Nepochybne. V teto zemi uz dokonce ucitele a prodavacky smi bydlet, neuveritelny pokrok http://zpravy.e15.cz/byznys/reality-a-stavebnictvi/nove-byty-zacali-kupovat-i-ucitele-nebo-prodavacky-tvrdi-developer-1194355
Staci kdyz budou pracovat 18 hodin denne. Vsimnete si komentare pod clankem na uvedenem odkazu, mozna by nebylo spatne onen clanek ve Forbesu najit :-) Ano, je zrejme politicky nekorektni.
Byty dostupné i pro sociálně slabší - to byla příčina americké hypoteční krize, příčina té krize, která nás od roku 2008 ještě neopustila.
Všichni kupují byty. Mají na ně (díky uměle sníženým úrokům) i prodavačky a mizerně placení učitelé.
Kdo má slušnou gáži, koupí si aspoň 3. Také na dluh.
Prý je ve stáří bude pronajímat. Je to jeho (jediná) forma spoření na penzi, protože až dnešní čtyřicátníci půjdou do důchodu, budou tak max. ve výši 6500Kč (v dnešních cenách - tedy ony budou 4x vyšší, ale to ty ceny taky).
Stát již dnes na penze doplácí cca 50 mld z rozpočtu (z daní).
Státní dluh (i z tohoto důvodu) stále roste. Ale bude moct růst donekonečna?
Za 20-30 let bude polovina lidí v penzijním věku. S tou penzí 6500Kč.
Kdo a za kolik si od těch majitelů ty byty bude pronajímat? 4 vdovy se budou muset sestěhovat do jednoho někde na periferii, aby to vůbec utáhly. Zbývající byty "hodí" na trh, kde vznikne silný převis nabídky.
Nájmy i ceny nemovitostí sletí jak šutr, jako nedávno ve Španělsku či USA a zanedlouho třeba v Číně.
Opravdu dobrá investice, opravdu něco, na co bych se spoléhal ohledně mého živobytí po šedesátce!
Jak už jsem řekl, za 20-30 let půlka lidí bude v penzi. Z té druhé část bude nezaměstnaných, část studentů, část státních zaměstnanců, část lidí v neziskovkách, část "takypodnikatelů" napojených na dotace a granty. Kdo to všechno bude živit? Stále menší menšina opravdových podnikatelů a zaměstnanců v soukromé sféře? Jednak to neutáhnou a jednak každý člověk má mez, za jakou se již okrádat a vykořisťovat nenechá - vypukne daňová neposlušnost, pasivní rezistence, sabotování průběžné penzijní pyramidové hry, nastane TheEND.
Kdo do tohoto období vstoupí v penzijním věku a bude spoléhat jen na průběžné letadlo, nebo na účet s korunami/eury, nebo na nemovitost, bude na tom dost bledě.
Všichni kupují byty. Mají na ně
No to tezko, jinak by je nekupovali na dluh.
Ve specificke CR je ten problem prece jasny. Dlouhodobe najemni bydleni (se smlouvou delsi nez na jeden rok) prakticky neexistuje. Takze jde vlastne jen o docasne ubytovani. Pro lidi kteri se chteji nekde usadit napriklad s rodinou je tohle nepouzitelne, protoze pak se treba budou muset kazdy rok stehovat. Takze jim nakonec nezbyva nic jineho, nez se si musi vzit (v mnoha pripadech zcela zbytecne a nevyhodne) pronajem od banky.
Neexistuji zde "profesionalni" pronajmy cely domu (ano, nekdo bude poukazovat na kauzu RPG/OKD, ale tam vime jak to bylo). Drtiva vetsina jsou jen nabidky jednotlivych bytu "nespolehlivych" spekulantu bez nejake dlouhodobe perspektivy bydleni, o kterou oni vlastne ani nestoji (viz smlouvy na rok).
