Vlákno názorů k článku Čipovým kartám se nevyhneme od premek - cipova karta po vyssi bezpecnost je pekna vec,...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 6. 9. 2006 8:14

    premek (neregistrovaný)
    cipova karta po vyssi bezpecnost je pekna vec, ale kdyz pak nasledne zjistim, ze po me pri pouziti takove karty nechteji nic nez podpis (volne kteremukoliv "nalezci" pristupny na zadni strane karty), ziskava to cele jaksi uplne jiny rozmer...
  • 6. 9. 2006 8:58

    LK (neregistrovaný)
    Proč? V článku se jasně píše, že odpovědnost padá na tu stranu, která nepoužila čipovou technologii a tou by byl v daném případě obchodník. O žádné peníze byste tudíž neměl přijít.
  • 6. 9. 2006 9:16

    premek (neregistrovaný)
    Obchodník vloží čipovou kartu do terminálu (na čipové karty), proběhne transakce a mě požádá o podpis. Ten mu jako autorizace stačí.

    Nejde o to, že bych nedůvěřoval zabezpečení nové technologie, nebo si myslel, že obchodník ji nechce / neumí využít. Jde o to, že banka na jedné straně deklaruje vyšší bezpečnost čipové karty a na straně druhé naprosto nesmyslně prakticky ruší zabezpečení karty proti zneužití neoprávněnou osobou.

    V tuhle chvíli může moji kartu použít kdokoliv, komu se jakýmkoliv způsobem dostane do ruky a kdo je alespoň průměrně schopný napodobit čmáranici, kterou obchodníci kontrolují jen zběžně.

    Obdobným způsobem se mi od zavedeni čipové novinky chovala karta od KB i od ČSOB.
  • 6. 9. 2006 13:38

    LK (neregistrovaný)
    Zajímavé téma. Já jsem za "použití čipové technologie" považoval opravdu použití čipové technologie, tzn. použití čipu na kartě (ke kterému se bez PIN nedostanete, nebo ano?). Byla by zajímavá zkušenost to někde zjistit, jak to vlastně je, já sám čipovou kartu zatím nemám.
  • 8. 9. 2006 14:43

    KM (neregistrovaný)
    Pokud budete jako držitel čipové karty platit u obchodníka, který akceptuje karty prostřednictvím POS terminálu vybaveném čipovou technologií, budete v ČR vždy zadávat pouze PIN. V zahraničí mohou být držitelé čipových karet typu Visa Electron, Visa a MasterCard vyzváni k ověření podpisem. Pozn. týká se vybraných čipových terminálů, které nepodporují ověření držitele čipové karty PINem (umístění např. Belgie, Francie).

    Pokud budete platit na POS terminálu, který akceptuje pouze karty s magnetickým proužkem, proběhne ověření podpisem (výjimka karta Maestro: ověření PINem případně i podpisem).

    Kromě výše uvedených existují speciální typy čipových transakcí např. platba mýtného na dálnici, kde neproběhne ověření držitele karet typu Visa a MasterCard, tj. nebude požádán o zadání PIN nebo podpis. Jedná se např.o platbu mýtného = transakce s malými hodnotami.
  • 9. 9. 2006 13:42

    LK (neregistrovaný)
    Díky za obsáhlou odpověď. Je to tedy tak, jak jsem předpokládal. Nezadávám PIN, ačkoliv mám čipovou kartu = obchodník nepoužil čipový terminál = riziko nese obchodník.
  • 13. 9. 2006 23:18

    Ogar (neregistrovaný)
    No, to neni tak docela pravda, EMV karta je cipova karta, ktera ma v sobe applet (program) nahrany vydavatelskou bankou a ten ma defininovany risk management a podle situace
    operace: platba, vyber, navrat
    vysi castky
    ...
    si sam upravuje pravidla a rozhoduje se, pujde-li do online/offline, budeli vyzadovat offline pin/online pin/podpis/nic a podobne
    Podobne pravidla/principy ma v sobe implementovan EMV terminal a vlastni EMV transakce tedy probina jako "dohadovani se" mezi terminalem a kartou, co se bude vlastne dit .......
    Ve vasem pripade je mozne, ze se pouzije cip, ale terminal nebo karta je nastavena tak, ze simuluje neco jako Visa-electron/Maestro - tj. vzdy se spojuje online do vydavatelske banky ....
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).