Snad si někdo s tvých blízkých ,nejlépe ty potvrtnes kotník na nějakém sněhu, a tobě ty hovado bych dal i zaplatit to ošetření,za 1 paní mohla bejt starší, jednou za to berou peníze aby to udržovali tak at to dělají a ne jen účtovat peníze za nic.. krysy.. Držím Ti palec a vzpomen si na svůj hloupý komentář az Ti někdo z rodiny sebou sekne na chodníku..
Zvláštní. Člověk by řekl, že vás za to "hovado" lidé znectí, ale on ten náš národ už upadl tak, že hulvát za svoje hulvátství dostává plusy... No, za sebe vám, Satane, dávám minus. A není to jen za to "hovado", ale i za to, že jste článek nepochopil, neb o tom, že by za úklid toho chodníku někdo bral peníze a přitom to neuklidil, rozhodně není...
Domnívám se, že nastává doba, kdy je vhodné vracet se ke kořenům. Defenestrace v dnešní době by byl adekvátní počin a dobrá odměna za práci kterou "pro nás, naši úředníci, placení z našich daní" tak, a to slovo nemám rád, smysluplně vykonávají. Ne úplně špatnou variantou, či alternativním řešením by bylo převzít tzv. čínskou metodu "odměňování" za špatnou práci, či korupci, nicméně to bychom byli jako stát do týdně bez munice a politiků. Třeba vzít si k srdci a v zákoně ukotvit hmotnou zodpovědnost .... to by byla taškařice.... Bohužel není a nebude politická vůle k prosazení takových zákonů. Přeci si nepodřežou větve pod těmi svými otylými ......
Ano, v podstatě je to pravda. Ale o chodníky se nestará státní správa, ale obce - samospráva. A úklid neprovádí úředníci, ale soukromé firmy. A tyto soukromé firmy jsou vybírány, i pravidla úklidu jsou stanoveny politiky. Ale jinak je to pravda.
Jen mi není jasné, jakou odbornost, týkající se solení a zametání, máš na mysli.
Úraz na neudržovaném chodníku. 4. 1. 2019
Upřímně řečeno připadá mi to poněkud ujeté činit zodpovědným někoho za nešikovnost jiného. Že na sněhu, ledu, na vlhkém anebo zaprášeném povrchu to klouže, zjistí každé dítě, už když se naučí chodit a také vzápětí se naučí na kluzkém povrchu pohybovat.
Chodce nikdo nekontroluje, jestli má zimní boty s předepsanou hloubkou dezénu. Když upadne, nikdo nezkoumá, jestli přizpůsobil rychlost chůze stavu komunikace a okolnostem. A jestli upadl, tak je to on, kdo porušil důležitou povinnost, je tedy vinen, ale sankcionován není.
Nelogicky se mu nabízí možnost nezasloužené výhody, zaměnit svoji chybu (nebo i záměr) za zisk na úkor jiného. Stát má právo nařizovat občanům co smí a co musí, obecně a všem stejně. Ale diskriminovat jednotlivce, že právě on podléhá nuceným pracím anebo povinnosti zajistit úklid chodníku na své náklady ve vymezeném úseku, to je velmi sporné. Vyvolává to i řadu doplňujících otázek na podrobnosti, třeba v jakém časovém termínu a kdo určí postačující kvalitu údržby chodníků. Pochybuji, ani právníci se neshodnou na jednotném výkladu o odškodnění za vlastní chybu.
Pane Fogyne, hezky jste článek napsal, ale nikdo z nás se už nedozví, jak se zachováte a co podniknete, až vám jednou ujedou párátka na sněhu nebo ledovce chodníku a svou nešikovností si jedno nebo nedej bože obě ty párátka dobře zlomil, aby jste nemusel kvůli komplikované nebo otevřené fraktuře na operaci a hezky si lehnout do nemocnice.
Nechci to více rozebírat a proto vám přeji HEZKÝ DEN
no a co když sebou někdo plácne v lese? na lesní cestě. nebo snad lidi nemaji právo v zimě chodit v lese?
co když sebou flákne na zasněženém trávníku. na otevřeném sportovišti. v parku který je na zimu nepoužívaný. je spousta míst, kam není vysloveně zakázán přístup, nebo je dokonce zákonem ustanoveno že se zakázat nesmí - přesto nelze spravedlivě očekávat, aby tam majitel uklízel sníh a ošetřoval povrch.
co když sebou majzne na silnici? nebo snad nemá občan právo přecházet z jednoho chodníku na druhý? jenže co je dost dobré pro bezpečný pohyb aut, může stačit k uklouznutí člověka.
