Také to tak vidím, jen bych o něco víc rozlišoval.
Kvalitních nemovitostí je u nás málo, jejich cena ještě klidně může růst (a podle mě i mírně růst bude). Bohatí bohatnou a chudí chudnou, takže koupěschopná poptávka po kvalitních nemovitostech je a nejspíš i nadále bude.
Byt v paneláku nebo podobná nemovitost nemusí být vyloženě špatná, není to ale nic pro boháče a ti ostatní mají stále méně peněz, které mohou investovat do bydlení, takže cena takových nemovitostí může jen těžko jít nahoru.
Až se budou většině zaměstnanců (nejen deseti procentům nejlépe placených zaměstnanců) zvyšovat reálné mzdy, pak se bude moct začít spekulovat, jestli se zvýší cena většiny nemovitostí (mám samozřejmě na mysli tu méně kvalitní většinu nemovitostí).
Ano, to je velice přesné. Až začnou růst reálné mzdy, začnou růst ceny nemovitostí. V lokalitách, kde je práce a kde reálné mzdy rostou, jak říkáte, budou kvalitní nemovitosti pořád růst.
Ceny nemovitostí ovšev za posledních 20 let vyletěly neskutečně vzhůru. Bylo to dáno poptávkou, protože za bývalého režimu nebylo vlastnické bydlení ve městech vůbec běžné a v podstatě tu nebyl fungující trh s vlastnickým bydlením a ani s nájemním. V důsledku toho a dobré kampaně developerů ceny nemovitostí vyletěly do neuvěřitelné výše a pořád jsou značně nadsazené.
Zajímalo by mě, co s cenami udělá z dlouhodobého hlediska popůlační vývoj a dostavba dálniční sítě. S dobrou dopravní infrastrukturou není problém dojíždět do lépe placené práce třeba 100 km denně a není to nijak časově náročné. To by mohlo pomoct odlehlejším regionům a cenám nemovitostí.
Fungujici trh s dlouhodobym najemnim bydlenim tu neni dodnes. Chybi tu "profesionalni majitele". Vetsinou se jedna jen o drobne "amaterske" spekulanty, u kterych dlouhodoby najem v radech let je temer nemozny. Uvazuji dopredu jen v radech mesicu a jejich predstava je, ze najemni bydleni je jakasi docasna ubytovna pro mimoprazske "socky" (kdo neni socka, ma prece hypo, to je cool), co maji trvale bydliste u rodicu na venkove.
To je prave duvod te extremne vysoke preference nakupu bytu (vetsinou na dluh), protoze je to vlastne jedina alternativa pro dlouhodobe bydleni bez kazdorocniho dohadovani se ci neustaleho stehovani.
Ceny bytu jsou samozrejme predrazene, vzhledem k platum a silenym lokalitam nekde v polich, kde prakticky nic neni a nebude. Proti tomu je i ten "nedustojny" panelak na Jizaku nedostizny luxus. Samozrejme se to nezmeni, protoze developeri uz jsou prece s cenami "na dne" a musi setrit, ze :-))) To je jak s temi jablky v supermarketech, nakupujeme za 8 Kc, prodavame za 40 Kc. Za mene to proste nejde.
Zajímavá diskuze. Ano, pokud by tu byl fungující trh s nájmy a byty a RD, tak se bude vzájemně vyrovnávat a konkurovat si. Není jednoznačné, jestli si koupit byt nebo bydlet v nájmu. To záleží na spoustě okolností a jedna podstatná je věk. Pokud jak říkáte socka přijde z venkova do velkého města a je jí 23 po škole, tak se mu zdá bydlení ve velkém městě cool. Jenže člověk po 35 roce živote většinou začíná už tíhnout spíš ke klidnějšímu bydlení na venkově a do města třeba dojíždět. A kupovat si ve městě byt za předražené peníze, když nevěřím v jeho reálnou hodnotu a zhodnocení, přičemž vím, že důchod bych chtěl stejně trávit na venkově a co potom s nemovitostí, jež má poloviční cenu. Já dělám ve městě, žiju v nájmu u kamaráda, který mi pronajímá byt a kterému věřím. Vzhledem k dobré práci mi vůbec nevadí dát určitou částku na nájem. Pořád mi to vyjde výhodněji než dělat na venkově za podstatně nižší plat a mít nižší náklady na bydlení. No a až mě to přestane bavit, tak sbalím rodinu a našetřený ranec, spravím si domeček po rodičích a budu žít spokojeně na venkově. Ale s výstavbou dálniční sítě a s přijatelnou cenu nafty (břidlice) zřejmě budu moct mít dobrou práci ve městě a 100km v pohodě dojíždět, případně si dvakrát týdně přespat na pronajatém pokoji. Ale radši budu socka než se nechat oškubat od developerů :DD
Prave proto, ze si kazdy myslel, jak pujdou ceny bytu furt nahoru se cena vysplhala do neskutecne vyse a pak padla.
Byt se ma kupovat jako prosta spotrebni vec, proste ho kupuju proto, ze v nem chci bydlet, ne ze cekam ze bude za cas stat 10x tolik. Jidlo a obleceni si taky nekupuju proto, aby zdrazilo.
Pred trinacti lety kupoval znamy na Praze 10 novy byt 2+kk 70m2 za 1.7 milionu Kc. Stejny developer tam pak postavil jeste dalsi a dnes prodava podobny byt za dvojnasobek. Usmevne je, kdyz jim ted pry chodi do schranky nabidky, ze jejich puvodne "prilis levne" byty developer odkoupi zpet :-)
K tomu je dobry tento odkaz kde je videt, jak jsou jiz developeri zcela na dne :-)
http://ekonomika.idnes.cz/central-group-koupi-tancici-dum-dnp-/ekonomika.aspx?c=A130812_104945_ekonomika_fih
To bohuzel nevim, muj odhad je ze skutecna nakladova cena je priblizne 1/3 prodejni.
Zajimave odkazy http://www.mesec.cz/aktuality/za-kolik-rocnich-platu-si-poridime-bydleni/
Nejlépe jsou na tom ze sledovaných zemí Dánové, kterým na tento byt stačí dva roční příjmy. Podle studie společnosti Deloitte Češi nyní vynaloží na pořízení 70metrového bytu asi 7 ročních platů.
K tomu je dobry druhy clanek http://finance.idnes.cz/cesi-bydli-v-prilis-malych-bytech-dqc-/uver.aspx?c=A071029_165019_fi_osobni_jjj konkretne tabulka "Velikost bytů v zemích Evropy" ktera rika ze prumerna velikost bytu v CR je 49.3 m2 zatimco v Dansku 109.3 m2.
Spolecne s informaci v predeslem odkazu si kladu otazku ...
http://www.stavebni-forum.cz/cs/article/22439/central-group-dosahla-rekordniho-zisku/
"V loňském roce zvýšil holding Central Group svůj čistý zisk na rekordních 888,6 mil. Kč. To je nejvyšší zisk v celé devatenáctileté historii společnosti. Skupina loni dokončila téměř 1200 a prodala přes 1300 nových bytů a domů."
Zisk skoro 700 tisíc na byt. Central Group sice prodává i pozemky a domy, ale i tak určitě budou mít 400-500 tis. na každém bytu a vzhledem k tomu, že nejvíc prodávají 1+kk a 2+kk, tak ještě nejméně 10% slevit mohou a stále velmi slušně vydělají.
2 poznámky:
Ne každý člověk ve středním věku (35-55, řekněme) chce bydlet na venkově. Jednomu městskému známému se to teď přihodilo z rodinných důvodů a je z toho nešťastný. Možná to souvisí s tím, zda člověk žije od dětství ve městě, nebo pochází z venkova a do města přišel studovat a pracovat (nic nemám ani proti jedné variantě).
Znám penzisty, co v žádném případě nechtějí bydlet na venkově, protože by tam byli bez přátel, známých obchodů a někdy kultury, ale zejména daleko od lékařů. Není jich málo. Opět, jsou to většinou lidé žijící většinu života ve městě.
