Inu, on úspěch investování Buffetta spočívá hlavně v tom, že když něco vypadá jako kachna, vydává to zvuky jako kachna, chová se to jako kachna, tak velmi vážně uvažuje o tom, že to nejspíš bude kachna. Pan Brichta to jistě může vidět jinak, ale zase není ani z maličké části tak úspěšný, jako Buffett.
Buffett hlavně "podniká" tak, že se kamarádí s politiky, ví věci dopředu, případně má sílu vývoj ovlivnit dle svého.
Navíc asi těžko tvrdit, že se Buffett nikdy nezmýlil. Zvlášť ve věcech nových, revolučních, bezprecedentních. A zejména když se zapojí i zaujatost, "přání otcem myšlenky" - protože bitcoin jednak ohrožuje mnohé jeho investice (mnoho z firem, jejichž akcie drží, je konkurentem bitcoinu) a jednak zjevně patří mezi ty, kteří nenakoupili BTC včas a za levno - ti vždy bitcoin kritizují nejvíce.
Tím ale nechci tvrdit, že pravda je zcela jistě opačná a že bitcoin má budoucnost jistou. Jen si myslím, že je potřeba být skeptický i k tomu, co říká Buffett. A také se ptát, zda to říká po zralé úvaze, nebo proto, že se mu to hodí.
- Pleteš si Buffetta s někým jiným, možná Muskem. Buffett kupuje obyčejné firmy, které ŘÍDÍ (dosadí lidi, aby firmu řídili dle jeho pokynů). Politiky potřebuješ u zcela jiného typu podnikání - dotace a daňové zvýhodnění na elektroauta, státní zakázky prostřednictvím NASA...
- Zas tak těžké to zřejmě není tvrdit. Ty jsi si takové tvrzení vymyslel zcela bez problémů. Nebo to vymýšlení bylo pro tebe opravdu tak těžké? Zralá úvaho.
Inu, souhlasit s Buffettem ti kapitál k nákupu firem nepřinese. To je ostatně dost naivní, tohle si myslet. Ale je lépe napodobovat úspěšné, nežli neúspěšné.
Bohužel, i takovýto zdánlivě jednoduchý vzorec chování, vyžaduje elementární inteligenci. Pokud budeš za úspěšné požadovat výherce v nějaké hře s minimální pravděpodobností výhry, ke kýženému cíli dojdeš jen s minimální pravděpodobností.
Bitcoin žádnou budoucnost samozřejmě nemá.
Jako platidlo (není to měna!) to od začátku neplní funkci a z pohledu designu to ani funkci platidla plnit nemůže. Jako komodita je to zajimavé jen jako investiční letadlo - ti co přijdou první vydělají, dav ovcí po nich bude náležitě ostříhán. Na rozdíl od ostatních komodit typu zlato, ropa apod totiž BTC nikdo k ničemu nepotřebuje, a současně BTC není ničím unikátní - kryptopeněz vzniklo nepřeberné množství a kdykoli může vzniknout neomezené množství dalších.
Jediný důvod kupovat BTC je tak víra v to, že se najde dostatečné množství idiotů, kteří budou nakupovat po vás a vyšroubují cenu ještě výše. Podobnost s jakýmisi tulipánovými cibulkami čistě náhodná.
Tak, že plnit funkci měny (zprostředkovat i drobné/levné/rychlé transakce) může, kdykoli po tom začne být poptávka (jako že dnes není, protože většina lidí si nekupuje bitcoin proto, aby ho zítra utratila za zmrzlinu, ale proto, že nevěří centrálním bankám a jimi tlačenému "produktu" - stejně jako si kvůli nákupu zmrzliny nikdo nekupuje zlatou minci).
Udělejte si jasno v pojmech. Funkci měny to plnit nemůže, protože to odporuje její definici.
Funkci obecného platidla to taky plnit nemůže, protože tomu chybí základní vlastnost a to je stabilita hodnoty. Jestliže očekáváte, že 1 BTC bude mít za týden vyšší hodnotu než dnes, půjdete ho snad utratit do obchodu? Samozřejmě že nepůjdete, místo toho použijete třeba CZK nebo EUR, u kterých máte jistotu, že hodnota bude více méně přibližně stejná. No a naopak, pokud zde bude velká pravděpodobnost, že 1BTC bude mít nižší hodnotu, kdo ho od vás při nákupu zboží přijme?
Stability hodnoty dosáhnete pouze tak, že existuje nějaký regulátor schopný a ochotný stabilitu vynutit, což je v přímém rozporu s filozofií bitcoinu. Takž fantazírujte klidně dál, nemá to ani hlavu ani patu.
To je přesně ten důvod, proč tomu lidi jako ty nemůžou rozumět. Ta stabilita se samozřejmě objeví později. Už dnes je stabilita bitcoinu mnohem větší, než byla volatilita před 2-3 nebo 5ti roky, stačí si o tom něco nastudovat. Já osobně bitcoinem platím už roky za nepřeberné množství služeb a produktů i přes volatilitu. Dá se očekávat, že bude čím dál stabilnější, čím více se globálně rozšíří. Navíc nikdo netvrdí, že bitcoin zastoupí klasickou měnu, ale alternativa to bude vždy a nějaké procento lidí, kteří s tím budou běžně platit je téměř jisté. Váš pohled je pohled na bitcoin jako takový na tento a příští rok, ne na dekádu. Co o tom můžete vědět? Jak dlouho o bitcoinu vůbec víte? Protože před pár lety lidé tvrdili, že bitcoin nebude jako platidlo fungovat nikdy a už dnes se jim dá platit i na Alze. Takových falešných předpokladů tu bylo tisíce, stejně jako s bublinou. To už jsem četl v posledních pěti letech asi tak 10x, přitom na to žádný vliv Korea ani Čína nemá. Naposledy když Čína zakázala bitcoin obchodovat, tak bitcoin propadl jen na 14 dní a pak rostl,tzn. že lednový propad byl jen prachobyčejná korekce. Pamatuji bitcoin padat z 880 dolarů na 230 a nikoho to nezarazilo, protože to byla běžná věc.