Tak to už je dáno "tržním nájmem", který prý odpovídá trhu. Jooo, když je hypotíka levnější jak nájem bez energií, pak co pronajímatelé čekají, že někdo alepoň průměrně inteligentní s slušné jim tam půjde? Tato cenová nabítka přímo říká, "chceme jenom problémové lidi, slušní a chytří ani nevolejte"...
Před asi lety se mi paní z realitky pokoušela dlouhodobou perspektivu za provizi prodat. Prý jestli nechci získat smlouvu na 20 let tak, že bych na 20 let zaplatil předem. A co když se za 5 let budu chtít odstěhovat? No to by nešlo. Oni nemají peníze, tak by je neměli z čeho vyplatit.
I zeptal jsem se, proč bych to měl dělat, protože bych tak zkombinoval nevýhody vlastního bydlení s nevýhodami nájmu + ještě nové nevýhody navíc. Paní se jen tak smutně dívala, a po chvíli pravila "no jo, on to nikdo nechce".
Ale jo, znám jednoho majitele dvou činžáků, co dává smlouvy na dobu neurčitou, podle zákonů, a bez "jistin". No jo, problém je, že to je jeden, a o žádném dalším takovém nevím ani z doslechu. Zajímavé je, že jemu se při jeho slušném chování v barácích nájemníci, co několik měsíců, netočí, a s neplatiči také nemá problém, tak jako u "6 měsíců předem je málo, vše zakázat, lézt do bytu a kontrolovat, nájemník vše zničí, to je pro nájemníka až moc dobré".
Ale jo, znám jednoho majitele dvou činžáků, co dává smlouvy na dobu neurčitou, podle zákonů, a bez "jistin". No jo, problém je, že to je jeden, a o žádném dalším takovém nevím ani z doslechu. Zajímavé je, že jemu se při jeho slušném chování v barácích nájemníci, co několik měsíců, netočí, a s neplatiči také nemá problém, tak jako u "6 měsíců předem je málo, vše zakázat, lézt do bytu a kontrolovat, nájemník vše zničí, to je pro nájemníka až moc dobré".
No ja znam tedy druheho :-)
To je totiz urcity "magnetismus". Ti ostatni majitele o kterych pisete si svym chovanim takove najemniky zkratka pritahuji a ty neproblemove rovnou odrazuji. To je cele.
Rozdil je take v tom ze uvadite "majitele dvou činžáků", coz je presne to co funguje narozdil od jednoho bytu spekulanta v celem dome bez funkcniho SVJ.
Problém je, že dvě vlaštovky jaro nedělají. A tak, dvěma vlaštovkám navzdory, chce každý u nás, po 25-ti letech volnotržních zkušeností, do vlastního.
A ne, jak si zde mnozí svazáčci fantazírují, prý kvůli pocitu vlastnictví. Ale jak to krásně vystihl kolega: "nejlepší reklama na vlastní bydlení je bydlet několik let v pronájmech".
Ono znám i majitelku tří činžáků.... a počtem bytů a domů to není. S jejím chováním a podmínkami, jak sama říkala, "Dnes chce každý do vlastního". Snad je to tou mediální masáží, i zde na měšci, která pronajímatele nabádá, aby se ke svému platícímu zákazníku chovali hůř než k dobytku.
Tento způsob pronájmu (zaplacení nájmu na 20 let i více dopředu) není zas tak neobvyklý a já ho znám z Brna u městských bytů. Vtip je v tom, že nájemce může byt dále pronajímat (podle zákona podnajímat) i bez souhlasu vlastníka, tedy po 5 letech se odstěhujete a dalších 15 let ho pronajímáte. V době, kdy byla „zaručená inflace“ byl o tento způsob velký zájem.
Brno, městské byty.... tam jde většinou o něco jiného. To byly dotační programy, jejichž podmínkou bylo nezvyšovat nájmy, vycházející z tehdejšího regulovaného. Takže takový člověk bydlel, bydlí, za směšné peníze.