Taky mám starší přátele, kteří si pořídili na důchod statek na venkově v odlehlešjší oblasti a jelikož oba pochází z města, tak tam moc nepobývají. Jako chata je to dobré, ale bydlet tam v zimě není žádný med.
S tou zdravotní péčí je to ale nadsazené. Samozřejmě jsou tu odlehlé oblasti, většinou v pohraničí, kde zdravotní dostupnost není tak dobrá, ale jinak je skoro v každém okresním městě nemocnice a menších poliklinika. Tohle myslím není rozhodující, spíše te zvyk. Takže možná spoustu 'socek' co po škole zůstali ve velkém městě a pracují tam se bude zase stěhovat na důchod do klidnějších oblastí a svoje byty prodávat zase mladším ¨sockám¨ :DDD
Je pravda, že ZATÍM je nemocnice skoro v každém bývalém okresním městě, téměř nikdo se tam ale nechce léčit. Každý, kdo má možnost, se snaží dostat do nemocnice do velkého města. Jestli je strach z malých nemocnic oprávněný, to nevím a v podstatě ani moc nezáleží na tom, jak to ve skutečnosti je, ale na tom, jak to pacienti vnímají.
Ano, nemocnice na malém okresním městě je. Třeba na Kladně - díky Rathovi i relativně moderní a slušně vybavená. Ovšem chování personálu otřesné, žrádlo tak pro prasata, kolonoskopie se provádí bez premedikace, takže pokud tam člověk není přivezen v bezvědomí, rozhodně si vybere něco jiného, byť i za cenu delší objednací doby...
Naší příbuznou léčenou v malé nemocnici málem nechali umřít a zachránili ji až v Motole a zažili jsme několik dalších sporných úkonů v jiné malé nemocnici, na základě toho bych je ale určitě všechny neodsuzoval.
Kvalita je nepochybně dost různá, nicméně v průměru věřím, že nižší, protože téměř každý lékař, který je dobrý a chce to někam dotáhnout, odchází na prestižní pracoviště do většího/velkého města.
Každopádně podle mě platí, že když chtějí nějakou malou nemocnici zrušit, tak se za ni obyvatelé bijí až do krve a když jim pak něco je, tak se snaží dostat do nemocnice v Praze nebo v jiném velkém městě:)
Což je ale pravděpodobně výjimka potvrzující pravidlo. Určitě nejsou všechny nemocnice na malých městech špatné, navíc se jistě hodně liší i jednotlivá oddělení. V jedné malé nemocnici mě měli na urologii operovat a podle známého lékaře, který odešel do větší nemocnice, bylo zrovna tohle oddělení jedno z těch lepších. Operaci na některých jiných odděleních by mi asi rozmlouval.
Já dělám ve městě, žiju v nájmu u kamaráda, který mi pronajímá byt a kterému věřím
To jen potvrzujete to, k cemu jsem se chtel dostat. Rozumne najemni bydleni lze dnes ziskat pouze pres zname. Ironie, po 23 letech od ...
No a až mě to přestane bavit, tak sbalím rodinu a našetřený ranec, spravím si domeček po rodičích a budu žít spokojeně na venkově
To jsem si rikal take. Jak tu uz bylo napsano v jinem prispevku, patrim mezi ty kteri ziji od narozeni v Praze a tohle pro mne zkratka neni. Nevim co bych tam delal. Mistni "kultura" na venkove spocivajici v jedne zahulene putyce a dvou hernach neni to co bych vyhledaval. Tak je to prakticky vsude, za poslednich dvacet let se to nijak nezmenilo. Dalsi prekazka je ze tam musite mit auto, coz je pro mne alespon do doby nez se zacnou prodavat auta co se ridi sama opet neprijatelna zatez. Verejna doprava byla ucelove znicena stejnou propagandou jako najemni bydleni, ze tim prece jezdi jen "socky" a kazdy spravny antikomunista denne krouti koleckem v plechove krabicce.
Ale radši budu socka než se nechat oškubat od developerů :DD
Tento pohled se bohuzel povedlo vlouct lidem do hlavy. Ten kdo nema hypoteku na "vlastni" (jak lzive) bydleni je socka. Pritom je to ve vetsine pripadu otrok do konce zivota. Ve vlastnictvi bytu nevidim prakticky zadnou vyhodu. Za soucasne ceny je to neprijatelne, protoze realna hodnota neni ani polovicni. Dalsi problem je, ze kdyz se vedle vas nastehuje nejaky debil co bude delat cely den kraval a podobne, nic s tim v tehle zemi neudelate. Tady se svoboda vyklada tak, ze si kazdy muze delat co chce. Jedina moznost je se takoveho bytu zbavit. Ale ten neprodate ani za tretinu kupni ceny.
Pokud by bylo mozne bezne ziskat dlouhodoby najem (vcetne trvaleho bydliste, dokud nebude tento nesmysl zrusen) jinak nez pres zname, vubec bych tuto otazku neresil. Jenze jsme ve "specificke" CR a tady je vsechno takove jine ...
Ano souhlasím, záleží to na tom, kde jste vyrostl. Ale jen bych poznamenal, že je venkov a venkov. Venkovem jsem myslel život v menším městečku - 5 -10 tisíc obyvatel nebo v jeho blízkosti s rozumnou dostupností do okresního města. Ne v osadě někde v Jeseníku u hranic s polskem.
> Ve vlastnictvi bytu nevidim prakticky zadnou vyhodu.
Jsou tu hned dve vyhody:
1) Pravni postaveni najemce je v mnoha ohledech silne znevyhodnene proti pronajimateli.
2) Porad to je relativne vyhodne aktivum, zvlaste pak byt pro vlastni potrebu, kde odpadaji transakcni naklady a dane. Priklad: starsi rekonstruovany byt v panelaku v Praze; najem za 3+1 v Praze cca 12 kKc/mesic + energie, vlastni pak cca 2 kKc/mesic + energie pri porizovaci cene 2-2.5 MKc, takze rocni cisty vynos (ve forme uspory za najem) je 4.8-6.0 %, odpovidajici aktivum s 5.6-7.0 % hrubeho vynosu.
Za predpokladdu ze tam chcete a muzete (viz priklad s moznym blbem sousedem) zit stale.
Dalsi vec ktera muze snadno tuto teorii pokazit je vyrazne zvyseni dane z nemovitosti. Pokud by doslo na castky v radech jednotek procent z hodnoty nemovitosti, platite vlastne ze sveho v podstate dalsi najemne.
Bohuzel zde neni alternativa. Budto zbytecna investice do zjevne predrazeneho vlastniho bytu nizke kvality, velikosti a prisernych lokalit nebo dlouhodoby najem kde ovsem musite majitele znat. Posledni varianta jsou pak uz jen pochybne najmy u spekulantu s rizikem nutnosti neustaleho casteho stehovani, handrkovani se o trvale bydliste nebo sporu o opotrebeni zjevne levnych nekvalitnich komponent (podlahy, kuchyne atd.) http://finance.idnes.cz/navratnost-kauce-pri-pronajmu-bytu-d6o-/viteze.aspx?c=A130111_153704_viteze_sov
K tomu jeste srovnani cen najmu se zapadem
http://www.mesec.cz/clanky/4-duvody-proc-ceny-nemovitosti-porostou/nazory/119447/
radši bydlím v nájmu 3+1 za 400 Eur měsíčně v Německu, kde je minimální mzda 4x vyšší než v ČR a ceny potravin srovnatelné, při vyšší kvalitě</e>
Prijde mi to jako slaby vysledek budovani kapitalismu po 23 letech. Zvlaste kdyz ty "nedustojne" panelaky jsou stale velmi atraktivnim zbozim.
I byt s hlučnými sousedy se dá prodat (pokud nehlučí neustále). Stačí dělat prohlídky v době, kdy nejsou doma. Kupující si pak může stěžovat, že jste mu to zatajil, vy ale můžete tvrdit, že dřív nehlučeli nebo že vám taková úroveň hluku přijde normální. Pokud by se kupující hodně snažil, nakonec by spor možná i vyhrál, jaká je ale pravděpodobnost, že se bude chtít kupující kvůli hlučným sousedům soudit s prodávajícím?