Jo holt lidem ujel vlak a nevydělali, tak haníme haníme :D
Počkejte si letos na Lightning Network a brzy uvidíme jak se s ním dá platit i za zmrzlinu. A ona volatilita se časem ustálí, až se globálně rozšíří.
Samé obecné žvásty tvářící se jako přemoudřelé kecy, ale argumenty nikde. Vlastně pardon. Argumenty, které jste uvedl, jsou evidentně lživé:
https://finance.yahoo.com/quote/BTC-USD/
(k té vaší volatilitě před 5 lety)
když už chcete lhát, zkuste alespoň tvrdit něco, co si nelze tak snadno ověřit. Nebudete vypadat jako naprostý idiot.
Evidentně qwertz neumí nic z grafu poznat, takže raději plácá blbosti. O lhaní se dá mluvit jen v jeho případě.
A tací živočichové když včas nechápou, tak je všechno blbě... Takových neználků jsou po světě mraky. U elektroaut je to totéž v bleděmodrém. Nedivil bych se, kdyby byl qwerts jeden z antielektro.... Vypadá tak.
"regulátor schopný a ochotný stabilitu vynutit" - to je přesný opak trhu a přesný opak svobody.
Co je podle vás definiční znak měny? Prostředek směny a uchovatel hodnoty? Pak tvrdím, že státní papírky uchovatelem hodnoty nejsou!
Nebo je to "dobrovolně přijímaná protihodnota ve směně" - pak jí státní peníze nejsou, protože jejich používání je vynucené zákonem (tedy násilím).
Pokud vezmete zemi, jako Venezuela, kde ty vaše úžasné státní peníze dosahují astronomické inflace, tak hodnota dolaru k této oficiální měně také není stabilní a lidé se také přednostně snaží do oběhu posílat znehodnocující se bolívary a dolary si raději schovávat. Je to známé jako "Greshamův zákon", který zjednodušeně říká, že horší měna vytlačuje z oběhu tu kvalitnější (protože horší se každý snaží utratit a tu lepší hromadit/spořit).
Budete tedy na venezuelském příkladu dokazovat, že dolar nejsou peníze?
Pokud nemáte z bitcoinu obavy, tak prosím zatlačte na ty vaše spřátelené politické gangstery, ať:
1) Upustí od omezování a regulování bitcoinu (pokud se jeho konkurence nebojí, tak by s tím měli být v pohodě)
2) Odstraní veškeré monopolistické výhody oficiální státní měny - jedině na takto svobodném trhu se může ukázat, jaké peníze lidé preferují více.
Není důležité, jak si měnu definujete vy nebo já, podstatná je univerzálně používána definice. Tu si najděte v kterékoli učebnici ekonomie. Zkráceně měna je peněžní soustava definovaná zákonem nebo mezinárodní smlouvou, platná na určitém území jako zákonné platidlo. Bitcoin je jak vyplývá z jeho návrhu pravým opakem měny, takže tvrdit že je měnou je naprosto směšné. Ano, vynucení autoritou státu je elementární znak měny.
Váš příklad s Venezuelou je naprostá demagogie. Hodnota USD samozřejmě stabilní je, proto je to ostatně nejoblíbenější rezervní měna (nikdo nebude ukládat rezervy do nestabilního instrumentu). Ostatně se taky v USD udělá největší objem obchodů. Jako pokus něco dokázat je to od vás dost chabé.
Zbytek je teoretické blábolení jedince, který ani za 100 let nebyl schopen pochopit, proč je zlatý standard zcela nepoužitelný peněžní systém, a právě proto byl nahrazen plovoucími měnami. Žádné židozednářské spiknutí či podobné stupidity za tím nehledejte.
Zlatý standard nebyl nahrazen proto, že nevyhovoval lidem. Nevyhovoval jejich protivníkům - státům a bankéřům, protože zlato si nemohli tisknout.
V roce 1933 v USA stát zlato lidem vyvlastnil (eufemismus pro loupež) a na dlouhá desetiletí zakázal vlastnit. To nemá nic společného s ekonomií a trhem, to je čirá tyranie.
To už byste mohl tvrdit, že jediná správná ekonomika je ta, kterou monopolně provozuje stát a že v roce 1948 na to lidi konečně přišli.
A já někde píšu, že ji způsobilo? Nepíšu. Takže xXx, z pochopení psaného textu píšu nedostatečnou, doufám, že si to opravíte při chápání následujícího výkladu:
Zlato nezpůsobilo samotnou krizi, respektive hospodářský cyklus. Ale zlatý standard respektive s ním spojená restriktivní měnová politika krizi značně prohloubily a způsobily, že byla Velká. Hospodářská krize znamená, že je přiškrcená poptávka a že peníze jsou drahé, protože se všichni bojí v nejisté době investovat (a tím dále přiškrcují poptávku).
