Hlavní navigace

Češi mají na vkladech 3 biliony korun. Banky z toho ale radost nemají

29. 11. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Představují vklady problém pro ekonomiku? Dočkáme se levnějších úvěrů a hypoték? A nerozpustí peníze na vkladech vysoká inflace?

Podle České bankovní asociace (ČBA) mají obyvatelé a firmy na vkladech uloženo více než 3 biliony Kč. Ke konci září  2012 vzrostl meziročně celkový objem klientských vkladů uložených v bankách o 238,5 mld. Kč, což je nárůst o 8,3 %. Úvěry přitom narostly „jen“ o 89,3 miliardy Kč (4 %). Nové vklady pomáhají bankám zachovat si příznivý poměr úvěrů k vkladům (75,6 %)

Růst vkladů byl letos ovlivněn jedním mimořádným faktorem, firmy v době největšího napětí v eurozóně přesunuly část vkladů ze zahraničních bank do českých. I tak ale očekáváme, že v příštím roce porostou vklady opět o něco rychleji než úvěry, uvedl Petr BittnerČeské spořitelny


Zdroj: Česká národní banka, Česká bankovní asociace

Vývoj vkladů podle sektorů

Pokud jde o dopad na banky, ty z toho většinou podle něj radost nemají. České banky mají dlouhodobě přebytek likvidity (více vkladů než úvěrů) a bojují spíše s problémem, kam tyto prostředky umístit. Nejlepší variantou je samozřejmě právě poskytování úvěrů. V aktuální době, kdy se spotřebitelská důvěra drží na rekordních minimech je ale poptávka slabá a banky tak hledají jiné formy umístění, např. státní dluhopisy nebo drží přebytky na účtech ČNB. To je ale pro banky ztrátové, jelikož ČNB nedávno snížila sazby téměř na nulu, dodal.

Spořit se vyplatí

Rekordní nulové úrokové sazby ze strany České národní banky nejspíše ještě nějaký čas zůstanou: Inflační tlaky v nejbližších dvou letech nehrozí, spotřeba domácnosti zůstane utlumená jak z titulu pokračující fiskální restrikce (zejména 2013) tak z titulu slabého růstu v EMU (2013,14). K růstu sazeb, a i to jenom o 25–50 bodů, může nejdřív dojít ve 2H 2014, uvedl Bittner.

Podle ČBA se však snižování úrokových sazeb ze strany ČNB  na úrocích na termínovaných vkladech a spořicích účtech neprojevilo: Poměrně vysoká konkurence na trhu vkladů a vstup nových hráčů v zásadě prozatím zabránily, aby se první červnové snížení sazeb ČNB promítlo do sazeb z nových jednodenních vkladů domácností, píše se v tiskové. 


Zdroj: Česká bankovní asociace

Objem vybraných typů vkladů

Půjčovat také

U domácností se také snížily jak průměrné sazby z nových úvěrů na spotřebu (na 14,06 %), tak sazby z nových úvěrů na nákup bytových nemovitostí (na 3,78 %), je uvedeno v tiskové zprávě ČBA. Na straně úvěrů se můžou podle Bittnera objevit problémy: I když se nových poskytuje o něco více než v nejslabším roce 2009, stále je to málo na růst celkových objemů. Tím jak celkové portfolio úvěrů postupně narůstá, tím se také čím dál více úvěrů průběžně doplácí a k tomu, aby tyto doplacené objemy byly nahrazeny, je potřeba stále větší objem nových úvěrů.

Prostor pro snížení úroků hypoték se však podle Bittnera pomalu vyčerpává:  Prostor pro snižován sazeb se už vyčerpal. Konkurenční prostředí v oblasti hypotečních úvěrů je dlouhodobě poměrně vysoké a sazby dost přesně kopírují sazby ČNB (resp. jejich dopad na mezibankovní sazby). Jelikož ČNB už nemá sazby kam snižovat (teoreticky by mohla sáhnout i k záporným, to ale v naší ekonomice nedává moc smysl), čekáme, že se sazby budou delší dobu pohybovat okolo stávajících úrovní. 

Stejného názoru je Aleš Michl Raiffeisenbank, který neočekává, že by úrokové sazby u hypoték nějak výrazně poklesly: Pokud bych viděl nějakou pěknou nemovitost ve slevě, s hypotékou bych neváhal, uvedl. Čtete také: Jak se budou vyvíjet ceny nemovitostí? 

A v současnosti spíše než z vysoké inflace má obavu z deflace. Inflace podle něj přijde v horizontu 3 až 5 let inflace. K tématu čtěte: Může opět nastat hyperinflace?

Úspory jsou budoucí spotřeba. Nebo ne?

Jsou opravdu úspory nebezpečím pro ekonomiku? I zde se názory různí. Zatímco jedna, a v současnosti mainstreamová, skupina ekonomů upozorňuje, že nárůst úspor vyjadřuje velkou nedůvěru a může nás zavést do deflační pasti a ekonomické deprese,  konzervativní ekonomové především poukazují, že úspory jsou budoucí spotřebou. A úspory také vytvářejí investice – kdyby se vše spotřebovávalo, nic by nového ani nevzniklo.

skoleni_4_3

Bittner nárůst úspor nepovažuje za příliš důležitý faktor: Z aktuálního pohledu je to pro ekonomiku negativní jev. Je ale pravda, že pokud v budoucnu dojde ke snížení míry úspor (ta může být i negativní = výdaje domácností budou větší než příjmy = budou snižovat svoje celkové úspory), pak to ekonomice v růstu pomůže. Jde ale pouze o přesun v čase a rozhodně to není nic, z čeho bychom se měli dnes radovat, nebo čím bychom se měli utěšovat. 


Zdroj: Česká bankovní asociace

Vybrané vklady dle časového hlediska

Je na čase menší očistec

Podle Aleše Michla v současnosti se potřebujeme očistit od veškerých dluhů, z nichž velká část nemá zdravé základy: Tenhle svět ve 2013 bude dále potřebovat, aby si vlády, domácnosti i firmy očistily své bilance od nadměrných dluhů. Ne vyčistily, na to nevěřím, ale prostě očistily. Na příkladu Američana, nebo Západoevropana – že prostě nebude protáčet čtyři kreditky ale jen jednu, dvě. Proto prostě ekonomiky v letech 2011, 2012 a dále rostly pomaleji, než jsme byli zvyklí třeba do roku 2008. Proto recese přicházely častěji. Proto byly cykly méně předvídatelné a analytikům už vůbec nevycházely prognózy. To samé pro 2013, zakončil Michl.

Anketa

Kde máte nejvíce peněz?

Autor článku

Nejčastěji se věnuje tématům z oblasti investování, financí a makroekonomie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).