Neviděl jste náhodou film Baba na zabití?:)
http://www.csfd.cz/film/40562-baba-na-zabiti/
Alternativ je spousta, každá ale má samozřejmě nějakou nevýhodu. Zrovna teď mě napadá mamahotel, bydlení na chalupě nebo chatě (pokud nemáte, můžete koupit), bydlení v mobilním domku (pro nenáročné jedince či pár) nebo si postavit domek (předražený bývá především pozemek).
Majitele znát nemusíte. Každý rozumný majitel se snaží, aby mu nájemníci zůstali v bytě co nejdéle (tedy pokud pravidelně a včas platí a nedevastují byt), protože každá výměna nájemníka je pro něj nevýhodná (většinou nesežene náhradu ihned a každý nájemník a každé stěhování se na bytu podepíše). Neznám nikoho, kdo by měl s majitelem výrazné potíže. Je to asi dané tím, že všichni známí platili a platí tržní nájemné. U regulovaného nájmu chápu, že leckterý majitel nebýval z nájemníků nadšený a ani se nedivím tomu, že se někteří majitelé chtěli nájemníků zbavit i nevybíravými způsoby (ne že bych to schvaloval, jen se tomu nedivím). Ještě že už nesmyslné regulované nájemné skončilo.
O trvalý pobyt se handrkovat nemusíte. Pokud máte nájemní smlouvu (stačí smlouva na dobu určitou), tak si v nájmu trvalý pobyt v pohodě přihlásíte.
To je velice zavádějící výpočet. Vy neuvažujete vůbec reálnou cenu bytu.
Vemte si, že máte našetřeno 3 mil a budete se rozhodovat jestli žít v nájmu nebo pořídit byt na 20-25 let. Váš případ je ideální, protože si na něj nemusíte půjčit a platit úroky v bance. A teď se zamyslete, za jakou cenu ho potom prodáte. I pokud si tuto cenu udrží, tak jste při normální 2% inflaci ročně zhruba polovinu ztratíte. Rozumíte? Musíte počítat v reálných cenách. Takže jste ztratil 1,5 mil Kč, které když rozpůstíte do nájmu. Navíc k tomu připočtěte úroky z hypotéky, pojištění, daň z nemovitosti, fond oprav (opravy bytu) a všechny rizika jako ztrátu práce v dané lokalitě, problémové sousedy atd. To už není tak výhodné co? Navíc hypotéka je jako koule na noze, přijdete o finanční nezávislost. Suma sumárum to není už tak výhodné.
Taky si můžete koupit nemovitost, jejíž reálná cena zůstane stejná, nebo se dokonce bude zvyšovat.
Zrovna tak může růst nájemné, zatímco splátky hypotéky mohou být stále stejné, nebo růst pomaleji než nájemné. Nebo to může být naopak, nikdo ale neví, jak to za několik let bude. Podle mě bude reálná hodnota některých nemovitostí růst a jiných klesat. Ale třeba se pletu a reálná hodnota všech nemovitostí bude klesat.
"Navíc hypotéka je jako koule na noze, přijdete o finanční nezávislost."
Jak je to možné? To z vás mírně dražší bydlení na hypotéku udělá finančně závislého člověka? A to neberu, že v mnoha lokalitách je bydlení na hypotéku levnější (i po započtení fondu oprav, daně z nemovitosti atd.) než bydlení v nájmu.
Koupě nemovitosti (ať už na hypo nebo za cash) představuje ztrátu flexibility, to je bez debat, ostatní není jednoznačné.
Taky si můžete koupit nemovitost, jejíž reálná cena zůstane stejná, nebo se dokonce bude zvyšovat.
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Jistě, a taky můžete vyhrát v loterii, pravděpodobnost je tam podobná. Nebo si vážně myslíte, že nemovitosti budou při současném populačním vývoji reálně dlouhodobě stoupat? anebo spoléháte na cizince migranty? Ty budou mít opravdu úžasnou koupěschopnost :DDD
Jak je to možné? To z vás mírně dražší bydlení na hypotéku udělá finančně závislého člověka?
Tak se zeptejte mladých rodin, kolik z celkového příjmu je přide hypotéka. Budete se ptát těch šťastnějších. Většina si ji nemůže dovolit.
Když si cokoliv kupujete, tak přece musíte věřit, že to má za ty peníze hodnotu.
Vemte si příklad mladého páru, který si pořídil na vrcholu konjunktury v r. 2008 předražený byt za 3 mil. Kč. Dnes po pěti letech, kdy ceny šli o 25% dolů, má ten byt cenu 2,25 mil. Žena je na mateřské, muž přišel o práci a hypotéku neutáhnou a musí ho prodat. Kolik za něj dostanou? Prodají ho za tržní cenu, pokles zaplatí oni a z úmoru hypotéky nezaplatili skoro nic, všechno vyhodili oknem za úroky. navíc i ty peníze co zpátky dostanou mají za pět let cca. 10% nižší hodnotu díky inflaci. A co vy byste jim řekl, aby to nevzdávali, že se jim to reálně zhodnotí? To by vám asi dali na ústa. :DDD
Vy si děláte srandu, že jo? Jako vtip to bylo dobré. :DDD
"Nebo si vážně myslíte, že nemovitosti budou při současném populačním vývoji reálně dlouhodobě stoupat?"
Demografický vývoj není žádná jistota. Předpoklad byl, že se bude výrazně snižovat počet obyvatel ČR a nyní je tento zlom odsunut o 5 let, protože se lidé dožívají vyššího věku, než statistici předpokládali. Zrovna tak se může začít rodit víc dětí, než statistici předpokládají, případně může přicházet více cizinců (i kvalifikovaných), než je předpoklad.
Osobně počítám, že v průměru půjde cena nemovitostí mírně dolů, rozhodně ale ne všude a nebude se jednat o všechny nemovitosti. Kvalitních nemovitostí v dobré lokalitě je v ČR zoufale málo, takže tyto nemovitosti podle mě budou ještě zdražovat. Vše ale samozřejmě záleží na celkovém vývoji. Pokud budou bohatí bohatnout a chudí chudnout (stejně jako v posledních letech), tak se můj předpoklad nejspíš splní. Celkově je to ale samozřejmě věštění z křišťálové koule.
"Tak se zeptejte mladých rodin, kolik z celkového příjmu je přide hypotéka. Budete se ptát těch šťastnějších."
A na kolik je přijde nájem (málokterá rodina chce bydlet se svými rodiči)? V některých lokalitách je nájem dražší, než hypo+fond oprav+další náklady. Ne všude je situace stejná jako v Praze, nebo v jiných celkem prosperujících městech.
Ten váš příklad se určitě několika lidem stal i v realitě, nicméně jistě nejde o nějak významnou část lidí. Pokud je někdo blb a koupí si byt za 3 mil. i když ví, že manželka výhledově půjde na mateřskou a že jeho postavení na trhu práce je nejisté, pak má holt smůlu. Z toho bych ale určitě nedělal ten závěr, že je obecně lepší bydlet v nájmu.
Demografický vývoj není žádná jistota.
To chcete jako říct, že ty Husákovi děti, kterým je teď přes 40 začnou najednou rodit aby zachránili trh s nemovitostmi jo? nebo ti mladí po škole, co bydlí u rodičů, nemají práci a nemají ani n nájem, tak si pořídí 10 dětí? Nebo ti vzdělaní lidé z Bangladéše nebo Paistánu se sem budou stěhovat, aby si pořídili předraženeé byty? Vy si děláte srandu ne? :DDD
Osobně počítáte, že nemovitosti budou mírně klesat. Mě by zajímalo, jak jste do svých předpokladů zahrnul inflaci. Když si pořídíte byt dnes za 3 mil., tak pokud ho za 3mil. za 25 let prodáte, tak ztratíte při inflaci 2% ročně ze své investice cca. 60%. To je zhodnocení, jo?
