Hlavní navigace

Česká koruna je Řeckem neohrožená

2. 7. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Jaký je vývoj české koruny ve světle aktuální situace?

Zpráv, jak se vyvíjí situace v Řecku a co všechno to bude a nebude znamenat pro tamní ekonomiku a Evropskou unii, je všude aktuálně dostatek. Proto zde nebudu opakovat, co již bylo několikrát uvedeno jinde. Rád bych se ale zaměřil na vývoj české koruny ve světle aktuální situace. Každý, kdo v pondělí 29.6.2015 otevřel noviny nebo internet, zjistil, že kvůli Řecku padaly akciové trhy všude po světě a padalo euro a kdoví co ještě. Každopádně česká koruna se drží. Z toho je patrné, jak moc investoři koruně věří a to navzdory silné intervenci ze strany České národní banky. 

Pokud se oprostím od toho, zda se mi zásahy národních bank na měnovém trhu líbí nebo nelíbí, musím konstatovat, že díky tomu je koruna aktuálně imunní vůči volatilitě na měnovém trhu. Dobrá ekonomická data, které naše země v poslední době ukazuje, a příliv dotací z EU mají na korunu posilující vliv a tlačí na kurz EURCZK shora. Naopak neochvějný postoj ČNB zvednout inflaci v ČR ke dvěma procentům tlačí na kurz EURCZK zespodu. Obě síly jsou v současnosti vyrovnané, a proto je kurz koruny takříkajíc mrtvý.

Výrazně se doposud nepohyboval ani nahoru ani dolů. Pokud budeme vývoj kurzu vnímat jako zápas ČNB a ostatních účastníků trhu, tak banka v současnosti tahá za ten delší konec. Chuť investorů nakupovat korunu jí hraje do karet. Banka má totiž k dispozici neomezený počet korun, což je velmi silná brzda pro rychlé posílení korun

Česká republika je silně orientovaná na export a kvůli slabé koruně jsou české výrobky pro zahraniční odběratele levnější, díky čemuž mohou nakupovat více zboží. Pokud se bude domácí hospodářství nadále zlepšovat, bude tlak na posílení koruny stále větší. A zde přichází již zmiňovaná výhoda ČNB. Banka totiž bude moci, díky tomuto tlaku, nechat posilovat korunu velmi postupně a omezit tak velkou volatilitu kurzu, což opět usnadňuje pozici exportérům, neboť jejich příjmy nebudou volatilitou tolik ohroženy.

FIN21

Zmíněná intervence ČNB na měnovém trhu přišla 7. listopadu 2013. Devizové rezervy po zásahu meziměsíčně vzrostly o 17,5 %. Od té doby je banka rozhodnuta bránit posílení koruny pod 27 korun za euro zuby nehty.

Toto stanovisko bylo opět potvrzeno při posledním rozhodnutí bankovní rady dne 25.6.2015. Bankovní rada v tomto prohlášení uvedla, že bude užívat kurz měny jako nástroje měnové politiky nejméně do druhého pololetí 2016.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).