Hlavní navigace

Ceny nemovitostí a hypoték budou růst. Co koupit a neprodělat?

Arsen Lazarevič

Ceny bytů přestaly podle nejrůznějších ukazatelů klesat, nabídkové ceny developerů stoupají. Jak se budou vyvíjet hypotéky? A co se vyplatí z nemovitostí koupit?

Doba čtení: 5 minut

Hypotéky nejspíš zdraží

Konkurenční boj, který vedl k neustálému snižování úroku u hypoték, skončil. V dalších měsících lze proto očekávat nárůst úroku u hypoték. Už v listopadu by podle společnosti GEPARD FINANCE mělo dojít k růstu úrokových sazeb: Za růstem úrokových sazeb bude zvyšování ceny peněz na mezibankovním trhu, o kterém se již nějakou dobu hovoří. Menší banky potřebují likviditu na profinancování svých úvěrů, a výše uvedený faktor je proto pro ně klíčový. Další příčinou nárůstu pak může být i snaha bank preventivně zvýšit rizikové marže pro případ budoucího zhoršení situace domácností, říká  Jan Kruntorád, generální ředitel, GEPARD FINANCE. Průměrné úrokové sazby u hypoték jsou podle ukazatele Fincentrum Hypoindex přesně na 3 %.

Ceny nemovitostí porostou

Rekordně nízké úrokové sazby jsou nejspíše hlavním důvodem, proč ceny nemovitostí dále porostou. Nabídka sice podle odborníků na realitním trhu stále přesahuje poptávku, avšak to se může brzy změnit. Ceny navíc mírně rostou. Počet ležáků v Praze ubývá, nabídkové ceny bytů v Praze přidaly 1,1 %. Růst potvrzují také statistiky Eurostatu, podle kterých došlo k růstu cen rezidenčních domů téměř v celé EU. A zatímco v České republice ještě v prvním pololetí letošního roku došlo k poklesu cen nemovitostí o 0,7 %, ve druhém pololetí došlo k růstu o 0,3 % a vzhledem k predikovanému oživení v roce 2014 je pravděpodobné, že ceny porostou nadále. 

Zdražování se už začíná projevovat i u jednotlivých developerů – zatímco například developer Central Group nabízel v Horních Měcholupech byty ve svém developerském projektu Diamantová čtvrť i za cenu pod 1 mil. korun v rámci akce, nyní se tato akce nejen neopakuje, podobný byt vás bude stát o stovky tisíc více. Nepřímo zdražuje také další největší developer na našem trhu – Ekospol.

Zatímco developerské projekty v Horních Měcholupech nejsou realizované v příliš atraktivní lokalitě a zdejší novostavby jsou pravděpodobně nejlevnější v celé Praze, jiné nemovitosti, především s dobrou dopravní dostupností a klidným prostředím, zaznamenají výrazný růst cen. V těch nejlepších lokalitách se pád cen ani během současné hospodářské krize nezastavil a ceny začaly mírně růst. Odborníci jako příklad uvádějí nové nemovitosti v Podvinným mlýně vedle řeky Rokytka.

Průměrné ceny bytů v ČR

Nejvíce během současné hospodářské krize poklesla cena panelových domů. Panelové bydlení totiž získalo špatnou pověst (v řadě případů i neoprávněně), problémem jsou však také vysoké poplatky u tohoto druhu bydlení. Na druhé straně už cena panelových bytů natolik poklesla, že kvalitně postavený panelový dům (rozdíly mezi jednotlivými panelovými domy a technologiemi stavby jsou značné) může být vhodným startovním bydlení pro mladé rodiny, které nemají příliš peněz. V pražských panelových čtvrtích je také relativně bezpečno a vznik ghett zde nehrozí. V jiných, převážně chudších městech, s vysokou nezaměstnaností, to však může být reálný problém. Čtěte více: Z paneláků se stanou ghetta, tvrdí developeři

Stavebnictví padá nadále

Stavebnictví vinou hospodářské krize stále nenašlo své dno, výrazně poklesl také podíl stavebnictví na celkovém hrubém domácím produktu. Zatímco na stavebních pozemcích si připlatíte, protože ani hospodářská krize nezastavila jejich růst cen, ušetřit budete moci poté na stavebních nákladech. Stavební firmy jsou také svolné k nejrůznějším smluvním ústupkům, můžete také do smluv přidat nejrůznější smluvní pokuty. Pokud chcete stavět rodinný dům, pak pro vás nastalo velmi dobré období – peníze si půjčíte velmi levně a na stavebních pracích ušetříte. Nové domy se také staví většinou v energeticky úsporných standardech, ušetříte také na nákladech za vytápění. Čtěte také: Jak zateplit nemovitost?

