Hlavní navigace

Ceny v průmyslu jsou stále dole, kvůli ropě

17. 7. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Ceny průmyslových výrobců v červnu meziročně klesaly desátý měsíc v řadě. Dynamika poklesu v porovnání s květnem nepatrně zrychlila. Vvývoj v cenách rafinovaných ropných produktů je největším přispěvatelem k meziroční deflaci cen průmyslových výrobců.

V červnu meziměsíčně klesly ceny průmyslových výrobců o 0,2 procenta. Meziročně byly nižší o 2,3 procenta.

Ceny průmyslových výrobců v červnu meziročně klesaly desátý měsíc v řadě. Dynamika poklesu v porovnání s květnem nepatrně zrychlila. V porovnání s přelomem loňského a letošního roku, kdy se na svém několikaletém dně ocitly ceny ropy a současně také pohonných hmot, je však stále znatelně pomalejší.

Navzdory stabilizaci a růstu cen pohonných hmot, které charakterizují období od začátku letošního února, je právě vývoj v cenách rafinovaných ropných produktů největším přispěvatelem k meziroční deflaci cen průmyslových výrobců. Efekt nižších cen ropy by se měl ve zbytku letošního roku zmírňovat. Vliv zlevnění ropy na světových trzích, které započalo loni v červenci, se totiž začne z meziročních srovnání vytrácet.

Toto předpokládané citelné slábnutí deflačních tlaků v průmyslu je dalším faktorem, který signalizuje, že Česká národní banka nemá v současnosti důvod k zásahu ve smyslu dalšího uvolnění měnových podmínek.

Autor článku

Autor je hlavním ekonomem společnosti CZECH FUND.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).