A jak to ovlivňuje zlatý standard? Odliv peněz z ekonomiky přivodí deflaci. A najednou lidi vidí: "Hele, já jsem měl peníze v bezpečí pod polštářem a vydělal jsem 20% p.a.! No to je rozhodně nebudu investovat, když mi vydělávají tolik doma, ještě bych o ně přišel! A to auto co jsem si chtěl koupit, s tím si to taky ještě rozmyslím, za rok bude o dost levnější." Odborně se tomu říká tezaurace peněz. A deflační spirála vesele pádí. Pokud centrální banka zabrání deflaci, tak tyhle efekty nenastanou.
Na druhou stranu nutno podotknout, že současný panický strach z i jen malé deflace (1-2%) je nesmysl; podobné efekty nastávají až při větších hodnotách. Stejně tak pokusy násilím inflací vracet ekonomiku do růstu při jen náznaku poklesu jsou podle mě kontraproduktivní. Ale to už jsme se dostali hodně jinam.
Nebyla to žádná deflace, ale dezinflace. Tedy prvotní příčinou bylo to, že se uměle krmil boom úvěrovou expanzí, peněz bylo čím dál více (ale zlata ne). Frakční systém se stával ještě frakčnější (přepákovanější), bublina se nafukovala.
A vy viníte to, že když bublina nutně splaskla, předchozí inflační zvýšení peněžní zásoby najednou zmizelo, protože reálných peněz (zlata) bylo cca stále stejně.
To je dost divná logika.
Ale řešení je jediné: zrušme veškerá omezení, zrušme monopolistická privilegia dnes jediné legální měny, zrušme výsady ČNB. Ponechme lidi/trh vybrat si svobodně, jakou měnu chtějí používat.
Bude to potištěný papír? Kryptoměny? Zlato? Něco jiného? Nevím, nejsem centrální plánovač. Nechme to na lidech.
A přečtěte si něco o ABCT.
:-D :-D :-D :-D :-D
No, chápání psaného textu už je lepší, zato projevujete katastrofální neznalosti v oblasti makroekonomiky a měnových systémů. Nejste náhodou příznivce či volič Svobodných? Začínám tam vidět určité podobnosti... i když nejhorší nesmysly, které se při podobných diskusích vynořují, tu zatím nezazněly, tak máte naději :)
Tak předně, úvěrová expanze je možná v JAKÉMKOLI systému, zlatém standardu či jiném. Pokud byste s tím chtěl něco dělat, musel byste drasticky legislativně omezit úvěrování, tedy zavádět regulace, tedy přesně to, co nechcete.
Mimochodem, systém frakčních rezerv úvěrovou expanzi OMEZUJE. Kdyby neexistoval, neměla by banka žádný limit na to, kolik peněz může půjčit, takže by expanze mohla být mnohem větší. Tedy "zrušením veškerých omezení", po kterém voláte, byste situaci naopak zhoršil.
Takže abych to shrnul: Zlatý standard Velké hospodářské krizi nezabránil a naopak ji prohloubil. To je prostě fakt, který můžete okecávat, ale to je asi tak všechno, co s tím můžete dělat.
Bitcoin samozřejmě budoucnost má a to do té míry, dokud tomu lidé budou věřit. S příchodem Lightning technologie jeho potenciál ještě vzroste. To co se děje teď je klasická korekce + k tomu reakce na různé poplašné zprávy, které se ukázaly jako zcela nepodložené/nesmyslné. Bitcoin regulovat nelze a nebo jen ve velmi omezené míře. Můžete vypouštět poplašné zprávy a doufat, že se lidi zaleknou a prodají (slabší jedinci to udělají a prodají pod cenou a silnější, kteří vědí, budou dál v klidu držet a nebo na poklesu ještě vydělají). Jednotlivé státy můžou zakazovat směnárny a platby BTC.. ale tím se stejně nic nezmění. Bitcoin by umřel snad jen v případě, že by zákaz byl celosvětový nebo že by se vypnul internet a nebo že by všichni vlastníci btc prodali...což se samozřejmě nikdy nestane. Já osobně věřím tomu, že 25K je minimum, na které se BTC letos vyšplhá. Ale ať si každý myslí co chce. Ti co kryptoměnám nevěří, ať si klidně drží svoje úspory na spořícím účtu s 1%.
To je docela pitomost ne? Nebo třeba svojí neochvějnou důvěru v dluhopisy ( akcie, zlato, spořící účet .............. ) lze demonstrovat také tímto způsobem, nebo spíš kdokoli kdo by to udělal je pitomec ať už by celý svůj majetek vložil do BTC, nebo kamkoli jinam. Myslím, že kdo chce spekulovat na crypto tak ať to klidně dělá v rámci obecně platných pouček o investování, je to prostě jako cokoli jiného jen je to mnohem více rizikové ( a tím také může být i ziskové a samozřejmě i opačně ). Čili pokud mám ve svém portfoliu většinu v čistě konzervativních investicích, proč bych třeba 5% nedal na spekulaci s crypto? Nevidím problém.
Z investičního hlediska to pitomost samozřejmě je. Ale váš předřečník tak urputně nesouhlasí s faktem, že investice do BTC je čirá spekulace, že žádnou jinou odpověď ani dostat nemohl.
Investice do BTC je čirá spekulace. Jako investice je to zajímavé jen proto, že to teď dav kupuje. Negeneruje to žádnou hodnotu, není to vůbec ničím unikátní, deklarovanou funkci to neplní (a ani plnit nemůže). Přesto tady pořád budeme číst výkřiky o tom, jak skvělá investice to je, protože zatím hraje hudba a vesele se tančí. Jenže dříve nebo později se dotančí a na hodně lidí pak nezbude židle.
