Hlavní navigace

Názory k článku Budoucnost mikroplateb na internetu

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 26. 6. 2001 23:07

  L Riedl (neregistrovaný)

  Prosim autora - neplette pate pres devate. V clanku smesujete spousty veci do 1 gulase, ktere jsou pritom radikalne odlisne.

  V clanku zminovane systemy bych rozdelil do 2 skupin:

  1. Internetove platebni systemy
  a) bankovni - kam patri PayPal a JuicePay
  b) nebankovni - e-gold, I Like Q

  2. Vernostni systemy
  - Centrum, Vyzkumy, Fazole

  Rozdilnost mezi obema skupinami je obrovska - 1. ma co do cineni se skutecnymi menami a bankovnictvim, 2. je pouze vernosti. Neco jako byste smesoval Komercni banku (zprostrekovava koruny a Julius Meinl (vernostni body).

  Mikroplatby jsou jen jednim z nastroju, jak platit - maji celou radu specifik, ale to neznamena, ze by se mel za mikroplatby vydavat jakykoliv system. Z Vami jmenovanych to umoznuji pouze oba nebankovni I Like Q a e-gold. (PayPal a dalsi nejsou v zadnem pripade mikroplatby!)

 • 27. 6. 2001 19:10

  Zdenek Struska (neregistrovaný)

  Úkolem clanku bylo zmapovat vsechny druhy platebních systemu fungujících predevsim v CR. Je evidentni, ze nektere inklinuji ke klasickym mikroplatebnim systemum vice nektere mene. Ja se domnivam, ze vyjmenovane systemy lze zaradit do mikroplatebnich systemu vsechny bez vyjimky.
  Dekuji panu Riedlovi za jeho nazor k memu clanku. Rozdeleni zminovanych platebnich systemu na Internetove platebni systemy 1.bankovni a 2.nebankovni a na Vernostni systemy samozrejme akceptuji. Ovsem nemohu souhlasit s tim, ze jim zminovane vernostni platebni systemy nelze zaradit do mikroplatebnich systemu. Ja se domnivam, ze lze, protoze zde dochazi k interakcim, z kterych tezi jak zakaznik, tak poskytovatel. Priklad Fazole, zakaznik si vydela fazole a koupi si za ne neco, to neni platebni system? Asi urcite si nevydela na auto, ale na nejakou drobnost, to neni mikroplatebni system? Pokud ne, pak nevim, jak tento system nazvat.

 • 28. 6. 2001 14:36

  L Riedl (neregistrovaný)

  Soustredme se na to, ze se jedna o PLACENI. Tzn. prevadim nejakou penezni jednotku s realnou (a podlozenou) hodnotou. Tu zadne dukaty ci fazole nemaji!

  V jejich pripade jde o to same, jako o body u Shellu: kdyz ziskam urcity pocet bodu, muzu si za to neco "nakoupit" - tzn. zakaznik, ktery je verny, muze po urcite dobe ziskat darek, ktery si vybere. V zadnem pripade vsak nejsou tyto jednotky penezmi podlozenymi hodnotou.

  A druha poznamka: platebni systemy se vyznacuji jeste jednim znakem, otevrenosti. Tzn. ze sveho uctu muzu prevadet penize na jakykoliv dalsi. To vsak zadny z vernostnich programu nesplnuje ...

  Nechci se s Vami buvijak prit, jde mi jen o to, ze jsou zde jiste ekonomicke zakonitosti a plest do nich marketingove nastroje je velmi osemetne. To uz by mohl potom tvrdit kazdy obchodnik, ktery mi da poukazku na slevu za 500 Kc, ze mi vlastne vyemitoval jeho vlastni menu.

 • 28. 6. 2001 15:01

  L Riedl (neregistrovaný)

  Pardon, neda mi to, podobny clanek vysel na EBIZu, dalsi nazor muzete cist tam - http://www.ebiz.cz/article.phtml?cha_id==2818

  Jeste jednou jen upozornim: prosim, neslucujme ekonomicke terminy (mena, penize, platby) s marketingovymi zvasty.

 • 7. 7. 2001 11:32

  Zdeněk Struska (neregistrovaný)

  Vážený pane Riedle, samozřejmě ani já nechci dojít k bodu dohadování. Máte pravdu, v případě věrnostních systémů. Ovšem domnívám se, že by je šlo zahrnout mezi určité hybridy platebních systému, protože je nelze změnit na skutečnou měnu. Je zřejmé, že kdybych psal článek pouze o ryzích platebních systémech, které existují v českém internetovém prostředí, musel by jsem se zaměřit pouze na systém I LIKE Q. Z toho důvodu jsem zahrnul do článku také tyto hybridy platebních systémů.

 • 26. 1. 2004 15:58

  ioioi (neregistrovaný)
  Dobry den
  Muze mi nekdo prosim poradit jak prevest penize na www.e-gold.com ??
  Predem dik za odpoved
 • 16. 2. 2005 15:01

  Tomáš Kučera (neregistrovaný)
  Českým internetem už prošla celá řada subjektů, které se snažily vytvořit systém použitelný pro mikroplatby. Jedním z hlavních důvodů, proč tyto snahy byly doposud vždy jen dočasné, byl dle mého názoru mylný pohled na funkčnost mikroplateb. Základní podmínkou, aby mělo vůbec smysl něco zpoplatnit, je, aby byli lidé ochotni za daný obsah a/nebo službu zaplatit. Tato ochota se tu neobjevila hned z několika důvodů. Zmínil bych alespoň ty, že virtuální účty pro obyvatele České republiky nepůsobí moc důvěryhodně, celá transakce se tím zbytečně prodlužuje a vždy jde o vložení nějaké částky, o které se dopředu neví, jestli se celá využije a podobných důvodů je ještě mnohem víc. Proto bylo vždy snazší jít od zpoplatněného obsahu a/nebo služby pryč a pokračovat v hledání někde jinde. Tuto situaci mohl změnit pouze systém, který z žádných virtuálních účtů nevychází.
  Průlomem by pro mikroplatby na českém internetu mohl být systém umožněný mobilními operátory, který je nabízený na stránkách SMSDEN.COM. Tento systém vychází z platby prostřednictvím SMS. Komukoliv, kdo se chce dostat ke zpoplatněnému obsahu a/nebo službě, tedy stačí poslat jednu SMS a následně se mu automaticky nabídne možnost stahování obsahu atd. Peníze za tuto platbu se buď hned strhnou z kreditu a nebo navýší na měsíční vyúčtování. Jde tedy už o zavedený systém, se kterým lidé přicházejí běžně do styku a tedy k němu mají plnou důvěru. A také protože jde o platbu nejrychlejší, jednorázovou a s malými částkami, lidé nemají problém ji využít spíš, než aby hledali něco, co právě našli.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).