co krajnice a okraje? smeták nasmetá sníh ke kraji chodníku - pluh ho nahrne ze silnice tamtéž. v podhorských městech, ba jednou za každých pár let i v práglu - jsou chodníky lemovány sněhem, který jaxi není kam dát. i tam je někdo povinen udržovat schůdnost? co když do toho nějaké dítě radostně dupne - a stařenka si na tom zlomí nohu? taky je majitel komunikace vinen?
nebo obecně - co když během pár hodit teplota prudce poklesne, a na promrzlou zem začne chundelit sníh s deštěm. každý rok se to stane. má být majitel mnoha desítek kilometrů chodníků sankcionován za to, že je posypává postupně?
nebylo by fakt jednodušší, kdyby každý čuměl na cestu a dával pozor???
bylo, potom ale by v zakonne nemela byt povvinnost udrzovat chodniky a komunikace. Taky neni duvod proc by mela platit jinak pro mesto a soukromeho vlastnika. Pokud tu je ta povinnost i odpovednost za skodu, tak mi prijde uplne normalni ze se obcas nekdo domaha uhrazeni skody....
Muzete volit takovou stranu ktera tyhle povinnosti ze zakona odstrani.
Ještě teda by mne zajímalo, jestli když sebou někdo pleskne na suchém chodníku a zlomí si nohu - jestli taky může majitele komunikace zažalovat a chtít po něm náhradu škody.
Protože pokud nikoliv - pak by mne zajímalo, jestli uklouznutí na nějakým-způsobem neuklizeném chodniku lze za jakýchkoliv okolností apriori považovat za zavinění nedostatečnou péčí o komunikaci - nebo jestli třeba když ten majitel chodníku prokáže, ze tamtudy ve stejnou dobu prošlo sto lidí a nikdo jiný si tam nohu nezlomil, že zavinění nespočívá v chodníku, ale v uživateli.
Pokud ve svém příspěvku zmiňujete diskriminaci jednotlivce, " že právě on podléhá nuceným pracím anebo povinnosti zajistit úklid chodníku na své náklady ve vymezeném úseku, to je velmi sporné.", tak vás musím upozornit, že jste tak trochu zaspal dobu, protože od roku 2009 za škody způsobené někomu na chodníku zodpovídá majitel onoho chodníku, což ve valné míře jsou obce. Novelou zákona č. 13/1997 Sb. zanikla zodpovědnost za onen chodník osobě, jejíž nemovitost k chodníku přiléhala. Doporučuji vaší pozornosti článek, který v předmětném článku zmiňuje autor, a to článek Konec českého otroctví při úklidu chodníků (jde o článek stejného autora).
Přesně tak , údržba chodníků je potřebná , ale nedá se stihnout všechno naráz. Je neskutečně hloupé si myslet , že dá. Někdy člověk upadne i na rovném suchém chodníku , někdy způsobí na chodníku nerovnost automobil , který na něj najel a také se stane úraz. Chápu že jsou v naší společnosti staří lidé , kteří mají problém se na zasněženém chodníku pohybovat , ale jsou i lidé kteří mají problém se pohybovat i nasuchém a upraveném chodníku. Proto musí svoji cestu zvážit a většinou ji zvažují a případně změnit trasu a nebo přesun z místa na místo po svých prostě nevykonají . Bydlím na vesnici a tady je zvykem z úcty k sousedům a ke kolemjdoucím , si zamést před vlastním prahem. Je to sice chodník obce , ale používá se tu zdravý selský rozum. Je nám tady jasné , že když za půl hodiny napadne 15 cm sněhu , tak že po něm prostě pár lidí jít musí.. A nebo musí počkat třeba 4 hodiny až sníh odklidí obecní odklízecí četa. No anebo jej pro klid duše uklidit sám. Vím , že se to nedá aplikovat všude , tak nerejpejte . Chtěl bych vidět někoho z horlivých soudců , kdo by zvládl hned , ve všech ulicích vesnice , či města zaráz sníh odklidit. No a taky předpokládám , že dost lidí před paní , už po takovém chodníku šla a přešla ho bez úhony. Žeby jim to neklouzalo?!?! a nebo prostě viděli neupravený chodník , tak šli opatrně?!?!...nebo jinudy?!??
Používejte prosím zdravý selský rozum a nechoďte ani na tenký let...rybník je sice nejspíš obecní , ale asi by to byl váš poslední pokus jak obvinit obec za vaši neopatrnost.
Ono je to ovšem obecně špatně chápáno. Vlastník chodníku není odpovědný za to, zda je či není chodník uklizený, ale je odpovědný za to, když se na chodníku někomu něco stane a to v příčinné souvislosti s neuklizeností onoho chodníku či s jeho stavebním stavem. Takže, pokud se někomu něco nestane, tak se nic neděje, když chodník zůstane neuklizený. Tím, že padla odpovědnost vlastníka přilehlé nemovitosti za škody vzniklé někomu na onom chodníku, padla i možnost třeba obecní vyhláškou stanovit jako jiný přestupek "neuklizenost" chodníku.
