Hlavní navigace

Názor k článku Strojvedoucí si přivydělával na jiné lokomotivě a tvrdě narazil na zákon od Kozlík z Roháčku - Znamená to tedy, že jestliže má zaměstnavatel živnostenské...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 9. 2. 2016 12:53

  Kozlík z Roháčku (neregistrovaný) 91.199.164.---

  Znamená to tedy, že jestliže má zaměstnavatel živnostenské oprávnění ve smyslu všech volných živností (Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona), nemůže jeho zaměstnanec pracovat pro jakéhokoliv zaměstnavatele, který má registrovánu aspoň jednu volnou živnost a to a jakýmkoliv způsobem. Takových zaměstnavatelů mnoho není.
  Takže například výkon práce tazatele pro společnost Incoma je hrubým porušením pracovní kázně při výkonu práce strojvedoucího pro ČD Cargo, neboť koliduje s živnostenským opravněním "automatické zpracování dat".
  Myslím. že i skládání uhlí na živnostenský list zmiňované Jezevcem by kolidovalo, vzhledem k živnostenskému oprávnění "poskytování služeb osobního charakteru" zaregistrované pro ČD Cargo.
  Takže bez souhlasu zaměstnavatele zůstává legalní samostatná činnost v živnostech nevolných, to vzhledem ke kvalifikaci zaměstnance koliduje s živnostenskými opravněními současného zaměstnavatele případně na to nemá zaměstnanec kvalifikaci.
  Jaké mu tedy bez souhlasu zaměstnavatele zůstávají možnosti?
  Prakticky žádné.

  Můžeme v budoucnosti očekávat další optimalizaci pracovního práva ve smyslu souhlasu zaměstnavatele s uzavřením sňatku nebo stěhováním mimo obec výkonu práce, neboť tento akt může ohrozit oprávněné zájmy zaměstnavatele? Kam až se ta hranice pojmu "oprávněné" v českém pracovním právu posune?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).