Jsem v Irsku a reknu vam zlaty panelaky. Tady jsou vsude baracky, takze Dublin je silene roztahany a cesta z jednoho konce na druhy trva dve hodiny. Dalsi vec je kvalita tehle "domu", maji steny z papiru takze je slyset naprosto vse.
hotel za 500$ v mestske zastavbe ve Washingtonu dc a to je prosim cena na noc nebo za 50$ o 400 zemskych mil na jih a je to stejny sunt.
Staveji to vsechno z nehorlavyho papiru a nejaky skoro mozna i sadry ci co to je.
Jedinou vyhodou je, ze ceny nemovitosti jsou tu skoro totozne s CR a platy 5 az 20ti nasobne. Akorat tu nepotrbuji ten panel s izolaci ani tlustou cihlu na zed protoze tu -20C meli mozna za doby ledove. A navic clovek usetri ohrome za pozemek protoze ty jsou v porovnani s CR opravdu za babku.
A proč ne? Oni staví pro jednu generaci, pak se to zbourá a postaví nové a jinak. My stavíme pro 10 generací (protože např. domy na náměstí jsou ze středověku a jednou za 100 let se zrekonstruují). Tomu pak odpovídá cena.
Na tom něco je. Navíc si tam díky velmi mírnému podnebí mohou vcelku bez problémů dovolit i věci, které by u nás neprošly, jako jednoduchá okna nebo trubky s odpadem vedené jen tak po straně domu. A je fakt, že rozebrat by se to dalo snadno - tento úhel pohledu mi unikl. Ovšem ty ceny v Irsku a v Anglii nejsou zrovna nízké (ačkoliv ještě před deseti lety tam byly domky za babku).
Já se ještě doplním: u nich má domek za 1 generaci ukončenou životnost. Proto stavějí z papundeklu. Předchozí generace zemře, domek se zbourá a je plac pro nový. U nás se běžně dědí a živostnost se i u paneláku počítá na cca 100 let, s rekonstrukcí i na víc. Na vesnicích jsou 100-leté domy běžné. I k nám už ale začínají pronikat dřevostavby a sendvičové stavby, jen ta cena asi není zatím přijatelná. Jde taky o to, že se mění nejen móda, ale i vývoj a stavebně-technické požadavky. Budovy, stavěné na poč. 20. stol, mají stropy třeba i 3,40 a více od podlahy. Dneska se do toho dávají patrové postele nebo mezipatra a různé úložné prostory, protože místnost s vysokým stropem se hůř vytápí. My máme doma strop 2,60 a kdesi jsem četla, že 2,30 stačí. Jenže zase dnešní generace je vyšší, takže se za nějakých 20-30 let budou dělat dveře ne na 197 cm normalizované výšky, ale norma se změní na nějakých 2,20-2,30, aby si dlouháni neotloukali čelo o každé dveře. Mění se i poznatky o materiálech. V pol. 19. stol, byly moderní olověné vodovodní trubky, dneska jsou zakázané, protože se přišlo na negativní vliv olova na lidské zdraví. Dneska jsou pozink a i ty jsou nahrazovány plastem. Myslím, ze cílem by měl být obytný prostor za přijatelnou cenu a s životností max. 70 let. pak to zbourat a postavit nový.