Když v článku někdo tvrdí, že protože manžel přišel o práci, tak letošní dovolenou stráví na chatě, není to s námi ještě tak špatné. Dokud máme chaty,chalupy a další víkendová sídla, což v jiných státech už není tak běžné, tak jsme na tom stále ještě dobře. Horší bude, když dovolenou budeme muset trávit ve svých panelákových králikárnách.
Jenže ono trávit dovču u tuzemské vody není vždy bezpečné. Sinice a jiná svinstva, krade se o 106 a jít z dovolené pěšky není asi to NEJ. Cestovat po památkách a jiných turistických atrakcích taky něco stojí – benzín, vstupy, všude je zákaz parkování a parkovat můžete jen na určeném nehlídaném parkovišti, kde ovšem zaplatíte tučné výpalné, občerstvení je všude předražené – všude jen mají nataženou ruku – plať občane, plať. A tak není problém vidět, jak se rodinka cpe doma usmaženýma řízkama a leje do sebe vodu se šťávou z chladící termosky, a restaurace či bufáče zejí prázdnotou.
Viděl bych to asi tak: bohatí, co jezdí za Koženým, zůstávají. Pak se část bohatších přeorintuje na běžnější destinace typu bývalá Jugoška, Malorca atp. Ti, co jezdili na Malorku, budou objevovat krásy Česka a ti co dosud trávili dovolené v tuzemsku /ať již poznávací nebo pobytové/, je tráví doma v králíkárně, v lepším případě na chatě či chalupě. Mimochodem, ony chalupy a chaty jsou výsadou hlavně Pražáků a obyvatelů velkých měst, ještě jsem neviděl venkovana, který by víkend co víkend jezdil na „chalupu“ někam do Prahy. A fxtrader má ve svém příspěvku prvdu v tom, že králíkárny tak nevhodné dle pana dramatika k bydlení je pro spoustu lidí nejsplnitelný sen. Bohužel.
Když to shrnu, tak po převratu se tu konalo jakési zanevření nad dovolenou strávenou v tuzemsku. Kdo nebyl „za hranicemi všedních dnů“ jako by nebyl. Jak píše přispěvatel „jmhad“ dnes 28.07.2010 7:20 – kdo nejede ven, jako by byl méněcenný. Někdy mi to cestování ven připadá až exhibicionismus, aby se dotyční mohli vytahovat, kde že to byli a hlavně kolik to stálo. A vidět pak čecháčky, jak počítají u moře, že dnes už děti měly 2 zmrzliny a taťka už 2 piva a dali za to takový majlant, za který by doma mohli hostit půl dědiny půl roku a pak ještě půl roku skučí doma v Čechách, a čtvrt roku jedí k večeři chleba s paštikou, protože řada Čecháčků si na dovolenou bere půjčku – tak to fakt nechápu. Řada lidí si prostě hraje na to, na co nemá.
Mne nejdřív napadlo, že jste důchodce, který se naučil s internetem. Ale pak mně došlo, že takový pokrokový důchodce by nemohl být tak blbý a dštít síru na všechno, co se změnilo od r. 1989. Tak mne napadlo, že budete státní úředník, který má lautr hovno co na práci (jako většina úředníků). A toho lustrátora si nechte pro sebe, podle těch Vašich výblitků jste musel být bolševik jak poleno (nebo spíš ještě jste).
Bolševik jsem nebyl a nejsem, jen jsem zažil oba režimy, slyším od ještě starších, co pamatují tatíčka Masaryka, jak bylo ouvej a zkrátka porovnávám, co bylo kdysi lepší, levnější, dostupnější. Svoboda projevu, bez urážek, vám nic neříká?
Stejné či obdobné názory slýchávám ve frontách u pokladen, v metru, v čekárně u lékaře, tedy nejen od důchodců, ale od lidí v produktivním věku, dokonce už i od podnikatelů, kteří nemají na to jet každý rok na Bahamy. Asi se neizoluji od okolí a vnímám svět takový, jaký byl a je. Což někomu asi moc nevoní.
