Vlákno názorů k článku Co když se zraníte na chodníku, který obec v zimě neudržuje? Máte nárok na odškodnění? od Fogyn - Úraz na neudržovaném chodníku. 4. 1. 2019 Upřímně řečeno...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 4. 1. 2019 12:27

    Fogyn (neregistrovaný)

    Úraz na neudržovaném chodníku. 4. 1. 2019
    Upřímně řečeno připadá mi to poněkud ujeté činit zodpovědným někoho za nešikovnost jiného. Že na sněhu, ledu, na vlhkém anebo zaprášeném povrchu to klouže, zjistí každé dítě, už když se naučí chodit a také vzápětí se naučí na kluzkém povrchu pohybovat.
    Chodce nikdo nekontroluje, jestli má zimní boty s předepsanou hloubkou dezénu. Když upadne, nikdo nezkoumá, jestli přizpůsobil rychlost chůze stavu komunikace a okolnostem. A jestli upadl, tak je to on, kdo porušil důležitou povinnost, je tedy vinen, ale sankcionován není.
    Nelogicky se mu nabízí možnost nezasloužené výhody, zaměnit svoji chybu (nebo i záměr) za zisk na úkor jiného. Stát má právo nařizovat občanům co smí a co musí, obecně a všem stejně. Ale diskriminovat jednotlivce, že právě on podléhá nuceným pracím anebo povinnosti zajistit úklid chodníku na své náklady ve vymezeném úseku, to je velmi sporné. Vyvolává to i řadu doplňujících otázek na podrobnosti, třeba v jakém časovém termínu a kdo určí postačující kvalitu údržby chodníků. Pochybuji, ani právníci se neshodnou na jednotném výkladu o odškodnění za vlastní chybu.

  • 4. 1. 2019 14:06

    Albi (neregistrovaný)

    Pane Fogyne, hezky jste článek napsal, ale nikdo z nás se už nedozví, jak se zachováte a co podniknete, až vám jednou ujedou párátka na sněhu nebo ledovce chodníku a svou nešikovností si jedno nebo nedej bože obě ty párátka dobře zlomil, aby jste nemusel kvůli komplikované nebo otevřené fraktuře na operaci a hezky si lehnout do nemocnice.

    Nechci to více rozebírat a proto vám přeji HEZKÝ DEN

  • 4. 1. 2019 16:10

    jezevec (neregistrovaný)

    no a co když sebou někdo plácne v lese? na lesní cestě. nebo snad lidi nemaji právo v zimě chodit v lese?
    co když sebou flákne na zasněženém trávníku. na otevřeném sportovišti. v parku který je na zimu nepoužívaný. je spousta míst, kam není vysloveně zakázán přístup, nebo je dokonce zákonem ustanoveno že se zakázat nesmí - přesto nelze spravedlivě očekávat, aby tam majitel uklízel sníh a ošetřoval povrch.
    co když sebou majzne na silnici? nebo snad nemá občan právo přecházet z jednoho chodníku na druhý? jenže co je dost dobré pro bezpečný pohyb aut, může stačit k uklouznutí člověka.
    co krajnice a okraje? smeták nasmetá sníh ke kraji chodníku - pluh ho nahrne ze silnice tamtéž. v podhorských městech, ba jednou za každých pár let i v práglu - jsou chodníky lemovány sněhem, který jaxi není kam dát. i tam je někdo povinen udržovat schůdnost? co když do toho nějaké dítě radostně dupne - a stařenka si na tom zlomí nohu? taky je majitel komunikace vinen?
    nebo obecně - co když během pár hodit teplota prudce poklesne, a na promrzlou zem začne chundelit sníh s deštěm. každý rok se to stane. má být majitel mnoha desítek kilometrů chodníků sankcionován za to, že je posypává postupně?

    nebylo by fakt jednodušší, kdyby každý čuměl na cestu a dával pozor???

  • 5. 1. 2019 11:45

    whyki (neregistrovaný)

    bylo, potom ale by v zakonne nemela byt povvinnost udrzovat chodniky a komunikace. Taky neni duvod proc by mela platit jinak pro mesto a soukromeho vlastnika. Pokud tu je ta povinnost i odpovednost za skodu, tak mi prijde uplne normalni ze se obcas nekdo domaha uhrazeni skody....

    Muzete volit takovou stranu ktera tyhle povinnosti ze zakona odstrani.

  • 5. 1. 2019 21:59

    Jezevec (neregistrovaný)

    Ještě teda by mne zajímalo, jestli když sebou někdo pleskne na suchém chodníku a zlomí si nohu - jestli taky může majitele komunikace zažalovat a chtít po něm náhradu škody.
    Protože pokud nikoliv - pak by mne zajímalo, jestli uklouznutí na nějakým-způsobem neuklizeném chodniku lze za jakýchkoliv okolností apriori považovat za zavinění nedostatečnou péčí o komunikaci - nebo jestli třeba když ten majitel chodníku prokáže, ze tamtudy ve stejnou dobu prošlo sto lidí a nikdo jiný si tam nohu nezlomil, že zavinění nespočívá v chodníku, ale v uživateli.

  • 6. 1. 2019 0:34

    whyki (neregistrovaný)

    Mno pokud sebou pleskne na suchem, rovnem chodniku tak ne... pokud to bude na rozkopanem a neoznacenem, tak ano.

    Jinak posouzeni miry zavineni i naroku na odskodne je vec soudu... pokud se rovnou nedomluvi. Vsimnete si ze to soud resi.

  • 6. 1. 2019 6:59

    J, Novák

    Pokud ve svém příspěvku zmiňujete diskriminaci jednotlivce, " že právě on podléhá nuceným pracím anebo povinnosti zajistit úklid chodníku na své náklady ve vymezeném úseku, to je velmi sporné.", tak vás musím upozornit, že jste tak trochu zaspal dobu, protože od roku 2009 za škody způsobené někomu na chodníku zodpovídá majitel onoho chodníku, což ve valné míře jsou obce. Novelou zákona č. 13/1997 Sb. zanikla zodpovědnost za onen chodník osobě, jejíž nemovitost k chodníku přiléhala. Doporučuji vaší pozornosti článek, který v předmětném článku zmiňuje autor, a to článek Konec českého otroctví při úklidu chodníků (jde o článek stejného autora).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).