Vlákno názorů k článku Cestování do minulosti od Jarmila - V článku jsou dvě nepřesnosti: 1. že vlastní...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 4. 12. 2009 13:01

    Jarmila (neregistrovaný)
    V článku jsou dvě nepřesnosti:
    1. že vlastní jídlo se vozilo pouze za socialismu. Vozí se i dneska. Pokud někdo jede do Itálie. Jugošky i jinam a jede autem, veze si jídlo sebou, hlavně masové konzervy. Nějak nám pan Okamura zapomíná, kolik nevole vyvolal před nějakou dobou zákaz dovozu jídla do Chorvatska a jak byl tento zákaz po nějaké době odvolán. I tito návštevníci si vezli tašky jídla v autobusech, nešlo jen o autoturisty s vlastní dopravou.
    2. dneska jezdí hodně lidí vlastním autem, především po Evropě, ale řada lidí si taky cesty i pobyty zajišťuje a organizuje sama, bez cestovek. Jejich chování a zvyky jsou tak velkou neznámou. Proto vypadávají i ze statistik, proože je nejde odlišit od lidí, co cestují služebně.
  • 4. 12. 2009 17:34

    Kybernet (neregistrovaný)
    Ad 2), individualni cestovatele vypadavaji jenom ze statistik cestovek, a to navic jenom pokud cestovky cerpaji pouze ze svych dat a nedelaji si napr. pruzkumy apod. Urcite nevypadavaji ze statistik prodanych letenek a jejich destinaci, provedenych rezervaci ubytovani, atd. Cili zalezi hlavne na zdroji informaci :)
  • 6. 12. 2009 17:07

    Jarmila (neregistrovaný)
    Jak odlišíte turistu, letícího na Kanáry nebo do Mexika, od člověka, který tam létá několikrát ročně, služebně do hotelového řetězce? Hodně lidí létá, třeba i do exotických destnací, a není to na dovolenou. Jak odlišíte modelky s fotografem a štábem stylistů a dalších, kteří letí fotit do exotické destinace fotky třeba na kalendář Pirelli? Ti lidé tam primárně pracují, i když se taky občas projdou po pláži. Myslíte, že různých specialistů létá po světě málo?
  • 6. 12. 2009 17:45

    J. (neregistrovaný)
    Existují metody, i když samozřejmě vždy poskytují jen přibližná data - nežijeme v policejním světě s čipy pod kůží, takže přesná data prostě nemáme.
    K těm metodám: třeba dotazníková akce. Osloví se množství lidí různě po republice s dotazen na dovolenkové zvyklosti. Když se použijí vhodné metody, může to být vcelku přesné...
  • 6. 12. 2009 18:38

    Méďa Béďa (neregistrovaný)
    Ano, je to přesné úplně stejně jako průzkumy volebních preferencí, kdy jeden týden by vyhrála KSČSSD s náskokem 8% před modrými bolševiky a další týden modří bolševici s náskokem 7,9% před KSČSSD...
  • 7. 12. 2009 7:12

    Pavel (neregistrovaný)
    V některých zemích musíte mít visum, a v nich uvést důvod cesty. V mnoha zemích se musí po přistání odevzdat vyplněná landing card, a v ní není radno lhát (když se na to přijde, je to důvod oklamžitého vyhoštění). V každém hotelu, kde jsem se ubytovával, jsem musel oznámit důvod pobytu (a pokud do té země bylo nutné visum, tak zase není radno lhát). Atd, atd. Víceméně spolehlivých zdrojů pro takovéto informace je mnoho.
  • 7. 12. 2009 10:13

    anonymní
    Kde jsou ty doby, co se konzervy daly jíst? Dnes obsahují sóju, kůže, flaxy, ale kousek masa v tom nenajdete. Když jsem si tuhle kupoval čínskou vepřovku a luncheon meat, měly stejný obal, co se prodával za socialismu. Tenkrát to byla ňamka, teď to ani kocour nepozřel.
    Co si pamatuji, tak za socíku byly pobyty vždy s jídlem, abychom nevypadali jak nějací chudáci. Při západních pobytech to asi bylo nutností, aby člověk nedostal víc deviz (na individuální stravování) než je zdrávo a necpal se pak někde salámem a za devizy ušetřené původně určené na jídlo si pak nekoupil něco jiného. Tak občan dostal méně deviz a musel se stravovat organizovaně, v ceně zájezdu.

    Je fakt, že i nyní spousta lidí cestuje individuálně, a žije opět o konzervách, salámech a řízcích, a jak pozoruji, dost se to rozmohlo i při cestování po tuzemsku. Čím to asi bude?
    Průměry jsou velice klamavé a zatímco jedna rodina se cpe na dovolené kaviárem a originál šampaňským, tak další 3 rodiny žijí o studené stravě z vlastních zásob. A v průměru jezdí všichni do restaurací.
    Zrovna tak někdo jede do ciziny 4x za rok, někdo vůbec. Já osobně od převratu na dlouhodobém výjezdu nebyl (kromě Slovenska, což už dnes je taky cizina), jezdíme jen za levnějšími nákupy kvalitnějšího zboží, bydlíme totiž na hranicích. Individuální přejezdy hranic se neevidují a nás místní neevidovali ani když se ještě pasy předkládaly.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).