Hlavní navigace

Čím bohatší je klient, tím je konzervativnější

1. 2. 2010
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Mladí investoři agresivně investují do akciových fondů, zatímco staří „mazáci“ preferují spíše spoření. Únorové novinky ve fondech potěší obě skupiny.

Loni se začali naši investoři vzpamatovávat z děsivého propadu trhů a 15miliardového odlivu za první pololetí až v létě. Přesto „nových“ peněz do fondů přinesli pramálo, jen necelé dvě miliardy korun za celý půlrok. Z tohoto pohledu vypadá lednový příliv 1,1 miliardy korun sice zdánlivě jako úspěch, ale bližší pohled ukazuje, že je to opět jen díky fondům peněžního trhu a těch zajištěným, které dohromady zvládly víc než miliardu.

Letní rally většina investorů propásla

Ani začátek letošního roku tedy neukazuje nějak výraznou změnu nálad či důvěry tuzemských investorů, přestože si v novinách mohli přečíst, že za loňský rok nejvyšších výnosů jasně dosáhly akciové fondy (v průměru téměř 39 %, nejlepší i přes 150 %). Na druhé straně ovšem letní nevídanou rally většina našinců „prošvihla“ a celý podzim se navíc média soustředila spíš na problémy a trhy se jen potácely v nejistotě.

Není tak divu, že lidé hledají spíš bezpečí než výnos a – pro někoho to zní možná paradoxně – ale čím bohatší je klient, tím je i konzervativnější. Průzkumy ukazují i značný věkový zlom kolem padesátky: zatímco průměrný věk investora do akciových fondů je 49 let, těm „spořícím“ je v průměru 57 let.

Zajištěné novinky

Přesto loni popularita zajištěných zdánlivě silně klesla – i je postihl 4miliardový odliv. Bylo to však způsobeno zejména tím, že končilo investiční období řady fondů z období boomu jejich největší slávy z let 2004–5. Navíc ani loňský podzim zatím nepřilákal nijak převratný objem peněz nových klientů. Investiční společnosti se tedy snaží nabídnout určitý kompromis mezi klasicky zajištěnými fondy a variantou fondů s určitou ochranou, kterým se někdy říká chráněné. Jde většinou o fondy, které nejsou založeny na termínované opci navázané na některé podkladové aktivum (index, cenu), ale na aktivní správě portfolia. Tedy v principu: základ v dluhopisech a menší část investují do aktuálně perspektivního trhu (komodity, akcie, high-yeald bondy) s tím, že tyto části lze rychle prodat, když se situace změní.

K těmto novinkám lze nyní počítat ING Multifond Aktiv V5, který chce dosáhnout čistý roční výnos +2 % nad výnosy peněžních účtů, zejména však ČSOB 1–2–3 Invest. Celým názvem Optimum Fund ČSOB 1–2–3 Invest 02/2010 je totiž dokonce určitým „mostem“ mezi spořením a investováním, protože nabízí okamžitou dostupnost – možnost vyzvednutí – vložených peněz (výstupní poplatek je jen 0,25 %).

Investice do podílových fondů za leden 2010

Podílové fondy V milionech Kč
Peněžního trhu 387
Dluhopisové 171
Smíšené –38
Akciové –86
Zajištěné 667
Celkem 1101

To určitě na naši klientelu zapůsobí jak med na medvěda, protože právě likviditu klade našinec ještě výš než výnos. Průzkum ukázal, že u Čechů stále převládá „vrabec v hrsti“, tedy názor, že je lepší mít všechny svoje peníze na běžném účtu. Přes 34 % lidí na tomto druhu účtu má nejvíce svých peněz a pro 40 % lidí je běžnák v objemu uložených peněz hned na druhém místě.

Ovšem za to, že klient neuvazuje peníze na několik let, nemůže čekat ani plné průběžné zajištění. Protože jde o fond otevřeného typu se standardním odkupem (vyzvednutím peněz) do tří dnů, měl by si také uvědomit, co v názvu znamená ono „1–2–3“, tedy přece jen perspektivu na 3 roky – garance ochrany výplaty vložené investice totiž platí až vždy ke konci tříleté lhůty. Zkrátka zázraky ve financích se nekonají. A konat ani nebudou, na rozdíl od fint, letadel a dokonce podvodů, které se (nejen u nás) objevují stále.

Podílové fondy leden 2010

Jako na houpačce

Stále naopak bude ovšem platit, že výnos investic je jen odměnou za podstoupené riziko kolísání trhů. A že je nikdo neodhadne dopředu, ukázaly právě uplynulé roky. Právě tak předvedl i leden, že ač vypadal z počátku velmi nadějně, nakonec se místo tradičního efektu (v minulosti totiž trhy zaznamenaly spíše růst) dostavil spíš defekt. Zatímco americké indexy ztratily přes 3,5 %, pražský PX také sice za posledních deset dnů podobně tratil, ale přesto je stále ještě za leden 5,3 % v plusu. Uvidíme tedy, zda třeba pranostiku „únor bílý – pole sílí“ nebudeme moci aplikovat i na akciové trhy.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem měsíčníku pro finanční poradce s názvem PROFI PORADENSTVÍ & FINANCE.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).