Tak u České spořitelny mám zrovna uloženo ještě 45 tisíc Kč, které nejdou vybrat, protože mi to vyplácí jako penzijní spoření po 2 tisících Kč, jelikož to nejde vybrat najednou. Oficiálně jsem si za svůj produktivní čas vydělal pouze ca půl milionu hrubého Kč, takže dřív jsem s sebou nenosil ani peněženku nebo jen prázdnou, abych nemohl nic utratit. Situace se změnila, jak mi začala ČSSZ vyplácet penzi, tímto si mi příjem zvýšil o 100% a už dokonce činím větší nákupy platební kartou a utrácím tyto státní dávky.
Zajímavější jsou grafy, podle věku střadatelů. Z těch dat se dá daleko víc poznat. Je to sice průměr, ale vzhledem k tomu, že když se například uvádí průměrná mzda tak se uvádí i medián. Což je více vypovídající, protože to eliminuje lidi, kteří vydělávají extrémně moc peněz. To stejné by bylo zajímavé tady.
To spočítal ekonom české spořitelny. A z jakých údajů? Z těch kont, která jsou v české spořitelně? Anebo ze všech bank, které v ČR existují? Statistika věda je. Jestliže má můj soused naspořeno 1,8 mil. Kč a já 0,0 Kč, tak máme v průměru těch 900 tisíc. Problém je v tom, že když mně přijde doplatek za plyn, tak mohu přemýšlet o sebevraždě.
Ze zmíněného grafu ale nezjistíme důvody. Koukám, že hodně vyčnívá Nizozemí, a také Google tvrdí, že nizozemský penzijní systém patří mezi nejlepší na světě, pak se není čemu divit, pokud většinu svých úspor mají lidé v něm.
Naopak v článku hodnotícím výsledek českých penzijních fondů se dočtu, že "Jak ukazuje čerstvá analýza Freedom Financial Services, naprostá většina fondů (přesně 21) skončila za rok 2022 se záporným výsledkem." a většina z dynamických s dokonce dvojciferným záporným výsledkem.
V mé sociální bublině jsou buď lidé, kteří investicím nerozumí (a ti, pokud se přesto rozhodnou investovat, třeba prostřednictvím bank, fondů, pojišťoven, finančních poradců.... tak prodělávají, u některých by bylo trefné rčení "prodělat kalhoty") a ti, kteří jim rozumí (a ti vydělávají, ovšem věnují tomu poměrně hodně času a úsilí, někdy na úrovni běžného pracovního poměru / místo pracovního poměru - zdravím kamaráda Marka :D ).
Není se tak čemu divit, že nakonec přelévají svá aktiva do vysoce konzervativních produktů, jako termínované vklady a spořící účty. V uplynulých letech to bylo často i výhodnější než běžně nabízené investice prostřednictvím kanálů pro retailovou klientelu.
Pro banku je investující klient svatým grálem. Zatímco u vkladu mu musí garantovat nejen návratnost vkladu, ale i nést riziko, že se bance podaří umístit prostředky tak, aby nesly alespoň slíbené hodnocení, u investic banka neručí vůbec za nic a naopak má jistý zisk. Takhle by si jistě přál podnikat každý.
Jak na tom jsou české penzijní fondy se můžeš podívat tady: https://skejwin.cz/ (čtení jen pro otrlé). Spořicí účty z té bídy za posledních 10 let patří opravdu mezi to použitelnější, dobrý tah pro konzervativní investory byly i protiinflační dluhopisy. Investovat přes banky, fondy a podobné věci je nesmysl, na tom zbohatnou jen finanční instituce. Ale třeba ETF jsou docela dostupné a použitelné, to samé akcie.
Statistika věda je. Ale taky může být správným součtem nesprávných čísel. Mohou to změnit třeba účty českých občanů v zahraničí, případně uložené u nepeněžních firem a podobně. I tak je průměrný "polštář" domácností poměrně vysoký, a to se nemluví o hmotném movitém i nemovitém bohatství. Takže si vlastně český člověk žije celkem dobře a je s podivem, když nadává na současnou vládu, jak je neschopná a neumí hospodařit. Až na to, že hodně domácností žije "z ruky do huby", ale nikdo se nenamáhá spočítat, jaký je u nás průměrný dluh české domácnosti.
Přečtěte si článek pořádně, píše se tam tohle:
"Ve skutečnosti však má 64 % Čechů naspořeno méně než 300 tisíc Kč." A potom ještě "Téměř pětina Čechů (17 %) nemá vůbec žádnou dlouhodobou rezervu." z toho můžeme říct, že skoro 1/5 má našetřeno 0 a skoro polovina (2.5/5) ČR pak méně než 300 tisíc, ale více než 0.
Takže jen 36 % lidí ma našetřeno víc jak 300 tisíc, to by tak odpovídalo, v mém okolí nemá rezervu nikdo a ještě navíc místo investic začali vše utrácet, protože by podle nich o vše stejně přišli - vlivem inflace. Takže asi tak.
A pokud to čte někdo, kdo fakt nemá ani pitomých 300 tisíc, tak se nad sebou zamyslete lidi a dělejte už pro to něco konečně.
Můžu potvrdit. V mé sociální bublině převládá názor teď utratit zítra bude mít menší hodnotu. A dlouhodobá investiční rezerva? Co to je? Nepotřebuju. Největší finanční "investiční" produkt je DPS spolu se sporicim účtem. Vysvětlovat, proč nakupuju ETF jako je VUAA, FTSE ALL WORLD, nebo nedej bože akcie BRK-B je nadlidský úkon.. A ještě horší je vysvětlovat, proč nakupuju primárně když jdou trhy dolů nad rámec pravidelných investic. A o takové strategii DCA už radši nemluvit.