽDÉHO-už nebudeme pracovat do půlky července poze pro stát, ale třeba až do srpna/září!
Podíl nepřímých daní tím pádem vzroste a obchodníci/živnostníci ho budou muset promítnout do cen! Všiměte si o kolik zdražily potraviny zvýšením DPH-obchodníci uvítali změnu a pořádně napálili ceny, aby prý nebyli ve ztrátě a zvýšili si marži. To jsou skutečná data s promítnutím standardních spotřeb i komodit zatížených spotřební daní (benzín, alkohol, cigarety). Nejsem zastánce prosazování tvrdého postoje v tom, že ukážeme na skupinu lidí a řekneme ti za to můžou a teď jim to osladíme, protože můžeme.
Jak na to přišel? Sledujete ceny potravin? Já ano, a vyletěly dost, řada z nich klidně o 100%. Občas se objeví něco jako ptačí chřipka, pak se zlikviduje několik chovů slepic a vejce rázem vyletí o 100%. Stejně tak vyletěl olej, máslo a jiné potraviny. Kecy Kalouska o tom, že zvýšení daně nepřinese zdražení potravin, protože přece tady nastoupí konkurence, jsou stejné jako bláboly hospodského kecala nad zteplalým pivem.
Když se nad solidární daní trochu zamyslím, musím dospět k názoru, že označovat daň pro vysokopříjmové poplatníky za solidární je úplný nesmysl. Každá vyměřená daň nakonec doputuje k někomu, kdo se proti ní už nedokáže bránit. A vůbec to nemusí být ten, komu byla vyměřena.
Pokud má například někdo u nás příjem přes 100 000 korun měsíčně, má s velkou pravděpodobností pro firmu zásadní přínos. A taktéž by měl stejný přínos pro řadu jiných firem. A to mu dává do ruky velký nástroj k vyjednávání s majitelem o dorovnání ztráty způsobené touto daní (byť třeba prostřednictvím ředitele a podobně), ba dokonce klidně přímo k vydírání. A pokud k tomuto dorovnání dojde, je potřeba přenést toto břemeno na ty, kdo se mohou bránit nejmíň, což jsou snadno nahraditelní lidé, kteří mají i nejnižší příjmy.
Samozřejmě, že majitel asi nepředstoupí před firmu s tím, že musel přidat Frantovi (za jehož nápady všichni trhají firmě ruce, zato bez něj se neprodá nic), takže všem ostatním ubere. Ale třeba až se budou rozdávat prémie, nebude nikdo z nich vědět, že by bývaly byly tučnější, kdyby nebylo třeba složit se Frantovi na solidární daň. Takže nakonec tu daň zaplatí ti, kteří maji na základě své kvalifikace a schopností příjmy nejmenší.
Stejně funguje i DPH a pojistné atd.
Ano.
Nejsem sam, prectete s napriklad tento rozhovor http://www.lupa.cz/clanky/miroslav-motejlek-novinari-v-cesku-jsou-spatne-placeni-chybi-jim-sebevedomi/ Posledni odstavec, cituji: "Členové managementu mají 400, 500 tisíc a jejich hodnota pro vydavatelství je nulová. Hodnota sedí v redakci a redaktoři mají 40 tisíc."
Tady se předkládá tvrzení, že ti co mají vysoké příjmy jsou užiteční.
Z praxe neznám jediný takový příklad. Naopak většinou je výše mzdy NEPŘÍMO úměrná užitečnosti daného jedince a ve skutečnosti souvisí hlavně se "sociálními dovednostmi" (lezení do zadku, známosti).
Po pravdě řečeno bych všechny tyhle pravičácké mozky nejraději vyvezl na opuštěný ostrov ať tam sami, bez "socek", "plebs" a dalších pro ně "podřadných", ukáží co ve skutečnosti umí. Velice bychom se divili.
Ehm, zrovna v kategorii hrubého příjmu cca 70-150k měsíčně se najde klíčových (a velmi špatně nahraditelných) lidí víc než dost v řadě oborů, tohle prostě téma na diskusi není.
Můžeme diskutovat o zaslouženosti příjmů "top managerů" v relacích nad 250k měsíčně, tam už to je opravdu leckdy sporné, jenže jaksi ČSSD ten "tlak" cílí už do znatelně nižších relací, kde se (ač to někoho možná překvapí) opravdu pracuje...
A poznámka na okraj - v souvislosti s údajně menším zdaněním "bohatých" se argumentuje stropy odvodů pojistného. Směšné či spíše trapné na tom ale je to, že právě socdem se svého času velice rozčilovala, když se mluvilo o vysokém zdanění u nás s tím, "že pojistné nejsou daně". Ale najednou to daně zase jsou a bohatí se jim vyhýbají? K zblití...
Pochopitelně socani ten tlak cílí do nižších relací než je ctvrt mega měsíčně. Ty kydy o čtvrt mega za nic jsou jen pro nachytání závistivých blbů - totiž takových příjmů u nás není tolik, aby jejich jakkoliv progresivní zdanění se v rozpočtu projevilo víc než nalití kýblu vody do Vltavy z Karlova mostu na jejím průtoku v Mělníku.