Ale vždyť to klidně skvělá investice být může ( nebo taky ne ), co třeba intradenní obchodování, kolik procent obchodníků je ziskových, vždy to je tak, že někdo ( kdo se účasní jakékoli hry ) vyhraje a jiný musí zákonitě prohrát, myslím, že v podstatě ( asi kromě vlastního nezadluženého bydlení ) neexistuje žádná bezriziková investice, finanční perpetum mobile nebylo, není a nebude. A ano je to spekulace a opět říkám a co? Někdo spekuluje s rizikem nízkým ( třeba že jeho podílový fond překoná alespoň inflaci ), někdo spekuluje více rizikově ( třeba, že mu zlato uchová z dlouhodobého hlediska hodnotu ), někdo nespekuluje vůbec a spokojí se s tím, že mu ty peníze " zašitý v polštáři" generují "zisk" -x% inflace a někdo holt spekuluje vysoce rizikově, je to jenom taková gameska ne a pokud je někdo takový pitomec, že v těchto hrách dokáže utopit většinu majetku tak mu to patří.
Vypadá to, že už se pomalu blížíte k pochopení problému. Investice do BTC je hra s nulovým součtem. BTC negeneruje žádnou hodnotu (na rozdíl třeba od akcií), nemůžete pobírat dividendu, prostě jen spekulujete na to, že to po vás ještě někdo koupí s vidinou, že po něm to koupí někdo další atd.... Nikomu z nich to ovšem k ničemu není.
kolikrát v historii se musí tahle bublina na principu ledadla opakovat, aby to všichni pochopili?
Když mi bylo asi 8 let, do schránky nám žuchnul dopis s přibližně tímto zněním: Pošli mi v zalepené obálce 10 Kčs. Tento dopis 5x opiš, a rozešli svým známým, co dosud neměli štěstí, aby dostali tento dopis. Vyděláš tak 40 Kč.
Nu, matematicky to bylo správně. Žádná chyba tam nebyla. Ale přesto mi tam nesedělo, kde seberu 5 lidí, co mi pošlou v obálce desetikorunu.
Ale tohle je přeci něco jiného! Tohle řídí počítač! Ten se přeci neplete, a žádné lidi osobně není nutno hledat! Do tohohle může šťourat jen člověk závistivý, neúspěšný, a vůbec tak nějak zapšklý! A chamtivý, nepřejícný. Chce druhé od toho odratit, aby na něj zbylo více!
Ne.
Bitcoin je něco takového, jako kdyby začátkem 90. let existoval jednoduchý instrument, jak investovat/spekulovat na nástup a úspěch internetu, webu, mailu.
Tehdy byl internet na začátku, byla to nová technologie s potenciálem, který chápali jen někteří.
Ale bohužel tehdy nešlo koupit nějaké "futures" na internet, leda tak možná akcie nějaké internetové firmy (i když většina z nich tehdy byla v garáži a jejich akcie nebyly obchodované na burze).
Naproti tomu dnes si na tuto revoluci vsadit (naštěstí) můžete, můžete na ní finančně participovat a profitovat. Je to velký pokrok v "demokratizaci" distribuce zisků z technologického pokroku.
Ale samozřejmě netvrdím, že bitcoin má budoucnost na 100% jistou. Je to jen šance s určitou pravděpodobností - tedy je na každém, jak velké procento portfolia na to vsadí. Ale vsázet na státní dluhopisy předlužených států (notabene když mají ZÁPORNÝ reálný výnos) mi přijde daleko hloupější. A nejriskantnější je svou budoucnost vsázet na státní penzijní průběžný systém - celý život platit jak mourovatý a pak dostat v lepším případě almužnu, v horším nic. Jakpak by asi dopadla soukromá firma nabízející produkt podobných parametrů na svobodném trhu?
Je pěkné, že to zmiňujete jako investici, ale pro mě je to spíše prostředek, který umí bezpečně uchovávat informace a bez vnější kontroly zaplatit komukoli. Časem se poptávka vyrovná s nabídkou a BTC už volatilní nebude tak jak je nyní, ale jestli tomu tak opravdu bude těžko říct. Předpoklady pro to jsou. Navíc ještě několik let potrvá, než se ukážou všechny možnosti využití s tím, jak přibývají nové aplikace a více lidí má zájem o BTC.
Mimochodem mimo BTC jsou existují i jiné měny, které podobně jako centrální banky dokáží reagovat na poptávku zvýšenou inflací a snížit tak volatilitu, třeba jim bude budoucnost co by měny nakloněna lépe.
Kdybyste jen místo kritiky Bitcoinu jej hlouběji nastudoval, tak byste reagoval na některé názory jinak.
Buffett hlavně říkal: "Neinvestuji do něčeho čemu nerozumím".
"Časem se poptávka vyrovná s nabídkou a BTC už volatilní nebude tak jak je nyní,"
Dokonce i v čistě teoretickém případě, že by se svět vyvíjel lineárně, a BTC se stal jedinou (krypto)měnou na světě, tak je podstatou bitcoinu, že právě tohle nenastane. Bitcoin je od začátku nastaven jako výrazně deflační (cosi). Uvědom si, že jestliže je nastaven na začátku konečný počet BC, který se navíc z principu musí dlouhodobě v čase snižovat bez náhrady (v BC není nastaven mechanismus na náhradu z různých důvodů ztracených a zničených BC, což je dokonce prezentováno jako výhoda), a to v prostředí růstu uživatelů (lidí na Zemi) a růstu bohatství, to je výrazně deflační cosi. A jakmile je něco výrazně deflační, tak k tomu, co si maluješ, a nejen k tomu, nemůže dojít. (A to nebudeme příliš slovíčkařit nad tím, co si představit pod pojmem "vyrovnaná nabídka a poptávka)
Mimochodem ten citát Buffetta je správný, ale asi jsi ho ne zcela správně pochopil. Buffett neřekl, že BC nerozumí. On vyslovil, že právě proto že mu rozumí, tak do toho nejde. A to je zcela zásadní rozdíl.
