Jak je naznačeno v článku, je rozdíl být chudý třeba v Česku a jinde. Bydlím na hranicích s Německem a tak vidím jejich chudé a naše chudé. A pokud si německý chudák vyjede za hranice k nám, je tady králem nejen hospod, ale i dalších obchodů.
Podíváme-li se na Slovensko, vidíme, kam to s "úspěšnou" reformou dotáhli. Kdo má na Slovensku nějaké známé či příbuzné, rovněž ví, jak se má i většina ostatních, "nechudých" občanů. A nedají "dopustit" na s. Havla, Dlouhého a jim podobné, kteří jim tam nechali zrušit v rámci "boje za svobodu a demokracii" zbrojovky, které místní živily. Dodnes se z léčby šokem nevzpamatovali a slovenské zbrojní dodávky rychle nahradily zahraniční demokracie. Kdyby boj za demokracii chtěli opravdu dotáhnout, tak by museli zrušit či zakázat výrobu zbraní ne celém světě. Ale takto se konalo jen ekonomické faux paux.
Neblbni,Slováci si mohou vyrábět dávno co chtějí. Druhá otázka je, jestli má někdo zájem kupovat tanky z Dubnice, když jsou bezbranné proti moderním letadlům a vrtulníkům.......Takže ne Havel, ale vývoj techniky ve světě rozhodla o zbrojovkách na Slovensku.
problémem je, že když se na Slovensku utlumoval násilně zbrojní program, tak jejich výrobky šly na odbyt. Časem by se modernizovaly tak jako tak. Stejné výrobky jako se dělaly na Slovensku, se vyrábějí i v současnosti. Dělají je ovšem přední zbrojařské koncerny, a za nemalý peníz. Prostě jsme dobrovolně vyklidili pole konkurenci a ze zbraní nyní profituje někdo jiný.
Co jsou to za bláboly? Slovensko je už 15 roků samostatné a tak si mohou vyrábět co chtějí ! Když to budou vyrábět a prodávat levně , tak každý raději koupí levnější výrobek stejné kvality. Slovensko by mohlo úspěšně konkurovat. Dřív to bylo tak ,že spokojeně žili s podporou českých peněz !!Kdyby jste to uměli , tak vyrábíte třeba mobilní telefony nebo vynikající léky proti rakovině nebo proti AIDS. Protože to neumíte, tak tam vyrábějte třeba halušky, pokud to někdo bude kupovat !!!
Vyrobky rozhodne na odbyt nesly. Jakmile skoncil komunismus a s tim i dodavani zbrani vsude mozne po svete zadarmo, tak skoncil i "business". Vyroba tanku (ZTS Martin) v dobe, kdy se na celem svete snizovala velikost tankovych vojsk na desetinu a tudiz se vsude valely moderni tanky z army surplusu za par supu rozhodne nebyla prilis perspektivni. Stejne tak byla ekonomickym nesmyslem i ceska modernizace T-72 M1.
Statistika chudoby je pěkná věc, ale hlavní věc je realita a ta je často hodně jiná. Především hodně lidí pracuje načerno, někteří lidé žijí z úspor a dávek (např. v létě dělám a vydělávám sezónně 50k měsíčně a v zimě žiju z podpory 10k + 10k úspor, takže pracuji např. 6 měsíců v roce s průměrným příjmem 20k).
Strašně sejde i na nákladech, například slušně vydělávající manažer v cizině má horší životní úroveň než sociálně slabá rodina, protože manažer platí tržní nájemné + půjčku na studium, zatímco sociálně slabá rodina má bydlení zdarma + dávky + černé příjmy. Konkrétně znám člověka s příjmem v přepočtu přes 100.000 Kč měsíčně jehož životní úroveň je horší než životní úroveň pošťáka v čr, což je dáno strašným množstvím faktorů.
Konkrétně já rozdíl mezi tím kdy jsem byl chudej a bohatej (cca 10x tolik příjmů) moc nepociťuji, kdybych neměl relativně jednoduchou dobře placenou práci, raději si vyberu být chudý a nic nedělat, protože poměr mezi vynaloženou prací a životní úrovní v evropě jasně ukazuje na výhody nic nedělat!
No, nevím, kde vám dají v létě 50 litrů ještě k tomu načerno. Sběrem starého železa, záskokem za dovolené v hypermarketu, na stavbě s UKáčkama...?
Slušně vydělávající manažer v cizině bude mít jistě lepší životní úroveň než sociálně slabá rodina u nás. Tato rodina bude brzy i u nás platit tržní nájemné, ovšem za komunistickou králíkárnu, jak tento typ staveb nevhodných k bydlení nazval Havel po převratu. Kdo u nás neplatí nájem? Možná tak pár jedinců v Chanově, ale toť vše. V ostatních případech vás tvrdě, bez náhrady vystěhují. Cizí manažer nebude jistě bydlet v paneláku.
Když porovnám platy některých "hrajících si na manažery" v praxi tzn. lidí vytvářejících problémy tam, kde nejsou, tak bych naopak řekl, že někteří z nich jsou přepláceni na rozdíl od mnohdy společensky důležitějších, avšak zdaleka ne tak ohodnocených profesí.
stále se říká, že nejchudší jsou u nás důchodci a rodiny s dětmi a také nezaměstnaní. Ale porovnejme třeba dvě sousedky v paneláku, obě kolem padesátky, obě žijí samy.Paní A je dlouhodobě nezaměstnaná, sociální dávky dostává ve výši 5270korun. Paní B celý život pracuje, ovšem za minimální mzdu, která je 6700 korun. Musí si ale platit jízdné do zaměstnání, a taky pracovní obuv a oděv. Takže v porovnání s paní A je bohatší o asi 1100 korun. Tak nevím, kdo je u nás chudý a kdo bohatý, vždyť i senioři mají větší příjmy a to nezmiňuji maminky, které berou mateřský příspěvek o tisíc korun vyšší než lidé s minimální mzdou. Kdy konečně budou lidé za svoji práci slušně odměňováni?
Minimální mzda musí být co nejmenší a to proto, aby někteří prospěcháři brali větší výplaty. Třeba v ČEZu si odsouhlasili nejen vysoké platy , ale i dostali hodnotné akcie. Pan Roman dostal akcie za 500 milionů Kč. Protože má tolik peněz,že neví co s nimi , tak 100 mil. daroval škole . Peníze ČEZ má samozřejmě od svých odběratelů elektřiny, protože stále bezdůvodně zvyšuje cenu za 1 kwh.
Nepřipadám si chudý, i když málo vydělávám --- mám totiž poruchu osobnosti a nemám ženu --- tak není nikdo, kdo by po mně chtěl, abych hodně vydělával.