Ta procedura výměny peněz mi připomněla zážitek z Indie. Kolega za nic na světě si nechtěl vyměnit Rupie za Dolary ve směnárně, ale šel do banky. Tam nafasoval několikastránkový formulář, ve kterém kromě všech možných i nemožných personálií musel vyplnit i seznam předávaných bankovek se sériovými čísly, tento formulář mu postupně potvrzovali v asi pěti různých kancelářích, pak se konečně dostal do pokladny, kde mu vydali Rupie, opět se seznamem bankovek a jejich sériových čísel, s tím si zase musel udělat kolečko po bance a pak ho pustili ven. Celé mu to trvalo přes tři hodiny.
Jé, to by bylo něco pro mne. Vozím si zásadně 5 eurovky a 1 dolarovky. Když jsem na Kubě měnil nějakých 300 eur v 5 eurovkách, tak na mne "jen" koukali divně, to tady bych se asi pěkně zapotil :).
V Guatemale zase extrémně přísně koukají na kvalitu bankovek, stačí sebemenší natržení, zašpinění a bankovku nepřijmou i kdyby šlo jen o 1 dolarovku.
Ale já jsem zvláštní, já si to užívám :D, čím divnější, tím lepší. Protože měnit peníze v ČR je vyloženě nuda :).
No ale to radši nejezděte do Saúdské Arábie. Tam při výměně peněz akceptují (a také vydávají) NEJMENŠÍ bankovku stodolarovku. Napřed mě to překvapilo, protože jsem se domníval, že to je největší dolarová bankovka, ale pak jsem zjistil, že to je jen největší bankovka akceptovaná v US. Jinak dolary mají nominace až do $10 000 (a existují i dvě pětimiliónové bankovky, které byly vytištěné pro jednu transakci a pak zase uložené v trezoru).
No v Thajsku mají rozdílné kurzy na dolary podle nominálu, nejhorší je na 1 dolarovky, nejlepší na 50 a 100 dolarovky, takže tam se taky vyplatí vozit větší (naštěstí jsem s sebou měl kamaráda, který měl větší bankovky, tak je se mnou vyměnil, protože v Kambodži se zase hodily ty menší - jde s nimi přímo platit).
Podobně jako v Thajsku je to prý v Izraeli.
Do Saúdské arábie bych se také rád někdy podíval, ale co vím, nevydávají turistická víza :(
Tohle více méně platí ve velké části jihovýchodní Asie. I v Indonésii a Malajsii chtějí v pouličních směnárnách jen nové 100 dolarové bankovky bez poškození. Pro ty platí uvedený kurz. Za menší dávají míň, za starší ještě míň a nebo je neberou vůbec.
Řešením je banka (bez formulářů) nebo některé větší sítě směnáren, kde jim to je jedno.