Hlavní navigace

ČEZ dostal pokutu za zneužití dominantního postavení

3. 6. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Bulharský antimonopolní úřad udělil ČEZ a dalším distributorům pokutu za zneužití dominantního postavení.

Hlavní události

Bulharský antimonopolní úřad pokutuje ČEZ za zneužívání dominantního postavení na trhu.

Unipetrol nevyplatí z loňského zisku žádnou dividendu.

VIG prostřednictvím své bulharské pojišťovny Bulstrad rozšířila v zemi díky akvizici UBB-AIG své portfolio. Akcie pojišťovny VIG se dnes poprvé obchodují bez nároku na dividendu.

Západoevropské akcie by dnes měly otevřít mírným poklesem.

Ve Spojených státech se dnes dočkáme předskokana pátečních statistik z trhu práce, ADP reportu, obchodní bilance a předstihových indikátorů ISM a PMI. V Evropě budou rovněž publikovány indexy PMI ze sféry služeb. Podstatnější ale bude zasedání Evropské centrální banky.

Société Générale začala nově pokrývat akcie amerického výrobce stavebních a těžebních strojů Caterpillar s doporučením nakupovat.

Obchodování na zámořských trzích

Americký index S&P 500 včera nakonec odepsal jednu desetinu procenta, když ještě v úvodních hodinách obchodování jeho ztráty dosahovaly 0,6 %. Nedařilo se především síťovým odvětvím a farmaceutickým společnostem. Trhům příliš nepomohly ani zveřejněné ekonomické ukazatele, když tovární objednávky v dubnu spadly více, než se čekalo.

Většina asijských trhů pokračuje ve svém včerejším poklesu. Ztráty přes jedno procento zaznamenávají akcie v Austrálii nebo Indonésii, předchozí zisky korigují i čínské indexy. V plusu se nachází hongkongská nebo malajsijská burza.

ČEZ

Bulharský antimonopolní úřad udělil ČEZ a dalším distributorům pokutu za zneužití dominantního postavení. Nejvíce má zaplatit ČEZ, a to 558 tisíc leva, tj. zhruba 7,8 mil. CZK. Dle úřadu distributoři stanovili nepřiměřeně vysoké ceny za užívání nízkonapěťové rozvodné sítě, čímž byla omezena konkurence s dopadem na spotřebitele. Dopad na cenu akcií vzhledem k výši pokuty by měl být minimální.

Unipetrol

Valná hromada Unipetrolu rozhodla nevyplatit dividendu z loňského zisku a převede celý zisk z roku 2014 na účet nerozděleného zisku minulých let. Na něj i přesune prostředky z rozpuštěného rezervního fondu ve výši 1,7 mld. CZK. Poslední dividendu akcionáři dostali v roce 2007 ve výši 17,65 Kč na akcii, předtím to bylo o 10 let dříve v roce 1997 ve výši 1,33 Kč na akci. Unipetrol již dříve uvedl, že do roku 2017 nejsou dividendy jeho prioritou.

VIG

CHP23

Bulharská pojišťovna Bulstrad v rámci skupiny VIG koupila 100% podíl v pojišťovně UBB-AIG a uzavřela dohodu o spolupráci s bankou United Bulgarian Bank. To umožní celé skupině VIG diverzifikovat v Bulharsku svoje portfolio a zvýšení prodejního potenciálu přes nové distribuční kanály. V loňském roce UBB-AIG vybrala na pojistném zhruba 2,3 mil. EUR, což představuje pouhá dvě procenta celkového pojistného vybraného v Bulharsku. Akvizice zapadá do dlouhodobé strategie VIG, její cena oznámena nebyla.

Dnes je první obchodní den, kdy se akcie VIG obchodují bez práva na dividendu ve výši 1,40 EUR na akcii. 

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).