Hlavní navigace

Cestujte po Evropě se slevou

25. 6. 2002
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Hodláte letní dovolenou strávit cestováním? Nevíte, který dopravní prostředek zvolit? Pokud rádi jezdíte vlakem, můžete využít některou z mnoha zajímavých slev Českých drah v mezinárodní či vnitrozemské dopravě. Měšec přináší jejich komplexní přehled.

České dráhy se do povědomí veřejnosti většinou nezapisují ve zcela příznivém světle. Tu zvýšená cena, onde opožděný vlak. Přesto se najdou racionální důvody, proč dát přednost jízdě vlakem před jiným způsobem dopravy – a člověk přitom nemusí patřit mezi zaryté fanoušky pohádek o mašinkách. České dráhy totiž buď samy od sebe, nebo na základě mezinárodních dohod poskytují řadu často výrazných slev, na nichž lze ušetřit zajímavé částky.

Vnitrostátní přeprava

Jezdit vlakem po českých luzích a hájích se jinak než bez nějaké slevy prakticky nedá. Tzv. „obyčejné jízdné“ je totiž neuvěřitelně drahé a je určeno opravdu jen těm nejsvátečnějším vlakovým cestovatelům. Nicméně od tohoto obyčejného jízdného se odvíjí široký a trochu komplikovaný systém slev pro věrnější zákazníky.

To nejdůležitější o těchto slevách už bylo na Měšci jednou popsáno ve shrnujícím článku Vyzrajte na České dráhy. Od doby, kdy byl tento článek publikován, se prakticky nic zásadního v tarifech neměnilo, proto mohu doporučit, abyste z něj informace čerpali i nadále. Pro potřeby dnešního článku z něj připomeneme jen základní srovnávací tabulku jednotlivých slev.

Tabulka č. 396
Slevy Českých drah*
Druh jízdného Pásmo 16–20 km Pásmo 141–160 km Pásmo 401–450 km
OBYČEJNÉ JÍZDNÉ 28 Kč 184 Kč 478 Kč
Skupinová sleva
(15–26 let)
12 Kč 68 Kč 176 Kč
Sleva PAJ
(Junior pas)
13 Kč 72 Kč nelze
Junior Pas 14 Kč 80 Kč 206 Kč
ČD TIP** 16 Kč 91 Kč 235 Kč
Skupinová sleva
(nad 26 let)
16 Kč 91 Kč 235 Kč
Vlak plus 16 Kč 91 Kč 235 Kč
Zpáteční jízdné** 18 Kč 104 Kč 284 Kč
Sleva PAJ
(od 15 let)
18 Kč 103 Kč nelze
Zákaznické jízdné
(Karta Z)
20 Kč 114 Kč 294 Kč


* ceny jsou pro dospělé a 2.třídu
** cena je přepočtena na jednu jízdu a jednu osobu

Pořadí výhodnosti jednotlivých slev je z tabulky naprosto jasně patrné. V již zmíněném článku Vyzrajte na České dráhy zjistíte, na kterou z nich máte, či nemáte nárok. Připojme snad jen jedno aktuální upozornění: zpáteční jízdenky ČD TIP, jež jsou během roku platné pouze v určité dny, mohou být v období od 15.6. do 15.9. použity kterýkoli den v týdnu, tedy bez omezení.

Mezinárodní přeprava

Srovnání jednotlivých tarifů a slev v mezinárodní přepravě je mnohem obtížnější, ne-li vůbec nemožné. Některé jsou konstruovány jako procentní snížení základního tarifu, jiné jako paušální poplatek na určitou dobu či vybrané území. Proto přinášíme pouze jejich výčet, v němž si každý může najít tu část, která mu bude nejvíce k užitku (pomíjíme přitom obecně platná zvýhodnění, jako např. dětí či skupin).

Slevy v příhraničních oblastech

Začněme výhodami na krátkou vzdálenost, až po nich přijdou na řadu slevy z delšího cestování. Ušetřit můžete při cestě do všech zemí, jež s naší republikou sousedí, pokud se ovšem od rodné domoviny nevzdálíte příliš. Zvýhodněné jízdné nabízí Slovensko do 40 km od českých hranic, Polsko dokonce do vzdálenosti 90 km (avšak pouze na zpáteční mezinárodní jízdné, zato 60 %, platnost jízdenky 2 dny). Rakousko je mnohem méně velkorysé, za zvláštní jízdné se můžete dovézt opravdu jen do nejbližšího pohraničí.

Zajímavé je německé pohraničí – za vnitrostátní jízdné (tedy ne za mezinárodní tarif) se můžete kdykoli svést do stanice Zittau (lužická Žitava). Navíc, během sobot a nedělí můžete navštívit německou stranu našich hranic od Žitavy na severu až po Pasov na západě také za výhodnější vnitrostátní jízdné (zkuste třeba výlet do Drážďan). Jízdenky jsou platné pouze jeden den a můžete si je koupit jen v den odjezdu a jen na české straně. Na druhou stranu, na německém území můžete svou jízdu kdykoli přerušit.

Slevy v jednotlivých státech

Nejvýhodnější smlouvu mají České dráhy uzavřenou se Slovenskem. Koupíte-li si v Čechách jízdenku na Slovensko (nebo v rámci Slovenska), získáte 60 % slevu z tamního mezinárodního tarifu. Z výsledné ceny pak lze získat další slevy – 10 % pro skupiny, 50 % pro důchodce, 30 % pro držitele Junior pasu. Dalším důležitým zvýhodněním je skutečnost, že jednoduché jízdenky platí 2 dny a zpáteční dokonce 4 dny.

