Hlavní navigace

Cena zlata skáče... má to systém?

7. 6. 2006
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Cena zlata se na světových trzích několik měsíců spořádaně zvedala, až se v květnu zlomila na hodnotě okolo 720 amerických dolaruů za unci. Teď zažíváme na první pohled zmatené fluktuace oběma směry. Nedá se ale v tomhle zmatku přece jen najít nějaký systém?

Kladná odpověď by mohla být zajímavá jak z hlediska potenciálního investora, tak i sama o sobě. Zlato není komoditou, u které by člověk – na rozdíl třeba od zemědělských plodin – čekal nějaké výraznější sezónní výkyvy.

V tomto článku se budeme zabývat závislostí ceny zlata na ročním období. Na možnost, že něco takového vůbec existuje, upozornil analytik Doug Casey na serveru Kitco.com (stránka odkazu v anglickém jazyce). Casey se podíval na vývoj cen zlata od roku 1971 (což je rok, od kterého má zhruba smysl mluvit o novodobém volném trhu se zlatem).

Ve vývoji ceny samozřejmě po celou dobu působily dlouhodobé trendy, i tak ale Casey dospěl k závěru, že ve dvou třetinách sledovaných let se křivka řídila následujícím „pravidlem“: žlutý kov klesá od února do dubna, roste v květnu a opět klesá s příchodem léta. V srpnu se vzchopí a víceméně roste po celý zbytek roku.

Takovéhle tvrzení může znít zvláštně; zlato se nekazí, náklady na jeho uchovávání jsou minimální, proč by tedy vůbec mělo být v létě levnější než na podzim? Casey se domnívá, že hlavní odpověď se skrývá v tom, k čemu se zlato především používá – i když se samozřejmě kupuje jako krátkodobá spekulace, i když slouží pro „zajišťovací“ uložení železné rezervy (soukromníky i bankami), i když existuje tisíc a jeden způsob jeho využití v různých technologiích, už odedávna je zlato především ozdoba.

Každoročně projde kolem tří čtvrtin prodaného zlata rukama šperkařského průmyslu. A zlaté šperky se navíc nejčastěji dávají jako dárek, čímž se už dostáváme k náznaku odpovědi.

Nárůst cen koncem roku je dán vyšší poptávkou existující před Vánoci. Souběžně s tím probíhá v Indii slavnost Diwali, která začíná v listopadu, a nadto se ještě částečně překrývá s počátkem tradičního svatebního období v prosinci.

Zřetelné „špičky“ ceny zlata nastávají v lednu a září, kdy indičtí zlatníci a šperkaři doplňují zásoby, aby pokryli poptávku v obou tradičních indických svatebních obdobích. To první, o kterém jsme se již zmínili, trvá od listopadu do prosince, druhé začíná koncem března a táhne se až do počátku května.

Indičtí novomanželé mohou zdejší tradiční zálibu v nákladných zlatých špercích uspokojovat především díky rostoucí prosperitě země. Růst indického HDP byl od počátku 90. let vždy přes 6 % a letos se očekává, že přesáhne 8 %. Ekonomický úspěch dal vzniknout celé nové střední společenské třídě, tzv. wanabees. Jejich hlad po zlatu není jen výsledkem racionálního kalkulu, ale i otázkou společenské prestiže, s níž je zde vlastnictví žlutého kovu spojeno. Indické banky mají navíc pro nákup zlata ve svatebních obdobích připraveny agresivní nabídky úvěrového financování.

Výsledkem je, že v loňském roce vzrostl indický trh se šperky o plných 25 % a v současné době zaujímá tato země v prodeji zlata „spotřebitelům“ celosvětově první příčku s 23 %. USA s 12 % následují na druhém místě až s velkým odstupem. (Vliv na dlouhodobější cenu zlata má mimochodem zase to, jak se uzavírají sňatky v Číně, což souvisí místním chápáním šťastných a nešťastných roků.)

K sezónním výkyvům ceny zlata přispívají samozřejmě i další faktory. Casey zmiňuje třeba kanadské makléře, kteří si berou přes léto dlouhé dovolené. V letní okurkové sezóně ubývá i mediální aktivita různých analytiků, takže na čtenáře se valí méně článků o tom, že právě teď je ta nejlepší doba investovat do zlata. Tyto vlivy sice působí spíše na cenu akcií společností, které se zlatem obchodují, ta je nicméně s cenou zlata pro koncové spotřebitele úzce svázána.

Světový obchod se zlatem dlouhá léta vycházel především z toho, co bylo vytěženo dříve, eventuálně co se těžilo na tradičních místech. V poslední době se ale tradiční naleziště začínají vyčerpávat (respektive klesá rentabilita těžby) a větší roli znovu hrají prospektoři hledající nová naleziště.

Na severní polokouli se po nových nalezištích pátrá z pochopitelných důvodů především v létě, prospektoři jsou přes prázdniny často v terénu a obchodníci teprve čekají, s jakými úžasnými novinkami se vrátí zpět (a stejně by novinky možná oznámili až ve chvíli, kdy se z dovolených vrátí i makléři). O zlatu se prostě moc nemluví.

MS ve fotbale 2006 a peníze

Fotbalem se točí velké peníze. Víte, kolik stála výstavba a rekonstrukce stadiónů pro šampionát? Kolik stojí hráči? A jak si můžete nejlépe vsadit na svého favorita? Čtěte přílohu finančního serveru Měšec.cz MS ve fotbale 2006 a peníze.

Mnohé z Caseyho výkladů mají poněkud spekulativní charakter; někdy by se dokonce dalo argumentovat i opačně – pokud bývá objev nových nalezišť oznámen koncem léta, pak by vzápětí na podzim měla cena spíše klesnout (větší nabídka). Vazba sezónních výkyvů cen zlata na ekonomický vzestup Indie a místní svatby zase nemusela platit před 90. lety.

Výhrady ale nic moc nemění na číslech, ze kterých Casey vyšel. Cena zlata se pochopitelně řídí dlouhodobými trendy, které mohou krátkodobé sezónní kolísání snadno zvrátit (velkou roli dnes hrají třeba rozhodnutí centrálních bank, vývoj americké ekonomiky, kurz dolaru, …), nicméně i tak závislost ceny zlata na ročním období podle všeho existuje.

FIN21

Pokud se rozhodnete nakupovat zlato, stojí zato vzít tento trend v úvahu, byť Casey současně jedním dechem dodává, že letošní léto podle jeho názoru nebude mít příslušné minimum nijak výrazné, protože dlouhodobé trendy tlačí na další růst ceny.

Připraveno ve spolupráci se serverem Gold4you.cz – investiční zlato.

Anketa

Investujete do zlata?

20 %
13 %
54 %
10 %
3 %
Odpovědělo 279 čtenářů.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).