Nemovitosti v dobrých lokalitách, které porostou, určitě jsou, ale jejich jak říkáte velmi málo a tomu také odpovídají ceny a může si je dovilit spíše tak vyšší střední třída, tedy několik málo procent, takže se spíše bavíme o raritě a ne o trhu s nemovitostmi.
Ne všude je situace stejná jako v Praze, nebo v jiných celkem prosperujících městech. Ano, ale taky v těch ostatních oblastech jsou sice ceny nižší, ale taky je v nich nižší nezaměstnanost.
Ten případ se stal několika lidem z mého okolí, a říkat jo nich že jsou blbové bych si nikdy nedovolil. V dnešní době si nikdo nemůže být jistej, nebo vy snad jo?
K výraznému poklesu v porodnosti došlo až někdy v roce 1992, takže je stále dost lidí, kteří jsou narozeni mezi rokem dejme tomu 1975 a 1992 a ti ještě rozhodně děti mít mohou. Netvrdím, že teď bude trend 3 děti a více, na druhou stranu to s tím vymíráním nevidím zas tak černě jako ČSÚ (ani oni nemají patent na rozum a neumí předvídat budoucnost tak přesně, jak to prezentují).
"Nebo ti vzdělaní lidé z Bangladéše nebo Paistánu se sem budou stěhovat, aby si pořídili předraženeé byty?"
Nevím, proč zrovna lidé z těchto zemí. Mnoho zemí, ve kterých je slušný systém vzdělávání (samozřejmě většinou ne pro všechny) je na tom hůře, než jsme na tom my. Třeba v takové Číně každý rok končí vysokou školu 6 000 000 lidí, kteří často mají problémy najít uplatnění. Je pro mě trochu záhadou, jak je možné, že nečelíme invazi těchto lidí. Asi pro ně nejsme dost atraktivní země. Jsou ale i bližší země ze kterých k nám mohou přicházet vzdělaní a pracovití lidé. To, že je (zatím) neumíme přilákat ve větším množství, je jen naše chyba (kterou můžeme časem odstranit).
"...a může si je dovilit spíše tak vyšší střední třída, tedy několik málo procent, takže se spíše bavíme o raritě a ne o trhu s nemovitostmi."
Těch opravdu kvalitních je podle mě maximálně několik procent, pak je ale velké množství celkem kvalitních nemovitostí a jejich cena může ještě růst rychleji než inflace.
Jistě bude hodně záležet na vývoji jednotlivých lokalit. Pokud bude hodně lokalit nebezpečných, mohou i nepříliš kvalitní nemovitosti v ostatních lokalitách výrazně podražit. Údajně se v posledních letech výrazně štěpí Děčín, Ústí nad Labem a některá další města. Pokud bude recese trvat ještě několik let, bude jistě tento trend pokračovat.
"...tak pokud ho za 3mil. za 25 let prodáte, tak ztratíte při inflaci 2% ročně ze své investice cca. 60%"
V dnešních cenách to tedy bude 1,2 milionu, což je lepší než nic (což bych měl pokud bych bydlel v pronájmu).
"Ten případ se stal několika lidem z mého okolí, a říkat jo nich že jsou blbové bych si nikdy nedovolil."
Blbové to tedy nejsou, jsou to ale zcela jistě finančně negramotní lidé. Moji známí splácí bez větších potíží a ti, co přišli o práci, si během krátké doby našli jinou.
"V dnešní době si nikdo nemůže být jistej, nebo vy snad jo?"
Nikdo si nemůže být zaměstnáním jistý, nicméně zas takové drama to u nás alespoň zatím není.
Osobně bych si nikdy nevzal hypotéku ve výši 100% LTV. Pokud bych tedy neměl na splátky a musel byt prodat, zbylo by mi dost peněz na řešení nepříjemné životní situace (drastický propad cen nemovitostí je podle mě nepravděpodobný).
Jakékoliv předpovídání budoucnosti ze současných trendů je jistě pochybné. Jenže pokud porodnost na jednu ženu teď je pod 1,2 dítěte. tak je to cca. polovina toho, co by potřebovala populace ke své regeneraci. Od mladých lidí, kteří obtížně hledají práci a když najdou tak pod průměrný plat, nemůžete čekat, že si pořídí víc než jedno nebo dvě děti. Vyjimkou mohou být třicátnice, které odložili mateřství, ale to je jen bezvýznamná vlnka v porodnosti. Jo a vzdělaní Bangladéšané nebo ukrajinci půjdou radši umývat nádobí do Anglie nebo USA. Co se týká důchodců, tak ti na tom budou za chvíli tak špatně, že opustí své byty 3+1 nebo 4+1, kde jsou sami a budou bydlet ve společných bytech za účelem úspory nákladů jako v Německu.
Co se týká 1,8 milionu ztráty když rozpočítáte na dvacet let a přidáte všechny poplatky a rizika, myslím že zjistíte, že nákup se vám nevyplatí a je lepší zůstat v nájmu.
Osobně si myslím, že pokud ceny nemovitostí neklesnou o dalšch 20-25%, nemá cenu o jejich nákupu ani uvažovat a jejich reálné zhodnocení v dlouhodobějším výhledu se rovná výhře 2 ceny ve sportce. Ale je to jen můj skrovný odhad.
Dochází k výrazné migraci obyvatelstva do větších měst a jejich okolí. Opuštěné domy na venkově slouží jako rekreační nemovitost, nebo chátrají (těch ale zas tak moc není). Trend bude pravděpodobně pokračovat.
Zvyšuje se počet samostatně žijících jedinců a neúplných rodin, je tedy potřeba pro stejný počet lidí stále více bytů a domů. Tento trend bude asi také pokračovat.
Nebojím se tedy, že se trh s nemovitostmi drasticky propadne proto, že dojde k mírnému úbytku obyvatel.
V posledních letech se postavilo spoustu domů a bytových domů a stejně nikde nenajdete příliš velký počet prázdných bytů/domů a to i přesto, že počet obyvatel je několik let víceméně stejný.
A to nejdůležitější na závěr - nejde jen o peníze. V nájmu vždy hrozí nucené stěhování. Nejčastěji proto, že majitel začne byt potřebovat, např. se mu vrátí dcera ze zahraničí, nebo začne potřebovat větší částku a tak byt prodá. Známí se takhle museli stěhovat a to i přesto, že ten byt chtěli koupit. Majitelka ale požadovala přemrštěnou sumu a v době, kdy byla ochotná slevit na běžnou cenu v dané lokalitě, měli už známí koupený jiný byt.
Stěhování není zadarmo (a nejde jen o stěhováky, ale třeba i o to, že každým stěhováním dostane nábytek zabrat, často také musíte něco do nového bytu investovat, např. koupit nové koberce, protože místnosti mají jiné rozměry) a hlavně je to příšerně nepříjemné.
Až se jednou budete stěhovat i s celou rodinou, tak vám mohu celkem spolehlivě zaručit, že si každý měsíc nějakou tu tisícovku za bydlení "ve svém" rád připlatíte:)
Dojíždím k rodičům na venkov a můžu říct, že těch opuštěných a v podstatě nerprodejných domů je tam poměrně dost a čím dál víc a to není zrovna žádný zapadákov.
Nevím z čeho vycházíte, když mluvíte o tom, že není pázdných bytů. Tím zřejmě nemyslíte těch několik desítek neprodejných a předražených bytů v Praze že? Jak to tedy měříte, těch prázdných bytů. Zajímala by mě metodika podle které to počítáte. Jak poznáte, že se nějaký bláznivý "investor" nechal nachytat debilními články na měšci nebo manipulacemi developerů a nakoupil byt jako investici ke zhodnocení, ve kterém nebydlí a na kterém vesele prodělává. Je fakt, že některé nové pražské lokality jsou prý z větší části prázdné - dlouhodobě se v těch bytech nesvítí. Nebo máte i nějakou jinou metodiku na propočet kolik těch rádoby "investorů" skutečně
je?