Ale je dost opravdu důležitých zaměstnanců, jimž firmy vyplácejí 50 000, 70 000 i víc měsíčně za práci a vyplatí se jim to (těm firmám) - a tyhle zaměstnance chtějí socani obírat a potrestat za to, že jsou pracovití a umí. Jak socialistické!
Jak dokázali "hospodařit", předvedli Dluhoslav Slibotka a uprchlý deviant Mládek už v dobách konjunktury. Co čekat nyní od stejných magorů, který nikdy nepochopí výraz konkurenceschopnost a společnost, která je v krizi kvůli vysokým dluhům, přemrštěným daním a paralyzující regulaci chtějí napravit novými dluhy, vyššími daněmi a vetší regulací...
Buď k nám budoucnost milostivá...
že odpisy, které mohou OSVČ uplatňovat, jsou skutečně velkorysé. Je třeba zohlednit nevýhody oproti zaměstnancům a pokusit se je daňovou sazbou vyvážit. Min. odvod je správný. Jestliž někteří živnostníci vykazují nulový zisk, tak ať nepodnikají. Kdy se vám naposledy stalo, že jste po zaplacení práce obdrželi účtenku?
souhlasím,OSVĆ je svým pánem a nemusí mlčet a trpět tím,že někteří zaměstnavatelé se chovají opravdu hrozně. Asi je to tím,že páni podnikatelé si neuvědomijí,že bez svých pracovníků nic nedokáží,ale je smutné,že toto si nemohou nemohou dovolit jejich zaměstanci,kteří jsou schopni pracovat opravdu za ponižujících podmínek a jsou vděčni za jakoukoliv práci.
Do odchodu do inval.důchodu jsem pracovala jako zaměstnanec,po roce jsem byla ČID a začala jsem pracovat jako finanční poradce,tedy OSVČ.Mohu říci,že neznám ze svého okolí,tedy OSVČ,že by někdo platil soc.zdr.vyšší než minimální a co se týká placení daní ´taky ne. Zná někdo holičku,kosmetičku a podobné profese,že Vám dá doklad? Naopak znám takové,které v prosinci fiktivně vyrábí doklady.Nezávidím jim,já sama mám důchod nad stanoveným průměrem,ale to jsem byla do doby ńemoci zaměstancem,ale když slyším OSVČ při stanovení důchodu
jejich nadávky na stát jak mají malý důchod,tak se nedivím panu Mládkovi, jak se vyjádřil .OSVČ určitě to nemají snadné,znám pozici jak zaměstnance tak i OSVČ ale mohu odpovědně říct, že jako zaměstnanec bych už nechtěla být. Když slyším od svých klientů jak se někteří zaměstavatelé chovají ,platí jim min. mzdu zbytek na ruku,že se bojí ozvat,protože ví,že už dál nemusí mít práci.Každého straší stáří,ale vím, že rozhodně nezávidím střední generaci. A jěště 1 perlička. Má dcera má titul bc. pracovala ve veřejné správě ,po volbách z důvodu nadbytečnosti dostala výpověď rok byla bez práce,absolvovala rekvalifikační kurz -a nyní má menší příjem než já důchod!!!!! Takže to je motivace pro naši mladou generaci
při rovné (tedy lineární) dani a vhodném odpočtu na vyživovaného partnera.
Jestliže odpočet (obvykle na manželku) odpovídá základní slevě poplatníka a daň je lineární, není důvod dělat společné zdanění. Při progresivní dani je to jinak - to už tady bylo, společné zdanění bylo zavedeno za Kalouska - a my jsme dostali od eráru zpátky 30 tisíc přeplatku.
Dnes je to jedno (s výjimkou situace, kdy dosud vyživovaný partner začne pracovat a má příjmy vyšší, než 68 tisíc, ale menší než asi 96 tisíc - pak totiž ne něj nelze uplatnit slevu, ale jeho základní nezdanitelná částka není uplatněna v plné výši).
Takže ano, jestli zavedou progresivní daň, tak společné zdanění manželů by bylo velmi vhodné.
20 let tady lidi volí zločineckou organizaci jménem ODS, a pak se diví, co ve vládách po zvolení předvádějí..takže se zvolí levice,ta zase dělá problémy jiného typu..a pořád dokola..cesta ven je jen jedna : zavést trestní a hmotnou odpovědnost politiků za své činy, tzn., žádná imunita, podepíšeš jako náměstek, nebo ministr předraženou zakázku , tak prodělek nanradíš státu ze svého, atd. cesta k tomu je přes zavedení referenda a odhlasování " mantinelů" pro jednání politiků po zvolení do funkce..včetně odvolatelnosti referendem 1x za rok, atd.
