Pokud jsem dobře pochopil, bydlím v domě, kde je společenství vlastníků. Já a ještě jeden nájemník, jsme si v privatizaci byt nekoupili. Znamená to, že se na nás bude vztahovat zákon o jednostranném zvyšování náemného? A kdo nám určí jeho výši? Obec?
Pokud byl privatizován obecní dům s regulovanými byty, je to jednoduché. Předchozí dekret (ona Křečkova pochybná komunistická "pa-smlouva" ) přechází plynule na nového majitele, který je jí vázán. V daném případě vaším novým pronajímatelem bude zřejmě toto společenství vlastníků (pokud koupilo celý dům) a zvyšování Vám bude prováděno a oznamováno v režimu zákona č. 107/2006 Sb. ve znění pozdějších předpisů.
Po úplné deregulaci si ovšem budete muset sjednat s pronajímatelem (spolkem vlasníků) řádné ekonomické nájemné.
Takže pokud jste kalkulovalí s tím, že byt nekoupíte a budete platit raději jeho majiteli směšný regulovaný nájem a žít spokojeně z části na jeho účet, tak to tedy byla velice špatná kalkulace.....
Řekl bych přímo na ....(dvě věci)........ :-))
Společenství vlastníků koupilo dům? Přečtěte si laskavě v příslušném zákoně, za jakým účelem se zakládá SVJ, ale koupě domu to rozhodně není... BTW že by se v Plzni kromě práv studovala už i ekonomie?
Zachovejte svůj regulovaný klid soudruhu a plzeňské rychlostudenty si hledejte v řadách KSČSSD....
Já ten barák neznám. V dané případě holt obec zřejmě byty neprodala (resp. regulové je nekoupili) a majitelem je tudíž patrně stále ona obec. Jinak platí co jsem napsal. Ale buďte bez obav. Obec takovéto menšinové majetkové podíly (1-2 kvartýry v jednom domě) zcela určitě prodá. A nový majitel ty byty dotyčným sociálům pronajme hluboce TRŽNĚ neboť mezitím již uběhne regulace nájemného.
Vy jste hrozný plantala. Proč se vyjadřujete k otázkám, o kterých nemáte ani tušení? Nick můžete samozřejmě používat třeba ekonom, svou nebetyčnou hloupost však tím nezakryjete. Pokud vám na to bude vrozená inteligence stačit (o čemž pochybuji), tak si alespoň přečtěte zákon o vlastnictví bytů, než začnete napadat nesrovnatelně vzdělanější a inteligentnější.
Ani nestoji moc za to na tebe reagovat, ale budiz - 'Ekonom' ma samozrejme pravdu, a ty, kdyz dokazes napsat jen osobni utoky a zadny argument, tak radeji nepis vubec nic, Vojtisku. Nebudes se pak muset tolik stydet a omlouvat se mu, az pochopis to co pise.
Mno, znám i případ, kdy šel do privatizace dům, ale dva nájemníci byty nekoupili. Jeden v průběhu privatizace zemřel a byt koupily jeho děti, druhý si na koupi vzal úvěr, ale stačil peníze rozfofrovat dřív než splatil první zálohu. SVJ tedy koupilo dům s jedním nájemním bytem a jediný rozdíl pro toho nájemníka byl ten, že nebyl v nájmu v městském bytě, ale v nájmu SVJ. Takže i SVJ může pronajímat byty.
PS: nestudovala jsem v Plzni, ale v Praze.
Vypadá to, že jste práva studoval v Plzni, což? Doporučuji dostudovat Zákon o vlastnictví bytů, který mimo jiné říká: Společenství může nabývat věci, práva, jiné majetkové hodnoty, byty nebo nebytové prostory.
Tyto vzájemné přestřelky vznikly díky blbému dotazu (29.10. 9.23). Tazatel se ptá, kdo mu bude určovat výši nájemného. Nemusím být ani právník, abych věděl, že pronajímatel, tedy majitel bytu. A u koho bydlí snad nájemce ví a jestli neví, tak mu to stejně nezodpovíme – nejsme jasnovidci. Kdyby uvedl např. adresu a číslo bytu, to už by se dalo.