No vidím, že se snažíte úspěšně obelhat sám sebe, zřejmě máte v nemovitostech hodně peňěz a jste taky takový rádoby investor anebo jste autor tohoto zavádějícího a manipulativního článku a na výplatní pásce developrů a tak se snažíte tenhle nesmyslný článek obhájit až dokonce. :DDD
Tak tomu říkám investice jako blázen. Za pět let pokles o 25 % v absolutních hodnotách, relativně na inflaci dalších deset a v tom, že tem nikoho nemám a platím inkaso a další poplatky, tak dalších bratru 10%. Takže za 5 let čistá ztráta 45% z původní ceny investice.
Pojďte a kupujte, je to výhodné :DDDd
Kde jste přišel na pokles o 25%? Známí koupili byt na vrcholu bubliny za 3,1 milionu (za tolik bych ho nekoupil). Kdyby cena jejich bytu poklesla o 25%, musel by nyní stát 2,32 milionu. Za tolik v Praze celkem prostorný byt 3+1 po rekonstrukci nekoupíte a už vůbec ne v jejich lokalitě.
Kdybychom nekoupili byt, měli bychom dnes většinu peněz zablokovaných v Metropolitním spořitelním družstvu (tam jsme je před koupí měli) a to by mě asi úplně v klidu nenechalo.
Pro většinu lidí není bydlení jen o penězích. Někdo chce bydlet hlavně levně a někdo tak, aby byl spokojený. Osobně oceňuji třeba to, že jsem nemusel váhat při investici do vstupních dveří a ani jsem nemusel žádat o svolení majitele. Pocit celkem kvalitně zabezpečené domácnosti je pro mě důležitý, pokud bych ale měl investovat 25 tis. do dveří v bytě, který si pronajímám, hodně bych váhal. Samozřejmě si můžete pronajmout byt, který má bezpečností dveře. Výběr je ale omezený a jistě si na nájmu dost připlatíte.
"Nevím z čeho vycházíte, když mluvíte o tom, že není pázdných bytů."
Čemu jste na větě: "Opuštěné domy na venkově slouží jako rekreační nemovitost, nebo chátrají (těch ale zas tak moc není)." nerozuměl??
Snad ještě pro úplnost doplním (snad vás to uspokojí), že jsou i neprodané nové i starší byty a že jsou i byty, které jsou prázdné z mnoha jiných důvodů (třeba proto, že se nejsou dědici několik let schopni dohodnout).
"Jak to tedy měříte, těch prázdných bytů. Zajímala by mě metodika podle které to počítáte."
Já je nepočítám. Je zbytečné počítat je když už to udělal ČSÚ. Viz např. zde: http://vdb.czso.cz/sldbvo/#!stranka=podle-tematu&tu=30737&th=&v=&vo=null&vseuzemi=null&void=
A i přesto, že i dnes je neobydlených bytů a domů celkem dost, stejně je jejich tržní cena dost vysoká. 10% prázdných bytů a domů neznamená, že se realitní trh zhroutí a že cena poletí o desítky procent dolů.
Na výplatní pásce developerů bych byl velmi rád, akorát nevím, jak se tam dostat. Třeba mi poradíte, jak se to dělá:)
Chcete říct, že vaši známí koupili předraženej starej panelák, kde vyměnili okna a nalepili na něj polystyrén, aby tam mohla pěkně růst plíseň a teď čekají, jestli jim spadne na hlavu nebo se dřív zhodnotí, jo? Tak to je teda lituju. :DD
Já si nemyslím, že se trh s nemovitostmi najednou zhroutí nebo že najednou klesne o desítky procent. To je samozřejmě blbost Já se na to dívám spíše z úhlu koupit a za 20, 25 let prodat a jakou bude mít hodnotu a jsem pesimista. On se nezhroutí, ale bude stagnovat nebo půjde mírně dolů, což ovšem v relativní hodnotě znamená v tomto časovém horizontu pád o několik desítek procent. Samozřejmě pokud vaši známí potřebovali bydlet a neměli jinou možnost, tak je to v pořádku. Horší by bylo pořídit si to na investici.
Nemám v nemovitostech žádné peníze a tak si z toho dělám trošku srandu, kdybych měl, tak se budu do krve hádat jako vy. Však nic ve zlém
Jinak http://byznys.ihned.cz/analyzy-a-komentare/c1-61187380-doktor-zkaza-varuje-tohle-neskonci-dobre-dalsi-krize-vypukne-uz-brzy
Trochu přeháníte. Kolik paneláků už jste viděl spadnout? (ten ve Frenštátu se nepočítá, nebýt výbuchu, mohl tam stát ještě za 50 let). Jejich panelák je postavený někdy ke konci osmdesátých let a zatím nepadají ani paneláky postavené v šedesátých a sedmdesátých letech, takže určitě ještě mají dost času na to, aby svůj byt užívali.
Rozpad paneláků je především zbožným přáním developerů, stavebních firem, realitních makléřů, finančních poradců a dalších příživníků.
Pokud se opravdu začnou paneláky rozpadat, můžeme se dočkat výrazného zvýšení ceny ostatních nemovitostí. Osobně to ale takhle nevidím, zatím jediný dům mladší 50 let, který se skoro rozpadl, je luxusní rezidence Prague Marina:)))
Na zhodnocení nečekají, byt si koupili proto, aby v něm mohli bydlet. Já je nelituju, ani mě nenapadlo, že bych je měl litovat.
Nemovitosti byly, jsou a nejspíš i budou uchovatelem hodnoty až na několik generací (ať už se vám to líbí nebo ne). Zeptejte se restituentů, kolik dostali zpátky nemovitostí a kolik ostatního zabaveného majetku:)
Oni mají lodžii, ty zatím podle mě nepadají:) Mně ta cena přišla dost šílená, pokud ale nechtěli bydlet x let v nájmu a čekat na lepší cenu, neměli moc na výběr. Mohli si samozřejmě koupit horší byt v horší lokalitě, podle mě ale nemá smysl kupovat byt ve kterém se necítím dobře ani za super cenu.
Sudetští Němci měli smůlu a jistě se dá podobných příkladů najít víc, na druhou stranu případů, kdy lidé přišli o značnou část úspor (nebo o celé úspory) v penězích, akciích, ve zlatě apod., je jistě mnohem víc.
Lidi jsou zvyklí na hospodářský růst a expanzi. Bohužel nás ale čaká stagnace a pomalé vymírání. Když k tomu ještě přidáme šibalství našich politiků, tak je lepší odsud asi vypadnout. Sám už jsem na to starej, ale potomkům radím, aby se po vysoké sbalili a vypadli někam do civilizovanějšího světa. :D
Proč myslíte, že paneláky z 80. let jsou kvalitnější? Právě z té doby jsou případy, kdy po nastěhování se nájemník opřel o zeď a celý panel vypadl na ulici či také po nastěhování nájemníků se uvolnil střešní panel nad schodištěm a celé schodiště vzal s sebou. Kolik je z té doby paneláků, kde jsou panely místo osmi svary spojeny jen dvěma, to si nikdo netroufne odhadnout a není způsob, jak to zjistit.
Také to bylo nepochybně dáno populační vlnkou a tím, že se podařilo bankám, developerům, realitkám a finančním poradcům lidem vsugerovat, že jedině vlastní bydlení je jediné správné a že jde o skvělou investici. Později mnoho lidí zjistilo, že jistina jejich hypotéky klesá pomaleji (u anuitní splátky platí klient prvních několik let v podstatě jen úroky), než klesá cena jejich nemovitosti, takže zas o tak super investici nejde.
Populační vývoj nepochybně povede k poklesu hodnoty, především ale v neatraktivních lokalitách a u neatraktivních nemovitostí. Podle mě budou zajímavé lokality a kvalitní nemovitosti vyhledávané ještě hodně dlouho.
Otázkou zůstává, které lokality budou v budoucnu bezpečné a celkově atraktivní. Na budoucí vysokou atraktivitu centra Prahy bych si třeba nevsadil. Pro rodiny (a často nejen pro ně) jde o zcela nevhodné bydlení (přelidněnost, přeturistováno, málo zeleně, téměř není kde nakoupit potraviny, vzduch nic moc, potíže s parkováním). Pro mě je záhadou, jak je možné, že už dávno není centrum Prahy levnější než okraj.