Navíc v širším slova smyslu WB investuje do toho, co může ovlivnit, řídit. Tady lze jen spekulovat a doufat v nějaký pohyb ceny, ale nic neřídíš, o ničem nerozhoduješ.
Výrazně deflační si představuji, že jich je stále méně a ne, že přibývají stále pomaleji (Druhá věc je, že kdokoli jej ztratí, zemře a nikdo o Bitcoinech neví, tak už jsou navždy ztraceny).
Růst bohatství znamená víc $, €, CZK ? Právě inflace způsobuje "růst" bohatství jako stimul ekonomiky. Někdo to takto nastavil a profituje na tom daleko víc, než chudý dělník na poli, který i při růstu bohatství si za větší výplatu koupí dražší rýži.
Základ většího bohatství je jen díky pokroku a vyšší efektivitě.
Každopádně Bitcoin tu je jen jako varianta pro platební styk s dalšími vlastnostmi navíc, co běžné měny neumí. Důvěrně zaznamená informace do blockchainu, které nejdou již zpětně změnit. Nahrazovat světovou ekonomiku se nechystá, ikdyž s několika úprava si to dokáži představit.
Ta výměna Cash za BTC/crypto by se nejvíce nedotkla chudých, kteří nemají naspořeno, ale peněz v oběhu o které by lidé přestali mít zájem a u koho by zůstal největší balík by přišel o nejvíce (Tak jak měnová reforma u nás). Pro představu odhadovaná cena za BTC:
min. 500 000 000 000 000 000$ v ekonomice = 23 809 523 000 000 000$ za 1BTC = 238 095 523$ za 1satoshi = 0,2$ za nano satoshi
Nic z toho se nechystá, ale lidský život na planetě bude s i bez $.
1) Už byla :-)
2) Stát zneužívá svého zákonem (násilím) vynuceného peněžního monopolu. Stále více lidem to dochází a tak hledají alternativy (zlato, bitcoin, ...). Stát antitržně a centrálněplánovačsky manipuluje s úrokovou měrou. Stát provádí měnové intervence (ČNB během nich "natiskla" dva BILIONY korun), ECB tiskne 60 MILIARD(!) EUR měsíčně a kupuje za ně dluhy bankrotářských zemí jihu EU (bez toho by obratem zbankrotovaly).
3) Z příčin minulé krize se nic nevyřešilo, problémy se jen zametly pod koberec (pomocí QE a podobně se jen tlumí příznaky), příští krize bude daleko hlubší. Státy a centrální banky ale již značně vyčerpaly své možnosti, jak krizi čelit. Fiskální expanze v době rekordních dluhů jen zvýší nedůvěru v systém. Snížení úrokových sazeb o obvyklých cca 5 procentních bodů buď nebude možné, nebo bude mít závažné vedlejší důsledky - protože do příchodu krize ty úrokové sazby stihnou zvednout sotva tak na 2 procenta, takže by museli jít třeba 3 do záporu. Což znamená okamžitý run na banky, protože každý bude preferovat 0% pod matrací před -3% v bance. Reakcí bude vypnutí bankomatů a omezení výběrů (viz Řecko či Kypr, příště ale již i Itálie, atd...). Reakcí lidí bude peníze si poslat jinam (do Švýcarska, k prodejci investičního zlata, na bitcoinovou burzu). Pokud stát nebude chtít nechat banky padnout, bude muset zastavit odliv peněz a zavést kapitálové kontroly. Unikne tak jen ten, kdo unikne včas (preventivně). Panika se jen zvýší, až lidem dojde v jakých problémech banky jsou a to, že EU před nedávnem schválila novou legislativu určující, že příště se banky budou zachraňovat z peněz vkladatelů (bail-in).
4) V delší perspektivě se k tomu přidají dopady demografické katastrofy (nebude na penze, ale také nebude na zdravotní péči, protože i tam bude platit, že je málo pracujících mladých zdravých a hodně nepracujících nemocných penzistů a k tomu stále více státních úředníků, dotačníků, grantařů, uprchlíků, neziskovkářů, dávkařů, atd...). Stát bude nutně potřebovat někde vzít peníze. První to podle mě odnese 3. pilíř, který bude znárodněn. Dále to odnesou nemovitosti - stát dobře ví, že s domem mu do daňového ráje neutečete. Daně z nemovitostí porostou, ale výnosy z pronájmu budou klesat (protože půlku národa budou tvořit zchudlí penzisti, kteří na nájem mít nebudou). Dopad na majitele nemovitostí bude drsný. Následovat budou další typy majetkových daní, obecně stát sáhne na každý majetek, o kterém ví a na který dosáhne. Poptávka po bitcoinu a zejména po totálně anonymních kryptoměnách typu Monero prudce vzroste.
Takže asi takhle.
