Banky se k tomuto problému zatím oficiálně nevyjadřují, ale lze předpokládat, že by to klient vyreklamoval jako neautorizovanou transakci. Neoficiálně mám informace, že už se to některým klientům povedlo, ale chlubit se s tím banky moc nebudou - kvůli podvodům.
Pak je zde ještě omezení odpovědnosti klienta za škody vzniklé ztrátou karty na 150 EUR.
Samozřejmě pro paranoiky stačí vyvrtat u čipu malou tírku a přerušit tak drátek k anténě - na částečně průhledné kartě od Citi je krásně vidět, kde ty drátky jsou http://imageshack.com/i/mazadekj a http://imageshack.com/i/mxpredekj
Platba zablokovanou kartou na offline POS jde samozřejmě k tíži vydavatele karty, nikoli původního držitele. Na druhé straně obchodník je dotazován, co to bylo za transakci, za jaké zboží a kdo ji provedl. Plus lze doložit kamerové záznamy apod. Oficiálně jde o trestný čin, otázkou je, zda se tím bude vydavatel karty zabývat, nebo to prostě odepíše jako ztrátu. Když jsem si s touto situací hrál, jedna banka o svých 49 Kč bojovala, druhá nad 148 Kč "mávla rukou". Co banka, to jiný postup, není na to jednotné pravidlo.
Já to tak nesleduji, navíc kombinuji často vyšší platby než 500 Kč, ale určitě jsem bez pinu po sobě zaplatil kumulovaně v malých částkách několik tisíc korun.
Zkoušel jsem i nákup v hodnotě necelých 1000 Kč rozdělit na dva (prostě jsem pokladní požádal, že chci na část nákupu zvlášť účtenku - nebylo to úplně bezúčelné, šlo o průmyslové zboží, na které jsem chtěl mít separátní doklad kvůli záruce) a bez problémů prošly oba dva bez nutnosti zadávat PIN. V diskusním fóru jsem se dočetl o pokusech jednoho přispěvatele, který takto postupně zaplatil přes 20 000 Kč (v horizontu několika měsíců, danou kartou nevybíral z bankomatu, ani neplatil částky vyšší, než 500 Kč), aniž by jedinkrát zdal PIN.
Diners Club lze u nás samozřejmě získat přímo přes Diners Club www.dinersclub.cz. Kdo si počká cca do ledna 2014, tak DC může dostat za hodně dobrých podmínek. Na Měšci pak o tom budeme psát, až to bude aktuální.
Jde to, typický příklad: Finsko, Švédsko, Norsko, Dánsko. Předem se autorizuje podle typu čerpací stanice 50-100 EUR, resp. ekvivalent. U jedné karty jsem si zkoušel tankovat po 5 litrech a za chvíli bylo po limitu. Zatím co u jedné sítě ČS se částka automaticky odblokovala podle reálné výše natankovaného paliva, u jiné se zaúčtovala cena natankovaného paliva (6x 5l), ale předautorizace se uvolnila až po 14 dnech (6x 100 EUR). Když jsem použil přímo tankovací kartu (Shell, OMV), tento problém nikdy nenastal.
Tento případ konkrétně byla moja karta a povedlo sa to celkem bez problémů. Benzinka si jednoduše blokovala částku za snad 100 litrů benzínu, bez ohledu že tolik sem nikdy vzít do mého auta nemohl (to ovšem, logicky, oni nemožů vědět). Systém je to uživatelsky naprd, oni sů ale zas na druhů stranu zcela krytí. No a k odblokování sa nijak zvlášť neměli. Roli v tom ale mohlo sehrát aj to že ty tankování probíhaly o víkendu.
Tak mi to najdete. Fakt jsem nevycet, jestli ta karta musi byt navazana na jeden ucet a z toho se to primarne strhava, nebo muze byt na vic a strhava se to podle meny transakce. To z tech podminek fakt neni jasny.
Vzhledem k tomu, ze jsem se na nej koukal az po precteni tohoto clanku, tak jsem si rikal, ze se zkusim zeptat tady, jestli s tim nekdo nema zkusenosti. Tot vse.
Co na tom "není jasný"?
http://www.citibank.cz/czech/gcb/personal_banking/czech/static/pdf/obpodmczn.pdf
4.4.3. Debetní karta může být v jeden okamžik přiřazena pouze k jednomu běžnému Účtu. Klient je oprávněn kdykoliv provést změnu přiřazení takové Debetní karty k příslušnému běžnému Účtu, a to prostřednictvím služby CitiPhone nebo jiným Bankou umožněným způsobem, o kterém bude Banka Klienta informovat (zejména prostřednictvím Citibank Online).
4.4.5. Veškeré Platební transakce uskutečněné prostřednictvím Debetní karty budou zúčtovány na vrub běžného Účtu, ke kterému byla příslušná Debetní karta vydána anebo přiřazena v době provedení Platební transakce.
Těžko říct, podmínky až tak konkrétní nejsou. Při cestě autem bych to viděl alespoň na koupi benzínu, při cestě hromadnou dopravou pak koupi letenky nebo jízdenky na vlak či autobus, nebo zaplacení ubytování.
Je otázkou, jak moc striktní by v DC v případě pojistné události byli. Asi by byl rozdíl, pokud by karta ležela v šuplíku doma úplně bez pohybů a pokud by tu a tam na ní nějaký pohyb byl, pak by se pravděpodobně nezkoumalo, jestli mají tyto pohyby "příčinnou souvislost" s danou cestou.
To nocni overovani si banky, zda-li jsem transakci provedl ja, bylo inspirativni a osvezujici. Obzvlast, kdyz si clovek uvedomi, ze plati prichozi hovor. Banky jsem se ptal, proc to neoveruji napr. SMSkou a odpovedeli, ze ne, ze to delaji telefonicky. Nebrat onen neznamy hovor /neb se nevi z jakeho cisla a ktera banka bude kdy volat/ napr. ve 23 hod a tedy jej nechtit ani platit, znamena mnohdy zablokovani. Vim, ze jde o ochranu penez, ale otrava je to desna a kvuli tomu se i zdraham kartu pouzivat.