Není ta tabulka srovnávající reálnou hodnotu peněz uložených na termiňáku a volně ležících nějaká divná? Proč se u volných peněz inflace kumuluje (to bych považoval za správné) a u těch úročených ne? To jako znamená, že za 100 tis. Kč koupím tolik, jako za 86,5 tis. před 5 lety, ale za 118 tis. tolik, jako za 116,5 tisíce.
No ani ne tak blbě, jako spíš je to uvedeno trochu nešťastně. Odpovídá to inflaci a reálné hodnotě za ten který jednotlivý rok, pokud by se to počítalo průběžně za všechny roky jako u té neúročené částky, vyšlo by na konci těch 102 tisíc. Takže by byl člověk v plusu ... do doby nějaké reformy, nebo ještě lépe zavedení eura :-)
Stát vám může zabavit zlato, dokonce může zakázat vlastnictví drahých kovů svými občany. Ti pak budou muset tyto kovy státu bez náhrady odevzdat a nebo za ně dostatnou bezcenné peníze.
Stát vám může zabavit nemovitost. To se již v historii naší země stalo a tak není problém, aby jste přišli o takto investované peníze.
Stát vám může udělit třeba 90% daň na vaše naspořené peníze, akcie, nebo dluhopisy.
Prostě když se státu zachce, tak nezmůžete nic. Ne nadarmo se říká, kde nic není, ani smrt nebere. Takže ten, kdo spořit nebude, ten vždycky může volit stranu, která zabaví peníze těm, co je mají.
Jenže stát může zabavit jen to, o čem ví.
To je ta nemovitost (než je začne zabavovat, napřed je bude čím dál víc zdaňovat). Nebo jsou to akcie, nebo dluhopisy, nebo nějaké (ETF) certifikáty na zlato.
Ale není to fyzické zlato, které koupíte anonymně v dojčlandu za eura, která jste si anonymně vyměnil u arabského směnárníka.
I v USA, když stát zakázal vlastnit zlato a pod hrozbou kriminálu ho lidi nutil odevzdat, ho odevzdalo jen mizivé procento lidí. A to tehdy lidi měli ke státu ještě nějaký respekt. V našich končinách každý dobře ví, že stát je parazit a protispolečenská organizace mafiánského typu (zaplať výpalné za "ochranu", nebo ti zapálíme, resp. zabavíme hospodu a obstavíme účty). U nás by dobrovolně odevzdal jen blázen. Navíc zlato má tu výhodu, že je relativně kompaktní, takže při prvních náznacích blížící se pohromy ho lze lehce vyvézt. Nebo holt zakopat a čekat, až se to přežene. To s žádným jiným majetkem neuděláte.
Nejsem ekonom, ale zdá se mi, že je to trochu nedomyšlená úvaha. Za zlato bude stěží možné koupit rohlíky nebo zalatit nájem až to budu potřebovat. Pokud bude držení např. zlata ilegální nebo u nemovitosti zatížené vysokou daní, bude jejich převod (prodej) na hotovou měnu asi problém. Za to už zmíněné "ilegální" zlato můžu dostat na černém trhu nebo od překupníka jen zlomek ceny. To asi znají všichni současní zlodějíčkové.
1) Až situace dojde takto daleko, tak naopak nekoupíte rohlíky za nic jiného, než za zlato/stříbro. Za hyperinflační papírek s mnoha nulami vám nikdo nic nedá
2) Tedy "převod zlata na hotovou měnu" rozhodně nebudu řešit! Zlato a stříbro je ta jediná pravá hotovost.
3) V době krize, hyperinflace, státního bankrotu, měnových válek a reforem... naopak po zlatu bude (na černém, šedém či bílém) trhu naopak enormní zájem. A ne že ho bude problém udat. Naopak! Problém bude udat hyperinflační papírek, který bude ztrácet kupní sílu každou minutou.
