Dovolím si pana Podávku upozornit na zákonem nedovolenou záměnu pojmů spoření/investování kterou použil.
Zatímco staré penzijko byl skutečně spořící produkt, DPS jsou investiční fondy a účastník v nich nespoří, ale investuje.
Hezký den, ono to je celé takto: žádný zákon nedefinuje exaktně pojmy spoření a investování. ČNB kdysi hasila problém s investičním pojištěním a aby omezila potenciální misseling, tak přišla s výkladem, že spoření se nesmí používat ve vztahu k investičnímu životnímu pojištění (pamatujete na reklamu "víc na úraz - míň na spoření"? Pojišťovny jsou dozorované ČNB, tak se rychle přizpůsobily a neřešily, zda ČNB má nebo nemá pravdu. Bylo ve prospěch ochrany klientů. Ve skutečnosti je termín spoření název procesu tvorby úspor. A je jedno, jak ty úspory vypadají, zda jsou tvořeny vklady na požádání u bank nebo investicemi. Na straně tohoto názoru je i samotný název investičního produktu DPS - doplňkové penzijní SPOŘENÍ :) Takže se nebojme říkat, že si na důchod spořím pomocí akcií nebo ETF. Je to naprosto v pořádku.
Dobrý den,
považuji to za váš alibistický výklad, když použiji paralelu - bez opory v zákoně.
Spotřebitelský trh trpí nízkou finanční gramotností a u investičních produktů DPS se schovávat za pojem spoření považuji jak od vás tak od státu za nekorektní.
Vrhnout se na srovnání DIPů a porovnání nákladové efektivnosti je sice chvályhodný úmysl, ale budete pracovat na něčem, co nedávno naprosto do detailu rozebral článek na Rozbitém prasátku. Stačilo by na to dát odkaz a věnovat svou tvůrčí činnost jiným zajímavým tématům, která čtenáři Měšce také ocení.
Jakub Dvořák odvádí výbornou práci, jeho článek o DIPech je ale hoooodně :) dlouhý a tak bohužel pro průměrného spotřebitele obtížně přehledný. Nechám na Vás, abyste porovnala článek na prasátku VELKÉ DIP SROVNÁNÍ s druhým dílem tohoto článku, kde budou uvedeny nevýhodnější DIPy. Shodnou se Jakub Dvořák a Martin Podávka na nejlepších volbách? Co myslíte?
27. 11. 2024, 09:25 editováno autorem komentáře
Rozbité prasátko je skvělé, souhlas. Ale pokud bych se řídil jen doporučením čtenářů, co bychom měli a neměli dělat, tak docela mnohů textů nejen na Měšci by stačilo napsat třeba takto:
- Změna nových podmínek. -> Odkaz na dokument, kdo chce, ať si ho přečte.
- Porovnání finančních služeb. -> Odkaz na jiného autora na netu, který to už napsal.
- Stát zpřísní podmínky daňových odpočtů. -> Odkaz na novelu, kde je to podrobně rozepsáno.
Btw, mohl bych to nechat napsat profesionální, placenou AI, k níž mám přístup. Jen zkoriguji data a ušetřím za honoráře :-))
Tím ale nemyslím že na názory čtenářů kašlu, naopak, díky za ně!
Autorská pestrost vs. autorská práva. Každý vydavatel preferuje vlastní obsah. Jsem rád, když naše redakce rozumí tématům, která napíše (a co nás ostatně vydavatel platí). A jsem rád, když máme další autory, kteří také rozumí nějaké problematice a vytvoří obsah pro nás. Jedno téma lze napsat odlišnými způsoby, přičemž čtenář tak získá více pohledů. Každý dobrý autor je unikát, obsah si tvoří ve vlastní hlavě, zpracovává si jej podle sebe, získává si pro něj vlastní data a podklady.
A jeden z příkladů od kamarádů z Peníze.cz (ano, jsme fakt kamarádi). (Nejen) produktový obsah publikují Peníze i Měšec. A přesto, že jde o stejná témata, každý je zpracovává jinak. Jejich "produkťák" Petr Kučera má vlastní styl, já mám vlastní styl. Jejich autoři píši tak, naši onak. Stejnou problematiku, stejná témata. Někdy jsme rychlejší my, jindy oni, někdy zase jiný autor někde jinde a má to i lépe zpracované, než oba weby dohromady. Není to špatně.
Bylo by super doplnit např, možnosti převodů mezi DIP, jejich podmínky ceny atd. a tom co já vím nikdo dopodrobna nepsal.
co se týče převodu mezi DIP, je to ze jak ses v jednom DIPu 5let a chceš prejit jinam s DIPem, tak de facto zacinas od nuly, zase tech 15let :))))). Takze to je na baterky nekam prechazet. Nejlepe být u jedne spolecnosti celých 15let...a pak si zazadat o vysluhu...