Člověče méďo béďo, vy jste nějak bolševicky ujetej! Vy nemáte ani odvahu svou adresu zveřejnit. Kdo nemá vaše názory, tak ten hází špínu? Vždyť co píše pisatel, kterého názory odsuzujete, je svatá pravda. Možná ještě opomenul turisty „nově“ objevující NDRácký Balt, Bulharsko či Soči. Jen se divím, že admin vaše příspěvky (nejen k tomuto tématu) nevyhazuje, protože silně porušují kodex a většinou nepřináší nic k tématu článku či diskuze.
Pán byl zřejmě předseda uličního výboru KSČ, že tak dobře ví, co je to „bolševicky ujetej“, že? A než začnete příště zase psát nějaké pitomosti, tak si alespoň zjistěte, jak je to s tím „zveřejněním adresy“… Doufám, že to moje „silné porušování kodexu“ jste řádně probrali na stranické schůzi nebo alespoň s panem okresním hejtmanem :-p.
a padak v podani Slizouna Kalouska muze byt i smrtelny … viz http://www.sklenenykostel.net/j15/index.php?option=com_content&view=article&id=1733:kauza-padaky-4&catid=18:t-prof&Itemid=4
Jestli ono to taky není tím, že dovolená v Chorvatsku vyjde kolikrát levněji než v Čechách. V tuzemsku jsou služby silně předražené. Dovolená vlakem a pod stanem přestala být lidovou a cenově dostupnou, ale stala se z ní dovolená doslova luxusní, protože i pobyt v penizonu autem vyjde levněji. My jsme se nenaučili ani turisty nalákat. Sinicemi zamořená a špinavá přírodní koupaliště nejsou to pravé ořechové, pracovní doba hradů a zámků tristní (nějak jsem nepochopila, proč se památky v létě, kdy je plná sezóna, zavírají už v 16.00? Turisti by chodili klidně do 19.00, možná i déle. Na dotaz, proč tomu tak je, jsem se dozvěděla, že „nejsou lidi“. Zajímavé, že třeba v Řecku je otevírací doba v muzeích do 22.00. Tam lidi jsou?) a na hlavních třídách ve městech se neprodává české zboží, ale Mozartovy koule, belgické pralinky (zaplať pámbu, že už ne ruské vojenské čepice!!).
Řada lidí, co před léty vyrazila do světa, je o nějakých 15–20 let starší, svět už podle možností projeli, už je tak neláká a vzhledem k věku se spíš drží v dosahu státní hranice.
A mladší generace? Proč by jezdila na dovolenou do ciziny, když v ní pracuje, popř. studuje? Když někdo odjede za prací na rok-dva do Ameriky nebo do Austrálie a spojí pobyt s dovolenou, tak se to v žádném přehledu neobjeví.
Dovolená v Chorvatsku není žádnou levnou alternativou. Problém ceny v kempech je tam úplně stejný jako tady. Ve službách a ubytování jsou cenové úrovně +/- totožné s tuzemskem a třeba potraviny koupíte v Chorvatsku výrazně dráž než tady. Jezdíme s přítelkyní každý druhý rok (vlastním autem) a např. letos vyskočil konečný účet za dvanáct dní ve dvou na nějakých 35tis. Samozřejmě by to šlo levněji, ale já si jezdím dovolenou užít a ne na ní něco ušetřit. Česko, Tunis, Řecko nebo Egypt by ve stejném stylu vyšly dost podobně. A je to jen dobře. Aspoň je z čeho vybírat.
Letenku jsem koupil od wizz za 3 tisíce(bez velkých zavazadel, s nima je o 800 dráž), za 14 nocí v penzionu v dvoulůžáku tak 8 tisíc, jídlo v restauracích + pití 15 dní za 2 lidi tak 8 tisíc.
Takže 22 tisíc za dva lidi za vše + drobnosti jako slunečníky, lehátka, atd.
Nebudu psát co je to za zemi, jinak by tam chtěli všichni :)
To mi taky kdosi tvrdil, že dovolená v Chorvatsku je za stejnou cenu nebo i levnější než v Česku. Jenže to byl člověk co si auto dá „do nákladů“ i když jede na svou dovolenou a moc toho nesní. Realita pak pro mě vypadala tak, že doprava busem stála 2100, ubytování v bungalowu asi 3500 a polopenze (snídaně a večeře) asi 2900 korun. Něco tam člověk utratil takže suma sumárum 10 tisíc na osobu a týden.