Samozřejmě netvrdím, že k tomuto vývoji dojde na sto procent (na tož abych věděl, jak rychle). Ale přijde mi více než rozumné proti tomu být alespoň částečně zajištěn. Protože mít v portfoliu nemovitost v Česku, k tomu akcie českých bank a dluhopisy českého státu (3.pilíř) zkrátka NENÍ pravá diverzifikace.
Jakkoli má současná situace k ideálu daleko, tak myslet si že tento systém má nahradit BC a spol., to je jako léčit rýmu ebolou.
Může být, že někdy v budoucnu nějaká kryproměna současný systém nahradí, protože důvody pro to jistě jsou, o tom nepolemizuji. Ale bez jakékoli pochybnostech to nebude žádná z této současné 1. generace.
A co to rozhodnutí nechat na lidech, na volné soutěži měn, bez privilegování jedněch a zakazování/omezování druhých?
Jenže kdyby se do toho státní represivní aparát nemontoval, tak stát dávno ztratil monopol na peníze a zbankrotoval.
To proto posílají zakuklence FBI na každou konkurenci již v zárodku (e-gold, NotHaus, ...) - jen na bitcoin nemohou, protože Satoshi při jeho návrhu byl poučen z minulých případů.
problem je v tom, ze pan qwertz BTC neveril a neinvestoval do nej. Ted je nepricetny z toho, kolik zisku mu utika a zavidi tem, kterym ten zisk neutekl. A protoze se muze uzavidet, tak si nacetl jednu dve blbosti z kurzy.cz a ted je tlaci. Sice jsou jeho nazory naproste nesmysly ukazujici jedine - nulve povedomi a absolutni nepochopeni BTC a bitchain technologie, ale vypada, ze dusicku mu to uzdravuje. Dal bych na nej nereagoval. Urcite ani nema lambo. Proste zavistiva nula :)
Ten můj názor neměl být přímo navázán jako reakce na vaší reakci (to jsem se uklikl).
A jinak není třeba investovat vše. Já jsem v krypto během půl roku cca 10x zhodnbotil svůj (ne malý) vklad takže teď už jen reinvestuji část profitu.. člověk zas nesmí být moc chamtivý.
Jen jinými slovy říkám, abyste se jednou nedivili až kryptoměny zcela nahradí klasické měny..a třeba to bude právě Bitcoin.
Nejlépe to vystihuje tento obrázek: http://starecat.com/content/wp-content/uploads/bitcoin-its-a-bubble-repeating-over-and-over-again.jpg
Mně se na virtuálních měnách nelíbí to, že jej jich strašně moc. Aby plnily funkci měny jako platidla, pak je někdo musí taky přijímat. Neumím si představit, že by jeden obchod přijímal tisíce různých virtuálních měn. Bitcoin měl podle mě zůstat jedinou virtuální měnou, aby dával smysl. A také díky velkému kolísání ceny je některé obchody přijímat přestaly.
Když je těch měn tak moc, do které by člověk měl investovat nebo kterou si nakoupit?
Bitcoin byl první. Před dvěma lety mě známý lanařil ať investuju do mCoinu neboli mobile coinu. Prý to vzniklo v Číně a na rozdíl od bitcoinu je tam potenciál růstu, protože je to na začátku. Nedávno jsem se ho ptal, jak je s tím spokojen a on mi řekl, že to celé vytunelovali, přišel o víc jak 100 tisíc korun.
Takže některou měnu lze vytunelovat, někdo zase tvrdí, že ale bitcoin nelze, některá měna posiluje, jiná oslabuje.
Připomíná mi to pyramidové hry, dáte vklad a sháníte lidi. Někdo prodělal v jedné hře, tak si založil novou a pokud byl blíže vrcholu pyramidy tak na tom třeba vydělal.
Není to regulovaný trh, takže se to může stát, když ignorujete podezřelé zprávy a obvinění ze scamu.
Spousta těch cryptoměn se specializuje nějakým směrem viz: http://periodictableofcrypto.com/
A pro placení bude stačit, když platební službu zajistí 3. strana s platebním agregátorem na více měn. Ty které tam nebudou budou bez většího zájmu. Dnes tedy probíhá "souboj" o to kdo bude mezi vyvolenými.
Papírových měn je taky moc. Máte tu i papírové peníze z her Monopoly a Dostihy a sázky.
Ale nikoho nezajímají. A i když se zítra vyrobí a prodá milion dalších takových deskových her, inflaci koruny či dolaru to nijak nezvýší a jejich pozici neohrozí.
Stejně tak pozici bitcoinu a dejme tomu dalších TOP 20 kryptoměn neohrozí, zda zítra vznikne další tisíc pofiderních kryptoměn, které nikdo nedrží, nikdo nepřijímá, které žádná burza nepodporuje, atd...
Schválně se zkuste podívat na tržní kapitalizaci TOP 10 či TOP 20 kryptoměn a jejich podíl na celkové tržní kapitalizaci všech kryptoměn. Vyjde vám, že mají podíl třeba 95% bez ohledu na to, zda těch ostatních shitcoinů existuje 50, 100, 200, 500, 1000, 2000, ...
Tuto hloupost letadlového typu, kdy se prodává nic za peníze se snaží propagovat a chválit pouze ti, co už se nechali napálit a koupili si to. Tak se samozřejmě snaží aby sehnali ještě většího cvoka, který by to od nich koupil dráž a oni vydělali.
Takových letadel už tady byly stovky a u všech 99% "investorů" přišlo o peníze. Proč by tomu zrovna tentokrát mělo být jinak?
Je to uzasne ty nazory a nenavist spolecnosti.. Je hezke ze tu mame tolik ekonomu ktery vsichni tvrdi ze papirove penize nejsou kryte nicim i kdys jsou kryte HDP.
