Hlavní navigace

Český Kocourkov: Důchody se nejdříve zvýší a pak zase sníží (NÁZOR)

16. 4. 2015
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: ssatyamm, podle licence: Attribution 2.0 Generic
Andrej Babiš přemýšlí, že by důchody snížil o čtvrtinu. Toto opatření však kritizují lidé, kteří důchody reálně snižovali. Řešení? Česká republika by se měla přejmenovat na Kocourkov.

Názor

Proti Andreji Babišovi, který čerpá prostřednictvím státu stovky milionů korun, se vytvořila zdatná mediální opozice. Aktivní je ale také opozice politická, která proti vládě logicky tvrdě vystupuje a většinu kroků kritizuje. Pokud má však docházet ke kritice, pak by měla být vedena věcně pomocí relevantních argumentů a faktů. Nikoli jen na základě toho, že se jedná o Babiše a že tedy, vše co navrhuje, je chybou. Takový přístup je totiž kontraproduktivní a může se proti tomu, kdo kritizuje, obrátit. Jednoduše přestane být důvěryhodný. 

Jako příklad si můžeme uvést Babišův návrh sjednotit důchody na 30 % průměrné mzdy. Babiš vychází ze studie, kterou pro něj vytvořil ekonom Jaroslav Vostatek, který je členem důchodové komise při ministerstvu práce a sociálních věcí. V současné době přitom důchody dosahují přibližně 40 % průměrné mzdy. Toto opatření by tak vedlo k prudkému, až čtvrtinovému, propadu důchodů.

Kritizuje ten, kdo důchody snižoval

Co je však značně absurdní a nepochopitelné je, že kritiky tohoto opatření se ujal například bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. Za jeho vlády přitom došlo ke změně valorizace důchodů (místo celé inflace a růstu reálných mezd se valorizovaly důchody jen o třetinu inflace a růst reálných mezd), která vedla k postupnému reálnému snižování důchodů.

K návrhům ministra financí Kalousek na svém facebookovém profilu napsal: Nejsem fanda populistických slibů, které klamou důchodce nerealistickým zvyšováním. Snížit ale dramaticky důchody jen proto, aby zbyly peníze na podporu biopaliv a dalších projektů ve prospěch oligarchů, mně připadá přece jen kruté. Uvidíme, co pan ministr Babiš předloží, napsal.

Je zajímavé, že v tomto případě Kalousek varoval před populismem, sám se ho však dopouští. Biopaliva můžou skutečně podle ekonomů připravovat státní rozpočet o peníze (prodá se méně zdaněného benzínu a nafty), na druhé straně tyto výpadky tvoří přibližně jen 1 % z celkového rozpočtu na důchody. Zrušení biopaliv tedy důchodový problém v žádném případě nevyřeší, roční výdaje na důchody dosahují přes 370 miliard Kč, sekera na důchodovém účtu dosahuje přibližně 40 miliard Kč. Kalousek tak napsal populistické sdělení, které se bude dobře sdílet na sociálních sítích, žádné řešení však nepředložil.

Kritizuje i ten, kdo by důchody musel snižovat také

Opatření ohledně snižování důchodů kritizoval i šéf ODS Petr Fiala: Andrej Babiš má důchodovou reformu! Chce snížit důchody o čtvrtinu! Vládě jsem asi křivdil, ze nemá koncepci důchodové reformy. V průběhu debaty o rušení druhého pilíře v Poslanecké sněmovně ji dnes překvapivě „představil" Andrej Babiš: bude zaveden „rovný důchod na úrovni cca 30% celostátního průměrného výdělku", řekl. Dnes je to více než 40 %. Babišův návrh bude prakticky znamenat snížení důchodů o 25 %! Je to originální způsob, jak vyřešit nedostatek peněz v důchodovém systému. Teď už se tedy nemusejí bát jen živnostníci a drobní podnikatelé, ale i senioři, uvedl Fiala na svém facebookovém profilu. 