To u nás mi podobná dovolená vyjde tak na třetinu maximálně polovinu peněz. Největší rozdíl dělá samozřejmě doprava (dálniční známky Rakousko, Slovinsko, mýto v Chorvatsku a je rozdíl jet 300 km nebo 800 km jednu cestu autem).
Kolik by ten bungalov a polopenze stály v česku ? O moc míň ne, takže se ušetří jen za dopravu.
Namátkou jsem něco v česku našel, dvoulůžák 500 – 800 kč na den, to je síla
http://www.doksy.com/ubytovani/chatky/bungalow-krausova-chatky.html
Dcera loni projížděla pobřeží Chorvatska. Ve 4 lidech projeli Chorvatsko, Černou horu, byli v Albánii. Nejvíc je stál benzín. Jinak se ubytovali tam, kam momentálně dojeli, vždycky se našel nějaký cenově přijatelný penzion. Vyšlo je to na cca 3.500 na osobu/týden komplet, i se stravováním.
Zavíračka v 16:00? To spíše v 17:00. Copž ovšem znamená, že to je začátek poslední prohlídky. Druhá věc je, že lidi opravdu končí v tento čas. protože začít v 19:00, skončí v 20:00 a potom je čeká 2 hodiny cesty autem domů. S dětmi, a k de je večeře, a kdy půjdou spát. Podobně v ubytování. Na večeři se potom dostanou před 21:00.
A že mají v Řecku do 22:00? Ano, ale to je horké Středomoří, kdy mají celkově posunutý čas. Polední siesta a život v podvečer.
Tohle by podle mne řešil uvažovaný fond pružné pracovní doby. V létě makat od nevidím do nevidím, protože jsou kšefty a turisti, v zimě můžeme být doma nebo jet na hory. Pokud to tak nebudme dělat, turisti se k nám bohužel nepohrnou. Je to jen o tom, jeslti chceme nebo ne. Soukromníkovi to problémy nedělá, problémy jsou s tzv. „státními“ památkami, hrady, zámky a jinými.
Zajímavé je, že když přijede letní pojízdné kino nebo se koná nějaká akce, pak jsou tam do večera i prodavači ohřívaných klobás. Na fesťáku jedou nonstop i dva dny.
Pokud děláte sama na sebe, a očekáváte, že si na nějaké akci nahrabete, tak se vám vyplatí dělat déle. Ale pokud jako zaměstnanec dostanete od chlebodárce takřka minimální mzdu, navíc vám ještě neuzná odpracované hodiny, tak se nelze divit tomu, že takoví prodejci se nepřetrhnou. Proč taky? Dělat „zadarmo“, aby to někomu jinému přineslo bez práce zisky?
Co se týče návštěv různých památek či zajímavostí, s provozní dobou to máte obdobné, ať se jedná o státní či soukromé. Všude jsou jen lidi a ti mají své soukromé starosti, potřebují si odfrknout, vyspat se, nakoupit si atp. Ale spíš narazíte na zavřené dveře právě u soukromníka, protože když mu někdo „vybouchne“, nemá už náhradu a informaci ani neumístí na web, má-li nějaký.
„rodinka cpe doma usmaženýma řízkama a leje do sebe vodu se šťávou z chladící termosky“
No, my v mládí stavěli barák. Předtím na něj šetřili. Takže řízky, kde by se tehdá vzaly?
Stejně tak, že vidíš ve všem vytahování se. Ty žiješ v úplně jiném světě. Nejprve jsi asi všechno dostal zdarma, a teď máš starost, jestli „Čecháček“* nevytahuje a nezávidí.
* Panáček ráčí být moravistánská naplavenina v Prazéééé.?