Já ale hovořím o plném tržním nájemném. A to je něco úúúúúplně jiného, zvláště pak v době klesajícího tržního nájemného. A samozřejmě o nějakém přepronajímání také nebyla řeč. Ostatně z principu by to byla pitomost, abych se snažil přepronajímat byt tržní nájem za tržní, takže moje by byla veškerá rizika, jejich by byl zisk.
A že by to mohl dělat nájemce bez souhlasu vlastníka, o tom jsem nikdy neslyšel. Ani zákon, ani jiný důvod k tomu není, aby majitel s tímto souhlasil. To je přeci pitomost. Úplně stejná, jako když přišli za kolegou zahrádkáři, kterým pronajímá pozemky s tím, že 11 Kč/m2*rok se jim nelíbí, že chtějí 9, a že chtějí, aby byla výpovědní lhůta místo roku 10 let, a aby byl povinen jim nejen strpět nechat cokoli postavit, ale aby jim to v případě odchodu byl povinen proplatit. No to spadli z jahody naznak, úplně stejně jako v to co říkáš o Brně. I když tam je ledacos možné, ono to bylo za dob ODS na radnicích....
Pokus si vybavuji správně, tak NOZ nově výslovně říká, že bez souhlasu majitele mohou s nájemníkem bydlet i další lidé, je-li to přiměřené velikosti bytu. Tedy že si nájemník může bez souhlasu majitele nastěhovat tchýni, což ho nezbavuje povinnosti platit přiměřeně více za služby, ale nemůže si do 1+1 nastěhovat partu 2-ti kopáčů.
Avšak to nelze vykládat jako souhlas s přepronájmem.
Ale ono je to celé blbost, takové počínání už dávno nedává žádný smysl. To by dávalo smysl v roce 1998 za Klause, když někdo přepronajímal byt s regulovaným nájemným za tržní, v té době za 2+1 vyšší, nežli průměrný čistý plat.
Dnes bys dělal majiteli správce a garanta 100% obsazenosti, aniž by jsi z toho měl cokoli jiného, nežli práci a náklady.
Nájemce bytu si může bez souhlasu pronajímatele vzít podnájemníka, jen pokud sám v najatém bytě zůstává bydlet. § 2274 (nové) občanského zákoníku. To může být například v situaci, kdy je starším lidem byt příliš velký, protože děti se odstěhovaly, nájemce může být i vdova, nebo vdovec, ale pochopitelně se ve stáří nechce stěhovat ze známého prostředí. Tak si někoho "vezme na byt", aby mu přispíval na náklady bytu. Dřív tak bydleli třeba studenti, než se ve velkém postavily internáty a koleje. Takový podnájem nepotřebuje svolení pronajímatele. Rozumný pronajímatel, který ví, že se s nájemcem vzájemně potřebují (dělají obchod) a nevedou spolu válku, může být u dlouhodobého spolehlivého nájemce i rád, že nemusí shánět úplně nového neznámého nájemce a byt opravovat.
Pokud se nájemce chce odstěhovat a byt dát celý do podnájmu, musí mít písemný souhlas pronajímatele a takový podnájem lze i vyloučit v nájemní smlouvě. § 2275.
„A že by to mohl dělat nájemce bez souhlasu vlastníka, o tom jsem nikdy neslyšel.“ To že jste o něčem neslyšel, neznamená, že to není. „Ani zákon, ani jiný důvod k tomu není, aby majitel s tímto souhlasil.“ Prostě se tak předem dohodnou a nejen na pronajímání, ale toto právo (bezplatně užívat byt po určitou dobu) se i dědí a POZOR! dá se i prodat. „To je přeci pitomost.“ Podle mne ne. Jinak v městské části Žabovřesky (nevím jak jinde) i v současné době se v městských bytových domech provádějí půdní vestavby, které platí budoucí nájemníci a za to mají předplacen nájem na 20 let dopředu.