Pomiňme, že ODS jako koaliční strana v minulosti umožnila ministrovi financí Kalouskovi realizovat jeho návrhy, které důchody snižovaly, aniž by byla vytvořena trvalá důchodová reforma (koneckonců druhý pilíř míří ke zrušení). Strana však tvrdí, že se očistila a nemá s touto starou „nepravicovou“ ODSkou téměř nic společného. Budiž. Z čeho ale ODS nevybruslí a co bude muset detailněji vysvětlit je ekonomický program, který ODS představila v březnu.

ODS vypíchla především bod, že chce snižovat sociální odvody ze mzdy ze současných 25 % na 21,5 %. Navrhneme zrušení silniční daně a snížení odvodů na sociální pojištění, které platí zaměstnavatelé, řekl Fiala na ideové konferenci občanských demokratů s názvem Kam dál s českou ekonomikou.

Pomiňme diskuzi na téma, zdali je takové opatření správné či nikoli. Strana však neřekla druhou stranu mince: kde na to vezme. Pokud ODS nechce prohlubovat deficit na důchodovém účtu, který bude muset být z něčeho zaplacen, pak musí dojít k důchodové reformě, která v konečném důsledku povede ke zvyšování věku odchodu do důchodu nebo k prudkému snížení důchodů a při takovém snížení odvodů nebude pro vyrovnání důchodového účtu stačit ani čtvrtinové snížení důchodů. Znamená to, že Fiala kritizoval něco, co by na základě svého představeného ekonomického programu musela ODS zavést. 

Babiš: Chci udržitelný systém, proto ho udělám neudržitelnější

Ač se možná zdá, že autor obhajuje ministra financí Babiše, je to přesně naopak. Babiš bohužel kráčí v čele celého absurdistánu. Jako koaliční partner souhlasil s tím, že se důchodcům mimořádné zvýší důchody a valorizace se vrátí k tomu, že důchodcům bude zajišťovat reálný růst důchodů – systém se tak vrátil k pravidlům platným do roku 2012, kdy důchody rostly o inflaci a o třetinu růstu reálných mezd, což znamená vyšší náklady na státní rozpočet.

Poté však přišel se studií, podle které by důchody snížil o čtvrtinu. Pokud by došlo k prosazení tohoto nereálného opatření, znamenalo by to, že vláda by důchody mírně zvyšovala, načež by je poté prudce snížila. Je to podobné jako Babišovo vyjádření ohledně sazeb DPH – podle něj by byla jedna sazba ideální, s koaličními partnery však zavedl třetí 10procetní sazbu DPH.

Když v debatě o důchodech vítězí populismus

V debatě o důchodech tak místo argumentů a faktů vítězí populismus a laciná prohlášení. Z politiky se ztratila odbornost, stala se jen nástrojem, jak prostřednictvím intenzivních nicneříkajících marketingových kampaní zaujmout co nejširší spektrum voličů. Volební program, který by dané body vysvětloval, se stal cárem papírů, který stejně nikdo nečte (a který by se mohl stát terčem hnidopichů), některé strany ho proto ani raději nevytvářejí nebo ho napíšou tak, že je nicneříkající, podobně jako jejich reklamní kampaň.

dan_z_prijmu

Jen tak pro zajímavost, někteří čeští občané jsou natolik zklamáni současným nepřehledným vývojem, kdy populismus vítězí nad fakty a argumenty, že raději zakládají své vlastní „státy“ – příkladem může být Liberland.

Zajímavé řešení současných problémů také autorovi navrhl truhlář, který rád vypráví o tom, jak je terčem nejrůznější státní šikany. V situaci, kdy se metro buduje do polí nebo do pravého úhlu, kde trafikanti dostávají odškodné, kde poslanci přijímají úplatky v krabicích od vína, by se měla Česká republika přejmenovat na Kocourkov. Alespoň by politici už nemuseli hrát divadlo.

Anketa

Bude líp?

Autor článku

Nejčastěji se věnuje tématům z oblasti investování, financí a makroekonomie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).