4) Stát nikdy v boji s černým trhem nebyl efektivní
5) Se zlatem je možné včas utéct někam, kde se stát chová méně šíleně
6) Proto je třeba investovat i do stříbra - jednak je levnější/nenápadnější a jednak třeba v USA v době zákazu vlastnění zlata stříbro zakázáno nebylo
7) Podobně šílená doba nemůže trvat věčně. Až skončí, anonymní držitel zlata bude jediný, komu něco zbylo.
hmm, "papirky jsou bezcenne, ale ZLATO, to tu skutecnou hodnotu ma"? Takhle jste to myslel? Myslete prosim jeste jednou. Zlato a papirky se v principu nelisi prakticky v nicem. Ani jedno nevyjadruji objektivne lidskou praci. Oboji ma smenny kurz k lidske praci. Oboji podleha spekulacim a kdyz to ridi stat/centralni banka oboji je inflacni. Kdyz se zlato zakaze, nebudete s nim platit, budete ho schovavat a doufat, ze jednou se zase povoli a ze ho vubec nekdo bude chtit. Radeji nezminuji problem investicniho zlata a stribra v jeho dost vysoke cene (ne podle burzy, ta neznamena vubec nic kdyz se zhrouti mena), ale podle dane a to, ze investicni zlato stoji o 20% vic nez stoji to zlato, ktere jste si koupil :) Koupit ho neni problem, prodat ho uz trosku problem je, neni zadne misto, kde ho vykupuji protoze ma nejakou hodnotu. Tu ma leda ve zlatnictvi a tam jak rikam, dostanete jeho "realnou" hodnotu o 20% mene. A v pripade padu men, to zlato tu hodnotu ztrati jeste brutalne vic. Radeji bych se zasobil cigaretama nebo tvrdym chlastem. Ty smenite mnohem lepe.
V zásadě máte pravdu, ale potíž je v tom, že zatímco jste schopen relativně snadno a účinně zajistit, aby se o zlatu, které nelegálně držíte a o tom kde ho skrýváte nikdo nic nedozvěděl, tak jakmile ho budete chtít v době ilegality realizovat, tj. např. směnit za něco jiného (jídlo, etc.), můžete se snadno dostat do potíží, a to přinejmenším proto, že v tento okamžik už to nejste jen Vy, kdo ví, že máte u sebe nelegální zlato - zkrátka Vás nějaká svině práskne, nebo bude alespoň vydírat, nebo naletíte policajtskýmu provokatérovi apod. - pokud bude mít stát skutečný zájem na tom, aby u sebe lidi zlato neměli, tak povolá armádu práskačů, agentů a všelijaké jiné verbeže, které se u nás vždycky najde dost a na problém je zaděláno.
Téma je v současnosti velmi aktuální. Centrální banky vyspělých států v posledních letech zachraňovaly prý ekonomiky - ve skutečnosti hlavně velké banky - tiskem nepředstavitelného množství nekrytých peněz. A to bude muset někdo zaplatit. Ony zachráněné banky? Blbost, obyčejní lidé. A to formou inflace. Když si prohlídnete nabídky spořicích účtů našich bank, žádný nenabízí reálný úrok lepší než kolem 2%, což sotva pokývá současnou inflaci. Kdo před pár lety investoval do investičních fondů, zbyly mu oči pro pláč, už dnes přišel o 20-50% hodnoty. A bude hůř, v nejbližší době se inflace rychle rozjede. Je třeba obyvatelstvo (nemyslím jen ČR, ale všechny obyčejné lidičky) vyždímat, aby zaplatilo ty bezcenné peníze, emitované FEDem a dalšími centrálními bankami. ŽÁDNÁ banka, ŽÁDNÝ investiční fond a ŽÁDNÝ stát ve skutečnosti nemá zájem a cíl pomoct svým klientům/občanům k zisku - společným cílem všech je v nejbližších letech lidi oškubat, jak to jde. Měnové reformy a podobné drastické akce jsou politicky nepopulární - mnohem účinnější a nenápadnější je vysoká inflace.