Pro mě je záhadou, jak je možné, že už dávno není centrum Prahy levnější než okraj.
Centrum Prahy je uz jen skanzen. Prodavaji se tam sice drahy byty ve kterych ale ve skutecnosti nikdo nebydli, protoze zit se tam sazmozrejme neda. Byl o tom natocen napriklad tento dokument http://www.ceskatelevize.cz/porady/10181569604-vidim-mesto/20856226914/ Je to jen investice o ktere si nekdo mysli, ze je rozumna.
Dojíždět do lépe placené práce 100 km... Ano, v Německu. Kde si normální zaměstnanec odečte dojíždění do této vzdálenosti vlastním autem z daní, kde je cena auta v poměru k platu úplně někde jinde, než u nás.
U nás je to díky idiotům typu Kalouska naprostý nesmysl, lidem se nevyplatí, aby dojížděli vlastním autem do práce více jak 30 km, raději se válí doma na dávkách a něco si načerno přivydělají.
Nejde jen o čas. Jde i o náročnost dojíždění. Hodně lidí řízení auta velmi vyčerpává.
Hodně moc záleží na typu silnice a na výbavě vozidla, kterým dojíždíte. Pokud dojíždíte většinu cesty pod dálnici a máte automobil, který má adaptivní tempomat a udržování v jízdním pruhu, je to úplně něco jiného než když máte Favorita (nebo podobný šrot) a jezdíte po silnici, která je plná výmolů a každých několik km je vesnice a vy musíte neustále řadit, zrychlovat, zpomalovat a ještě se bojíte, že do vás někdo ťukne a vy skončíte přinejlepším v nemocnici.
Do práce jsem dojížděl o něco lepším autem 2x45 min. každý pracovní den a byl jsem z toho totálně vyčerpaný a to mi bylo hodně pod třicet. Po padesátce bych něco takového už nejspíš nedokázal (asi bych díky mikrospánku skončil v lepším případě v nějakém příkopu, v horším případě bych srazil auto v protisměru).
Toto je presne aspekt, ktery mnoho soucasnych jednobunecne-trzne-uvazujicich lidi nepochopi. Zde se prekazky v kazdodennim dojizdeni autem omezuji striktne na ekonomicke. Kazdy kdo si muze ekonomicky dovolit zaplatit auto a naklady s tim spojene, ma mit auto. Nedokazi uz ale spocitat "cenu" ktera se plati za vlastni obsluhu a ta je pro nektere prilis vysoka. Bohuzel ti maji smulu, verejna doprava je prece pro "socky" kteri nemaji na auto. Tot dnesni jednobunecny nahled obvykle takzvane pravicovych politiku. Opet se jim tak snadno povedlo zbavit reseni problemu prepravy jako takove.
Dokonce uz i ve vyspelych zemich se teze svobody vyjadrena rizenim aut pomalu rozpada http://auto.idnes.cz/zajem-mladych-o-auta-0qe-/automoto.aspx?c=A120731_193904_automoto_hig
Něco na amortizaci akceptovatelné? Já za 7 let dojíždění do práce totálně odjezdil auto v pořizovací ceně něco přes 100 kKč, k tomu běžný servis, pneumatiky... Když si spočítám, kolik jsem zaplatil Lihouskovi na spotřební dani za PHM, tak mne berou mrákoty.
Auto jsem si pořídil nové, ale do práce jezdím busem. Místo 60 Kč spotřební daně denně dám tomuto zjebanému státu něco přes 7 Kč DPH za jízdenky... Pravda, na cestě strávím trojnásobek času, než kdybych jezdil autem, ale zase si v klidu přečtu noviny, naučím se pár nových slovíček z angličtiny...
5000 Kč?
Dojíždět 100 km = 100 km tam, 100 km zpět, x 20,5 pracovního dne, - dovolená a nemoci, řekněme že 3200 km / měsíčně.
3200 km * 6 Kč; no dobrá, 5 kč, a mně to není = 16.000 Kč měsíčně. To je více než 3x více, nežli říkáš, a zároveň je to téměř celý průměrný plat v ČR, čistého.
A k tomu, jak říkáš, čas.
To je hodně pesimistický výpočet. Jistě, pokud budete jezdit v tanku nebo Hummeru, tak vám to tak vyjde.
Pokud si ale pořídíte něco rozumného vyjde vám to míň, do čtyřech se vlezete. Moderní zánovní nafťák 1,75 na kilometr se slušnějším způsobem jízdy Spotřeba + koruna na amortizaci (200 tisíc poř. cena, 200 tisíc najedete), koruna na poplatky a servis, takže jste někde pod 4 korunama.
Pokud porovnáváte průměrný plat nebo jeho dvojnásobek, tak je to pořád vpohodě.
V dobrým, ale ty vůbec nevíš, o čem mluvíš. To neber prosím jako urážku, ale jako konstatování faktu. S tankem bys byl jen na palivu někde na 400 Kč.
1 km se účtuje, při služebních jízdách za 2,7 Kč/km (amortizace, pojištění, opravy, tekutina do stěračů atd.), což i odpovídá vozu za 300.000 Kč (1 Kč/km prostá amortizace, údržba, olej, filtry, prohlídky je další 1 Kč/km, 0,7 Kč jsou drobnosti typu stěrače, čas strávený s servisem atd.).
K tomu palivo,:0,07 l/km * 35 = 2,45 Kč/km. U nafty sice náklady na palivo budou menší, ale ještě mnohem více ti vzrostou pořizovací náklady, a hlavně údržba. Zvláště když koupíš "moderní zánovní nafťák".
"Pokud porovnáváte průměrný plat nebo jeho dvojnásobek, tak je to pořád vpohodě."
Tak tomu nerozumím, co tím chceš říci. Mě tedy v pohodě nepřijde, aby náklady na dojíždění stály téměř celý průměrný plat čistého, který ani 2/3 lidí nemají.
Samozřejmě, tady na internetu můžeme házet s násobky platů. Anebo se můžeme bavit seriózně.
Stejně tak věřím, že se můžeš dostat na 4 Kč/km, ale jen jdyž si údržbu děláš sám, takže vlastně děláš pro zaměstnavatele ve svém volném čase zadarmo, nemáš havarijní pojištění a proti ukradení, a nic se ti nestalo atd. takže neseš sám náklady rizika, které zde nepočítáš.
No, smutné je, že takové nesprávné představy, jako ty, má dneska hodně zaměstnavatelů. Zažil jsem, že prý "Dnes má každý auto na plyn, nebo naftu, tak je to za pár korun, tak to budete jezdit pro firmu vlastním vozem za 3 Kč/km." Načež, po asi výmluvném pohledu, následovalo "No nebojte se, ono těch jízd zas tak moc nebude".
Nemusíte hned tak zhurta. Já náhodou vím o čem mluvím. Mám smlouvu se zaměstnavatelem na soukromé auto pro služební účely a platí mi 5,3 na km a to je pro mě velmi výhodné. Je jasné, že se s vlastním autem dostaneš o hodně níž. Já se dostanu se spotřebou na 1,6 na km, protože jezdím slušně a to auto je docela úsporné. Nafťák jsem koupil novej ale v akci, skladovej a diesel za cenu benzínu, havarijko nemám, spoustu věcí si na nem udělám sám a zbytek mi udělá kamarád servisák, kterému věřím. Hodně to záleží na ceně nafty, ale v tomhle ohledu jsem optimista, vzhledem k zvyšující se těžbě z břidlic.
Krom toho můžete dojíždět ve dvou anebo se střídat a jste s nákldy na polovině. Použil jste někdy jízdomat.cz?
No však. Za 5,3 Kč/km a dálkové jízdy se to už provozovat dá. Sice bych neřekl velmi výhodné, ale člověk na tom už netratí. Zisk z toho je jen díky dvěma věcem: že si nepočítá do nákladů vlastní čas, a pokryjemu to pojištění, technické, známky atd.
