Hlavní navigace

Buy in may and go inside?

2. 5. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Pro dnešní náladu na trzích byly zásadní dvě události. Jednak včerejší zasedání Fedu, kde bylo řečeno, že americká vláda bude flexibilní v odkupování dluhopisů, tedy bude je odkupovat do doby, než se významně zlepší výhled pracovního trhu.

Toto poukazuje na ne zcela pevný růst americké ekonomiky, ale pokud bude americká centrální banka ekonomiku dále podporovat, akciový trh může tuto skutečnost vnímat pozitivně.

Druhou klíčovou událostí bylo dnešní zasedání ECB, tentokrát v Bratislavě. 44 ze 70 analytiků očekávalo snížení úrokových sazeb z 0,75 % na 0,5 %. Těmto 44 analytikům se očekávání potvrdilo a sazby byly opravdu sníženy. Navíc bylo na tiskové konferenci řečeno, že ECB bude podporovat bankovní likviditu navýšením bankovních půjček a že pokud bude ekonomika zpomalovat, bude nadále podporována.

V průběhu dne přišlo i několik makrodat, např. PMI v průmyslu za eurozónu, které bylo mírně lepší (46,7 vs. očekávání 46,5). Po obědě byly zveřejněné nižší žádosti o podporu v nezaměstnanosti za USA (324 tis. vs. očekávaných 345 tis.)

Zatím se tedy nezdá, že by investoři měli strach nakupovat a že by se řídili starým známým pořekadlem „sell in may and go away“ ale jsme teprve na začátku května, takže na hodnocení toho, kolik je na této letité zkušenosti pravdy, máme zatím čas…

Kolem 16. hodiny můžeme z burzy vyčíst tyto hodnoty: S&P500 1.588 bodů (+0,4 %),  DAX 7.950 bodů (+0,5 %), ropa WTI 91,6 USD/barel (+0,6 %), zlato 1470 USD/unci (+ 1,7 %), EUR/USD 1,31 (-0,7 %).

Autor článku

Autorka pracuje jako analytička ve společnosti Cyrrus

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).