Souhlasím, že nejde odklidit všechen sníh najednou. Tady by pomohl starý dobrý institut správce domu, který by měl být povinnost úklidu. Každý majitel nemovitosti by měl mít správce v domě a ne nějakou firmu, která spravuje půlku činžovních domů v Praze. Správce by měl, tak jako dříve, na starosti úklid domu i před domem. Zvýšila by se i bezpečnost v domech.
A jak budete prokazovat, na které polovině někdo uklouz? On tam žádný plot ani jiné dělení není.
A navíc - chodník přece nemusí být (a ani většinou není) uklizen v celé šíři. Když si někdo zláme nohu na neuklizené polovině, tak je za to zodpvědný majitel té neuklizené poloviny? Tedy analogicky, když si někdo zláme nohu na neuklizené části jinak uklizeného a schůdného chodníku, je za to také majitel chodníku zodpovědný?
to je přesně ta pointa. majitel jedné podélné poloviny se na úklid úplně vyprdne, a nechá na ní ležet půlmetru vysokou hrču sněhu. majitel druhé podélné poloviny vstane v pět ráno, chodník svědomitě uklidí, posype, odjede do práce vytvářet zdanitelné hodnoty - v 9 ráno krátce zasněží, a na dvoucentimetrové vrstvě zledovatělého sněhu si stařenka v 9:15 zlomí nohu. kdo je vinen?
Tak to nevím, já u toho nebyl. Ale přijde mi dost nepravděpodobné, pokud byl před 9. hod. chodník svědomitě uklizen a posypán, že by, když v 9 hod. krátce zasněží, nasněžily 2 cm a do 9.15 hod. stačilo to nasněžené ještě zledovatět. Hele, můžete svoji hádanku doplnit o informaci, jaká že byla v 9.00 hod., když začalo sněžit, teplota, a jaká teplota byla v 9.15 hod.? Tajké by bylo dobré, kdybyste mi sdělil, kolik bylo té stařence, zda používala běžně hůl, berle či jiné pomůcky k chůzi a jaké měla obutí, tedy zda na zledovatělý sníh vyrazila v letním či zimním obutí, jakož i jaká byla, pokud tedy toto měla, kvalita jejího zimního obutí. Pak uvidíme, co by se s tím dalo dělat... :))
Do Peruna, to už přeháníte, né? V prvé řadě musí žalobce prokázat, že k úrazu došlo na určitém místě, protože je nutné, aby žalovaná strana byla tou správnou žalovanou stranou (říká se tomu pasivní legitimace, pokud se nemýlím), v určitém čase a že mezi nezajištěním bezpečnosti chodníku a vzniklou škodou je příčinná souvislost. Osobně si myslím, že žalobce by nejspíš neuspěl, pokud by prokazatelně byla uklizena jen část chodníku, tedy třeba toho soukromého vlastníka, a část by uklizena nebyla, tedy třeba část ve vlastnictví obce, a ke škodě by došlo na části neuklizené. Nejspíš by soud vycházel z toho, že nic nebránilo žalobci, aby užil k chůzi uklizenou část chodníku, přičemž by se mu s největší pravděpodobností nic nestalo. Jinak otázka byla původně položena tak, že předmětný chodník je přesně vymezen, resp. jeho rozdělení je přesně vymezeno mezi soukromého vlastníka a obec, tedy lze podle katastru nemovitostí vymezit, na které části chodníku k případné škodě došlo, aniž by tam byl plot, že? Myslím, že naprosto zbytečně zacházíte do absurdit, které stejně mohou mít řešení až tehdy, až se najde někdo, kdo s takovou žalobou přijde. Nikdo na světě vám neřekne, jak ten který soud rozhodne, protože pak by to bylo tzv. o ničem a soudy bychom mohli rovnou zrušit, neboť by vše bylo nalajnováno tak, že by nebylo co soudit.
Obecní chodníky přiléhající k soukromým domům museli léta jejich majitelé v zimě udržovat bez náhrady a ještě hrozily sankce za porušení těchto pravidel . A když tato povinnost přešla na obce jako majitele chodníků,tak to najednou nejde. Takoví mluvkové hovořící o "nemehlech "by měli zestárnout popř.začít trpět pohybovým handicapem ať je takové zhova.ilé výroky přejdou.