Věřím tomu, že za příští vlády soc. dem. (at bude jakákoliv) zákon o referendu projde a to bude, doufám, počátek cesty k nápravě poměrů..ale je to běh na dlouhou trat, protože ,(bohužel) , v této zemi si lidi nechají hodně líbit, a než by šli třeba na protivládní demonstraci, tak nadávají na poměry v hospodě..
Jinak doufám, že příští prezident bude Tomio Okamura..ten chlap se prostě nebojí nazvat věci pravým jménem, je radikální..a to je tady už potřeba jak sůl.
Ještě doplním k deficitu: je fakt ,že sociální výdaje jsou velké, vč. důchodů..ale myslím že i ty se dají omezit : např. zrušením příspěvků na bydlení ( tyto peníze skončí v předražených ubytovnách) a zavedení jednotné podpory v nezaměstananosti : každému jednotnou podporu ve výši čisté minimální mzdy 3 měsíce a dost..nenajdeš-li práci, jdi na soc. dávky.S tím souvisí zvýšení min.mzdy , alepon na polovinu průměrné, atd.
Ale šetřil bych i jinde :rušenín ministerstev, zákazem sponzoringu všeho druhu ( sportovci, tzv. kultura, granty ( to slovo znamená "dary")pro státní i komunální oblast, a od příštího roku bych zákonem zakázal financování církví a politických stran bez výjimky.
Ono by se mohlo hodně uspořit, jen chtít..Myslím , že i tohle by mohli občané posodit v referendech..na Islandu zakázali politikům občané v referendu financovat majitelům bank ( a jejich klientům)
ztráty v bankách..prostě jde to, když se chce.
A ještě mi napadlo : v 60 letech zavedli v Kanadě rezervace ( tedy chráněné oplocené území) pro " nepřizpůsobivé" indiány : ti kteří neaby schopni najít žádnou práci a pracovat chtěli, tam mohli jít.Bylo organizováno jako samospráva, ti nejschopnější pomáhali s chodem rezervace - stavěli další ubytovny, vařili, prali pro ostatní, děti měli zajištěné základní vzdělání a obědy zdarma , atd., ALE s jednou podmínkou : vzali tam jen toho indiána, kerýchtěl pracovat a byl schopen žít bez alkoholu.Ti, co toho schopni nebyli , tak prostě z hladu kradli, atd a skončili ve vězení , v Kanadě a USA totiž můžete jít i za přestupek sedět, třeba na 3 dny..v každém okrsku pracuje soud i v noci ( county court), takže dyž večer někoho seberou, ráno už sedí..není odvolání ( ušetří se za právníky..) jen se lze z trestu vyplatit (kauce)..tohle bych tady zavedl..Howgh.
Jednotná podpora v nezaměstnanosti - budiž, ale pak taky jednotný, ne procentuální příspěvek na politiku zaměstnanosti, jenž je součástí sociální daně pro všechny.
Zvýšení minimální mzdy je hovadina, a na polovinu průměrné tuplem - pracovník si na sebe musí vydělat a je-li hodnota jeho práce na úrovni nynější minimální mzdy, přestane se při nařízeném zvýšení oné mzdy vyplácet. Takže bude buď propuštěnm nebo bude jeho mzda doplňována na předepsanou výši na úkor ostatních lépe placených pracovníků, jimž bude muset být nějak ubráno - pocítí to nenápadně třeba na prémiích, na benefitech a tak podobně.
Vy tady zahajujete předvolební kampaň stran současné vládní koalice. Pro to, abych si udělal obrázek o placení daní fyzickými osobami v roce 2011, stačí navštívit odkaz http://www.mfcr.cz/cps/rde/xchg/mfcr/xsl/tiskove_zpravy_68053.html?year=2012
daň z příjmu FO ze závislé činnosti 81.4 mld
daň z příjmu FO vybíraná srážkou 7.7 mld
daň z příjmů FO z daňového přiznání 1.5 mld
Vyznamná část ekonomicky aktivního obyvatelstva tedy daně (a související zdravotní a sociální pojištění) fakticky neplatí a samozřejmě si přeje, aby to tak i zůstalo.
Jedním ze zdrojů je právě tento nepoměrný rozdíl, prostředkem je zavedení pokladen s fiskální pamětí, státní loterie daňových dokladů a la Tchaj-wan, zavedení majetkových přiznání jako ve většině evropských zemí, progresivní zdanění příjmů FO podle standardu obvyklých v EU či USA.
proč se trefujete p.Klimánková do Zemana že letěl vrtulníkem jak krátkozraké vite že 1/3 jeho platu putuje do rozpočtu dobrovolně se toho vzdal ve prospěch republiky proč to neudělal žadny pseudopravičák (klaus nečas atd) jsou to chamtivci jako všici i kdyby letal tryskáčem tak vám to muže býti jedno notabene když to za to sve 5 leté období ma bohatě předplaceno to neudelal jeste nikdo ( nevim z čeho se to počíta ale ze zakl.platu tj cca 4,5mil) vážená "redaktorko"