Hlavní navigace

Názory k článku ČNB usiluje o setrvalý růst cen. Proč?

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 31. 8. 2015 10:58

  xf (neregistrovaný) ---.casablanca.cz

  Trochu školní cvičení. Škoda že si autor nepoložil ěnkolik otázek, jež se z textu nabízí:
  - Proč ČNB, za podmínek kdy nelze přesně odhdnout, zda je I/D, směřuje k delaci, a ne k nule? Vždyť co by se stalo, kdyby byla ěnkolik měsíců 0,5% deflace? Odložil by spotřebitel nákup auta, či rýže, nebo návštěvu restaurace v očekávání, že bude levnější? Dokonce ani při nákupu domu by to nemělo vliv, 0,5% je vzhledem k ceně nájmu, ubýhajícímu životu a potřebě bydlení zcela zanedbatelné.
  - Proč když centrálním bankám leží na srdci potřeba likvidity v ekonomice, proč ji tedy do ekonomiky tlačí naprosto neefektivním způsobem do bank, kde nejenže neplní záměr, ale dokonce nové problémy způsobuje?
  - Komu prospívá inflace a komu škodí? Škodí tzv. střední třídě, která úspory, vzhledem k jejich malému objemu, jen težko před inflací ochrání, naopak prospívá nejbohatším.
  - Komu prospívá uměle nízký kurs Kč, a komu škodí? Škodí občanům a firmám v ČR, spotřeba i investice, a zároveň je pro firmy nevýhoda slabý domácí trh (koupěschopná poptávka), naopak pro zahraniční bohaté představuje téměř bezpracný, a zcela bezrizikový zisk. No, já mít kupu EURO, tak také nakupuji Kč, abych je za rok, nebo v případě postupného uvolňování 2 roky, až skončí funkční období Singerovi bandy, zpátky obrátil do EURO se ziskem 3-5 Kč na jednom. Zároveň je to výhodné pro zahraničí pro nákup půdy, firem atd. v ČR.

 • 31. 8. 2015 13:12

  Pavel (neregistrovaný) 192.168.1.---

  Nevím jak jiní lidé, ale já se řídím tím, jak se mám já a moje finanční situace. Mě nezajímá, zda-li je inflace nebo deflace. Jsou to teoretické makroekonomické pojmy.
  Jídlo musím koupit stejně, oblečení taky, auto kupuji když na něj mám nebo jsou-li příznivé další okolnosti a byt nebo dům také podle potřeby. Téměř nic neřídím podle ekonomů. Ovšem to se netýká kapitánů průmyslu, kteří si myslí něco jiného a jejiž cílem je systematické ožebračování národa a devalvace naší koruny. Ono kdyby si vašnosta Singer zkusil žít třeba měsíc za 25 hrubého, asi by pak mluvil jinak.

 • 31. 8. 2015 23:42

  Martin (neregistrovaný) ---.cust.nbox.cz

  Ne, když bude deflace, tak lidi přestanou žrát, no co kdyby to jídlo za chvíli bylo levnější, že? Začnou žrát až s inflací, kterou musí napřed ČNB uměle vytvořit, že. Mě ta ekonomie připadá jako pavěda, která se obklopila jakousi pochybnou superpřesnou matematickou analýzou.

 • 1. 9. 2015 7:00

  lojza (neregistrovaný) 81.90.252.---

  dle nejnovějšího bádání ekonomických teoretiků ČNB, při zlevňování při čekání na levnější jídlo, oblečení a energie lidé v létě dříve umřou hlady, zatímco v zimě spíše umrznou nahatý pod mostem. Bohužel se na ČNB populární čtyřstránková brožurka "Centrálním bankéřem snadno a rychle" mezi běžnou populaci ještě nedostala a tak lidé ani netuší, že by měli správně nejíst a místo toho si půjčují na koupi televize, aby jí měli hned a nečekali až bude za čtvrt roku z nějakého výprodeje levnější.

 • 1. 9. 2015 7:10

  ass (neregistrovaný) 160.44.230.---

  Já bych řekl jinak, když se za posledních 100let astrologie roscupovala jako nevědecká a lidé dostali vzdělání takové, že i pepan co dá denně 10sítku piv chápe, že je to nesmysl, tak potřebovali nefakčenka co žijí jako parazité na společnosti novou "zaručeně vědeckou disciplinu" a tak vznikla ekonomie. Ne náhodou úpadek astrologie a vzestup ekonomie se víceméně kryje :D

 • 31. 8. 2015 21:22

  Heffy (neregistrovaný) 192.168.1.---

  Stačilo by tvrdě zdanit mrtvé peníze v bankách a donutit je hledat investiční příležitosti namísto poklidného žití z poplatků. Trvalé generování virtuálních peněz bankami slouží jen k vytvoření rezerv pro výhodné směny za reálné hodnoty a k získání moci a vlivu prostřednictvím zvýhodněného financování zájmových projektů. Mezinárodní židovská obec má v genech pilně spolupracovat (rabiho Singera nevyjímaje) na společném zájmu a já tady nemíním pitvat spiklenecké teorie.Použijte wikipedii, excel a hlavu a uvidíte na konec toho provazu, za který společně táhnou. Zrušení zlatého standardu si pak dejte do rámečku jako důležitý milník.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).