Obecní chodníky přiléhající k soukromým domům museli léta jejich majitelé v zimě udržovat bez náhrady a ještě hrozily sankce za porušení těchto pravidel . A když tato povinnost přešla na obce jako majitele chodníků,tak to najednou nejde. Takoví mluvkové hovořící o "nemehlech "by měli zestárnout popř.začít trpět pohybovým handicapem ať je takové zhova.ilé výroky přejdou.
Po pravdě je něco jiného když na vsi vyběhne 50 sousedů, každý si vyhrabe svoje 4 metry kolem baráku u chodníku (jak to bývalo) a pak je rozdíl, když to má zajišťovat obec. Osobně jsem rád, že to na ně zase přešlo. (nemůžou mně už buzerovat, nedělali to ale mohli a já nebudu ve 4 vstávat a odhrnovat sníh aby moh jít někdo kolem mně na 6 do práce) Ale jelikož používám mozek a oči, nepočítam s tim že bude chodník před mým domem vždycky schůdný. Když na tom budu trvat, tak si ho prostě prohrabu sám, neni v moci obce řekněme 2 km chodníků mít pořád čisté. Soudil by se akorát tak škodolibec nebo psychicky narušený člověk.
Pokud vím, daň z nemovitosti se opakovaně skokově zvyšovala, nyní se na většině míst nezvyšuje (ale nikdy nikde se nesnížila), ale zase se zvýšila daň z převodu nemovitosti (dnes z nabytí). Nevolnictví to bylo v tom, že majitel nesměl odjet například na lyže, protože když napadl sníh, musel odhazovat doma cizí chodník. Nebo nesměl jít na noční, co kdyby v noci napadl sníh a on by se nestihl vrátit včas z práce ho odházet. Ono i jít do práce obecně bylo riziko. Nebo onemocnět už majitel domu nesměl vůbec. Ten systém byl naprosto absurdní i na tehdejší dobu.