Ta povinnost existuje už teď. § 689 Občanského zákoníku, odst. 2: "Nájemce je povinen písemně oznámit pronajímateli veškeré změny v počtu osob, které žijí s nájemcem v bytě, a to do 15 dnů ode dne, kdy ke změně došlo." Podle odst. 3 téhož paragrafu je porušení této oznamovací povinnosti hrubým porušením povinností a tudíž důvodem pro výpověď.
V novele, kterou neznám, asi půjde, dohaduji se, o jednoznačné stanovení doby, kdy půjde o "žití s nájemcem v bytě" odlišné od delší návštěvy (např. synovec ze vzdáleného města), aby nedocházelo ke sporům, které by musely řešit soudy, na něž se pro délku a nákladnost jednání strany nejednou neobrátí a které mohou rozhodovat nejednotně (různý pohled různých lidí na délku doby zakládající spolužití).
Ježkovy voči, kdy kž konečně odstraníme ten komunismus v nájemech? Nájemce si najme byt, na který má. Zaplatí vodu, kterou odebere a ne že se mu bude rozpočítávat podle osob trvale hlášených v bytě, páč jediné měřidlo je na patě domu. Zaplatí všechny svoje další spotřeby a šmytec. Ať si tam bydlí třeba se slonem a denně ho koupe ve vaně plné horké vody, do toho je každému leda kulový, pokud ten slon nedupe a netroubí na chobot v době nočního klidu!! Když vidím roční vyúčtování panelákových obyvatel a vidím všechny ty a koeficienty a přepočty a úpravy, tak na mne leze amok.
Dětičky skákající na podlahu z palandy určitě dělají hrozný rámus a o patro níže může i padat omítka ze stropu. Ale pokud by měly takto ohrozit statiku domu, tak je nutno se z té chýše okamžitě vystěhovat. A vystěhováním myslím odejít bez nábytku, protože vytahat nábytek se nejspíš nepodaří. A slovem odejít myslím utéct.
:-D
Pozůstatky přeregulovaného komunismu vyvolávají touhu po naprosté volnosti, ale ta je také problematická, obvykle ústí v množství sporů a případně i v soudní spory (v Česku má arbitráž vinou zneužití tohoto institutu úvěrovými společnostmi apod. špatnou pověst, proto se občanskoprávní majetkové spory řeší pouze u soudu).
Je dobré, aby si pronajímatel v zásadě svobodně a dopředu stanovil podmínky nájmu, jako je pobyt zvířat a ptáků v bytě nebo množství lidí dlouhodobě byt obývající, povinnost zamykat dům pod sankcí výpovědi... Když ty podmínky budou známé, trh si s nimi, i když možná ne hned, poradí (objeví se pronajímatel, který zvířata v bytě za příslušný poplatek povolí atd.).
Měřáky vody jsou drahé. Když je majitel domu zřídí, očekává, že investované peníze dostane v rozumné době zpátky na nájemném. Takže v domech s regulovaným nájemným nebývají a objeví se asi až tehdy, až je nájemníci platící tržní nájemné začnou vyžadovat. Nejsou ani v našem domě vlastněném naším bytovým družstvem, protože za ně většina členů družstva nechce platit (většina jsou "vanaři", "sprchařů" je menšina). Paneláky jsou, až na výjimky (RPG, CPI...), obecní, nebo rozdělené na tzv. byty v osobním vlastnictví. Pokud nejsou měřáky vody v těch druhých, asi jsou vlastníci bytů podobného názoru jako moji spoludružstevníci.
Bytový vodoměr na studenou vodu se dá pořídit za pět šest stovek včetně záruky na celou dobu životnosti (pět let). To není velká investice a peníze se vrátí díky tomu, že si lidé ve vlastním zájmu začnou dávat pozor na ztráty z kapajících kohoutků a z protékajících splachovačů a přestanou plýtvat. Je překvapivé, kolik vody může protéct rozbitým splachovadlem během víkendu, kdy jsou uživatelé bytu na chatě. Ve výsledku ušetří všichni. A další nezanedbatelný přínos je, že účtování nákladů za vodu je spravedlivé a nejsou spory kolik kdo spotřebuje vody a kdo na koho doplácí. Zkuste členy družstva přesvědčit, vyplatí se to.
Je zajímavé, že elektrárny s měřáky problém nemají, plynaři taky ne. Socialismus panuje jen u vody. Zkusil jste se na to podívat i jinak? Třeba tak, že někdo pracně nemusí počítat jakési koeficienty, ale vodárna najme člověka, který provede odečet (nebo to jde i tak, že pošta roznese lístky a odečet si udělá každý sám, to umí třeba elektrikáři). Co by se na druhé straně ušetřilo účetních. Co mi je do toho, že soused měl v létě na návštěvě pětičlennou rodinu? Třeba i s tím slonem. Proč na něj má druhý doplácet?
Na jednu stranu plácáme o tom, že každý má být zodpovědný sám za sebe, na druhou stranu nejsme schopni ani namontovat pár měřičů. Nezlobte se, ale pokud jste si nevšiml, máme tu už 20 let kapitalismus. Akorát manýry máme tu a tam socialistické, bez chuti našich mocných je měnit.
Já třeba bydlím ve svém. Myslíte, že by bylo přínosné, kdyby byl měřič pro celou ves, aby nemusely být u každého baráku?
Co mají co dělat měřiče vody s mocnými? To je přece zcela v moci vlastníků domu. Jak jsem napsal, u nás v domě je většina družstevníků nechce, pěkně demokraticky, nikdo "zeshora" nic nenařizuje. (Díky za info o ceně, nemám přehled.) Poštu bych do odečtů nepletl, pošťačkám do spotřeby vody nic není. S tím počítáním to není nijak divoké, práce je s tím málo, jen zadáte celkovou spotřebu do tabulky v tabulkovém kalkulátoru a případně změníte, většinou dost stálé, počty lidí v bytech. Protože máte vlastní měřák, asi nemáte o "složitosti" počítání správnou představu. Co je ale šílené počítání, je spotřeba dálkově dodávaného tepla počítaná podle odečtu měřáku z každého radiátoru, který má koeficient podle velikosti radiátoru i jeho umístění. To je opravdu hrůza, zato spravedlivá, podle skutečné spotřeby. ;-)
Poštu bych tam naopak pletla.
Nám vždycky poštou přišel domů lístek, já napsala stavy měřáku a hodila lístek zpět do schránky. Za 14 dnů jsem měla v ruce fakturu. Když to můžou dělat plynaři a elektrikáři, proč ne vodaři? Stejně se to dělá v drtivé většině jedenkrát ročně, lidi se zas tolik nestěhujou.
Za komunismus považuju skutečnost, kdy neplatím, co spotřebuju, ale rozpočítávám koeficienty podle počtu osob jako obdobu "daně z hlavy". To už můžeme nechat měřák na výstupu z vodárny a rozpočítávat podle počtu obyvatel. Koneckonců zkušenost máme. Odpady jsou taky placené "na hlavu" a ne podle vyprodukovaného množství. Třídění tím taky postrádá jakýkoli smysl.
Ale také v současném systému "na hlavu" postrádá jakýkoliv smysl sypat vlastní odpad do popelnice někomu cizímu. A taky postrádá smysl sprostě řvát na procházející lidi, kteří šli kolem mé popelnice a hodili tam něco, protože na ulici s rodinnými domky není žádný veřejný odpadkový koš.