Jste-li majiteli akcií společnosti ČEZ, asi už netrpělivě vyhlížíte letošní dividendy (informační dopis o výplatě dividend ale letos vyhlížíte marně, ČEZ je v tomto roce nerozesílá). Od letoška si o jejich výplatu můžete požádat jednoduše s bankovní identitou prostřednictvím aplikace od České spořitelny.
Jak požádat o výplatu dividendy?
O dividendy můžete jako akcionáři požádat několika způsoby. Dosud však mohly být všechny něčím trochu krkolomné. Letos však přibyla varianta, která je pohodlná a přístupnější pro širší skupinu lidí. Žádost můžete:
- podat na pobočce České spořitelny (výplata je provedena bezhotovostně),
- poslat e-mailem na adresu vyplatadividend@csas.cz, ale jen s elektronickým podpisem,
- poslat papírově poštou spolu s ověřeným podpisem (pokud celková hrubá výše dividendy přesahuje 3000 Kč) na adresu Česká spořitelna, a.s., A332 Správa produktů finančních trhů, Budějovická 1518/13a,b, 140 00 Praha 4 ,
- poslat elektronicky ve formátu datové zprávy přes datovou schránku na identifikátor wx6dkif ,
- online přes aplikaci České spořitelny.
Poslední zmíněná cesta je letošní novinkou. Drobní akcionáři mohou bezplatně požádat o výplatu dividendy přes aplikaci České spořitelny, kterou banka vyvinula pro společnost ČEZ.
Požádejte o dividendy s bankovní identitou
Identifikaci prostřednictvím bankovní identity umožňuje pro vstup do aplikace Air bank, Česká spořitelna, ČSOB, Fio banka, Komerční banka, Moneta Money Bank, Raiffeisenbank. Jste-li jejich klienty, můžete si o dividendu požádat s pomocí Bank iD.
Aplikace je založena na využití bankovní identity, díky které akcionář snadno prokáže svoji totožnost. Uvedená data se následně porovnávají s údaji v Centrálním depozitáři cenných papírů (CDCP).
V případě shody vám bude dividenda zaslána do dvou pracovních dnů na bankovní účet, který může být vedený u jakékoliv z bank, jejímž prostřednictvím jste se do aplikace přihlásili.
Kdo může požádat přes aplikaci?
Aplikace České spořitelny je určená pro individuální akcionáře ČEZ, kteří nemají správce akcií (typicky investiční společnost, makléřské firmy, penzijní fondy či banky) a jejich cenné papíry jsou vedeny v Centrálním depozitáři cenných papírů (CDCP) na jejich jméno (rodné číslo a příjmení se musí shodovat v CDCP i v ověřovací bance).
Nemáte-li Správce akcií, znamená to, že musíte o výplatu dividend pravidelně žádat sami. Informace o zápisu akcií a jejich evidenci najdete v CDCP. Většinou jde o cenné papíry evidované na Nezařazeném účtu Centrálního depozitáře (jde o účet, který byl převzat ze zaniklého Střediska cenných papírů a jeho majitel dosud neuzavřel s účastníkem Centrálního depozitáře smlouvu).
Nejste si jistí, jestli máte aktivovanou službu Bank iD? Ověřit si to můžete na speciálním webu.
Dále je podmínkou, aby šlo o svéprávné a zletilé fyzické osoby s trvalým pobytem na našem území. Žadatel musí být daňovým rezidentem ČR, který má vlastní bankovní účet a aktivoval si na něm ověřování přes Bank iD.
Na tomto místě je nutné zdůraznit, že musíte být majitelem účtu, ne pouze disponentem. Pokud jste u daného účtu s bankovní identitou jen disponentem, musíte požádat o výplatu dividend jinou cestou. To samé platí i pro případ, kdy jste zákonným zástupcem akcionáře. V takovém případě data v bance a depozitáři neodpovídají a nárok se nenačte. Opět si musíte požádat jinak. Stejně tak v případě, že jste dividendu zdědili, ale ještě na vás akcie nebyly v souladu s Usnesením o dědictví přepsány v CDCP a vy tedy nejste oficiálně ještě jejich majiteli.
Které dividendy si nechat vyplatit přes aplikaci?
Přes aplikaci budete primárně žádat o dividendy za loňský rok. Dá se zde ale požádat i o výplatu starších dividend, kterým ještě neskončilo výplatní období. To jsou dividendy za rok 2021, 2020 a 2019. Vybrané dividendy je v současnosti možné vyplácet jen hromadně na jeden zvolený účet.
V současnosti jde touto cestou požádat pouze o výplatu dividend společnosti ČEZ. Do budoucna mohou přibýt další emitenti akcií (tedy společnosti, které akcie vydávají), pokud tento způsob výplaty schválí valná hromada. O jejich zapojení se nyní jedná.
Výplatní období bývá zpravidla 4 roky. Jeho délku ale určuje emitent.
Jak probíhá podání žádosti o výplatu dividendy online?
Požádat o výplatu online tedy můžete přes speciální web České spořitelny. Zde na úvodní stránce najdete oranžové tlačítko Požádat o výplatu. Následně vyberete svou banku, jejíž bankovní identitu využijete a přihlásíte se tak, jak jste zvyklí se přihlašovat do internetového bankovnictví. Poté potvrdíte souhlas s předáním údajů České spořitelně, která výplatu dividend zajišťuje.
Následně už v přehledu vyberete, které dividendy chcete kam vyplatit a svou volbu potvrdíte. Ve formuláři aplikace se vám zobrazí jen účty, která tam zaslala ověřovací banka. Výplata dividend je z bezpečnostních důvodů možná pouze na tyto účty.
Po odeslání žádosti ještě dostanete dva potvrzovací e-maily. První potvrzuje zadání žádosti o výplatu a druhý pak přímo provedení výplaty na požadovaný účet.
Součástí druhého e-mailu bude příloha „Potvrzení o provedení výplaty a srážky daně“ v zaheslovaném PDF. Heslem je rok narození akcionáře.
O dividendu můžete požádat kdykoli v režimu 24/7 během výplatního období nebo krátce před ním, pokud už se vám zobrazila dividenda v aplikaci (peníze ale dostanete až dva pracovní dny po začátku výplatního období). Žádosti o výplatu doručené v pracovní den budou vyřízené do dvou pracovních dnů. Žádosti zadané o víkendu budou vyřízené nejbližší pracovní den a do dalších dvou pracovních dnů i proplacené.
U jakých dividend není možné aplikaci pro žádost o výplatu dividend využít?
Jde o dividendy z cenných papírů, které mají v datech z CDCP zapsaného Správce cenného papíru (dále jen Správce). V takovém případě za majitele akcií žádá o výplatu přímo Správce dle dohodnutých podmínek.
Takové nároky na dividendy se tedy v aplikaci vůbec nezobrazí, protože je Správce vyplácí sám. Pokud jste si tedy nakoupili akcie ČEZ například přes svou banku, dividendy vám připíše na účet vaše banka.
Obecně může být Správcem akcií osoba nebo organizace, která má oprávnění a zkušenosti s investováním a správou aktiv. Jak už jsme uvedli, Správcem mohou být banky, investiční společnosti, brokerské firmy, penzijní fondy a další specializované investiční společnosti. Jejich seznam je zveřejněný na webu Centrálního depozitáře cenných papírů v sekci Účastníci.