Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Co je minimální mzda a k čemu je dobrá? od anonym - Mám za sebou mnohá povolání, včetně OSVČ a...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 25. 3. 2009 11:37

  bez přezdívky
  Mám za sebou mnohá povolání, včetně OSVČ a po svých životních zkušenostech tvrdím, že nejlépe je být zaměstnancem. Podnikatelům vůbec nezávidím a to z důvodů, že dobře vím, co je to odvádět veškerá pojištění, daně, kupovat nové vybavení a nedejbože ještě platit někomu mzdu za to, že ho musíte hlídat, aby opravdu odpracoval to, co má a aby si nenechal píchat na píchačkách od kamarádů odchod, zatímco už se dávno válí doma na gauči.. (kromě toho, všichni máme možnost si podnikání vyzkoušet na vlastní kůži)
  Zažila jsem ve svém okolí, že chlapi šli marodit proto, aby se mohli dívat v TV na každou sekundu olympiády.. Nebo mi mlaďounký kolega a kamarád v práci záviděl týdení nemocenskou s astmatickým zánětem průdušek (dýchání je základní podmínkou života, s čím jiným už by asi tak člověk měl stonat?).. Nakvašeně mi sdělil, že taky půjde marodit minimálně na čtrnáct dnů, protože je zvyklý si každou zimu odpočinout. Takhle ho totiž vychovala doba, nebo podnik kde předtím pracoval, nebo rodiče, nebo já nevím kdo?!...
  Samozřejmě - největším neduhem dnešních pánů podnikatelů je nefér jednání s podřízenými, neplacení mezd, či neplacení povinných odvodů.. To všechno jsem zažila na vlastní kůži, včetně nadměrného životnímu standartu našeho šéfa, který vedl k neúnosnému zadlužení.. Však na každého jednou dojde..
  Věřím lidem s nízkými příjmy, že jakmile se jednou dostanou do kolotoče platebních neschopností, je neskutečně těžké se z toho vyhrabat.. Chápu, jak špatně se hledá práce s mizerným strukturovaným životopisem.. Vím, jak je těžké vysvětlovat na pohovorech, že nejsem fluktuant, že jsem člověk hledajcí kompromis mezi prací, dítětem a mzdou, která by pokryla základní náklady na život (bez dovolených)..
  Koneckonců i ty pohovory stojí dost peněz. Pokud jste z venkova, což je dnes vlastně celá republika mimo Prahu, a ucházíte se o místo ve svém působišti, je zcela normální, že musíte jet na různé fáze příjímacích testů do Brna, Prahy, Olomouce - ať jste odkudkoliv.. Snaha vzbudit seriózní dojem rovněž něco stojí..(zvlášť ženskou populaci)
  O to více mě štve, když vidím všechny ty pracující ,,načerno,,, co dostávají od ÚP okolo 6000 tis., od kamaráda dalších 12000 tis. - 14000 tis. a chlubí se nám -jejich zaměstnaným živitelům s 6000 tis. čistého - jak se mají dobře..
  Opravdu moc by mě zajímalo, kolik lidí se takhle živí a na veřejnosti fňukají.. Něco jiného je pokud si někdo vydělá byť jen tu minimální mzdu, jejíž výše ani není stanovená a zbude mu čas a energie na přivýdělek, tak klobouk dolů..
  Napadá mě, že by bylo zajímavé zvýšit podpory i mzdy, dát lidem do ruky hotovost a říci jim, ať si z toho veškerá pojištění zaplatí sami. Málokdo si totiž uvědomuje, že i z těch minimálních platů zaměstnavatel odvádí (měl by) skutečné peníze do státní kasy..
  Svět politiky ať komentují poctiví voliči a občansky aktivní lidé.. Staré zlaté: Lid má takovou vládu, jakou si zaslouží.. A v duchu Švejka: Vláda, která sáhne lidem na pivo (dnes spíše myšleno na chléb náš vezdejší), by měla dostat přes držku..
  Co se mladých perspektivních hochů (klidně i dívek) týče, já jim opravdu fandím, protože mají ještě všechno před sebou.. Spoustu pozitivních věcí, vytváření hodnot, důležité objevy a určitě i pády z výšky na zadnici, včetně starostí o děti a maželky hledající práci po mateřské..