A je to hodně velký rozdíl, 5,3 Kč oproti 4,0 Kč +32,5%.
Také potvrzuješ, že jsi toho nedosáhl koupí ojetého "moderního nafťáku", což je ta nejhorší možná past, ale užíváš relativně bezproblémové a levné první období nového. (Tedy ono "diesel za cenu benzínu" až tak docela neplatí, na benzín by zase člověk dostal slevu z ceníkové ceny v hotovosti...)
Některé firmy, kde ty náklady skutečně sledují, už počínaje EURO IV, úplně opustily naftu. Nevyplatí se, ani při velkých nájezdech. Bez ohledu na značku, něco ušetřili na palivu, ale mnohem více prodělali na servise. Takže já bych hodnotil ten provoz až po 300.000 km, a s průměrným rizikem krádeže a bouračky (to bych vzal ze statistiky, bo na jednom autě nic nevymyslíš). Kolik vlastně máš najeto?
Však já to nemyslím zle.
S cenou nafty bych nebyl optimista. On je tu záměr, v rámci celé EU, danit paliva podle energetického obsahu. A pokud to nastane, tak to bude konec nafty (ale i LPG a CNG - i když u CNG je otázka, jestli se to bude vztahovat jen na motorová paliva, pokud by nebylo obdobným způsobem zdaněn topný plyn, tak to lze obejít domácí plničkou). Uvědom si, že nafta už dnes je zdaněna o 2 Kč/litr méně, nežli benzín, a zároveň má o 30% vyšší energetický obsah. Zdanění podle energetického obsahu paliva by znamenalo okamžitý relativní posun benzín / nafta o 12 Kč/lit, v neprospech nafty.
Mimochodem, zrovna ten Ford, kterým asi jezdíš, udává STEJNOU účinnost svých současných naftových i benzínových motorů 40%. Což zpětně odpovídá, když si spočteš spotřebu stejně výkonných motorů a vynásobíš koeficientem energetického obsahu benzínu a nafty. Dostaneš stejné číslo.
Střídáním nikdo nic neušetří, kdyby si měl člověk auto pořizovat jen kvůli práci, tak naopak, 2x platíš pojištění, technické atd. Dojíždět ve dvou je stejné u všech typů aut, bez ohledy na náklady, tak nechápu, co tím chceš říci. A pokud člověk nebydlí ve stejném baráku, tak to je více než polovina. A opět, promarněný čas (a ten musíme počítat, neboť to je náklad) navíc.
Tak 5,3 na km od zaměstnavatele je samozřejmě výhodné v tom, že pokud jezdíš soukromě, tak platíš už jen naftu, ostatní výdaje zaplatí zaměstnavatel, což ale je výhodné.
Mám najeto cca 40 teprve, ale kdybych najel 300 000 bez výrazných oprav, tak jsem naprosto spokojenej a klidně ho odvezu na šroťák, než bych ho spravoval. Najedu tak 40-50 ročně, ale jak říkám, hodně jezdím na smlouvu pro firmu.
Ne, ford nemám, chtěl jsem si ho koupit, ale nebyla vhodná doba na něj. Mám i30 a ty se nekradou. Hodně lidí na ně nadává, tak jsem zvědavej. Byla opravdu výhodná - sleva 50 tisíc, přičemž benzíňák v akci stál jen o 12 míň, což je nic. Každopádně mám ještě 4 roky záruku a opravdu to beru tak, že 5x40 - 50 tisíc je cca 230 :) a to je OK a kdyžtak sešrotovat, pokud porucha, tak platí výrobce.
No já to myslel ceny ropy na burze vzhledem k těžbě. EU to je přerozdělování a korupce a ti můžou udělat cokoliv. Pokud by udělali ale toto, vedlo by to k obrovské inflaci, protože by to postihlo přepravce nejvíc a tudíž všechno.
Samozřejmě tlak na emise bude u nafty ze strany EU velký, s tím se nedá nic dělat. Už aby tu byly konkurenceschopné elektromobily, alespoň na jihu.
Jinak co se týká spolujízdy, tak na FB nebo jízdomatu se dají sehnat spolujízdy v dnešní době opravdu jednoduše. Občas, když jedu k rodičům sám, tak vozím studenty. V tom případě jedu zadarmo - co se týká paliva, nebo jsem i v plusu a navíc se nenudím. Zkus to taky :)
"Tak 5,3 na km od zaměstnavatele je samozřejmě výhodné v tom, že pokud jezdíš soukromě, tak platíš už jen naftu, ostatní výdaje zaplatí zaměstnavatel, což ale je výhodné."
Tomu nerozumím. On zaměstnavatel platí pořizovací cenu vozu, servis, pneumatiky, nové turbo, vstřikovače, DPF atd.? To se mi nezdá.
No, jak se říká, nechval dne před večerem. Zatím hovoříš "KDYBYCH". A přitom máš najeto ani ne 15% z toho, co by už opravňovalo k hodnocení.
"Pokud by udělali ale toto, vedlo by to k obrovské inflaci, protože by to postihlo přepravce nejvíc a tudíž všechno."
No, pokud by Bruselu velel pravicový Kalousek, tak ano. Ten by daň "upravil" tak, že by zvýšil daň z nafty, a benzín nechal na současném (Tedy pokud by nepotřeboval zavést 4. pilíř, či nějakou jinou rozpočtověodpovědnou "reformu" - to by ještě zvednul DPH, takže by šel nahoru i benzín.)
Nicméně Kalousek tam nesedí, takže se dá předpokládat, že daň bude upravena tak, aby byl celkový výběr stejný.
" kdyžtak sešrotovat, pokud porucha, tak platí výrobce."
No v dobrým, ale přečti si záruční podmínky.
Ale jo, spolujízdy můžou být fajn, ale v podstatě to vždy bude z podstaty věci okrajová záležitost. S trochou nadsázky, to radši pojedu autobusem. Také se musím přizpůsobit, a mám to bez starostí.
Kdy jste to auto koupil? To už ho nemáte v záruce?
Na těžbu z břidlic nesázím, lobbisté zajistí v europarlamentu, aby to tady nefungovalo. Tady (v EU) se bude jezdit na elektřinu vyrobenou z něčeho obnovitelného a za několik let se bude řešit nejen to, kdo zaplatí likvidaci solárních panelů, ale také kdo zaplatí likvidaci starých baterií (nakonec to samozřejmě zaplatíme my - spotřebitelé a daňoví poplatníci).
Solární tunel je už pasé, teď se chystá jaderný tunel temelín a garance ceny elektřiny. Zdůvodnění je odlišné, kašleme na soláry, pojdme do jádra. Samozřejmě je to zase tunel za několik set miliard, protože energetika kráčí úplně jiným směrem. Jedno co z veřejných peněz pořizujeme, jde o to, kolik z toho rozkradem. Vaši kmotři.
To máte bohužel pravdu, jaderný tunel jsem radši vytěsnil z hlavy. To bude možná ještě horší (větší tunel) než solár:(
Zemanovo vláda ale tohle snad neschválí (když to neschválila do teď), další vláda je v nedohlednu a až bude, tak se možná stejně nebudou schopní shodnout. Je mi samozřejmě jasné, že ve hře jsou velké peníze a jistě je určitá částka vyčleněná na úplatky, ale i tak je stále alespoň nějaká šance, že to pro nás dopadne dobře.
No tak ono nejde ani tak o to, jestli tě to naštve, ale že to zaplatíš. V Kč, po zdanění. Nejde o pocity, ale o peníze. Nezapomeň, že do práce chodíme většinou kvůli penězům. A abychom si tam vydělali méně, nežli máme nákldy s tím "chozením", to by bylo smutné.
Ostatně ani do 150.000 km nemáš jistotu, že by se ti na to záruka vztahovala. To už je v 110.000 km na hraně, jestli je závada vada výrobku, anebo opotřebení.
