Tenhle přehled je sice pěkný, ale mnohem lepší by byl přehled situace v jednotlivých 24 zemích EU, který by pokud možno přehledně ukázal, jak to ve které zemi funguje. Tedy kde jsou jaké poplatky za léky či předpis, kde je jaká spoluúčast, kde je jaké procento státních zařízení. Aby se člověk mohl podle zamýšlené cílové destinace a rizika rozhodnout, jestli si připlatí za cestovní pojištění či nikoli.
Protože je-li pravda to, co je napsáno v článku, tak komerční pojišťovny si uhrazenou péči stejně nechají z velké většiny proplatit zdravotní pojišťovnou. Pak je ponechání stejných cen, které nyní kryjí pouze ty "luxusní" činnosti jako asistenční službu a tak, dosti nehorázné.
Muzu trochu prispet vlastni zkusennosti. Ono totiz ani cestovni pojisteni nemusi znamenat zadnou jistotu. Momentalne jsem na Sri Lance a asi zhruba pred 14 dny jsem mel klasickou "cestovni nevolnost". Tak jsem si nechal do hotelu zavolat doktora, ten mi zmeril teplotu, predepsal nejake leky a hezky hned na drevo 40 EUR. Karticku pojistovny si sice se zajmem prohledl, ale nejak ho nevzrusovala.
Jinak co se tyce te spoluucasti, tak napr. v Nemecku je celkem husta (bavil jsem se tu v hotelu s nejakymi nemeckymi turisty), napr. za navstevu lekare 10 EUR (max. 1 krat za ctvrtleti, ostatni navstevy ve stejnem ctvrtleti jsou zdarma), za pobyt v nemocnici i nekolik tisic eur, za leky leckdy i vice nez u nas stoji bezne v lekarne, takze neni moc o co stat. Na druhou stranu je fakt, ze si clovek muze priplatit za jednoluzkovy pokoj, pekne s televizi (klidne bych si u nas priplatil, kdyby to slo) atd.
Co jsem si všiml, většina nemocnic u nás jednolůžkový pokoj s televizí, telefonem a sociálním zařízením za příplatek nabízí. Příplatek činí 500 až 1000 korun na noc, někdy i více.