Statistika chudoby je pěkná věc, ale hlavní věc je realita a ta je často hodně jiná. Především hodně lidí pracuje načerno, někteří lidé žijí z úspor a dávek (např. v létě dělám a vydělávám sezónně 50k měsíčně a v zimě žiju z podpory 10k + 10k úspor, takže pracuji např. 6 měsíců v roce s průměrným příjmem 20k).
Strašně sejde i na nákladech, například slušně vydělávající manažer v cizině má horší životní úroveň než sociálně slabá rodina, protože manažer platí tržní nájemné + půjčku na studium, zatímco sociálně slabá rodina má bydlení zdarma + dávky + černé příjmy. Konkrétně znám člověka s příjmem v přepočtu přes 100.000 Kč měsíčně jehož životní úroveň je horší než životní úroveň pošťáka v čr, což je dáno strašným množstvím faktorů.
Konkrétně já rozdíl mezi tím kdy jsem byl chudej a bohatej (cca 10x tolik příjmů) moc nepociťuji, kdybych neměl relativně jednoduchou dobře placenou práci, raději si vyberu být chudý a nic nedělat, protože poměr mezi vynaloženou prací a životní úrovní v evropě jasně ukazuje na výhody nic nedělat!
No, nevím, kde vám dají v létě 50 litrů ještě k tomu načerno. Sběrem starého železa, záskokem za dovolené v hypermarketu, na stavbě s UKáčkama...?
Slušně vydělávající manažer v cizině bude mít jistě lepší životní úroveň než sociálně slabá rodina u nás. Tato rodina bude brzy i u nás platit tržní nájemné, ovšem za komunistickou králíkárnu, jak tento typ staveb nevhodných k bydlení nazval Havel po převratu. Kdo u nás neplatí nájem? Možná tak pár jedinců v Chanově, ale toť vše. V ostatních případech vás tvrdě, bez náhrady vystěhují. Cizí manažer nebude jistě bydlet v paneláku.
Když porovnám platy některých "hrajících si na manažery" v praxi tzn. lidí vytvářejících problémy tam, kde nejsou, tak bych naopak řekl, že někteří z nich jsou přepláceni na rozdíl od mnohdy společensky důležitějších, avšak zdaleka ne tak ohodnocených profesí.