Hlavní navigace

ČNB více řeže než měří

8. 3. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
V oblasti nastavení správné kombinace měnové a makroobezřetnostní politiky ČNB rychleji řeže než měří.

ČNB na svém blogu zveřejnila článek viceguvernéra ČNB V.Tomšíka ohledně kombinace měnové a makroobezřetnostní politiky. Ten argumentuje, že ČNB potřebuje k dosažení svých dvou cílů: cenové a finanční stability, dva různé nástroje: měnovou a makroobezřetnostní politiku, viz Pro plnění dvou cílů potřebuje ČNB minimálně dva nástroje. ČNB také avizuje možnost dalšího zpřísnění makroobezřetnostní politiky pro hypoteční úvěry.

Dle našeho názoru však ČNB doposud použila pro plnění makroobezřetnostních cílů nevhodný nástroj, a to proticyklickou kapitálovou rezervu, která bude dopadat na úvěrový trh plošně. Navzdory tomu, že ČNB avizuje rizika pouze na několika užších úvěrových segmentech a chce udržovat měnové podmínky v ekonomice dále výrazně uvolněné.

ČNB ke konci roku 2015 vyhlásila poprvé nenulovou sazbu proticyklické kapitálové rezervy ve výši 0,5 %. Tímto krokem zvýšila bankovnímu sektoru minimální kapitálové požadavky, které bude  od ledna 2017 muset splňovat.

Dle naší analýzy na datech tuzemského bankovního sektoru však vyhlášení nenulové rezervy nemělo prozatím dostatečnou oporu v datech z úvěrového trhu ani reálné ekonomiky a zároveň neodpovídalo metodice, kterou ČNB v tomto kontextu zveřejňovala v minulých několika letech. Úvěrová aktivita sice postupně zrychluje, zatím však nedosahuje nadměrné úrovně, která by vyžadovala vytvářet proticyklickou rezervu v jakékoli výši.

ČNB zároveň při nastavení proticyklické rezervy nerevidovala svou původní metodiku, která nastavení rezervy nenaznačovala. Trh tak ztratil vodítko, dle jakých kritérií bude tento nástroj ČNB nastavován v budoucnu. Přitom vysoká transparentnost je jeden ze znaků, kterým se má vyznačovat makroobezřetnostní politika.

ČNB je dle dnešního blogového příspěvku připravená proticyklickou sazbu dále zvyšovat. „Jsme připraveni v případě dalšího zrychlování úvěrové dynamiky, uvolňování úvěrových standardů a růstu investičního optimismu sazbu proticyklické kapitálové rezervy v příštím období dále zvyšovat.“  Přitom hned nato se hovoří o tom, že proticyklickou rezervu ČNB nestanovuje „…na úrovni, která by brzdila růst úvěrů. Kapitálovou rezervu ČNB chápe jako nástroj ke zvyšování odolnosti bankovního sektoru, což je skutečně primární smysl proticyklické rezervy dle Basilejského výboru. Jako argument pro její stanovení v ČR však obstojí stěží, jelikož zátěžové testy bankovního sektoru ČNB v minulosti vždy dokumentovaly, že domácí bankovní sektor je dostatečně odolný a má uspokojivou kapitálovou vybavenost k přestání velmi nepříznivých šoků. To potvrdily i poslední zátěžové testy ČNB z prosince 2015.

skoleni_29_6

ČNB zároveň v blogu akcentuje možnost navýšit rizikové váhy hypotečním úvěrům, resp. úvěrům k financování nákupu bytů jako investice. A rizika související s trhem úvěrů na bydlení ČNB avizovala také při odůvodňování nastavení proticyklické rezervy v prosinci minulého roku. Zde tak přichází zásadní otázka, proč ČNB  namísto politiky zaměřené na konkrétní rizika v segmentu nemovitostního trhu a úvěrů na bydlení zvolila v prosinci 2015 proticyklickou rezervu, tj. plošný nástroj, který bude dopadat na celý úvěrový trh. Zároveň díky nižším rizikovým váhám u úvěrů na bydlení bude proticyklická rezerva na tento trh dopadat nejméně a negativněji se může projevit spíše v úvěrové dynamice segmentu podniků, který má vyšší rizikové váhy – a to zejména u úvěrů malým a středním podnikům.

Diskuze o zvyšování rizikových vah na rizikovější úvěrové segmenty hypotečních úvěrů tak měla zcela jistě předcházet samotnému nastavení proticyklické rezervy v prosinci 2015. Jednalo by se totiž nástroj, který by byl zaměřený na konkrétní úvěrový segment a neovlivňoval by tak úvěrovou dynamiku v částech ekonomiky, které to nevyžadují. ČNB tak sice má pro své různé cíle různé nástroje, jejich nevhodným nastavením a načasováním však zpřísňuje plošně měnové podmínky tam, kde to není žádoucí. Zdá se tak, že ČNB v otázce vhodného nastavení obou politik v tuto chvíli více řeže než měří.

Autor článku

Autor je ekonom ING Bank.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).