Tak jak říká můj svérázný kolega: "Jsou dva druhy lidí. Ti co chodí do práce pro peníze a ti co chodí do práce kvůli pocitu vlastní důležitosti. A těm druhým je nejlepší se vyhnout" Ale psychopatů je pořád docela dost, zvláště u tzv. managementu .DDD.
Tak pokud se ti vysere motor, turbo nebo vstřiky, tak je to podle mě jednoznačná závada výrobku. Opotřebení jsou gumy kotouč, olej atd. nebo? No sám jsem zvědavej jak to s tím autem dopadne, zatím absolutní spokojenost, nemůžu říct nic špatného, kromě toho, že se mě při první garančce pokusili pěkně natáhnout, ale takový je už jejich business model a s tím se nedá nic dělat :DD Ale ten ford je přece jenom prověřenější. Korejec až nakonec, však to znáš :DD
Zrovna ty vstřiky nemusí uznat jako závadu výrobku. Mohou tvrdit (a může to být i pravda), že to bylo způsobené nekvalitní naftou. A dokazovat kvůli několika desítkám tisíc za opravu čerpací stanici, že jsem u nich natankoval nekvalitní naftu, do toho bych asi nešel.
Jinak ta Hyudají a Kií záruka je podle mě dobrý marketingový tah. Jistě si dobře spočítali, kolik lidí nejezdí po záruce do značkového servisu (údajně přibližně polovina majitelů ukončí návštěvy značkového servisu s koncem záruky), kolik na "dodatečných" garančních prohlídkách prohlídkách vydělají a odhadli o kolik víc prodají a vyšlo jim, že se jim to vyplatí.
Tak jejich výpočet je zřejmý, obereme klienty na záručních prohlídkách. Jenže já byl na první a na další se nechyctám. To je totiž zásadní omyl, pokud užiješ značkové náhradní díly, můžeš jít i do neznačkových servisů a záruku ti musí uznat, viz. proběhlé soudní spory.
Tady jde samozřejmě o to, kdo to bude dokazovat a na co se bude odkazovat, na kontroly inspekce. Většinou spoléhají na to, že se klienti soudit nebudou, alespoň většina z nich ne.
To je mi tedy divné. To nemohou požadovat u dodatečné záruky (nad rámec zákona) určité náležitosti (pravidelnou garanční prohlídku)?
Pokud by se jednalo o zákonnou dvouletou záruku, tam by mi to tak divné nepřišlo, nicméně dodatečná záruka je jen libovůle výrobce a přišlo by mi logické, že ji může něčím podmínit.
Hlavní asi je to, co píšeš v posledním odstavci. Většina lidí se nebude chtít soudit. Možná by se soudili pokud by se jednalo o nějakou velmi drahou opravu a to není příliš pravděpodobné. Kvalitní auto (je otázkou, zda jím Hyudai je) by podle mě mělo při běžném používání těch pět let vydržet bez jakékoliv poruchy.
Navíc jistě ne všechno projde, část neuznají z důvodu opotřebení. Pokud by uznali všechno, pak bych se divil, že už několik let nemají všichni taxikáři Hyudaie:)
To je hodně pesimistický výpočet. Jistě, pokud budete jezdit v tanku nebo Hummeru, tak vám to tak vyjde.
Pokud si ale pořídíte něco rozumného vyjde vám to míň, do čtyřech se vlezete. Moderní zánovní nafťák 1,75 na kilometr se slušnějším způsobem jízdy Spotřeba + koruna na amortizaci (200 tisíc poř. cena, 200 tisíc najedete), koruna na poplatky a servis, takže jste někde pod 4 korunama.
Pokud porovnáváte průměrný plat nebo jeho dvojnásobek, tak je to pořád vpohodě.
Největším problémem realitního trhu je, že nejde bezpečně koupit - prodat nemovitost. Viz šílená zkušenost klientů Century 21, kdy při transakci přišli o všechno - http://kauza-century21.webnode.cz/
Century 21 prodává i byty z developerských projektů... když je transakce rozkradena, je úplně jedno, jaká vlastně byla cena nemovitosti - nikdo nemá nic.
Ceny porostou možná tak v Praze nebo ve velkých městech. V menších městech stále padají a na vesnicích, kde je daleko do školy i do práce, je řada nemovitostí už dneska za pár šušňů (ty v lepším stavu) nebo naprosto neprodejných (ten zbytek), takže postupně chátrají.
Záleží na tom, kde autor pátrá. Pokud na Malé Straně v Praze, tak tam ceny asi ještě porostou. :-) :-) :-)
V problémových okresech hodně záleží na lokalitě a podle mě se rozdíly ještě budou zvětšovat. I třeba v Krupce jsou údajně byty, které stojí řádově sta tisíce a jsou tam i byty, které stojí řádově desetitisíce. Pokud obývají dům z větší části nepřizpůsobiví, pak je takový byt drahý i když stojí desetitisíce korun. Kamarád tvrdil, že některé byty v problémových lokalitách prodávají i za symbolickou korunu. Časem se třeba bude platit za to, že si byt v problémové lokalitě někdo vezme:) Logiku to má, bydlet se tam v podstatě nedá a pokud se majitel nechce dostat do potíží, musí přinejmenším platit daň z nemovitosti.
Přeji hezký den ,
jsem poněkud jiného názoru, tato problematika se nedá zevšeobecnit .
Aplikovat analýzu určité části devolopmentu na celý trh je naprosto zavádějící.
Pracuji poněkud s jinými čísly a to zejména v počtu nabídek u jednotlivých segmentů ( byty , domy , pozemky atd) , skutečný počet vkladů změny vlastnictví na KN , objem poskytnutých ůvěrů , HDP , vysledky stavebnictví a řadou dalších - to vše cca 8 let zpětně , no a tyto čísla již tolik optimismu v dněšní době a k určité predikci do budoucna neskýtají. Zrovna tak jako situace v makroekonomice a labilita dolaru . Ale nechci brát nikomu iluze jak bude skvěle , už aby to bylo - čtu takové názory již pár let zpětně ,, a vono furt nic,, .Omlouvám se za strohost , problematika je mnohem a mnohem obšírnější a hlubší .
S pozdravem
Petr T. Plzeň
Tak uvidíme, ale trendem jsou teď menší byty u developerských projektů, kde se tlačí na nižší cenu: http://radceprovasinemovitost.cz/2013/10/22/trend-mensi-byty-za-nizsi-cenu/
Ale houby. Takovéhle zprávy "poraděnků" se vyskytují každou chvíli. Jednou jsou to menší byty, protože je krize, a lidé nemají peníze. A podruhé, z úplně stejných důvodů, že je krize, jsou to větší byty, protože lidé díky krizi, a tím nižší ceně, na ně "dosáhnou".
Ve skutečnosti je to tak, že se nic neděje, a prodává se úplně stejně, jako kdykoli jindy. "Poraděnkové" radí, ale praxe je jiná. Velikostní struktura se nemění, jsou to "moudra" vycucaná z prstu.
Náhodou jsem narazil na vaši diskuzi, která je velmi plodná a tak mne napadlo, zeptat se také na všeobecný názor. Pracovní povinnosti mi velí odstěhovat se s celou rodinou do prahy, výběr bytu jsem nechal na manželce, já jsem braný jen jako zdroj financí :-)
a znáte to, jako každá ženská je velmi skromná, stačí ji přece jen 3+1, nejlépe v novostavbě, ne v centru, aby měla všechno blízko vč. zeleně. Nakonec na ni na internetu vyskočila tato nabídka: http://www.kotibranik.cz/financovani-bytu-praha/
a teď přicházím na řadu já, byty jsou spíše vyšší cenové kategorie, a celou částku k dispozici nemám, tak jsem začal přemýšlet o dofinancování hypotékou. Přijde mi to jako rozumnější investice, než jít do nájmu, a čekat až se naspoří. Od prodávajícího nám byla nabídnuta "výhodná" hypotéka přímo od nich, docela mně to zarazilo, ještě jsem se s tímto řešením nesetkal. Zajímalo by mne, zda někdo s něčím podobným nemáte zkušenost. Mám strach, aby tam někde nebyl ukrytý nějaký háček. Díky moc