Vsichni ekonomove tu tvrdi ze papirove penize nemaji zadnou hodnotu a pritom snima plati a dokonce svoje bit coin prevadeji na tyto BEZCENE PAPIRKY. I presto ze tvrdi ze bitcoin je mena kterou se da platit.
O tom jak bit coin funguje a proc to ma vlastne tak vysokou hodnotu vcetne toho proc byl propad o 50% nikdo nevi pritom staci projit si ten system a hned zjistime fundamentalni diru kterou se autori snazi honem honem opravit jenze bohuzel pozde.
Fundamentalni chyba a zdroj nafoukle ceny bezceneho bit coin je jednoducha TRANSAKCNI BOTTLENECK.
Ano v teto uzasne komodite je totis omenzen pocet transakci ktere mohou kazdy den probehnout. To by ovsem nebyl takovy problem lide by si klidne nejaky ten den pockali na vyber jenze do toho prichazi dalsi fundamentalni dira. MENA NENI REGULOVANA. Tudis tu sedi takova mala skupinka pouzivajici BOTY ktery vytvareji TISICE A MILIONY TRANSAKCI MEZI SEBOU. Tim efektivne zamezuji obchodovani z touto menou no a kdys JE POPTAVKA ale NENI PRODEJ CENA ROSTE.
Tato skupina ma presne spocitane kdy se ty jejich transakce dokonci a v tu chvily daji jiz predem pripraveny PRODEJ VELKYCH CASTEK. To znamena ze oni vydelaji na lidech co chteji bit coin koupit jenze uz po par mincich ubude lidi co chtej kupovat a cena MASIVNE PADNE tudis PUSTI ZASE ROBOTY aby zamezili dalsim transakcim (NEJAKE JESTE PROBEHNOU TO JE TEN MASIVNI 50% PAD) A cekaji vesele az se cena zase zvedne aby udelali to same.
Proc to delaji zrovna tet? protoze jim nato autori prisli a pripravuji masivni zvetseni transakci. Cos znamena prakticky konec BITCOINU protoze az vsichni zjisti ze nakupujicich blbcu je pomer 1:1M prodavajicich zjisti ze doma sedi na hromade bezcenych cisel.
Ma to ovsem jednu dobrou stranku touto OPRAVOU se z bitcoinu KONECNE STANE POUZITELNA MENA :)
Jo samozrejme cekam ze me tu v diskuzi nazvete debilem a vymyslama to je vase vec ja svoje zname varoval presne 24h pres padem a podarilo se jim prodat vse co meli kolem 15 000 dol za kus.
Ti co me neverili a psali ze si vymejslim sracky a zadny pad zejtra nenastane me tet spamujou kazdy den abych jim dal datumy. Dalsi datum bohuzel nevim ale bude to nejdele den pred uvedenim PATCHE TRANSAKCI.
PREJI HEZKY DEN
Jen čas ukáže kdo měl pravdu. Já Bitcoiny držím, jeho konce ani regulace se nebojím a s ledovým klidem si počkám, až se po korekci vyšplhá na mnohem vyšší hodnotu než byl před vánoci. Pak si za něj hodlám pořídit vše co půjde a převádět ho na fiat měnu je až to poslední co bych udělal. Proč se zbavovat něčeho s čím můžete platit a stále vám to v peněžence roste na hodnotě (v dlouhodobém horizontu)?
https://www.youtube.com/watch?v=D19rqymkt70
A pokud někdo, kdo BTC vlastní, věří těm planým apokalyptickým plkům, které se tu objevují, klidně je prodejte, srazte cenu ještě o kousek níže..alespoň je budeme moci levněji přikoupit. Díky
Naprostý souhlas.. kdo si myslí, že je Bitcoin tak sofistikovaný podvod, že už ho plánují a provádějí 9 a více let..si nejspíš doteď myslí že si ty dvojčata Amíci zbořili sami..touha po konspiračních teoriích je silnější než oni.. Ve chvíli kdy bude opět možné provádět transakce v reálném čase, do několika vteřin, bude ho možné k placení reálně používat. Jako např. v Japonsku a dalších zemích. Tím, že ho bude akceptovat čím dál víc obchodníků, bude časem výhodný a "cool" s ním platit :) Hlavně BTC má jednu výhodu pořád oproti penězům, že se dá těžit. Peníze si doma nenatisknete.. Kdyby ti co možná teď přišli o peníze když prodali v panice pod tím co nakoupili, raději dali ty samé peníze před půl rokem do těžby..už by měli možná své investice zpět i přes propad ceny.. A v současné chvíli by se jim další BTC dál těžil. Je spousta poolů, stačí hledat zkušenosti lidí a vložit do nějakého už nějakou dobu fungujícího..jsou pooly které běží několik let. A je to i zajímavá technologie, (blockchain) na které může stát spousta dalších aplikací.. To může být zajímavé pro vývojáře..uplatnění v projektech typu smart cities.. možnost platit všude snadno z mobilu tramvaj, autobus, taxi nebo restaurace, kina, bary...atd. To prostě zní sexy ne :) Po této korekci dané vícero faktory, je prostě jasný že BTC hledá svou cenu trochu a bude ještě trvat než najde dno nebo strop, ale pořád to čeho dosáhl za minulý rok je práce a příprava několik let dozadu, tak mu dejte čas aby se nadechl k pozvolnému růstu.. PS: Mějte BTC rádi on je tu pro Vás :)
No, tak to nejspíš nebyl podobnej jako já.. Třeba myslel Nový rok 2018. Jestli chceš můj odhad tak Březen/Duben (2018)..ale je to čistě odhad. Určitě to tam nepoletí rovnou čarou a pár korekcí tam ještě bude (očekávám, že než to skutečně začne růst, ještě to spadne pod 10K usd, kde nakoupí ti, co prodali na 20K a vyčkávají + noví investoři). I kdyby to nebylo tak jak odhaduji, tak ještě jednou opakuji.. já si s klidem počkám (a myslím že se v r. 2018 dočkám).