Ostatní země jsou pak zařazeny buď do nějakého mezinárodního systému slev nebo poskytují procentní úlevu z mezinárodního tarifu. Mezi státy poskytující procentní úlevy patří především země střední a východní Evropy:

Tabulka č. 397

Základní slevy zahraničních železnic

Země Druh slevy
Bělorusko 50 % z mezinárodního tarifu
Bulharsko 30 % ze zpátečního jízdného
Estonsko 20 % z mezinárodního tarifu
Litva 50 % z mezinárodního tarifu
Lotyšsko 20 % z mezinárodního tarifu
Maďarsko 30 % ze zpátečního jízdného
Polsko 30 % ze zpátečního jízdného
Rumunsko 30 % ze zpátečního jízdného
Rusko 50 % z mezinárodního tarifu
Ukrajina 20 % z mezinárodního tarifu

Sleva Europa Sparpreise a CityStar

Určena je pro malé skupiny osob (minimálně 1 dopělý + 1 dítě, maximálně 5 dospělých + 1 dítě) a její konstrukce je poněkud netradiční. První dospělý sice zaplatí plnou taxu, ale každý další dospělý už jen 50 % ceny (dítě 75 %). Tato sleva platí pro ČR, SR, Bulharsko, Dánsko, Maďarsko, Německo, Nizozemí, Rakousko, Rumunsko, Slovinsko, Švédsko.

Sleva Scanrail Pass

Chystáte se do Skandinávie? Pak je tato sleva určena pro vás – síťová jízdenka v rozlišeních děti, mládež, dospělí, senioři – vám umožní neomezené cestování po železnicích Dánska, Finska, Norska a Švédska a nabídne vám další výhody. Tuto jízdenku můžete použít buď v pěti libovolných dnech (pokud zvolíte platnost 15 dní), nebo deseti libovolných dnech (při platnosti 1 měsíc) nebo neomezeně během 21 denní jízdenky. Konkrétní ceny naleznete v přehledu.

Speciální cenové programy

Nyní přicházejí na řadu komplexnější řešení cestování po celé Evropě. Je z čeho vybírat. Ceny se v tomto případě ve velké míře odvíjejí od kurzu koruna/euro, aktuálně jsou tedy docela příznivé (na aktuální kurzy se podívejte do naší směnárny).

Síťové jízdenky Euro Domino

Jízdenka Euro Domino svému majiteli umožní cestovat po dobu tří až osmi dnů (v průběhu jednoho měsíce) po vybrané evropské železniční síti (sítích). Ceny se liší podle věku, rozdělení je na věkové skupiny 4 až 12 let, 12 až 26 let, dospělí nad 26 let. K této jízdence si navíc můžete zakoupit mezinárodní jízdenku z tuzemska až na hranice oblasti, kterou chcete procestovat.

Síťové jízdenky Inter Rail

Podobně řešená je i sleva Inter Rail, pouze nepracuje s jednotlivými státy, ale s osmi geografickými zónami Inter Rail, na něž je rozděleno území Evropy. Zákazník si může koupit jízdenku na jednu, dvě, tři či všechny zóny, s platností buď na 12 či 22 dnů nebo na jeden měsíc. Zaplatíte paušál (opět se ceny liší podle věkových skupin do 12 let, 12 až 26 let, nad 26 let) a pak se jen bezstarostně vozíte, kam vás oko a srdce táhne. Ceny se ve střední věkové kategorii pohybují od 166 euro do 518 euro.

Že je celoměsíční cestování vlakem po Evropě možné, dokládá i cestovní deník mého kolegy, který tímto způsobem strávil podstatnou část své loňské dovolené (podotýkám, že jízdenka se vyplatí především, když s přesunem spojíte nocleh). Třeba vás inspiruje:

Průkaz na slevu Railplus
Zákazníci, kteří cestují častěji, mohou využít průkazu Railplus, jež jim umožní získat 25 % slevu na běžný mezinárodní tarif. Platnost průkazu je jeden rok a využijete ho při cestování do 25 zemí Evropy. Podívejte se do přehledu cen a zúčastněných zemí.

Sleva Wasteels 26/BIJ

Tuto slevu mohou využít všichni mladí lidé, kterým je v den nastoupení jízdy méně než 26 let. Ve srovnání s plným jízdným je cestování podstatně levnější, ovšem použití této slevy se doporučuje jen do určitých destinací (na střední vzdálenost), protože na delší vzdálenosti bývá výhodnější použít slevy Euro Domino či Inter Rail.

Jízdenky Wasteels ticket/B.I.G.T.

dan_z_prijmu

Jedná se o zvýhodnění pro ty, co pracují v zahraničí, konkrétně v Rakousku, Polsku a Slovinsku. Opět mohou získat slevu z plného jízdného.

Jak vidíte, slev je celá řada. Rozhodně se vyplatí vyzkoušet, která by pro vás při cestování do vybrané země či oblasti byla nejvýhodnější. Nicméně nezůstávejte jen u vlaku. V některých případech se může jízda autobusem a dokonce i letenka vyplatit víc.

Anketa

Strávíte prázdniny ve vlaku?

Autor článku

Autor je výkonným ředitelem společnosti Internet Info, s.r.o. Je absolventem FF UK Praha. Profesně se věnuje marketingu, internetovému prostředí a financím.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).