Vlákno názorů k článku Bylo socialistické podnikání zlatým dolem? od uřt - nějak mě to přestalo bavit číst když jsem...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 8. 11. 2019 9:38

    uřt (neregistrovaný)

    nějak mě to přestalo bavit číst když jsem zjistil, že popisuje jak to bylo v maďarsku, těšil jsem se na článek o našich hospodách a rádoby podnikání za socíku u nás, jak si kdo a nakradl a tady popisujete nějakého maďara z knihy, dál jsem to už nechtěl číst. Přitom o našich hospodských za dob komoušů kolik se napakovali , jak obírali... to by byl zajímavější článek.

  • 8. 11. 2019 11:28

    Jarmila (neregistrovaný)

    Ono to by,lo dost podobné.. Pamatuju na ta nařízení: manželé nesměli dělat v provozu, kdy by jeden z nich nadřízeným toho druhého. Jak to udělat třeba na horské chatě, kde byly třeba jen dvě rodiny, to nikdo nevěděl. Hospodský třeba nesměl kupovat alkohol v krámě, protože tem byl levnější. Dělalo se to tak, že hospodský měl "erární" láhev rumu, která musela být opatřena razítkem, a do ní doma přelil rum, koupený v krámu, načež ji opět přinesl do hospody. V hospodě být nesměla, kdyby mu přišla kontrola, lítaly by velké flastry.
    Další čachry dělali třeba zelináři, řezníci, kvalitnější maso nebo zelenina bývalo tzv. podpultové zboží, takže jen pro někoho, obvykle za úplatek nebo protislužbu.
    Ono se leccos dělalo všude. Ve strojírenské fabrice chlapi po práci na koleně svařovali třeba sekačky, poháněné vrtačkami, protože sekačky se normálně nevyráběly. Kdybyste viděl tehdejší malotraktory na vesnici, protočily by se vám pad těmi "puzlle-skládačkami" panenky. To byla přehlídka invence, vyrobené z náhradních kovošroťáckých dílů!

  • 8. 11. 2019 17:30

    petr (neregistrovaný)

    Dnes je podpultové zboží často to, které je "v akci", které z prodejny rychle zmizí (pokud se na ní vůbec objeví - některé zboží se občas objeví asi pouze v letáku). Rozdíl je v tom, že dříve byl nedostatek toho dražšího, dnes toho levnějšího. Dříve lidé měli peníze, ale nebylo za co je utratit, dnes peníze většinou nemají (např. v řadě regionů), shání to nejlevnější, zpravidla bez ohledu na kvalitu. Kontejnery s odpadky a prošlým či napůl zkaženým zbožím u obchoďáků jsou střeženy lépe než banky, přesto se mezi prostým lidem vždy najde někdo, kdo od nich nějak získá klíč (často se o něj mezi tímto lidem svádí i boj plný intrik). To je realita dneška, ale ne pro všechny (co se píše v článku a v příspěvcích také tehdy nebyla pravda pro všechny).

    Konfucius v Číně pravil (už je to dva tisíce pět set let), že v dobře spravovaném státě je hanba být chudý, zatímco v špatně spravovaném státě je hanba být bohatý, či zastávat úřad. Já vím, Čína je dnes fuj fuj. Ale na místě úředníků s platy daleko nad průměrem, např. soudců, státních zástupců, a mnoha dalších, by mi dnes opravdu byla hanba.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).