Co kupovat?

Přemýšlíte co koupit? Za cenu do 1,5 mil. Kč je v současné době možné pořídit garsoniéru v Praze s tím, že velikost je do 30 m2. Takto malé byty jsou také vhodné jako startovní bydlení. V případě, že máte nějaké volné prostředky, pak se nejlépe pronajímají právě byty této velikostní kategorie, neboť výnosnost z pronájmu je zde nejvyšší. Modelový výpočet výnosnosti najdete v článku: Jak správně pronajímat byt?

Najděte si svůj dům či byt v největším katalogu nemovitostí

Bydlet v garsoniéře však není jednoduché a každý občas potřebuje soukromí, které se mu v těchto nemovitostech nedostane. Z garsoniér se tak často stává místo, které slouží převážně jen k přespávání. Rozhodně je však lepší tvořit si úspory a nemovitost co nejdříve splatit, než se zadlužit na desítky let. Nehledě na to, že nemožnost vytvářet úspory kvůli vysokým splátkám hypotéky může být značným problémem v případě nějaké vážné životní události, například nemoci živitele rodiny.

Doporučení ohledně nákupu garsoniér se však týká jen novostaveb či nových zástaveb v Praze. U starých cihlových bytů je problém, že jsou buď předražené, nebo jsou sice za dobrou cenu, je však nutné investovat dalších několik stovek tisíc korun do rekonstrukce. V jiných, výrazně menších městech můžou být cenové rozdíly mezi nákupem bytu 2+kk a 3+kk minimální. Dobrým ukazatelem, jak se budou ceny nemovitostí ve vašem městě vyvíjet, je například vývoj počtu obyvatel a predikce do dalších desetiletí, či míra nezaměstnanosti v daném městě nebo lokalitě.

Pokud se jedná o město, kde se počet obyvatel trvale snižuje, pak při nákupu nemovitosti můžete sice výrazně ušetřit (budou výrazně levnější), na druhé straně nelze očekávat, že nemovitosti budou sloužit jako vhodné zajištění – reálný nárůst cen nemovitostí očekávat nelze. Při pronájmu této nemovitosti sice můžete realizovat výrazně vyšší výnos, na druhé straně budete mít také větší problém zde sehnat dobrého nájemníka.

FIN18_tip_v_clanku_obecny3

Pronajímat nemovitosti bude ještě výhodnější

Převážně výhodou pro pronajímatele bude také nový občanský zákoník, který bude platit od příštího roku, musí ho však schválit ještě Senát. Ten například přináší možnost vypovědět nájemci smlouvu bez nutnosti najít mu náhradní bydlení, a to v případě, že neporušil nájemní smlouvu. Výpověď také může být bez výpovědní lhůty. To se ale nelíbí Sdružením nájemníků: Nejproblematičtější jsou body, kdy se budou moci 
k bydlení pronajímat i nebytové prostory a vypadne ustanovení, že pokud nájemník neporuší nájemní podmínky, musí mu pronajímatel najít náhradu. Pokud si takový nájemník náhradu nenajde sám, může se ocitnout na ulici, varoval předseda Sdružení nájemníků ČR Milan Taraba. Majitel bytu ale bude mnohem flexibilnější a v případě, že najde špatného nájemce, pak bude moci rychle najít nového, ztráty se minimalizují.

Na druhé straně bude moci nájemník chovat ve vašem bytě zvíře, a to i přes váš nesouhlas.      Pokud nájemník sám v bytě trvale bydlí, může nově bez vašeho souhlasu dát část bytu do podnájmu. Nájemník bude moci také v bytě pracovat v případě, že to nebude představovat zvýšené zatížení pro byt či dům.

Anketa

Jak se podle vás budou vyvíjet ceny nemovitostí v příštích dvanácti měsících?

Našli jste v článku chybu?