Ze zmíněného grafu ale nezjistíme důvody. Koukám, že hodně vyčnívá Nizozemí, a také Google tvrdí, že nizozemský penzijní systém patří mezi nejlepší na světě, pak se není čemu divit, pokud většinu svých úspor mají lidé v něm.
Naopak v článku hodnotícím výsledek českých penzijních fondů se dočtu, že "Jak ukazuje čerstvá analýza Freedom Financial Services, naprostá většina fondů (přesně 21) skončila za rok 2022 se záporným výsledkem." a většina z dynamických s dokonce dvojciferným záporným výsledkem.
V mé sociální bublině jsou buď lidé, kteří investicím nerozumí (a ti, pokud se přesto rozhodnou investovat, třeba prostřednictvím bank, fondů, pojišťoven, finančních poradců.... tak prodělávají, u některých by bylo trefné rčení "prodělat kalhoty") a ti, kteří jim rozumí (a ti vydělávají, ovšem věnují tomu poměrně hodně času a úsilí, někdy na úrovni běžného pracovního poměru / místo pracovního poměru - zdravím kamaráda Marka :D ).
Není se tak čemu divit, že nakonec přelévají svá aktiva do vysoce konzervativních produktů, jako termínované vklady a spořící účty. V uplynulých letech to bylo často i výhodnější než běžně nabízené investice prostřednictvím kanálů pro retailovou klientelu.
Pro banku je investující klient svatým grálem. Zatímco u vkladu mu musí garantovat nejen návratnost vkladu, ale i nést riziko, že se bance podaří umístit prostředky tak, aby nesly alespoň slíbené hodnocení, u investic banka neručí vůbec za nic a naopak má jistý zisk. Takhle by si jistě přál podnikat každý.
Jak na tom jsou české penzijní fondy se můžeš podívat tady: https://skejwin.cz/ (čtení jen pro otrlé). Spořicí účty z té bídy za posledních 10 let patří opravdu mezi to použitelnější, dobrý tah pro konzervativní investory byly i protiinflační dluhopisy. Investovat přes banky, fondy a podobné věci je nesmysl, na tom zbohatnou jen finanční instituce. Ale třeba ETF jsou docela dostupné a použitelné, to samé akcie.