Po pravdě je něco jiného když na vsi vyběhne 50 sousedů, každý si vyhrabe svoje 4 metry kolem baráku u chodníku (jak to bývalo) a pak je rozdíl, když to má zajišťovat obec. Osobně jsem rád, že to na ně zase přešlo. (nemůžou mně už buzerovat, nedělali to ale mohli a já nebudu ve 4 vstávat a odhrnovat sníh aby moh jít někdo kolem mně na 6 do práce) Ale jelikož používám mozek a oči, nepočítam s tim že bude chodník před mým domem vždycky schůdný. Když na tom budu trvat, tak si ho prostě prohrabu sám, neni v moci obce řekněme 2 km chodníků mít pořád čisté. Soudil by se akorát tak škodolibec nebo psychicky narušený člověk.
Pokud vím, daň z nemovitosti se opakovaně skokově zvyšovala, nyní se na většině míst nezvyšuje (ale nikdy nikde se nesnížila), ale zase se zvýšila daň z převodu nemovitosti (dnes z nabytí). Nevolnictví to bylo v tom, že majitel nesměl odjet například na lyže, protože když napadl sníh, musel odhazovat doma cizí chodník. Nebo nesměl jít na noční, co kdyby v noci napadl sníh a on by se nestihl vrátit včas z práce ho odházet. Ono i jít do práce obecně bylo riziko. Nebo onemocnět už majitel domu nesměl vůbec. Ten systém byl naprosto absurdní i na tehdejší dobu.
Dokud byla povinnost zimní údržby chodníků na majitelích přilehlých domů, tak jsem nikdy neslyšel o možnosti vyřazení chodníku ze zimní údržby. Jen co to přešlo na město, tak je to samá výmluva a vyjímka. Takže za mně: ať paní odškodněj a modlej se aby neměla trvalé následky, pak by to bylo ještě mastnější.
Kdyby jen vyřazení chodníku ze zimní údržby. U nás obec hned první zimu aktivně vyčíslila, kolik bude úklid chodníků obecní rozpočet stát. Vůbec těm soudruhům nedošlo, že tu sumu, kterou se ohánějí, předtím majitelé domů odpracovali ZADARMO a ještě si museli sami pořídit košťata, lopaty i posypový materiál a odvézt sníh někam mimo chodník. Obvykle to chodilo tak, že projel pluh a nahrnul sníh na chodník. Posléze vyšel ven nešťastný otrok a sníh zase odhrnul do silnice. NIKDO nebyl schopen sníh naložit a odvézt mimo obec. Nevolník to dělat nebude, nemá na to prostředky, obec sice má prostředky i lidi, ale nedělala to taky. To by totiž někdo musel vylézt před budovu obecního úřadu a rozhodnout, že se sníh vyveze na pole za obec. Pokud je sněhu málo, tak to jde, jakmile ale napadne půl metru, tak je to problém.
To mi pripomina svedske skolstvi, ve kterem jsem pracovala 42 let. Demokraticke principy jsou ovsem nespravedlive rozdeleni. Zaci a rodice maji vsechna prava, ucitele jen povinnosti. Tak je to i s magistratem Prahy, to co je dovoleno Bohovi, neni dovoleno volovi, tedy obcane ty nemas prava a jen povinnosti, Magistrat ma vzdy pravdu. Nezazili jsme to uz za cervene slechty, ted mam modrou, ale co se zmenilo? Ti u vesla maji vzdy pravdu. Franceska
Zaujalo mne, že až ke konci se objevili přispěvatelé s podstatným argumentem, a sice, že dříve nevolník (majitel přilehlého domu) musel, zatímco dnes obec nemusí. Vylučování některých méně frekventovaných tras ze zimní údržby je oblíbenou činností radnic. To opravdu předtím nebylo. Stihnout uklidit chodníky (i cesty) je otázkou priorit zastupitelstva. Znám obec (cca 2000 obyvatel), kde radnice vlastní "úžasnou věc" - traktůrek s radlicí. Ten objede všechny chodníky v obci asi tak za hodinu. Když sněží stále, dá ještě další kolo. Zajímalo by mne, jestli i větší obce a města mají jeden traktůrek na každých 2000 obyvatel, nebo spíše na 20 000. A ještě jedna připomínka: když jsou chodníky v naší ulici vyňaty ze zimní údržby, neměli bychom být osvobozeni od daně z nemovitosti? Nebo alespoň platit méně?
" A ještě jedna připomínka: když jsou chodníky v naší ulici vyňaty ze zimní údržby, neměli bychom být osvobozeni od daně z nemovitosti? Nebo alespoň platit méně?"
Nu, pokud by tito používali POUZE chodník před jejich domem, bylo by oprávbněné o tom uvažovat.
Ale přemýšlej. Vážně chceš toto spojovat s daní z nemovitosti? Ta je u bytu několik málo set Kč, u RD do 2.000 Kč. Za to chceš mít celoročně nejen uklizené, ale i opravené, postavené chodníky, ulice, pouliční svítidla, zeleň, dopravní značení atd.? Vážně to za ty peníze jde pořídit?