Tady jsem taky našel pár dobrých zpráv, které by mohly bitcoinu pomoct... https://kryptomagazin.cz/dobre-zpravy-o-bitcoinu/
BTC je bezcenný to je jasná věc. Já jsem zachránce lidí a proto nabízím prvním 100 šťastným (mohou se u mě přihlásit), že od nich ten bezcenný BTC vykoupím za férovou cenu 10 USD za kus. Zbavím je té odpovědnosti, zátěže, černého svědomí. Ulevte si. Zbavte se toho dokud to nepadne na nulu, pojďte do toho se mnu za férovou cenu.
Mně se "líbí", jak ti co o tom nic neví nebo Bitcoinu (a krypto obecně) nevěří, tu stále přesvědčují někoho, že je to bublina. Trpíte nějakou úchylkou, že máte tu potřebu ztrácet tím čas? Proč místo toho nejdete dělat něco užitečnějšího?
Ale chápu..to je ta lidská povaha a závist..vidím že někomu něco sype a já to nemám a bojím se toho, tak to budu radši pomlouvat. Zde platí následující: Kdo se bojí, se*e v síni.. Každý rozumný investor investuje jen tolik, kolik si může dovolit ztratit, takže i kdyby se něco po****, je to v klidu (s tím se prostě počítá). Bohužel (pro vás závistivce) se nic zatím nepo***, investice se vyplácí a nejspíš se i nadále vyplácet bude. Bitcoin je tu už 10 let a ještě nějaký pátek tu bude bez ohledu na vaše ubohý řečičky.. Ano, spousta ICO/kryptoměn je třeba podvod, ale to už je na každém co si o tom zjistí a na jakého "koně" vsadí.
Nicméně, klidně si tu dál bezúčelně tlachejte, když vás to uspokojuje. Přeji pěkný den.
Kolem Bitcoinu panuje řada iluzí, mýtů a šířené propagandy. Pár jsem jich popsal spolu s mým náhledem na ně.
https://kudydal.blogspot.cz/2018/01/bitcoin-propaganda-series-index.html
jedina vyhoda BTC je ze se s tim plati (defacto monopol) na darknetu zejm. za drogy a relativni anonymita (idealni pro korupci, politik jen preda adresu sve penezenky a bude mavat v parlamentu dle pokynu)
jinak same nevyhody (bohuzel zadratovane hluboko v technologii a designu na kterych BTC funguje)
prevod drahej treba chci prevest 1 usd a cena za prevod 10 usd (pokud nechci cekat tyden nez se to prevede a i tak bude cena za prevod treba 4 usd, za 0 bych se asi prevodu nikdy nedockal)
volatilita jednou 1 BTC za 20000 usd, tyden na to za 10000 usd - to se proste k obchodovani moc nehodi, byt trend je (a smluvni strany s tim vicemene mohou pocitat) ze to jde dlouhodobe stale nahoru
mozna ten lightning network - neznam tu technologii jestli by mohla jen zrychlit prevody nebo i snizit ceny za prevod, napr. pri prevodu 1 usd by asi cena nemela byt vic jak 1 Kc jinak tim male castky nikdo platit nebude
a kdyz nelze s BTC platit male castky tak je to dost nevyhoda
Bitcoin žere kvanta elektřiny bez jakéhokoli užitku. Četl jsem že na vytěžení 1 Bitcoinu se spotřebuje elektříny za 5000 dolarů. To je cca polovina té ceny. Tato elektřina je pálena bez jakéhokoli užitku(například výpočty pro výzkum apod.). Jen za poslední rok stoupla spotřeba elektřiny na těžbu bitcoinu prý o 30%. Údajně jestli to poroste stejným tempem do roku 2020 by sežrali veškerou vyrobenou elektřinu.
A navíc je kvůli tomu nedostatek grafických karet. I když pokud by bublina bouchla byl by jich nadbytek.
Loni jsem četl o rodině: v Nizozemsku prodala svou firmu, dům, dvě auta, motorku a zbylý majetek a vše investovala do virtuální měny bitcoin. Otec, matka a jejich tři dcery teď žijí v kempu a doufají, že se z nich jednoho dne stanou milionáři. Tak snad se aspoň jedna z těch dcer dobře vdá jinak z nich milionáři NIKDY nebudou :D :D :D
Dovolím si oponovat. :-)
Ten Holanďan investoval do bitcoinu od roku 2010, takže asi těžko dře bídu s nouzí.
I kdyby jsme vzali v potaz, že všechen svůj majetek investoval těsně před zveřejněním článků (v té době se hodnota BTC pohybovala +/- od 4000 do 6000 dolarů https://www.kurzy.cz/bitcoin/), tak stále má na lepší dům, auto atd.
http://www.fida.cz/c/pred-7-lety-prodal-cely-svuj-majetek-za-bitcoin-jak-si-zije-dnes
http://www.businessinsider.com/netherlands-man-sold-everything-for-bitcoin-why-2017-10