Hlavní navigace

Ceny ropy pomohly akciím nahoru

16. 11. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Americkým akciím se včera dařilo. Průmyslový Dow Jones si polepšil o 0,3 %, S&P 500 si připsal tři čtvrtě procenta a technologický Nasdaq uzavřel o 1,1 % výše.

Hlavní události

GE prodalo zbývající 18% podíl v Monetě za 81 CZK na akcii.

ČEZ začíná s nákupy obnovitelných zdrojů v Německu.

Premiér Bohuslav Sobotka oprašuje starý záměr uvalit sektorové daně na telekomunikace, finančníctví a energetiku. Chystá i možné zavedení progresivní daně podle velikosti firmy. Prosadit nový zákon však bude velmi komplikované.

Západoevropské akcie by měly zahájit mírným růstem.

Spojené státy dnes zveřejní indexy cen průmyslových výrobců a průmyslovou produkci. V Evropě je makroekonomický kalendář prázdný.

Konec výsledkové sezóny přinášejí údaje o hospodaření americké softwarové společnosti Cisco Systems, rakouské Raiffeisen Bank anebo nizozemské banky ABN AMRO.

Obchodování na zámořských trzích

Americkým akciím se včera dařilo. Průmyslový Dow Jones si polepšil o 0,3 %, S&P 500 si připsal tři čtvrtě procenta a technologický Nasdaq uzavřel o 1,1 % výše. V rámci nejširšího indexu se dařilo nejvíce energetickým titulům, které v reakci na zprávu, že členové OPEC budou hledat cesty jak stabilizovat ceny ropy, přidaly 2,7 %. Kromě nich se dařilo prakticky všem odvětvím, mezi nejvíce rostoucími se pak náchazely spíše defenzivní sektory jako telekomunikace nebo utility. Sentiment na trzích podpořily i lepší než očekávané maloobchodní tržby.

Noční obchodování v Asii přineslo ve většině případů akcionářům zisky. Nejvíce se radují v Indonésii, kde akcie v závěru dne rostou o téměř 2,5 %. Slušné zisky okolo 1,3 % si připsaly tituly v Japonsku.

MONETA Money Bank

GE Capital International prodalo prostřednictvím zrychleného úpisu svůj zbývající 18% podíl za 81 CZK na akcii, což je necelých 7,5 mld. CZK. To představuje oproti včerejšímu zavíracímu kurzu diskont 4,8 %.

Prodej za nižší než tržní cenu vzhledem k velikosti balíku není překvapivý. Tržní cena akcií by se tak měla během dnešního obchodování přiblížit k ceně oznámeného prodeje. Naše nákupní doporučení s roční cílovou cenou na 90 CZK na akcii nijak neměníme a vidíme tak potenciál dalšího růstu ceny akcií. Pravděpodobný pokles tak vidíme pouze jako krátkodobý.

ČEZ

Pavel Cyrani, člen představenstva a šéf obchodu ČEZ, v rozhovoru pro Hospodářské noviny uvedl, že dlouhodobý pohyb cen elektřiny je ovlivněn především přebytkovou situací na trhu s elektřinou a černým uhlím. Tyto přebytky, způsobené mimo jiné obrovským růstem dotovaných obnovitelných zdrojů, se dle něj částečně vyřeší až okolo roku 2020, kdy začne odstavování některých starých uhelných elekráren a v Německu i zbytku jejich jaderných zdrojů.

Ke strategii společnosti uvedl, že energetika ve střední Evropě se nemůže ještě relativně dlouhou dobu obejít bez konvenčních elektráren, ale je si vědom, že jejich podíl bude klesat. Proto i ČEZ sází na obnovitelné zdroje a kromě Česka a Rumunska, kde již některé vlastní, cílí na Německo. Jejich první vlaštovkou v této zemi je malý větrný park s výkonem zhruba 12 MWh, u kterého je společnost těsně před převzetím.

skoleni_29_6

Zprávu nevnímáme jako zásadní pro cenu akcií. Vesměs jde o potvrzení již dříve řečeného a o snahu společnosti více diverzifikovat svoje aktivity směrem k nekonvenčním zdrojům výroby elektřiny.

ČEZ opětovně odsouvá spuštění prvního temelínského reaktoru do poloviny prosince. Naopak plánovaná odstávka druhého reaktoru byla zrušena.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).