  Ke fňukajícím matkám.. Jsem jedna z Vás.. Rozvedená, s dospívají dcerou.. Občas při večerním žehlení nechápavě kroutím hlavou u reality show, v nichž mnoho žen má vícero dětí, jejichž narození občas komentují jako úlet, nebo tvrdí, že prostě vždycky chtěly velkou rodinu..
  Holky, mám pro Vás špatnou zprávu: Jeden pan právník mi řekl, a já s ním plně souhlasím, že počet dětí je závislý na zodpovědnosti každé ženy.. V době, kdy se rozvádí každé druhé manželství si musíme uvědomit, že každa matka si má pořídit tolik potomků, kolik je schopna uživit. (nebo si najít opravdu solidního partnera, anebo taky sekat latinu, vážit si toho hodného obyčejného muže, co má doma, nefňukat, že ještě nikdy nebyla u moře, popřípadě že má málo času na své koníčky.. Každá sranda něco stojí a pokud se JÁ chci bavit, musím si na to JÁ vydělat)
  Už dávno platí heslo: Jedno dítě je o strach, dvě už k neuživení..
  Minimální mzdu bych adekvátně zvedla a zavedla spolu s poviností platit si z ní všechno sám na svůj vlastní zdravotní i sociální účet .. Je to nejspíš nereálné, ale bylo by to poučné.. (BTW... k těm 30,- KCZ placených u lékařů a lékárníků.. Občas byla i taková období, kdy jsem je v peněžence hledala těžko a raději jsem je tam nechala pro případ nemoci dcery.. Teď, když se máme daleko lépe, na to nezapomínám.. Kdyby mi někdo zaručil, že se ke mně nebudou ve špitále chovat, jako k pořadovému číslu, tak bych jim klidně dala i stovku a to hlavně zdravotním sestrám, jež vinou přepracovanosti pozbývají lidskosti a pochopení..)
  Na ÚP by měli provádět důkladná školení týkajících se přípravy na pracovní pohovory (nebo by to měli vtloukat do hlavy už dětem na ZŠ, když rodiny nefungují na výchovné bázi..)..
  Spousta lidí sténá, že nemůže najít práci ani na nejnižší úrovni, ale na pohovor se dostaví pozdě, ušmudlaní, páchnou potem a nikotinem, neví nic o naprostých základech slušného chování.. V době, kdy je o zaměstnání čím dál větší nouze je takové chování trestuhodné.. Jaký dojem to zákonitě vyvolá v eventuálním zaměstnavateli?? Uchazeč, který se nedokáže postarat o svoji osobní hygienu ani ve výjmečné chvíli, jakou je pohovor, se dost těžko bude umět čelem postavit zodpovědnosti, kterou musí mít i ta uklizečka, protože má třeba klíče od objektu..
  Na závěr všem skuhrajícím: Chtěli jste svobodu? Máte ji.. Řešit platy generálních ředitelů je házení oblázků do rybníka.. I těm nejhlasitějším se podaří udělat jen pár odrazů o hladinu a pak se nad nimi voda uzavře.. Raději se ptejte, co udělat pro to, aby neutíkali erudovaní odborníci do světa.. Nebo zkuste štěstí ve světě.. Copak jste nikdy nečetli pohádky o hloupém českém Honzovi kterak ve světě ke štěstí přišel? A jestli Vám brání pokročilý věk, zkuste přece jen ty omšelé příběhy převyprávět Vašim potomkům, snad si za humny rozšíří obzory..
  V případě, že jste nechtěli svobodu a vyhovoval Vám plně totalitní režim, mám pro Vás velmi pozitivní zprávu.. Ještě pár socialistických oáz na světě zbývá, tak tradá a nekažte nám mládež, která je schopna uvěřit i nehoráznostem, že holocaust a gulaky jsou výplodem bujné fantazie..
 • 25. 3. 2009 14:41

  anonymní
  Můj otec začal s odchodem do důchodu taky podnikat. Dělá sám na sebe, bez zaměstnanců. A jak si při tom mlaská. Dnes mu stačí dělat 2-3 dny v týdnu, dříve musel dělat po-pá, přitom podniká ve stejném, v čem byl před tím zaměstnán. No a hlavně ho blaží, co vše si ze soukromého může dát do podnikání jako náklad. Chytá se za hlavu, že nešel podnikat dřív. Práci odvádí levněji než jeho původní zaměstnavatel, přitom bere vyšší peníz. A samozřejmě má problémy za co utrácet, aby státu nemusel dávat tak velké daně.
 • 16. 10. 2009 8:17

  anonymní
  ahojky.tak nad tím by se měl asi někdo zamyslet,opravdu pěkně napsané.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).