Nevím, co myslíte tím »vidíš ve všem vytahování« – jestli »Řada lidí si prostě hraje na to, na co nemá«. Dnes ale bohužel spousta lidí považuje za »kdo nejede ven, jako by byl méněcenný. Někdy mi to cestování ven připadá až exhibicionismus, aby se dotyční mohli vytahovat, kde že to byli a hlavně kolik to stálo.« Řada lidí by nejraději na veškerém užívaném zboží a službách měla cenovky, kolik že to stálo, jak vysoce je to značkové, jak jsou IN, prostě aby se mohla předvádět. A že to mají mnohdy na půjčku, už taktně pomlčí. Bohužel, dost takových lidí ve svém okolí znám, co týden po výplatě chodí večeřet do restaurací (a známým pak posílají fotky, aby se předvedli), aby týden před výplatou v tichosti ve vedlejším městě odevzdávali vratné lahve a koupili si za ně kus chleba s paštikou … Ostatně, stav zadlužeností českých domácností o něčem vypovídá. Ta zadluženost nespočívá jen v bydlení (tady to lze pochopit), ale právě třeba i v dovolených nebo vánočních dárcích na dluh (tady to už chápou zejména prodejci takovýchto produktů)..
Nevím, jaké a kdy jste měl mládí vy, já právě ty řízky pamatuji v 60. letech – většinou balené do alobalu a pak dané do takové hliníkové krabice – víko mělo takový kroužek na uchycení. Vlastní řízky nevylučují stavbu baráku – naopak, pokud jste chtěl na výletě ušetřit, tak jste si vzal zásoby z domova, protože na dnešní dobu úsměvné, tehdy platné ceny v pár korunách a haléřích vám tehdy udělaly pořádnou díru do rozpočtu.
A dnes je to podobné – jen ty hliníkové krabice vystřídaly nádoby z umělých hmot, místo řízku si můžete vzít taky chleba se salámem
No nevím, já letos pořídil týden v Portugalsku pro 4členou rodinu za 25 ttisíc sakumprásk i s Mícinou. Z toho náklady na dopravu (autem na letiště+letenka)+hotel+půjčení auta na místě+benzín tam vyšly na 16 tisíc. Nic jsem nekoupil přes český zprostředkovatele. Letenky od Irů, hotel přes britský server. Na místě jsme se trochu rozšoupli, dovedu si představit, že by tam šlo vegetovat i za míň než 350 euro. Byl jsem letos taky na Sardinii, ta mě stála 7 tisíc/6dní pro dva s autem a cestováním po ostrově, loni na podzim jsem byl ve dvou lidech 4 dny na Kanárech v Maspalomas (písečné duny, žádné skály) za 6500 (s veřejnou dopravou) a chystám se na 5 dní do Maroka na podzim, letenky jsem sehnal za 1200,– pro dva tam a zpět, ale musim si dojet do Berlína. Ubytování počítám 300,– na noc, kdybych se chtěl jenom válet na pláži, tak se zase dostanu na maximálně 5 – 6 tisíc. Sháněl jsem i něco v ČR. Chalupa v jižních čechách, na týden, v 10 lidech, nás stála pro 3 bez jídla a dopravy (podíl) 6 tisíc. Hotely prodávaj pobyt čechům 3× dráž než němcům na německých serverech. Ve Františkovo lázních jsem loni v létě studoval letáky pro němce a tam ceny vycházely o cca 1000,– nižší v přepočtu než kolik chtěli po domácích s tím, že němec dostal 100/200 eurovou poukázku pro příště a příspěvek 30 – 100 euro na benzín podle toho, odkud z německa jel autem.
Další zkušenost mám s penzionem v Hřensku z loňska. Majitel furt brečel, že mu nejezděj němci. Měl jsem tam babičku a kluka na týden, pak vyprávěli, že když první den nesnědli celou večeři, dostali další dny o to míň na talíř (voškubem je aspoň na jídle), i když by třeba měli chuť a snědli toho víc.
Co tím chtěl básník říct. Že pobyt v zahraničí vyjde tuzemce levnějc, než „poznávání krás ČR“, okořeněné úrovní „služeb“ v podání bratrů slovanů.
Pokud někdo netrvá na dovolené v zahraničí s mořem, tak doporučuji zůstat v ČR, poslední dobou takhle trávíme dovolenou a spokojenost. Například naše poslední dovolená byla ve východních Čechách. Byli jsme ubytovaní v Broumově - Hotel Praha a užili jsme si to :). Okolí je zajímavé a počasí nám přálo, takže za nás spokojenost.