Hlavní navigace

Česká ekonomika: Dostatečně konkurenceschopná

12. 12. 2005
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Od roku 1989 sestavuje IMD (Institut for Management Development, Lausanne, Švýcarsko) žebříček nejkonkurenceschopnějších ekonomik světa ve své každoroční zprávě "The World Competitiveness Report". Jak dopadly jednotlivé evropské země a jak Česko?

Systém hodnocení

Jednotlivé země světa jsou hodnoceny v těchto kategoriích: výkonnost ekonomiky, infrastruktura, efektivita obchodu a výkonnost domácí vlády. Každá z uvedené čtyř kategorií pod sebou skrývá hodnocení několika dalších statistických ukazatelů:

 • Výkonnost ekonomiky v sobě zahrnuje hodnocení zahraničního obchodu, nezaměstnanosti, cenové hladiny, množství zahraničních investic.
 • Pod pojmem infrastruktura je zahrnuta nejenom dopravní situace v zemi (dálniční síť, silniční síť, letecká, …), ale i úroveň vzdělání, zdravotnictví, životního prostředí a úroveň výzkumu a vývoje.
 • Efektivita obchodu je souhrnným ukazatelem hodnocení jednotlivých zemí světa v produktivitě práce, místních podnikatelských zvyklostech a úrovní legislativního prostředí.
 • Výkonnost domácí vlády je souhrnným ukazatelem zohledňujícím míru inflace, veřejného dluhu, platební bilance či vládní stability a úrovně demokracie v zemi.

USA – nejvyspělejší země světa

Nejkonkurences­chopnější ekonomikou na světě jsou dle uvedené analýzy Spojené státy americké. Další dvě medailové pozice již však patří malým asijským zemím: Hong Kongu a Singapuru. Obě země nabízí velmi liberální podmínky pro vstup zahraničního kapitálu – stejné pro domácí i zahraniční investory. Žádné pobídky ani omezení pro zahraniční subjekty neexistují. Ekonomiky obou zemí jsou až na drobné výjimky celé privátní. Obě malé země patří mezi nejčastější cíl zahraničních investic (v přepočtu na jednoho obyvatele nemají ve světě konkurenci). Perspektivními odvětvími v obou zemích pro investice jsou obchod, bankovní, finanční a další služby, pojišťovnictví, telekomunikace.

Česku patří 30. místo na světě, což je velmi pěkné hodnocení, vždyť až za námi se umístily Španělsko, Itálie či Řecko.

V Evropě hrají prim země Skandinávie

Evropské severské země (Norsko, Finsko, Švédsko, Dánsko a Island) patří podle mnoha mezinárodních posudků k nejbezpečnějším zemím světa pro zahraniční investice. Ve všech zemích je zaručena dostatečná ochrana práv týkajících se duševního vlastnictví, současně zde takřka neexistuje korupce (podle různých statistik měření korupce v daném státě je Finsko na prvním místě na světě – tzn. je nejméně zkorumpovanou zemí). V těchto zemích je nejnižší kriminalita.

Rovněž je zaručena ochrana hospodářské soutěže, zákony jsou v těchto zemích pravidelně novelizovány. Veřejné vyvlastnění soukromého vlastnictví je téměř výhradně omezeno na veřejné stavební účely, jako jsou mosty, velké projekty dálnic – a vždy s kompenzací.

skoleni_4_3

Např. v Dánsku není znám případ poškození zahraničního investora. Severské právní systémy jsou založeny na staletí trvající kontinuitě. Infrastruktura je v těchto zemích na špičkové úrovni. Např. dánský systém distribuce je stále nejvýkonnější na světě. Kodaňské letiště je jedno z nejmodernějších v Evropě (s ohledem na počet přepravených osob šesté největší, tranzitní odbavení zboží trvá pouze 3 hodiny a je nejkratší na světě).

Nejkonkurences­chopnější země světa 2005

 1. USA
 2. Hongkong
 3. Singapur
 4. Island
 5. Kanada
 6. Finsko
 7. Dánsko
 8. Švýcarsko
 9. Austrálie
 10. Lucembursko
 11. Irsko
 12. Nizozemí
 13. Švédsko
 14. Norsko
 15. Nový Zéland
 16. Rakousko
 17. Chile
 18. Japonsko
 19. Velká Británie
 20. Německo
 21. Belgie
 22. Izrael
 23. Estonsko
 24. Thajsko
 25. Malajsie
 26. Jižní Korea
 27. Francie
 28. Čína
 29. Francie
 30. Česko
 31. Maďarsko
 32. Španělsko
 33. Indie
 34. Slovensko
 35. Itálie
 36. JAR
 37. Kolumbie
 38. Turecko
 39. Filipíny
 40. Řecko
 41. Brazílie
 42. Slovinsko
 43. Rusko
 44. Rumunsko
 45. Mexiko
 46. Polsko
 47. Argentina
 48. Indonésie
 49. Venezuela

Pramen: IMD (Institut for Management Development, Lausanne, Švýcarsko) „The World Competitiveness Report 2005“

Anketa

Považujete českou ekonomiku za konkurenceschopnou?

Autor článku

Vydané knihy:. Evropská unie v otázkách a odpovědích (2002). Matematika zábavně a hravě (2002) . Sportovní matematika (2004) . Další publikační činnost: . Daně a právo v praxi (Aspi, a.s.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).